Procentów moc
Wódki niegdyś używano jako lekarstwa i trzymano ją w domowej apteczce. Z czasem do apteczki zaglądano coraz częściej....Jak pisze Jan Kitowicz: "w dawnej Polsce trunki wielkim panom były zwyczajne: rano herbata, potem wódka gdańska, persico (nalewka na pestkach brzoskwiń), cynamonówka, dubelt-hanyż, ratafia (wódka importowana na Augusta III, zaprawiana korzeniami). (...) U małych panów i szlachty, zamiast gdańskich wódek, służyła wybornie gorzałka przepalana domowej roboty, z konfiturami w miodzie smażonymi, pierniczkami i suchareczkami takimiż".
Szybko też przekonano się o walorach kulinarnych wódki i zaczęto używać jej jako przyprawy. I to równie często jak leku na niestrawność (zwróćmy uwagę na fakt, że wiele leków ziołowych przygotowywanych jest właśnie na bazie czystego spirytusu).
Reklama | Czytaj dalej »
Karnawał obfituje w liczne przyjęcia i zabawy, które oczywiście zakrapiane są alkoholem. Już starożytni uznali alkohol za ważny dodatek do spotkań towarzyskich, który gdy pity jest umiarkowanie – łagodzi obyczaje, ułatwia kontakty towarzyskie, sprawia że ludzie są weselsi i radośniej się bawią.
Zatem, oprócz „wylewania za kołnierz” przy okazji karnawałowych zabaw, spieszmy wylewać wódkę do potraw i zacznijmy przyprawiać nią niektóre przygotowywane potrawy. Tak jak niegdyś w kuchni staropolskiej, dzisiaj używa się wódek do marynowania mięs, zwłaszcza dziczyzny. Pod wpływem wódki mięso kruszeje. Dla przykładu w kuchni chińskiej wytrawną wódkę dodaje się niemal do wszystkich potraw, na równi z przyprawami.
Coraz bardziej popularne są owoce konserwowane w spirytusie z dodatkiem syropu i przypraw korzennych. Można je podawać na deser lub dodawać do ciast. Jeżeli zaleje się owoc zbyt mocnym spirytusem, zrobi się z niego wyborna nalewka owocowa. Spirytusu albo wódki (oraz innych mocnych alkoholi, takich jak koniak, brandy, rum) używa się do flambirowania, czyli zapalania gotowych potraw. Flambiruje się mięsa zdjęte z rożna, steki lub usmażone kotlety. Oprócz mięsa flambiruje się słodkie omlety, naleśniki, lody i inne desery. Potrawy zapala się w momencie podawania ich na stół. Flambirowanie jest nie tylko widowiskowe, ale również nadaje potrawom mięsnym wykwintniejszy smak i kruchość. Trzeba tylko pamiętać, że danie nie może płonąć zbyt długo, po kilku sekundach nakrywa się je pokrywką, aby płomień zgasł.
Czystą wódką można doprawić zupę pomidorową. Alkohol dodaje się w czasie przyrządzania zupy i ponownie w czasie podgrzewania, w proporcji 1-2 łyżki na talerz. Czysta wódka z brandy albo likierem podnosi smak sałatek owocowych. Spirytus podany do faworków, które już niebawem będziemy piec powoduje, że stają się bardziej kruche i podczas smażenia nie nasiąkają tłuszczem.
Uwaga! Spirytus dolany do ciasta zastępuje proszek do pieczenia.
Trochę czystej wódki można dodać do potraw z winem, aby nabrały wyrazistszego smaku. Jałowcówka i żubrówka dobrze się komponują z dziczyzną, żubrówka i krupnik – albo obie wódki wymieszane - z potrawami z miodem. Czysta wódka harmonizuje ze smakiem orzechów.
A tak dla zaspokojenia ciekawości, to nazwy „wódka” po raz pierwszy użyto w języku polskim w tekście z 1405 roku, a pierwsze zezwolenie na pędzenie tego trunku znane jest ze źródeł gdańskich z 1422 roku. Na początku wódkę, zwaną też gorzałką, pędzono na ekstraktach ziołowych, potem ze zboża, a w końcu XVIII wieku – z ziemniaków . Wtedy to wyraźnie nastąpił wzrost spożycia gorzałki, który na zdrowie społeczności polskiej wpłynął i wpływa wyraźnie negatywnie. Ale to już zupełnie inna historia....
Katarzyna Karpus
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI”
Tel. 52/3974033
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook (...)
3 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!