Autorytety: Lech Bądkowski. Wystawa
Ekspozycja "Autorytety: Lech Bądkowski" prezentuje sylwetkę Lecha Bądkowskiego, pomorskiego opozycjonisty, pierwszego rzecznika prasowego "Solidarności", sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, założyciela i pierwszego prezesa Klubu Studenckiego Pomorania, prezesa Oddziału Gdańskiego Związku Literatów Polskich, wielkiego orędownika idei samorządności. Wystawę po raz pierwszy otworzono w lutym 2009 roku w Senacie. Dokonali tego Premier RP Donald Tusk i Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Wówczas Senat przyjął także okolicznościową uchwałę oddającą hołd Lechowi Bądkowskiemu. Wystawa została przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności. Partnerem ekspozycji jest Kaszubski Zespół Parlamentarny, Instytut Kaszubski w Gdańsku i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Reklama | Czytaj dalej »
Otwarcie wystawy nastąpi 14 marca o godz. 16.00 w Chojnickim Domu Kultury, połączone będzie z przedstawieniem dramatu Lecha Bądkowskiego "Sąd nieostateczny" w wykonaniu kaszubskiego teatru amatorskiego działającego przy chojnickm oddziale ZK-P.
Lech Bądkowski urodził się w roku 1920 w Toruniu. Tam spędził także młodość. W czasie wojny walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jego szlak bojowy przebiegał od Francji przez Narvik do Anglii. Do Polski powrócił w roku 1946. Od początku związał się z prasą. Pracował początkowo w redakcji „Dziennika Bałtyckiego”. Następnie zajął się zawodowo pracą literacką. W roku 1956, kiedy na fali odwilży po śmierci Stalina, Bądkowski przystąpił do zakładania niezależnej organizacji – Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Odtąd aż do swojej śmierci był ideologiem i czołowym działaczem ZK-P.
Wielokrotnie jawnie występował przeciwko władzy komunistycznej. Zabierał głos w momentach przełomowych takich jak rok 1968, grudzień 1970, 1976. Najsłynniejszą kartę w historii Polski zapisał w Sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Wówczas przyszedł do stoczniowców z poparciem udzielonym przez gdańskich literatów. Strajkujący odebrali to jakby poparł ich sam Mickiewicz lub Słowacki. Na wniosek Lecha Wałęsy wybrano Bądkowskiego do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i został jego rzecznikiem prasowym. Znając kilka języków objaśniał mediom zachodnim, światu cele strajkujących.
Po Sierpniu był pierwszym rzecznikiem NSZZ "Solidarność", a następnie podjął się redagowania tygodnika „Samorządność”. Zmarł po długiej chorobie w lutym 1984 roku. Na kilka miesięcy przed śmiercią przygotował jeszcze szkic wystąpienia dla Lecha Wałęsy w związku z przyznaniem mu Pokojowej Nagrody Nobla. Bądkowski wychował wielu polityków, regionalistów i dziennikarzy. Do ich grona zalicza się m.in. premier Donald Tusk. Z Bądkowskim współpracowali także dzisiaj znani dziennikarze jak Paweł Zbierski, Maria Mrozińska.
W Dniu Jedności Kaszubów - tj. 19 marca - o godz. 10.00 na chojnickim Rynku - specjalna ekipa objeżdżająca Kaszuby będzie rozdawała kaszubskie flagi.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook (...)
3 komentarze
www.mlodzisocjalisci.pl
pozdrawiamy
www.kaszebskorewolucejo.pl
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!