Co w wielkanocnym koszyczku?
W Wielką Sobotę we wszystkich polskich kościołach księża święcić będą pokarmy, które pojawią się na stołach wiernych w czasie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Zwyczaj ten narodził się w VIII wieku, ale do naszego kraju przywędrował dopiero w średniowieczu. Początkowo duchowni święcili jedzenie, kolędując od domu do domu. Później jednak zaniechano tej tradycji i obrządek przeniesiono w kościelne mury.W koszyczku wielkanocnym powinno znaleźć się przynajmniej osiem potraw. Każda z nich ma wymiar symboliczny i powinna się pojawić na stole w trakcie wielkanocnego śniadania.
Baranek to znak Chrystusa, którego Kościół nazywa Barankiem Bożym. Figurka powinna być wykonana z ciasta, lukru lub chleba. Baranek symbolizuje zwycięstwo życia nad śmiercią oraz odkupienia grzeszników.
Reklama | Czytaj dalej »
Jajko jest symbolem triumfu życia nad śmiercią. Oznacza również płodność i odradzające się życie. Malowanie wydmuszek wywodzi się z pogańskiego święta Jare.
Wędlina ma zapewnić płodność, zdrowie i dostatek całej rodzinie. W kościołach święci się przede wszystkim wyroby wieprzowe, czyli kawałki szynki oraz kiełbasy.
Chrzan to przede wszystkim oznaka ludzkiej siły. Jest pikantny w smaku i wyciska z oczu łzy. Najlepiej, gdy jego korzeń jest w kawałku. Kroi się go później na cienkie plasterki i częstuje gości. Chrzan może też być starty i wymieszany z jajkiem i ze śmietaną.
Chleb jest znakiem przemiany, jaka dokonuje się podczas Wielkiego Czwartku. Wtedy Chrystus przemienił swoje ciało w chleb, częstując nim apostołów podczas ostatniej wieczerzy. Symbolizuje pomyślność oraz dobrobyt.
Sól jest symbolem prostoty życia. Głównym jej zadaniem jest dodanie potrawom smaku oraz ochrona przed zepsuciem. Według pradawnych wierzeń odstraszała zło i siły nieczyste.
Pieprz odwołuje się do symboliki gorzkich ziół. Zazwyczaj święci się go w zmielonej postaci.
Bazie oraz bukszpan mają zielony kolor, który odwołuje się do nadziei. Bukszpan to nadzieja chrześcijan na zmartwychwstanie i nieskończoność ich życia. Wierzbowe bazie według pradawnych wierzeń zapewniają nagrodę w Niebie.
Ciasto pojawiło się w koszyczkach stosunkowo niedawno. Bardzo ważne jest, aby było to ciasto przygotowane samodzielnie, ponieważ symbolizuje nasze umiejętności i sprzyja ich pogłębianiu.
Do wielkanocnej święconki możemy także dołączyć ćwikłę z buraków, masło, ser żółty albo miód.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!