Nowości książkowe
Podróżniczka Anna Jackowska wybrała się w podróż do Syrii i Jordanii, pojechała tam na motocyklu BMW F650GS. Wspomnienia z wyprawy opisała w książce ”Kobieta na motocyklu”.
Pokonać 10 tys. kilometrów na jednośladzie to nie lada wyzwanie, tym bardziej budzi zdumienie i podziw fakt podjęcia tego wyzwania przez drobną kobietę. Motocykle w jej życiu gościły od zawsze, pomagały realizować inną pasję - podróże, które wielokrotnie wymagały od niej wyrzeczeń i przekraczania granic, nie tylko geograficznych.Pierwszym jednośladem, jaki posiadała, był włoski Cagiva River, lekki motocykl klasy 500 ccm, którym poruszała się głównie po Warszawie. Jego następcami były Suzuki Bandit 600s, na którego ”grzbiecie” zjechała całą Chorwację i Yamaha Fazer FZS 600, który dowiózł ją do najdalej na zachód wysuniętego punktu Europy - portugalskiego Cabo da Roca i do egzotycznego Maroka.
Reklama | Czytaj dalej »
W swoją ostatnią wyprawę wybrała się w lipcu ubiegłego roku, tym razem ”osiodłała” BMW F650GS z dwucylindrowym silnikiem 1170 ccm o mocy 98 KM. Trasę przebiegającą przez Słowację, Węgry, Serbię, Bułgarię, Turcję do Syrii i Jordanii, pokonała w ciągu czterech tygodni. Jeszcze przed wyjazdem spotkała się z opiniami mówiącymi, że dla samotnej kobiety wyprawa w te rejony może się skończyć fatalnie. Jednak cała podróż od samego początku zdawała się zaprzeczać tym stereotypom. Spotkała ludzi otwartych, pozbawionych uprzedzeń, służących pomocą i reagujących uśmiechem na przybysza z odległego kraju. Jaskrawym przykładem była sytuacja, jaka spotkała Annę Jackowską w jordańskim Karak. Podróżniczka zgubiła portfel, w którym oprócz pieniędzy znajdowały się karty pamięci zawierające fotografie uwieczniające sporą część wyprawy. Miejscowa policja robiła wszystko, by odnaleźć zgubę, negocjowała atrakcyjną cenę za nocleg i przeszukiwała miejsca na trasie pokonanej przez Polkę. Okazało się, że portfel leżał na poboczu drogi, odnalazł go człowiek, który przekazując zgubę powiedział: Mój dom to Twój dom, moja rodzina jest Twoją rodziną.
Na egzotycznym szlaku, który kiedyś przemierzały karawany, znalazły się punkty ważne dla kultury islamskiej, ale także pozostałości czasów świetności kultury zachodniej: dawna siedziba joannitów - zamek Krak des Chevaliers, potężna twierdza w zachodniej części Syrii, w górach Dżabal an-Nusajrijja, Petra - wykute w skale antyczne miasto Nabatejczyków, Palmyra – starożytne miasto w środkowej Syrii, będące obecnie jednym z największych kompleksów wykopalisk. Pracujący tu archeolodzy (m.in. Polacy) odkryli zabytki z okresu świetności miasta, łączące elementy architektury hellenistycznej i rdzennej aramejskiej. W końcu miasta takie jak Damaszek, stolica Syrii, jedno z najstarszych miast rejonu Morza Śródziemnego, którego początki sięgają XV wieku p.n.e. Od wieków owiany aurą egzotyki i tajemniczości, słynący z produkcji jedwabiu i stali damasceńskiej, uznawanej w średniowieczu za najlepszy materiał do produkcji broni białej.
”Kobieta na motocyklu” Anny Jackowskiej ukazała się w serii ”Mój prywatny świat” przygotowanej przez wydawnictwo Pascal.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!