Mieniąca się światełkami, pachnąca i zielona
Pachnąca i zielona jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Świerki i jodły w naszych domach przybrane świątecznymi dekoracjami to tradycja, bez której trudno wyobrazić sobie świąteczny czas.
Tradycja bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z protestanckich Niemiec, dokładnie z Alzacji, i sięga XVI wieku. Zwolennikiem choinki był sam Marcin Luter. Świerki zdobiono dekoracjami z papieru i jabłkami, co miało nawiązywać do rajskiego drzewka. W Polsce tradycja drzewka zaczęła rozpowszechniać się na przełomie XVIII i XIX wieku. Niegdysiejsze pierniczki, orzechy, słomę i kłosy zbóż, współcześnie zastąpiły bombki, cukierki i łańcuchy. Warto jednak wiedzieć, że każda z wiszącej na zielonym drzewku dekoracji jest symboliczna. I tak umieszczana na czubku drzewka gwiazda betlejemska pomagać miała w powrotach do domu z dalekich stron. Jabłka symbolizowały rajski owoc, którym wąż skusił Ewę i Adama. Pierwotnie zapewniać miały urodę i zdrowie, orzechy z kolei nieść miały siłę i dobrobyt. Aniołki spoglądające z choinki mają pilnować bezpieczeństwa naszego domu. Dzwonki to dobre nowiny i radosne wydarzenia. Światełka na drzewku broniły dostępu złym mocom, a także miały odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi. W niektórych regionach Polski uważano, że łańcuchy na choince wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.
Choć choinki w każdym domu troszkę różnią się od siebie: u niektórych żywe, u innych sztuczne, bogato zdobione, z ozdobami w różnych kolorach, to w każdym domu dumnie stoją w centralnym miejscu, zbierając zachwycone spojrzenia najmłodszych i nie tylko... W wielu kulturach symbolizują one życie, odradzanie się, trwanie i płodność.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!