Poniedziałek, 25 Listopada 2024 | Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa chojnice24 na komórkę
Strona głównaZdrowie
Rozmiar tekstu: A A
Tekst Sabina Budkiewicz

Edukować dzieci, czy rodziców?

Dla dzieci i młodzieży wakacyjny okres swobody i beztroskiej zabawy dobiega końca. Czas powitać szkołę. Dla rodziców natomiast -  zabieganych, obciążonych licznymi obowiązkami – to dodatkowy problem związany z przygotowywaniem zdrowych posiłków dla swoich dzieci. Albowiem coraz częstszym gościem w dziecięcych jadłospisach staje się w tym okresie jedzenie zwane „śmieciowym”.

Co zrobić, by ze spokojem móc wkroczyć w kolejny – lub pierwszy – rok szkolny swojego dziecka?
W szkolnych sklepikach znaleźć można wiele produktów, których dzieci i młodzież jeść nie powinny. Idealną szkołą byłaby więc taka, która sklepiku nie posiada lub w którym sprzedawane są warzywa, owoce i kolorowe sałatki oraz pełnowartościowe pod względem żywieniowym – kanapki. Także kuchnia na miejscu, która przygotowuje świeżo przyrządzane jedzenie dla szkolnej stołówki oraz napoje będące alternatywą dla soków z dodatkiem cukru i barwników chemicznych – to marzenie rodziców i nauczycieli. Niestety, szkół które spełniałyby te wymogi jest u nas wciąż jeszcze mało. Wprawdzie od jakiegoś czasu trwa walka ze śmieciowym jedzeniem w szkołach, niemniej w niewielu placówkach udało się wprowadzić zakaz sprzedaży niezdrowej żywności. Także obiady serwowane przez szkolne stołówki pozostawiają wiele do życzenia. Dzieci i młodzież powinny w szkole jeść dwa posiłki bogate w białko, o łącznej wartości energetycznej od 1000 do 1200 kcal, wśród których znalazłyby się produkty pochodzenia zbożowego, mięso, ryby, mleko, jaja, sery oraz warzywa i owoce w postaci gotowanej lub surowej. W większości stołówek szkolnych dwa dania są jednak rzadkością; podaje się głównie albo zupę z tzw. wkładką, albo drugie danie. Posiłki te są jednak mało urozmaicone i dostarczają na ogół niedostateczną ilość składników pokarmowych. W przygotowywanych posiłkach jest zbyt mało białka, wapnia, za rzadko podawane są ryby, a potrawy są zbyt tłuste i często przesolone. Dzieci rzadko też otrzymują owoce i większość warzyw. Wyjątkiem są ziemniaki, których na ogół jest pod dostatkiem. Przeważają też dania z niskiej jakości produktów, z dużą zawartością tłuszczu i produktów skrobiowych. Jadłospisy są często podobnie skomponowane, powtarzają się nawet kilka razy w tygodniu.Taka sytuacja jest głównie wynikiem braku środków finansowych, ale nie tylko. To także niedostateczna wiedza personelu - z zakresu fizjologii żywienia -  zajmującego się przygotowywaniem posiłków dla dzieci i młodzieży.

Reklama | Czytaj dalej »



Czego unikać w diecie dziecka ?
• Aspartam i inne słodziki – jest najpopularniejszym „dosładzaczem”. Kryje się pod symbolem: E 951;

• Budyń z torebki – zawiera barwniki, aromaty, zagęstniki i tym podobne chemikalia. Zrobienie domowego budyniu ze świeżych owoców, łyżki mąki ziemniaczanej i żółtka, na mleku 2% - jest banalne. Jeszcze łatwiej przyrządzić galaretkę.

• Pieczywo tostowe - zwłaszcza pszenne – to produkt „chlebopodobny”, wzbogacony utrwalaczami. Nie zawiera błonnika, soli mineralnych i wapnia – a więc tego, co zawiera zwykłe pieczywo, a zwłaszcza razowe.

• Cukier w nadmiarze – odpowiedzialny m.in. za stan uzębienia, otyłość, osłabienie odporności organizmu, bo kradnie z organizmu ważną witaminę B1. Jego podstawowym grzechem jest to, że spożywany w nadmiarze zaburza łaknienie – organizm szybko przyzwyczaja się do większej niż potrzebuje porcji glukozy i, gdy jej poziom spada, gwałtownie dopomina się o nią napadem wilczego głodu. Zdrowemu dziecku wystarczy ten, który znajduje się w owocach i niektórych warzywach, ewentualnie w kostce czekolady deserowej czy batoniku z orzechami – przed wysiłkiem fizycznym.

• Chipsy – bezwartościowy i niebezpieczny dla zdrowia, typowy zapychacz. Należy omijać je dużym łukiem, bez względu na wiek. Znacznie zdrowsze są suszone krążki jabłka, pestki dyni, słonecznika, orzeszki bez soli, itp.

• Dżemy z benzoesanem sodu. Benzoesan sodu działa drażniąco na śluzówkę żołądka, a w połączeniu z witaminą C może przekształcić się w rakotwórczy benzen.  

• Frytki – na indeksie są przede wszystkim te ze smażalni i mrożone. Od święta frytki mogą zastąpić ziemniaki pokrojone w plasterki, podsmażone na oleju rzepakowym lub oliwie z ziołami.

• Gotowe sałatki.  Owszem, oszczędzają czas – nigdy jednak nie wiemy, kiedy zostały zrobione i co tak naprawdę do nich dodano.

• Hamburgery – to tylko dmuchana bułka z dodatkiem tłustego mielonego mięsa, obficie polana ketchupem i musztardą.  W domu można przyrządzić hamburgera z kotleta mielonego domowej roboty, dużej ilości sałaty, pomidorów i bułki grahamki.

• Napoje instant – także inne dania, np. zupy w proszku. Wszystko co można przygotować rozpuszczając w zimnym mleku czy gorącej wodzie i natychmiast podać – to jedzenie bez wartości.  Smak, zapach i wygląd zawdzięczają chemicznym związkom oszukującym nasze zmysły, ale nie organizm, który niczego z tego nie wykorzysta. Najwyżej odłoży na zapas hojnie do nich dodawany tłuszcz lub cukier. Należy je wyrzucić z jadłospisu raz na zawsze.

• Lizaki – i wszelkie twarde cukierki. To tak naprawdę tylko karmelizowany cukier. Trzymane długo w buzi są pożywką dla bakterii próchnicy. Jeśli dziecko bardzo upiera się, można kupić lizaki w aptece, które błyskawicznie rozpuszczają się w buzi.

• Metka – surowe mięso, z jakiego jest zrobiona może – niewłaściwie przechowywane – stać się pożywką dla niezwykle groźnych bakterii. Z tego samego powodu nie podajemy dzieciom tatara.

• Mleko od krowy niegotowane – jeśli korzystasz z wiejskiego mleka zawsze je gotuj!!

• Mortadela – i wszelkie mielone wędliny. Można o nich powiedzieć to samo, co o konserwach mięsnych – wyrób wysoce przetworzony. Nie nadaje się dla dzieci.

• Napoje gazowane – w diecie dziecka absolutnie zakazane, nawet pod postacią smakowej wody mineralnej. Wszystkie napoje gazowane są sztucznie barwione i dosładzane. A w dodatku – dzięki reklamie – uzależniają. Od czasu do czasu można dziecku podać wodę gazowaną z dodatkiem soku domowego.

• Rosół w kostce – podobnie jak zupy typu instant oraz wszelkie przyprawy w płynie, to czysta chemia. O wiele zdrowiej jest podać całej rodzinie gęstą zupę jarzynową doprawioną ziołami i sosem sojowym.

• Sól – dziecku wystarczy taka ilość soli, która znajduje się w surowych warzywach, mięsie, pieczywie i żółtych serach.

• Słodzone soki – nie daj się zwieść nazwie „sok”! To często woda z koncentratem. Zawsze sprawdź, czy jest sztucznie wzbogacany witaminami i cukrem. Jeśli tak odstaw na półkę. Dla dzieci najlepsze są soki produkowane z myślą dla najmłodszych. Wybieraj soki przecierowe z krótkim terminem ważności lub wyciskaj je w domu sama.

• Tłusta wołowina, wieprzowina – w polskiej diecie jest za dużo tego „czerwonego” mięsa! Namawiaj całą rodzinę, by przestawiła się na to co zdrowsze – ryby i mięso drobiowe.

• Panierowana ryba – obtoczona w jajku, mące i bułce tartej, a potem nasiąknięta tłuszczem mrożona kostka  – to zwykle kojarzy się dziecku z rybą. Znacznie zdrowsze są ryby duszone lub gotowane w jarzynach.

• Zwykłe parówki – im tańsze tym ich skład ma mniej wspólnego z mięsem, za to wiele z bezwartościowym tłuszczem. Jeśli decydujesz się na podanie dziecku parówek, to wybieraj odtłuszczone, przeznaczone dla małych dzieci lub cielęce (jeśli takie znajdziesz!). Nie ulegaj tez modzie na hot-dogi.
 
Dzieci i młodzież nie przywiązują wagi do tego, co i w jaki sposób jedzą. Zamiast wziąć do szkoły kanapki przygotowane w domu, wolą zapchać żołądek zapiekanką lub chipsami ze szkolnego sklepiku. Jednak winę za to ponoszą też rodzice, którzy w natłoku obowiązków, będąc ciągle w biegu, wolą dać dzieciom pieniądze na drożdżówkę i colę, bo tak jest dla nich wygodniej, niż zrobić pociechom np. sałatkę na drugie śniadanie i włożyć do tornistra (plecaka) butelkę wody mineralnej. Szkoda, że nie uświadamiają sobie iż do prawidłowego rozwoju organizmu i pracy mózgu ich dzieci potrzebna jest duża ilość witamin i składników mineralnych. Przygotowanie zdrowego i smacznego posiłku dla dziecka i owszem, wymaga trochę wysiłku i pracy, który jednak na pewno się opłaci.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~Sabina Budkiewicz
Do BS - piszę tylko to, co uważam za słuszne, a zirytować mnie jest raczej trudno.
08 Września 2010, godzina 16:12
~BS
Do autorki . Co się Pani tak irytuje? I to od razu taka riposta hehe... Jeśli jest Pani tak pewna słuszności tego co napisała, to proszę kontynuować temat. Chętnie poczytam.
03 Września 2010, godzina 10:18
~Sabina Budkiewicz
ad. ~ BS - tak się składa, że łatwiej byłoby mi zaspokoić Pani/a ciekawość ujawniając co sama jadam, bo dzieci niestety nie posiadam.

ad.~ Sławek - sałata to rzeczywiście niezbyt dobre warzywo na szkolną kanapkę, a le wcale nie z powodu ... spalin !

ad. ~ smakosz, grubaska - brawo za poczucie humoru ! Czy aby jednak na pewno próbowałaś schabowego bez kapusty ?

ad. ~ - masz absolutną rację ! Ani w naszym, ani w żadnym innym szpitalu w Polsce nie karmią zdrowo ! Ten temat jest mi szczególnie bliski, dlatego postaram się znaleźć czas i napisać w niedalekiej przyszłości coś więcej na ten temat.

ad. ~JAN - nie strzelaj ! - szkoda Twojego "łba" ! Jest wiele lepszych sposobów na dokarmienie robaczków.

ad. ~R - ugotować można naprawdę wiele - nawet ... "się"
02 Września 2010, godzina 21:37
~R
Co by tu ugotować? /wspolnaziemia.org/?a=9
02 Września 2010, godzina 14:49
~JAN
nic tylko palnąć sobie w łeb aby robaczki miały jeszcze zdrowe miąsko do strawienia
02 Września 2010, godzina 10:46
~
Tak zdrowo to nawet w naszym szpitalu nie karmią,a powinni
01 Września 2010, godzina 20:51
~smakosz, grubaska
nam kapusta oraz szczaw nie smakuje tak jak schab!
01 Września 2010, godzina 19:16
~Sławek
najlepiej dać dziecku sałatę do szkoły albo nie, sałate nie bo jest to warzywo które bardzo przyswaja sobie spaliny hehe to mają problem wszystkie matki ...
01 Września 2010, godzina 16:14
~BS
Ciekawe jakie posiłki przygotowuje swoim dzieciom autorka tego tekstu.
01 Września 2010, godzina 12:06

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.100 4.200 DKKDKK 0.526 0.547
EUREUR 4.300 4.370 TRYTRY 0.121 0.133
CHFCHF 4.600 4.670 NOKNOK 0.300 0.329
GBPGBP 5.140 5.210 SEKSEK 0.334 0.355
Aktualizacja: 2024-11-25 15:25
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.107 4.165 DKKDKK 0.527 0.546
EUREUR 4.311 4.351 TRYTRY 0.122 0.132
CHFCHF 4.610 4.660 NOKNOK 0.301 0.328
GBPGBP 5.146 5.194 SEKSEK 0.335 0.354
Aktualizacja: 2024-11-25 15:25
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-25

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.92 zł 6.69 zł 6.3 zł 3.25 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.92 zł - 6.3 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij