Jak świat powita Nowy Rok
31 grudnia większość ludzi na całym świecie witać będzie Nowy Rok. Jednak nie wszędzie w ten sam sposób. Wszystko zależy od kraju i kultury, w jakiej przyszło im żyć. Jednak właśnie ta różnorodność czyni świat ciekawym i niezwykłym. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób mieszańcy naszej planety będą celebrować noc, w której wszystko zaczyna się na nowo.
Jedną z najsławniejszych imprez sylwestrowych jest bezsprzecznie ta organizowana na Times Square w Nowym Jorku. To największa i najbarwniejsza feta urządzana w Stanach Zjednoczonych. Na placu spotykają się tysiące osób, by wspólnie przywitać nadchodzący rok.
Równie spektakularnie Nowy Rok witają Brazylijczycy. Wielka feta odbywa się na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Przybywają na nią ludzie z całego świata, by przy gorących rytmach salsy bawić się do białego rana. W trakcie zabawy tancerze wykonują tradycyjne tańce i składają ofiary bogini morza Yemanji.
Zupełnie inaczej Nowy Rok spędzają Hiszpanie. Tradycyjnie czas aż do północy poświęca się rodzinie. W domach organizuje się spotkania, aby w najbliższym gronie wspominać to co wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach. Równo o północy, aby wejść szczęśliwie w nowy rok należy zjeść 12 winogron i napić się szampana. A później zaczyna się świętowanie. W całym kraju organizuje się noworoczne fiesty z różnego rodzaju loteriami i pokazami. Zabawa trwa aż do białego rana.
Wspólnie sylwestrową noc spędzają również mieszkańcy Francji. Większość bawi się na hucznych imprezach urządzanych w całym kraju. Kluby, puby i restauracje pełne są rozentuzjazmowanych ludzi. Kulminacją zabawy jest oczywiście północ, Kiedy to puszcza się fajerwerki i petardy. Największy pokaz urządzany jest już tradycyjnie na Polach Elizejskich.
Nie wszędzie jednak mieszkańcy bawią się na balach sylwestrowych. W Danii, Norwegii i Szwecji należą one do rzadkości. Większość obywateli tych krajów spędza Sylwestra w gronie najbliższych. Imprezy są bardzo kameralne i odbywają się w domach.
Podobnie jest w kraju Czerwonego Smoka. Chińczycy już na miesiąc wcześniej wypędzają z domów złe duchy, sprzątają i robią zakupy. Wszystko po to, by pozbyć się tego co złe i stare. W całym kraju organizuje się jarmarki i festyny wokół parków i świątyń. Tradycja dla Chińczyków jest najważniejsza. Ciekawostką jest natomiast data nocy sylwestrowej. Zgodnie z wierzeniami Chińczyków Nowy Rok jest świętem ruchomym, które obchodzi się w styczniu, lutym lub marcu.
Natomiast w Etiopii zgodnie z kalendarzem gregoriańskim Nowy Rok przypada 11 września. Ponadto mieszkańcy tego kraju świętować będą w tym roku nadejście 2002 roku. Za to bawią się podobnie jak większość Europejczyków. Noc upłynie im więc na zabawie, tańcach i śpiewie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (17)
- Komentarze Facebook (...)


USD
DKK
EUR
TRY
CHF
NOK
GBP
SEK



Związki i pracodawcy domagają się...
Hołownia: 6 sierpnia odbiorę od...
Nowy sondaż prezydencki
17 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!