Zrób dziś bób a będziesz zdrów
Sierpień to najbardziej efektywny pod względem dostępności do warzyw i owoców miesiąc. To prawdziwy raj dla smakoszy warzyw, w szczególności poczciwego bobu. Dobry i świeży, w miesiącu wrześniu będzie prawie niemożliwy do kupienia. Zatem cieszmy się smakiem tego warzywnego indywidualisty.Bób należy do najstarszych roślin strączkowych – znany był już w neolicie. Jego ziarna (drobniejsze niż dzisiejsze) odkryto m.in. pod Troją i w Biskupinie. O tej roślinie wspomina nawet Biblia. Za ojczyzną bobu uznaje się północną Afrykę, gdzie dzisiaj rośnie w stanie dzikim.
Starożytni Egipcjanie, a potem również Rzymianie, mieli zwyczaj spożywania bobu na ucztach ku czci zmarłych, uważali bowiem, że czarne kropki na kwiatach bobu symbolizują śmierć. Dla równowagi, powszechny był także pogląd, iż bób przynosi szczęście i dobrobyt. W starożytnej Grecji lekarze wykorzystywali bób i mąkę z bobu do celów leczniczych.
Reklama | Czytaj dalej »
Łacińska nazwa tej rośliny (Vicia faba maior) wywodzi się z greki i oznacza: żywność, posiłek. W niektórych krajach Azji i Afryki jeszcze dziś wykorzystuje się mąkę z bobu do wypieku pieczywa.
Bób, jak samo tłumaczenie nazwy warzywa z greckiego wskazuje, ma szereg właściwości korzystnych dla naszego organizmu. Bób zawiera sole wapnia, fosforu, żelaza i magnezu, witaminę PP, witaminy z grupy B, pewne ilości karotenu i witaminy C. 100 gram ziaren dostarcza 48 kcal. Jest zasadotwórczy. Bób należy do warzyw ciężko strawnych, z tego powodu nie poleca się go małym dzieciom, osobom starszym i prowadzącym siedzący tryb zycia.
Potrawy z bobu trudno zaliczyć do wykwintnych. W Polsce najchętniej jada się bób gotowany, polany świeżym masłem. W wielu krajach arabskich, wśród narodów kaukaskich, w Rosji, USA, jada się bób przez cały rok (suszony jak fasola, mrożony lub konserwowy).
Młody bób gotuje się 20-30 min. Suszony należy moczyć przed gotowaniem, podobnie jak wszystkie strączkowe. Przygotowując potrawy z bobu, należy pozbawić go skórki, ale dopiero po ugotowaniu. Można też surowe ziarna zalać wrzątkiem, gotować około 10 min, odcedzić, przelać na sicie zimna wodą i zdjąć z nich skórkę. Następnie zalać wrzącą wodą i dogotować do miękkkości. Bób soli się pod koniec gotowania.
Sprawdziłam nasze chojnickie bazary i warzywniaki. Bób jest i to całkiem niezły. Jest zatem czas by przygotować doskonałą w smaku sałatkę z bobu i pieczarek. Jej autorką jest Romana z Brus, na co dzień położna. W kuchni także potrafi zdziałać cuda.
Sałatka z Bobu Romany
Ugotowany i oskubany bób, pieczarki uprzednio ugotowane, a następnie pokrojone w dość duże kawałki, poszatkowana świeża natka pietruszki, pieprz, przyprawa Maggi. Wszystkie składniki mieszamy. Efekt oszałamiający ! Polecam na zdrowie.
Katarzyna Karpus
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI” tel. 52 39740 33.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (16)
- Komentarze Facebook (...)
16 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!