Pisanki
Wydawałoby się, że pisanki to nie tak stary zwyczaj. Okazuje się jednak, że najstarsze pisanki pochodzą z terenu Mezopotamii, a zwyczaj malowanie jajek znany był też w cesarstwie rzymskim.
W Polsce najstarsze odnalezione pisanki pochodzą z X wieku. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. Pisanki mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę.
Mają one różne nazwy, wynikają one ze sposobu zdobienia i tak mamy: kraszanki, pisanki, oklejanki, nalepianki, rysowanki, drapanki. Najbardziej znane ozdabiane jaja, osiągające astronomiczne ceny to rosyjskie jaja wykonywane przez petersburskiego jubilera Petera Carla Faberge. Początkowo wykonywane były one tylko dla cesarskiej rodziny, powstawały z kamieni półszlachetnych łączonymi z metalami szlachetnymi i zdobione technikami jubilerskimi.
We wszystkich kulturach jajo jest potężnym amuletem przeciw złym mocom i czarom. Znaki czynione na jajkach miały charakter magiczny, miały chronić domostwo przed złymi duchami, rzucaniem uroku, czarami i chorobami. Szczególne znaczenie miał czas przesilenia wiosennego, kiedy to zakopywano naznaczone jajka pod progami obejść, budynków gospodarczych lub przed bramką do ogrodu.
Zdobionie jajek to prastary magiczny symbol, który w naszych czasach jest kontynuacją pięknych tradycji, czasami staje się małym dziełem sztuki. Pisanki chętnie też wykonują najmłodsi.
Pisanka symbolizuje wiosnę, przebudzenie do życia, zwycięstwo światła nad ciemnością, zimą i nocą.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!