Gąski, gąski na stoły
Nie tak dawno, moi pacjenci mieszkający w Angowicach wręczyli mi na urodziny nietypowy prezent. Wyhodowaną osobiście dorodną gęś. W swoim dotychczasowym życiu nie miałam jak dotąd przyjemności własnoręcznie przyrządzać gęsiny. Tym bardziej czułam się bardzo przejęta i zobowiązana upominkiem, by zrobić z niej pyszny obiad.
Przy tej okazji, ów gęsi prezent skłonił mnie do refleksji. Uświadomiłam sobie, że w telewizji trwa właśnie kampania społeczna poświęcona promowaniu spożywania mięsa z gęsi. Zaczęłam się zatem gęsiej sprawie przyglądać bardziej dokładnie. Czyżby Polacy mieli powrócić do tradycji jedzenia polskiej gęsi w dzień Świętego Marcina, czyli w narodowe Święto Niepodległości? To całkiem niezły pomysł i wcale niepozbawiony uroku. Amerykanie jedzą indyka na Dzień Dziękczynienia, więc my Polacy wróćmy do chlubnej tradycji jedzenia polskiej gęsi w Dzień Niepodległości.
Reklama | Czytaj dalej »
W ubiegłym roku ogłoszono w Polsce 11 listopada ogólnopolskim dniem polskiej gęsi owsianej i rozpoczęto wieloletnią akcję promocyjną gęsiny i uświadamiania społeczeństwa. Śladem amerykańskiego święta dziękczynienia i tradycji spożywania indyka, Polacy nie gęsi - swoje święto mają. W Święto Niepodległości tradycyjną polską potrawą ma zostać najzdrowsze i najbardziej ekologiczne mięso, jakim jest gęsina. Do tej akcji poza głównym inicjatorem święta Instytutem Zootechniki w Kołudzie Wielkiej są SLOW FOOD Polska, najlepsze polskie restauracje, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i naukowcy z całej Polski. Ale akcja promocyjna pod hasłem “Gęsina na świętego Marcina” jest tylko pretekstem do przedstawienia niezwykłości tego mięsa. Dlatego też należy zwrócić uwagę na kilka cech gęsiny. Przede wszystkim to mięso jest niezwykle chude, zawierające minimum tłuszczu. Jest to wielkość oscylująca w granicach 3-6%, podczas gdy wieprzowina zawiera ponad 30% tłuszczu. Nie to jednak stanowi najważniejszą cechę tego mięsa. Gęsina to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i białka redukujących szkodliwy cholesterol. Nadto na całym świecie znane jest dobroczynne działanie mięsa z gęsi w profilaktyce schorzeń naczyniowo-sercowych. Ostatnio dostrzeżono także inny wpływ tego mięsa na organizm człowieka. Poza poprawą samopoczucia i pozytywnym działaniem w zaburzeniach nastroju gęsina, a przede wszystkim tłuszcz z gęsi ma stwierdzony naukowo afrodyzjakalny, rozgrzewający charakter, a także jako środek poprawiający popęd seksualny, a nawet wydolność organizmu zawodowych sportowców.
Okazuje się, że tradycja hodowli i spożywania gęsiny Polsce sięga nawet XVI wieku, a w XVII i XVIII stuleciu mięso z gęsi regularnie gościło na polskich stołach. Kroniki dziewiętnastowiecznej warszawskiej giełdy towarowej zanotowały eksport polskiej gęsi w ilości ponad 3,5 miliona sztuk do Prus i wielu innych krajów Europy. Od tego czasu gęsina niemalże w całej Europie uznawana jest za produkt delikatesowy i docenia się jej smakowe oraz zdrowotne walory. Obecnie spożycie tego mięsa drobiowego w Polsce wynosi około 700 ton rocznie, podczas gdy eksport gęsi do Niemiec przekracza nawet 20 tysięcy ton rocznie. I ten stan nie ulega zmianie pomimo faktu, że to Polska jest największym i najbardziej uznanym producentem tego mięsa w Europie.
Kampania społeczna „Gęsiny na Świętego Marcina” daje namacalne efekty. W ubiegłym tygodniu jadąc z Warszawy, zatrzymaliśmy się na obiedzie w toruńskiej restauracji Spichlerz. W menu, czołowe miejsce zajęła gęsina, którą kucharz przyrządza tam na wiele pysznych sposobów. Niezwykłym zainteresowaniem (nie tylko naszego stolika) cieszyły się gęsie pipki, gęsi smalec i okrasa. Zachwytom nie było końca.
Ja swoją urodzinową gęsinę przyrządziłam tradycyjnie, nadziewając ją jabłkami i piekąc w piekarniku. To prosty przepis, który każda gospodyni może zastosować w swojej kuchni. Przynajmniej raz w roku. Doceńmy zatem gęsinę i przyrządzajmy z niej pyszne i zdrowe potrawy. Wyjdzie to nam z pewnością na zdrowie.
Katarzyna Karpus
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI”
Tel. 52 39740 33
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (10)
- Komentarze Facebook (...)
10 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!