Idzie nowe...
Ciekawie brzmi relacja sprzed 62 lat, kiedy to tworząca się nowa władza napotykała na szereg problemów, będących rezultatem działań wojennych jak i niechęcią społeczeństwa do państwa ludowego. W sprawozdaniu starosty powiatowego w Chojnicach T. Rześniowieckiego skierowanego do wojewody pomorskiego w Bydgoszczy, dnia 3 lipca 1945 r. , czytamy:
Sytuacja ogólna i polityczna
„Zmian na planie organizacyjnym starostwa nie było. Aktualnie poszerzono personel urzędniczy o 3 urzędniczki, a to do Referatu Odszkodowań Wojennych, Budowlanego i Społeczno – Politycznego. Praca w terenie jest ciężka, ze względu na brak środków komunikacyjnych oraz wielkiego braku środków pędnych. Położenie Chojnic w stosunku do powiatu jest tego rodzaju, że odległość od Chojnic do przedwojennych gmin osiąga od 20 do 60 km. Starostwo powinno mieć kilka środków lokomocji a tym bardziej załatwianie spraw wojskowych wymaga często wysłania specjalnych pasażerów do Starogardu i Gdańska.
Tworzenie Rad Narodowych jest w okresie rozwojowym. W najbliższym czasie przekażę imienny wykaz każdej rady narodowej gminnej oraz rady narodowej powiatowej.
Ludność przeważnie rolnicza jest pracowita i spokojna. Do władz i urzędów polskich odnosi się zupełnie dobrze i ochoczo wypełnia zarządzenie władz polskich. W stosunku do żołnierzy Armii Czerwonej nastawiona jest bojaźliwie. Wynika to z tego, że przez teren powiatu chojnickiego przepędzają olbrzymie ilości sztuk bydła i innych trofeów wojskowych, przy czym konwoje tych stad dopuszczają się różnego rodzaju przekroczeń a nawet gwałtów. Ludność często jest terroryzowana. Mimo silnej akcji ze strony Komendanta Wojennego, sytuację należycie opanować jest trudno. Powiat jest wielki, stan milicji w poszczególnych gminach mały, a garstka prawowitej milicji, nie rozwiązała sprawy, ponieważ milicja nie posiada żadnej broni. Na terenie powiatu działają trzy partie polityczne P.P.R, P.P.S. i Stronnictwo Ludowe, a ostatnio rozpoczęło działalność Stronnictwo Demokratyczne. Działalność partii jest dobra, współpraca partii należyta i potęguje się coraz bardziej.
Sprawami volksdeutschów zajmuje się Bezpieczeństwo i teren powiatu jest prawie oczyszczony. Volksdeutsche i Niemcy żyjący jeszcze na wolnej stopie są używani do robót za wynagrodzeniem odpowiadającym Niemcom. Ludność powiatu chojnickiego jest obecnie prawie w 100 procentach katolicka, dzięki temu, że wszyscy ewangelicy i Niemcy tutejsi uciekli razem z wojskami niemieckimi i do tego czasu nie wracają. Propaganda na terenie tut. Powiatu, działa słabo, a to dzięki słabej obsadzie personalnej. Działalność związków zawodowych i organizacji społecznych nabiera z każdym dniem na sile. Organizacje społeczne pomagają w każdej dziedzinie władzom polskim w wykonywaniu czynności urzędowych”.
Stan bezpieczeństwa
Reklama | Czytaj dalej »
„Celem zabezpieczenia należytego porządku publicznego w powiecie koniecznym jest wzmocnienie minimum o 50 procent stanu osobowego milicji, tak powiatowej jak miejskiej i gminnej. Działania organizacji tajnych nie zauważono, ani też nie zanotowano żadnych wypadków wystąpień elementów politycznych wrogich obecnemu ustrojowi.
Współpraca z organami bezpieczeństwa jest ścisła. Koniecznym byłoby wyraźne określenie stosunku i stopnia samodzielności, ewentualnie zależności starostwa i Urzędu Bezpieczeństwa”.
Sytuacja gospodarcza
„W miesiącu czerwcu wydano na kartki kompletny kontyngent chleba, mięsa, masła, ryb, soli, zapałek, octu, mąki pytlowej, żytniej oraz mleka. Indeks cen wolnego rynku zmniejsza się w miarę napływu środków żywnościowych. Targi odbywają się już normalnie i można dostać tam wszelkie środki żywnościowe. Życie gospodarcze jest kierowane przez 2 spółdzielnie: Związek Samopomocy Chłopskiej i Społem. Współpraca tych organizacji jest dobra. Miasto Chojnice wskutek działań wojennych jest poważnie uszkodzone, wobec czego wiele mieszkań zostało zrujnowanych. Obecnie wskutek wyjazdu jednostek wojskowych z miasta Chojnice, wyjazdu olbrzymich szpitali, sprawa mieszkaniowa jest cokolwiek łatwiejsza. W sprawie świadczeń rzeczowych powiat mój w stosunku do zmniejszonego areału gruntu na rok gospodarczy 1944/45 wywiązał się w 100 procentach jeśli chodzi o zboża.
Z kontyngentu mięsa w 100 procentach powiat wywiązać się nie może ze względu na niski stan pogłowia bydła rogatego oraz kompletnego braku nierogacizny. Dotychczas oddano 110 ton rogacizny. Związki samorządowe nie miały dotychczas prawie żadnych wpływów i utrzymywały się wyłącznie ze Skarbu Państwa. Obecnie są już pewne wpływy z opłat administracyjnych, ściąganie podatków samorządowych jest w okresie przygotowania”.
Akcja przesiedleńcza
„Akcja przesiedleńcza repatriantów zza Bugu postępuje planowo. Powiatowa Komisja Osadnicza pracuje należycie. Zaopatrywanie punktu etapowego w żywność ze Strony Starostwa jest trudne i bardzo ważne i Punkt Etapowy rozporządza wszystkim, czym powiat dysponuje. Dotychczas przez Punkt Etapowy przewinęło się około 1700 repatriantów”.
Akcja żniwna
„Akcja żniwna jest przygotowana należycie tak, że żniwa i zbiory będą przygotowane planowo i w swoim czasie. Na terenie powiatu nie ma żadnego dziennika z powodu braku papieru i luki do redagowania gazety.
Protokóły z zebrań wójtów oraz tekst odezw i zamieszczeń załączam.
Starosta Powiatowy Chojnicki
(-) czerwonym ołówkiem
(mgr Rześniowiecki Tadeusz)”
Autentyczność zgodności odpisu stwierdził Zb. Stromski
Oprac. (tedy).fot archiwum
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!