Wspomnienie o Alojzym Sobierajczyku
W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach 25 stycznia 2010 roku otwarta została wystawa przygotowana z okazji 90. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy oraz 140. rocznicy urodzin Alojzego Sobierajczyka (1870-1934) – pierwszego polskiego burmistrza Chojnic.
Wystawa przypomina wkroczenie do Chojnic 31 stycznia 1920 roku pułku wojsk wielkopolskich, które obejmowały Pomorze pod władzę polską. Przybliża także życiorys i działalność społeczną dra Alojzego Sobierajczyka, pochodzącego ze Złotowa i zasłużonego dla tego regionu działacza polonijnego, który 1 lutego 1920 roku powołany został na stanowisko pierwszego komisarycznego burmistrza Chojnic, a dwa lata później wybrany został przez Radę Miejską na burmistrza na okres 12 lat.
Prezentowane są fotografie z tamtego okresu, m.in. przedstawiające burmistrza Alojzego Sobierajczyka oraz Zarząd Miasta z połowy lat 30. ubiegłego wieku i pokazujące burmistrza Sobierajczyka witającego w Chojnicach w 1927 roku prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Eksponowane są publikacje poświęcone burmistrzowi Sobierajczykowi i cytaty osób, w tym Józefa Trzebiatowskiego – pracownika administracji miejskiej Chojnic w latach 1920-1968. Można także zapoznać się z regionalnymi publikacjami dotyczącymi Chojnic w okresie międzywojennym. Na wystawie znalazły się zbiory i księgozbiór Czytelni oraz zbiory wypożyczone z Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Ekspozycja czynna będzie przez miesiąc.
Alojzy Sobierajczyk (1870-1934),- pierwszy od roku 1920 burmistrz – Polak w Chojnicach, doktor medycyny.
Urodził się 7 kwietnia 1870 r. w Złotowie. Po ukończeniu gimnazjum w Wałczu studiował medycynę na uniwersytecie berlińskim. Po uzyskaniu stopnia doktora medycyny osiadł w Berlinie, gdzie dał się poznać jako organizator tamtejszej Polonii, w robotniczej dzielnicy Moabit. Pracował tam w licznych polskich stowarzyszeniach oświatowych i zawodowych, także w Towarzystwie Robotników Polskich. Przez pewien czas był prezesem Towarzystwa Naukowego Studentów Polskich w Berlinie. W 1906 r. przeniósł się do rodzinnego Złotowa. Założył tam, wraz z Florianem Noryśkewiczem, pierwszą polską Spółdzielnię "Rolnik" wg wzorów poznańskich, był członkiem jej zarządu i Rady Nadzorczej. Zakładał we wsiach złotowskich Kółka Rolnicze. Jako znany działacz polonijny nie uzyskał zezwolenia na leczenie pacjentów z niemieckiej kasy chorych - czyli osób ubezpieczonych w ramach ustawodawstwa państwowego. Przeniósł się na krótko do Wrocławia, skąd w 1914 r. powołany został do służby wojskowej, jako lekarz frontowy. Po zakończeniu działań wojennych osiadł w Więcborku, a 1 lutego 1920 roku powołany został przez ministerstwo byłej dzielnicy pruskiej na stanowisko pierwszego komisarycznego burmistrza miasta Chojnice. Przejął władzę z rąk komisarza Rządu Polskiego do spraw samorządu miejskiego Jana Kaletty. 4 I 1922 r. Rada Miejska wybrała Alojzego Sobierajczyka burmistrzem miasta na okres dwunastu lat. Przeprowadził on całkowitą repolonizację Zarządu Miejskiego oraz wszystkich z nim związanych zakładów komunalnej gospodarki, o których unowocześnienie skutecznie zabiegał. Zasłużył się także swymi staraniami nad powołaniem do życia Spółdzielni Budowy Domków Ogródkowych, gimnazjum żeńskiego, Szkoły Handlowej, budowy stadionu sportowego. Należał do współautorów Koła Miast Pomorskich i Banku Komunalnego w Poznaniu. Zmarł 28 kwietnia 1934 r. w Chojnicach. Następcą na stanowisku burmistrza mianowany został Zdzisław Hanula, radca wojewódzki.
(Źródło: Zbigniew Stromski, Pamięci godni. Chojnicki słownik biograficzny 1275-1980, s. 109-110.)
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!