Piątek, 24 Maja 2024 | Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
(aw)

Ilkowski sołtysem Charzyków

Wójt Zbigniew Szczepański z nowowybranym sołtysem Jędrzejem Ilkowskim.

Wójt Zbigniew Szczepański z nowowybranym sołtysem Jędrzejem Ilkowskim.

Stworzenie silnej rady, spotkania z wyborcami i realizacja ich potrzeb - to cele jakie stawia sobie nowo wybrany sołtys Charzyków Jędrzej Ilkowski.

Wczorajsze (15.02) spotkanie wiejskie odbyło się w ośrodku wypoczynkowym Rejs i cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Na zebranie przybyło ponad 200 osób, co, jak przyznali sami mieszkańcy, jest ewenementem dla ich wsi. Choć spekulowano, że wśród kandydatów na sołtysa będzie aż siedem osób, w tym m.in. Piotr Lahn i Mariusz Janik, to do boju o fotel sołtysa stanęły dwie: Anna Ohnesorge i Jędrzej Ilkowski. Anna Ohnesorge, od 20 lat mieszkanka Charzyków, prezentując swą osobę zapowiedziała z jakimi problemami zmierzyłaby się jako sołtys. Wśród nich znalazła się m.in. sprawa hałasu w okresie letnim czy zaśmiecanie miejscowości. Ohnesorge zadeklarowała, że niezależnie od wyników wyborów w każdy pierwszy wtorek miesiąca nadal odbywać będą się spotkania mieszkańców, które organizuje wspólnie z Piotrem Lahnem.

Reklama | Czytaj dalej »

210  mieszkańców wzięło udział w głosowaniu.Kandydat PO w swej wypowiedzi skupił się raczej na ogólnikach: - Razem z radą sołecką chcę uczestniczyć w poprawie życia mieszkańców tej pięknej, turystycznej miejscowości - powiedział Ilkowski. Po prezentacji ubiegających się o urząd sołtysa przyszedł czas na pytania od mieszkańców, a ci pytali o pomost tylko dla wędkarzy, dostępność włodarza wsi dla mieszkańców, czy odwieczny problem psich nieczystości. Przed przystąpieniem do głosowania wybrano komisję wyborczą, w skład której weszli: Jerzy Kuriata, Jan Golsztrum, Hanna Szczodrowska, Krzysztof Pestka, Jadwiga Pestka, Barbara Markowska.

W głosowaniu wzięło udział 210 osób. 119 mieszkańców oddało swój głos na Ilkowskiego, który z przewagą 19 głosów zajął fotel sołtysa. Do rady sołeckiej wybrano sześć osób: Piotr Lahn (85 głosów), Łukasz Kwiatkowski (81 głosów), Kazimierz Olesiński (76 głosów), Ryszard Rutkowski (69 głosów), Zbigniew Drążkowski (60 głosów), Anna Ohnesorge (50 głosów) w dogrywce wygrała z Ewą Modrzejewską (40 głosów). Ustępujący sołtys Marian Stolp podziękował wszystkim za współpracę i pogratulował swemu następcy. Z gratulacjami do nowego sołtysa i z podziękowaniem do ustępującego pospieszył również wójt.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~MM
Z dwojga złego to chyba ten Pan Ilkowski lepszy.. Pani Ohnesorge sobie nie wyobrażam...co prawda wygadana jest, ale brak podstaw kultury...Dla mnie nie do zaakceptowania...
Osobiście widziałabym jako sołtysa Panią Jadwigę Pestkę...Kobietka ma dobre serce, wiedzę i żyje z pasją...
Fajnie się patrzy jak śmiga na rolkach, rowerze...
05 Kwietnia 2011, godzina 12:56
Oceniono 1 raz 1
~libra
No bo tak było - wiem z dobrego źródła i w sumie to szkoda mi faceta bo wiem, że już ma piekło
no ale mógł odmówić "przyjaciołom" i się w to nie pakować
Gość jest ok, ale zupełnie się nie nadaje do tej roboty i totalnie nie wie nic na temat Charzy
no ale z drugiej strony to kogo było wybierać Ohnesorge???? - no proszę Was....
11 Marca 2011, godzina 17:48
~~~~~
zgadzam się z tobą "libra''
11 Marca 2011, godzina 11:08
~libra
Charzywkowianin - zgadzam się
ten kandydat został na siłę wypchnięty przez Stępniów, bo jak wiadomo M. Stępień nie ma szans i jest ich marionetką
Nie ma pojęcia ani o samych Charzykowach ani o ich potrzebach - mówi i robi co mu dyktują
11 Marca 2011, godzina 10:58
~bellevue
Szanowna Pani -LM

Widzę ,że nasza dyskusja sie rozwija i cieszę sie z tego bardzo.To tylko z dobrocią dla naszej miejscowości,a takiej dykusji dotychczas nie było.
Pozwalam sobie mieć jednak własne zdanie co do zarządzania środkami finansowymi na poziomie sołectwa.
Rada sołecka ma rocznie pewien budżet X do dyzpozycji i własnego padziału,oczywiście poza budzetem rady gminy na inwestycje,szkolnictwo,służbę zdrowia,promocję itd...
Środki do tej pory rozdzielane wg tymczasowego uznania rady bez jakiekokolwiek planu wydatków przynajmiej na rok. Nikt nigdy nie usiadł i nie zastwonowił się przynajmiej na całą kadencję rady do przodu, które drogi i ulice i w jakiej kolejności byłyby do zrobienia,który płot należałoby pomalować,którą latarnię naprawići itd...W jednym roku zrobić choćby jedną ,a w następnych latach kolejne / krok, po kroku/ wtedy będą efekty
Wydawano za to pieniądze na rzeczy moim zdaniem nie do końca konieczne albo wręcz przypadkowe bez znaczenia dla jakości miejscowości.
Za to mieszkańcy poszczególnych ulic w przypadkach złego stanu drogi przy której mieszkają musieli interweniować w U.G. licząc na łaskę i niełaskę wójta.Temu zrobimy ,a tamtemu nie ,tłumacząc oczywiście brakiem środków i słysząc oczywiście niewłaściwie uzytego w języku polskim zwrotu "moi mieszkańcy" / zachowanie jak w prywatnym folwarku/W ekonomii problemem nie jest ograniczoność środków ,lecz złe zarządzanie nimi stąd moje odwołanie do przysłowiowego koła gospodyń wiejskich, uzyte w bardzo wielkiej przenośni.
Bardziej dosłownym i dosadnym przykładem,którego chciałem uniknąć,ale widocznie muszę jest sfinansowanie mini placu zabaw dla dzieci w bezpośrdnim sąsiedztwei kompleksu gastronomicznego jednego z członków rady sołeckiej, czy takie to niezbędnę ??? czy przypadek ,że w tym miejscu??? A może sam mógł to sfinansować i wbudżecie zostałoby klika tysięcy złotych/
Oczywiście proszę mnie nie pytać , co mam przeciwko dzieciom???
Może dość brutalnie pokazuję myślenie ludzi z rady sołeckiej poprzedniej i obecnej, "my wiemy najlepiej" ,a przy okazji może coś sie uda Jestem za każdą inicjatywą w tej miejscowości,byleby była dobrze przemyślana, zapłanowana i przyszłościowa no i absolutnie niezależna od wójta, przynajmniej w pomyśle.
To juz moja ostatnia wypowiedź na tym forum ,gdyz chyba powiedziałem juz wszystko.
Jeśli jednak chiałaby Pani kontynuowac naszą konwersację , /chyba zostaliśmy juz sami na tym forum / to chętnie podam mój prywatny kontakt elektroniczny,
Miło mi było
22 Lutego 2011, godzina 16:28
~LM
Do bellevue [ Jak widzę nie zostałam zrozumiana. Zgadzam się z poglądem, że "sołtys powinien skutecznie domagać się środków w gminie na..."Realia są jednak realiami. Budżet Gminy na zebraniu został przedstawiony a potrzeby naszej miejscowości wiadome. Skąd brać środki na nie? Upieram się przy swoim zdaniu, że Sołtys i Rada sołecka mogliby również pomóc w "promocji regionu i kreować politykę turystyczną" "Korzyści z rozwoju turystyki dla lokalnej gospodarki wynikają z: rozwoju przedsiębiorczości, powstania nowych miejsc pracy i zmniejszenia bezrobocia, napływu nowych inwestycji, dochodów uzyskiwanych z obecności turystów. "
Właśnie turystyka mogłaby w naszym regionie być podstawowym źródłem dofinansowania wymienionych przez Pana /ią inwestycji
Jednym z przykładów może być Szymbark, który rocznie odwiedza ok. 600 000 turystów zostawiając w miejscowości spore środki, które można wykorzystać dla dobra mieszkańców.
Myślę, ze każdy ma prawo do swojego zdania a moje zdanie jest takie, jak przedstawiłam powyżej.
Charzykowy to wieś i nie byłoby nic gorszącego, gdyby działało jakieś "koło gospodyń wiejskich'
Może należałoby się zdecydować co to za miejscowość wieś, czy miejscowość turystyczna?
Pozdrawiam i przepraszam, że odważam się mieć swoje zdanie
21 Lutego 2011, godzina 14:56
~bellevue
Szanowna Pani -LM

Sołtys nie jest po to ,aby kreaować "politykę turystyczną" albo prowadzić "promocję regionu".
Jest po to, aby skutecznie domagać się środków w gminie na podstawowe obowiązki gminy względem miejscowości tzn odśnieżanie i sprzątanie ulic,utwardzenie i wyrównywanie dróg,dbanie o infrastrukturę lokalną / np oświetlenie itd../,bezpieczeństwo i przysłowiowy porządek i nic więcej.
Musi się wyzbyć innych dziwnych aspiracji spełecznikowskich / politycznych czy też zamiłowania do koła gospodyń wiejskich/.
I jeszcze jedno.Nie ma wspołpracować z Wójtem, ma składać roszczenia w imieniu mieszakańców do wykonywania statutowych obowiązków.
21 Lutego 2011, godzina 11:28
~LM
Ja też jestem "człowiekiem znikąd", mieszkam niedługo i co zauważyłam?
Piękna miejscowość /port jachtowy, amfiteatr, ścieżki rowerowe i dla pieszych, szlaki wodne - okolice przepiękne/ i jak na taką miejscowość makabrycznie mało turystów. Miejscowość, która powinna się szczycić, że właśnie tutaj powstał pierwszy klub żeglarski w Polsce /mało kto w naszym kraju o tym wie/. Wielka szkoda, bo właśnie na turystyce MIEJSCOWOŚĆ i MIESZKAŃCY mogliby sporo zyskać.
Krótko tutaj mieszkam ale słuchałam opowieści ludzi bywających tutaj przed laty i z sentymentem wspominających "muszelkę" i taneczne imprezy odbywające się w plenerze. Jedna z osób na zebraniu wyborczym poruszyła temat pomostów wędkarskich. Może warto byłoby rozważyć budowę choć jednego.
Walory turystyczne są!!! Uważam, że słabo rozwinięta jest baza hotelarska i przede wszystkim brak promocji miejscowości. Na stronie www.charzykowy.pl proponowałabym umieścić więcej letnich zdjęć, na których pokazane są charakterystyczne i urokliwe miejsca, wyszczególnioną bazę noclegową i atrakcje turystyczne
Problemy mieszkańców? Tak, znam i dziwie się, że sprawa wodociągów i kanalizy do tej pory nie została rozwiązana, przez tyle lat zaniedbywana /brak planów kanalizy i wodociągów/ i uważam, że właśnie ta sprawa powinna być dla nas sprawą priorytetową.
Mieszkam tutaj niedługo i zapewniam, że sprawy tej miejscowości są dla mnie tak ważne, jak i dla mieszkańców pochodzących z tej miejscowości.
Mam nadzieję, że nowy Sołtys przyczyni się do rozwoju turystyki dla dobra nas wszystkich. Chciałabym, aby Charzykowy były prawdziwą miejscowością turystyczną, na co zasługują a nie tylko "sypialnią" dla Chojnic.
Pozdrawiam WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW I SYMPATYKÓW CHARZYKOWY
19 Lutego 2011, godzina 21:18
a kto powiedzial ze on chce cos zrobic dla mieszkancow ? wazne jest ze jest grupa ktora go popiera i dla tej grupy trzeba bedzie umiec dzilac. polityka zeszla na wies;-)
19 Lutego 2011, godzina 18:11
~bellevue
Pani/Panie zzz

Widzę kompletne niezrozumienie problematyki samorządowej.
Najgorszymi ludźmi dla samorządu są tzw "ludzie z nikąd" i "nic nie reprezentujący".A taką własnie postacią jest p; Ilkowski.
Jak pomieszka 10 lat to możemy porozmawiać, bo teraz to pewnie nie zna nawet topografi miejscowości.Nie ma czasu na naukę tylko na gospodarzenie.
A reprezentuje oczywiście wszystkich mieszkańców. Proszę się dobrze wczytać.
19 Lutego 2011, godzina 18:02
~zzz
Pragnę się odnieść do powyższych wpisów.
*Zgadzam się, że Sołtys powinien reprezentować Mieszkańców a nie jakąkolwiek partię.
*Zadziwiła mnie wypowiedź Bellevue / Sołtys powinien reprezentować mieszkańców, którzy tutaj sie urodzili i tych, którzy wybrali sobie to miejsce do zamieszkania z wielkiej sympatii do tej miejscowości. Przecież w rodzinie mamy również członków z pokrewieństwem urodzenia i poślubienia?
To, że p. Ilkowski nie pochodzi z tych okolic nie oznacza, że źle będzie zajmował się miejscowością Charzykowy i jej mieszkańcami. DAJMY MU PO PROSTU SZANSĘ.
*Prosimy nowego Sołtysa o podanie kontaktu.
18 Lutego 2011, godzina 11:28
~Charzykowianka
Witam... proponuję aby nowo wybrany Sołtys podał numery kontaktowe swoich CZTERECH telefonów komórkowych lub adres meilowy, bo przyznam że pieszo to dosyć daleko do Niego
17 Lutego 2011, godzina 21:04
~charzykowianin
Wygrał kandydat wypchnięty na siłę przez Bożenę i Marka Stępniów... współczuje Panu Ilkowskiemu, że uległ ich fałszywym uśmieszkom...
17 Lutego 2011, godzina 13:26
~Bellevue
No zabawna postać tego Pana Ilkowskiego. Może pomyliły się mu miejscowości i wolałby zostać sołtysem Nieżywięcia- tam ma bliżej ,a tak w ogóle to nie ma płotu.Więc w jakim godnym miejscu powiesić tabliczkę Sołtys z godłem państwowym .
Zal tylko ,że w Charzykowach nie znalazł się nikt lub nie pozwlono mu startować , kto cieszy się dobrą opinią wśród mieszkańców, o wysokiej moralności,kulturze osobistej,mieszkający od pokoleń no i nie mający problemu z alkoholem.
Pamiętajmy o nieskazitelnych poprzednikach p. Semrau p. Trzebiatowskiej i p. Stolp.Tak powinien wygladac sołtys Charzyków co będzie dalej,,,? Pewnie długo nie będzie takich ludzi.
16 Lutego 2011, godzina 17:47
~miś uszatek
ohnesorge??? no to wesoło tam mają
16 Lutego 2011, godzina 16:32
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 427.00 435.00 NOKNOK 30.10 33.70
GBPGBP 496.00 504.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-23 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.84 397.39 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.91 429.04 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 428.20 433.60 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 497.80 503.30 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-23 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-22

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.84 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij