Wściekły pies
Światowe organizacje szacują, że jest ich około 300 tysięcy. Dzieci-żołnierze, odebrane rodzicom, szkolone do zabijania i wykorzystywane w imię idei, których nie są w stanie zrozumieć.
W Afryce ogarniętej pożogą wojen domowych rządy zmieniają się częściej niż kartki w kalendarzu. Kolejni dyktatorzy dochodząc do władzy, bardzo często reprezentują interesy zachodnich państw. To właśnie przy ich wsparciu tworzą dobrze uzbrojone armie, składające się z bezwzględnych wojowników, będących postrachem ludności cywilnej. Co gorsza trzon tych bojówek tworzą tzw. dzieci-żołnierze, wykradane rodzicom i szkolone do zabijania.
Jednym z nich jest Johnny, noszący przydomek "Wściekły pies", piętnastoletni przywódca jednego z oddziałów. Stoi na czele dziecięcego oddziału, który jest wykorzystywany przez rebeliantów do walki przeciwko siłom rządowym. Przyszli ”żołnierze” rekrutowani są pod przymusem, odbiera się ich rodzicom i poddaje indoktrynacji, która ma w nich wyzwolić ślepe posłuszeństwo wobec wodzów. W sprytny sposób u rekrutów wyrabia się przekonanie, że dzięki amuletom i namaszczeniu szamana zyskają nieśmiertelność.
Reklama | Czytaj dalej »
Młode umysły łatwo poddają się manipulacji, w prosty sposób można je zastraszyć i wykorzystać słabości. W ten sposób powstają bezwolne marionetki, które bez zastanowienia wykonują rozkazy, z wyjątkowym okrucieństwem gwałcą i mordują. Każdy z tych przedwcześnie dojrzałych dzieciaków nosi ukrytą głęboko w sercu tęsknotę za utraconym dzieciństwem. Przejawia się to w rekwizytach, jakie wzbogacają wizerunek młodych wojowników. Chwilami przybiera on makabrycznie absurdalny wymiar, bo czy może być coś bardziej przerażającego, od chłopaka z kałasznikowem, którego plecy zdobią skrzydła motyla?
W świecie przepełnionym przemocą jedyną wartością będącą w cenie jest siła, nie ma zgody na okazywanie słabości, a każde wspomnienie o rodzinie karane jest śmiercią. Młodzi, zagubieni ludzie, decydują się na jedyną drogę w życiu, dającą im nadzieję na odmianę losu, mimo że za złudną obietnicę zapłacą utratą człowieczeństwa.
Film Jeana-Stéphana Sauvaire ma w sobie wiele elementów dokumentu. Od pierwszych scen otrzymujemy potężną dawkę wstrząsających obrazów, podanych w ”reportażowym” stylu. Brak typowego wprowadzenia do opowiadanej historii sprawia, że widz zostaje niespodziewanie wrzucony w sam środek wojennej zawieruchy. Zderzenie z tak odmienną rzeczywistością nikogo nie pozostawi obojętnym.
Wiarygodność tego filmu jest bezsprzeczna, reżyser postawił na suche przedstawienie faktów, rezygnując z typowych zabiegów, znanych z kina sensacyjnego. Jednak najważniejsze jest to, że większość aktorów pochodzi z Liberii, która była świadkiem kilku przewrotów wojskowych i wojny domowej, jaka wybuchła w 1989 roku. Młodzi aktorzy na własnej skórze poznali okropności wojny, opowiadają własną historię, pozbawioną szczęśliwego zakończenia.
Światowe organizacje szacują, że na całym świecie, w różnych konfliktach bierze udział około 300 tysięcy dzieci-żołnierzy. Młodzi analfabeci szkoleni do zabijania, traktowani jako ”mięso armatnie”, są największymi ofiarami wojny. Po tym jak odebrano im dzieciństwo i zmuszono do robienia makabrycznych rzeczy, stracili szansę na normalną przyszłość. Piętno śmierci będzie im towarzyszyć przez resztę życia.
Reżyseria i scenariusz: Jean-Stéphane Sauvaire
Obsada: Christophe Minie, Daisy Victoria Vandy, Dagbeh Tweh
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy al. Bayeux 28 I piętro, otwarta: poniedziałek-sobota 11.00-20.00, niedziela 12.00-17.00.
Tel. 052 396 70 20
UWAGA!!!
Jesienna promocja w wypożyczalni SHOCK!!!
Wypożyczając dwie nowości - trzecia nowość gratis
Wypożyczając jedną nowość - film w innej kategorii gratis
Wypożyczając dwa starsze filmy - dwa filmy w tej samej kategorii gratis
(promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku)
UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do czwartku 23 grudnia, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).
PYTANIE KONKURSOWE: Jednym z producentów filmu jest aktor i reżyser Mathieu Kassovitz. W 2005 roku zagrał w filmie, opowiadającym o tragedii, jaka rozegrała się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku. Podaj tytuł filmu. Ogłoszenie wyników w sobotę (25 grudnia).
Rozwiązanie konkursu z ubiegłego tygodnia: Russell Brand jest mężem Katy Perry. Tym razem nikt nie podał prawidłowej odpowiedzi.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!