Nie taka stomia straszna...
Na początku października wybrałam się wraz z moją pacjentką, panią Irenką oraz całkiem sporą grupą osób stomików do Gdańska na spotkanie szkoleniowe dla pacjentów z wyłonioną stomią. Stomia sama w sobie nie jest chorobą. Jest to chirurgicznie wykonane połączenie światła jelita z powierzchnią ciała. Można powiedzieć, że stomia to cena jaką musiał zapłacić pacjent za wyleczenie ciężkiej choroby.Wykonywana jest w następstwie przebycia bardzo poważnych chorób, takich jak: rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna i in. Podczas operacji chora część jelita jest usuwana, a ujście jelita jest wyprowadzane na ścianę brzucha.
Wśród nas żyją osoby ze stomią wiele ze świata publicznego i otoczenie o tym nie wie, ponieważ osoby te niczym się nie wyróżniają. Są to normalni ludzie, którzy powrócili do życia w społeczeństwie, do aktywności zawodowej, do życia w rodzinie, życia towarzyskiego. Osoby te bardzo często uprawiają sport, kobiety rodzą dzieci, tak jak Anita, dzielna chojniczanaka, która znalazła się w grupie osób jadących wspólnie na szkolenie do Gdańska.
Podczas kuluarowych rozmów często pojawiał się wdzięczny temat – żywienie. Stomicy, podobnie jak inne osoby borykające się z innymi dysfunkcjami koncentrują swoją uwagę na sposobie żywienia, mają przy tym wiele wątpliwości. Nic dziwnego, są przewrażliwieni i martwią się o swoje zdrowie.
Właściwa opieka nad chorym ze stomią oraz dobra znajomość i przestrzeganie przez samego chorego zaleceń oraz wskazówek odnośnie pielęgnacji stomii oraz prawidłowego żywienia. Wielu chorych stosuje niepotrzebnie znaczne ograniczenia dietetyczne. Może to być nawet szkodliwe, ponieważ często doprowadza do wychudzenia, niedoborów różnych składników (witamin, mikroelementów) oraz zmniejsza odporność na różne infekcje. Do spraw żywienia trzeba więc podchodzić bardzo poważnie.
Reklama | Czytaj dalej »
Rodzaj wyłonionej stomii decyduje o niektórych zaleceniach dietetycznych. Przy ileostomi nie ma jelita grubego; dlatego woda i składniki mineralne, które normalnie są wchłaniane przez jelito grube, teraz są tracone (wydalane). Składniki te muszą zostać zastąpione, aby zapobiec odwodnieniu. Nabiera to znaczenia szczególnie przy upalnej pogodzie i wysiłku fizycznym. Jeśli lekarz nie wprowadzi ograniczeń, należy codziennie spożywać pokarmy bogate w sód i potas. Można rozważyć picie któregoś z napojów dla sportowców, które są obecnie dość popularne, a które zawierają te podstawowe składniki mineralne. Warto zapamiętać, że stomia ma mniejszą średnicę niż jelito grube. Dla osób z ileostomią nie stanowi to zwykle problemu, ponieważ wydalana treść jest zwykle płynna. Jednak gdy pokarm nie zostanie dobrze rozdrobniony, może pojawić się blokada spowodowana dużymi kawałkami jedzenia. Dlatego stara zasada, aby dokładnie żuć pokarm, nabiera rzeczywiście znaczenia. Dodatkowo, ponieważ niektóre pokarmy bogate w błonnik i tkankę łączną mogą przechodzić przez jelita względnie niezmienione, powinny być spożywane z umiarem lub wcale. Pokarmy bardzo bogate w błonnik to: kukurydza, kapusta, twarde mięso, groszek, fasola, pędy bambusa, miąższ pomarańczowy, orzechy kokosowe, surowe ananasy, inne surowe owoce, popcorn, surowy seler, marchewka i rzodkwie, skórki i pestki owoców i warzyw.
Już 24 listopada odbędzie się w Chojnicach szkolenie dla stomików (czytaj o tym w naszym portalu). W zamiarze jest, oprócz edukacji stomików i ich rodzin, utworzenie grupy wsparcia dla osób ze stomią. Chcemy aby stomicy mieszkający w regionie przynajmniej raz na kwartał mieli możliwość spotkać się, wymienić doświadczenia, pouczyć się.
Na koniec: NIESPODZIANKA!
Dla pierwszych trzech osób ze stomią lub członków ich rodzin, które przyjdą z wydrukowanym artykułem do Sklepu Medycznego przy Placu Świętego Jerzego 1 przygotowano niespodziankę – termometr elektroniczny w prezencie.
Katarzyna Karpus, Sabina Budkiewicz
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI”
Tel. 052 397 4033
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!