Wielki Mike
Oskarowa rola Sandry Bullock w filmie, który jest biografią czarnoskórej gwiazdy futbolu amerykańskiego.
Niespełna osiemnastoletni Michael Oher, wrażliwy, czarnoskóry chłopak, wymyka się wszelkim standardom. Poczynając od ponadprzeciętnych warunków fizycznych, dzięki którym zyskał przydomek ”wielki”, a kończąc na ograniczonych zdolnościach intelektualnych i dramatycznym dzieciństwie spędzonym w slumsach. Jest dzieckiem upadłej narkomanki, jednym z wielu, które po interwencji opieki społecznej trafiały do rodzin zastępczych. Podobny los spotkał Michaela, on jednak mimo tego, że nigdy nie zaznał rodzinnego ciepła, uparcie wracał do rodzinnego domu, by opiekować się matką.Reklama | Czytaj dalej »
Jeszcze jedna rzecz czyniła z Michaela osobę wyjątkową. Jego talent do sportu, zwłaszcza dyscyplin wykorzystujących piłkę, stwarzał chłopakowi możliwości, o istnieniu których nie miał świadomości.
Dzięki takim ludziom jak ”Big” Tony Hamilton, facet z sąsiedztwa, który przygarnął Michaela, gdy jego matka ponownie wpadła w narkotykowy ciąg, jego umiejętności sportowe ujrzały światło dzienne. Stały się nawet kartą przetargową podczas starań o przyjęcie do Wingate Christian School, gdyby nie zainteresowanie trenera drużyny futbolowej, Michael nie miałby szans na naukę w tej szkole.
Jednak sport to nie wszystko, szybko okazuje się, że chłopak ze slumsów nie jest w stanie dostosować się do wysokiego poziomu nauczania. Trener nie chce z niego zrezygnować, widząc potencjał nowego gracza, nauczyciele uzależniają udział w rozgrywkach od poprawy stopni. Na dodatek, któregoś dnia Michael zastaje drzwi swojego domu oplombowane informacją o eksmisji. Staje się bezdomnym, a to nie pomoże mu w realizacji marzeń o grze w drużynie szkolnej.
Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, na jego drodze staje Leigh Anne Tuohy, projektanta wnętrz i żona milionera, właściciela sieci barów fast food. Ta zażywna, młoda kobieta z rodowodem wywodzącym się z partii republikańskiej, wbrew wszelkim stereotypom i uprzedzeniom, przyjęła pod swój dach chłopaka z getta. Początkowy pomysł pomocy doraźnej szybko przerodził się w kompleksowy plan opieki nad Michaelem. Rodzina Tuohy postarała się o rozwój intelektu i talentu sportowego chłopaka, on w zamian dał im coś, czego nigdy sam nie doświadczył: scalił rodzinę i wniósł do niej ciepło.
Film Johna Lee Hancocka powstał na podstawie książki "The Blind Side: Evolution of the Game" Michaela Lewisa, będącej biografią gwiazdy futbolu amerykańskiego. Po raz kolejny okazało się, że życie pisze najlepsze scenariusze. Prosta, opowiedziana z uczuciem historia, dała twórcom uznanie publiczności, a dla Sandry Bullock przełożyła się na pierwszego w jej życiu Oskara. Wprawdzie można się zastanawiać czy rola Leigh Anne Tuohy jest na tyle porywająca, by zasługiwała na uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej, to jednak trzeba stwierdzić, że Bullock jest motorem napędzającym ten film.
Pozostała część obsady doskonale odnajduje swoje miejsce. Zarówno odtwórca głównej roli, który stworzył postać zagubionego chłopaka, szukającego swojej drogi w życiu, jak i Tim McGraw kreujący ciepłą postać męża energicznej pani Tuohy. Ciekawostką jest udział Lily Collins, córki znanego artysty Phila Collinsa. Młoda aktorka ma za sobą zaledwie kilka ról filmowych i póki co możemy jedynie podziwiać jej młodzieńczy urok, mając nadzieję, że obserwujemy narodziny przyszłej gwiazdy.
”Wielki Mike” jest filmem bardzo prostym i ta prostota bywa niekiedy jego ułomnością. Rys kina familijnego jest tematem wiodącym, a gdy pojawia się wątek ”dobrej Samarytanki” po amerykańsku, z ekranu wieje lekką sztampą. Założenie, by gloryfikować bezinteresowną pomoc jest słuszne, jednak dla wielu widzów będzie to kolejna bajka z happy endem, nie mająca oparcia w rzeczywistości. Mimo to warto zobaczyć ten film. Choćby dla kilku uśmiechów, które niewątpliwie pojawią się na twarzach widzów, pewnego wzruszenia, a przede wszystkim w kontekście ostatnich wydarzeń rozgrywających się pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Podejrzewam, że taki obraz chrześcijańskich postaw, jaki możemy zobaczyć w filmie, wielu osobom będzie bliższy.
Reżyseria i scenariusz: John Lee Hancock
Obsada: Sandra Bullock, Tim McGraw, Quinton Aaron
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy Al. Bayeux 28 I piętro, otwarta: poniedziałek-sobota 11.00-20.00, niedziela 12.00-17.00.
Tel. 052 396 70 20
UWAGA!!!
Letnia promocja w wypożyczalni SHOCK!!!
Wypożyczając dwie nowości - trzecia nowość gratis
Wypożyczając jedną nowość - film w innej kategorii gratis
Wypożyczając dwa starsze filmy - dwa filmy w tej samej kategorii gratis
(promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku)
UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do wtorku 17 sierpnia, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).
PYTANIE KONKURSOWE: Tim McGraw zagrał w filmie Petera Berga z 2008 roku. Podaj tytuł filmu.
Ogłoszenie wyników w środę wieczorem (18 sierpnia).
Rozwiązanie konkursu z ubiegłego tygodnia: Eryk Lubos zagrał w filmie Wojtka Smarzowskiego ”Dom zły”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (7)
- Komentarze Facebook (...)
7 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!