Wtorek, 19 Listopada 2024 | Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła chojnice24 na komórkę
Strona głównaCiekawostki
Rozmiar tekstu: A A
wspolnaziemia.org

Przeludnienie

W czasach Jezusa Chrystysa, czyli około 2000 lat temu, naszą planetę zamieszkiwało 170 milionów ludzi. Kiedy Polska przyjmowała chrzest było nas na Ziemi 260 milionów. W 1900 roku glob zamieszkiwało 1,64 miliarda ludzi. Sto lat później, w roku 2000, było nas już ponad 6 miliardów. Według szacunkowych obliczeń demografów w ciągu najbliższego półwiecza rozmnożymy się do 9 miliardów. Czy Ziemia to wytrzyma? Być może, jeśli zmienimy swoje konsumpcyjne nawyki.

Od XIX wieku funkcjonuje teoria mówiąca o przeludnieniu naszej planety. Ukuł ją angielski ekonomista Thomas Robert Malthus. Początkowo wiązano z nią obawę o los ludzkości w kontekście spodziewanego globalnego głodu. Miał on nastąpić w momencie gdy możliwości produkcyjne planety przekroczą potrzeby konsumpcyjne ludzkości. Obawa ta póki co okazała się nieuzasadniona, na Ziemi produkowane są nadwyżki żywności. Co nie zmiania faktu, że codziennie tysiące ludzi umiera z głodu! W globalnej gospodarce kapitalistycznej produkcja i dystrybucja żywności służy wzbogacaniu się ekonomicznych elit, nie zaś zaspokajaniu realnych potrzeb ludzi. Niemniej przeludnienie naszej planety (rozumiane jako rozrost populacji ludzi ponad stan jaki jest w stanie utrzymać zasiedlone siedlisko, czyli Ziemia) jest faktem. Ziemska biosfera ulega ciągłej degradacji z powodu intensywnej działalności blisko 7 miliardów ludzi. Każdy człowiek chce jeść, pić, mieszkać i - co najgorsze dla planety - nieustająco poprawiać materialny komfort swej egzystencji.

Reklama | Czytaj dalej »



Dążenie do mieć zdecydowanie dominuje nad pragnieniem aby być. Zatem coraz więcej ludzi na Ziemi chce żyć tak jak żyją obecnie bogaci Amerykanie czy Europejczycy: mieć auta (a zatem także system dróg i autostrad, przemysł paliwowy), mieć bardzo duże domy (paradoksalnie europejskie czy północnoamerykańskie rodziny z jednym lub dwójką dzieci mają wielokrotnie większe domy niż wielodzietne rodziny w Azji czy Afryce), mieć rozpieszczające nasze zmysły gadżety (telewizję z kilkoma setkami kanałów, wycieczkowe samoloty, chirurgię plastyczną i coraz nowsze kosmetyki, przemysł muzyczny i kolejną generację mpX, Hollywood, porno, zaśmiecony Internet, biura podróży i tysiące innych zbędnych rzeczy). Wraz z przyrostem Homo sapiens i rozwojem technologii wzrastają potrzeby konsumpcyjne. Technologia daje możliwości, marketing napędza koniunkturę. Na ogół potrzeby współczesnego człowieka są sztucznie kreowane przez producentów dóbr, którzy chcą sprzedawać coraz więcej i więcej. Rządy (państwa) słabną, zaś korporacje rozdają karty w globalnych rozgrywkach. Na usługach międzynarodowych koncernów jest obecnie wszystko co wymyślił człowiek.  Nauka, moda, systemy edukacji, prawo. Taka Coca-Cola, która produkuje szkodliwe dla zdrowia napoje, ma roczny budżet większy niż większość z afrykańskich państw. To korporacje decydują w dużym stopniu o tym w co się ubieramy, co jemy, co nas rajcuje i czego nie lubimy!

A jak to się ma do problemu przeludnienia i związanego z tym zagrożenia dla ziemskiej biosfery? Ano tak, że obecna tendencja naszej cywilizacji jest taka, by konsumować. Świat człowieka nastawiony jest na ciągły rozwój gospodarczy, ciągły wzrost wskaźników, ciągłe zwiększanie konsumcji. Wzrost stał się celem samym w sobie. Zapomnieliśmy, że rozwój miał służyć zwiększeniu naszego szczęścia. I choć teraz nam to szczęście redukuje, my ciągle stawiamy na eksploatację Ziemi w imię materialnego rozwoju. Więcej, więcej, więcej...

Cywilizacja białego człowieka, Europejczyka - zdobywcy, zniszczyła brutalnie inne cywilizacje. Teraz eksterminujemy inne gatunki zamieszkujące Ziemię, niszczymy całe ekosystemy. Ten model funkcjonowania nie wytrzyma próby czasu. Planeta Ziemia jest ograniczona, jej zasoby się kończą, a system immunologiczny słabnie. Więc albo zmienimy nawyki i drastycznie ograniczymy konsumpcję, albo doprowadzimy do zmniejszenia ludzkiej populacji. Oba rozwiązania wydają mi się mało prawdopodobne, zatem przyszłość widzę w ciemnych kolorach. Ale szukać wyjścia z impasu warto. Może - jako ludzkość - znajdziemy i wdrożymy jakieś sensowne rozwiązanie zanim żelazna konsekwencja praw natury ostatecznie rozwieje nasze chore ambicje dominacji nad światem i zanim z grzmotem pęknie bańka naszej iluzji panowania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Radek Sawicki
Do powyższych -----> jestem absolutnie pewien, że bez nas, ludzi, przyroda, Ziemia, świat się nie skończy i da sobie radę! Na to wskazuje nauka i fakt, że życie na Ziemi trwa od 3,5 miliarda lat. Sporo z tego czasu nas w biosferze jako gatunku nie było. Ewolucja nawet nas jeszcze nie planowała ;-) Jesteśmy młodym gatunkiem. Więc świat się nie skończy kiedy Homo sapiens zginie. Przedmiotem mojej troski jest to, że doprowadzimy do takiego zubożenia życia w biosferze Ziemi, że wykończymy sporo gatunków, ekosystemów i także nasz własny gatunek. Przedtem ludzkość jeszcze będzie cierpieć na choroby, które sama na siebie ściągnie (np. choroba popromienna, gdy posypią się elektrownie jądrowe). To jest smutne. Ziemia jest miłym, przyjaznym miejscem do życia, szczególnie teraz, gdy człowiek posiadł sporą wiedzę i mógłby żyć sobie jak przysłowiowy pączek w maśle. Ale nie! My konsekwentnie niszczymy.

Reasumując: świat potoczy się dalej, także bez nas. Antropocentryzm to ułuda!
17 Marca 2011, godzina 09:28
jesli czlowiekowi wydaje sie ze ma jakikolwiek wplyw na nature , ze jego istnienie ma jakiekolwiekznaczenie dla ziemi to oznacza tylko tyle ze niepotrzebnie zeszlismy z drzewa. jednego pieknego dnia przyroda kichnie i planety zima zniknie jeszcze jeden gatunek zwierzat-CZLOWIEK. i tyle.
16 Marca 2011, godzina 23:23
~feliks
czlowiek tez jest dzielem natury,natura zna rozwiania naszych problemow.idzcie i nie martwcie sie wiecej.natura da sobie rade bez was.
16 Marca 2011, godzina 22:59
~Radek Sawicki
Niechaj będzie ;-)
16 Marca 2011, godzina 18:49
~uroczysko
idealiści szukają wyjścia nawet z zamurowanej studni niech będzie jednak, że widoczna jest dychotomiczna natura rozmyślań nad ludzkością
16 Marca 2011, godzina 18:22
~Radek Sawicki
No tak! Wolę poszukiwać wyjścia niż czekać na ostateczną marność ;-) Nawet jeśli szansa mała na sukces. Ale zauważ też ten fragment: Oba rozwiązania wydają mi się mało prawdopodobne, zatem przyszłość widzę w ciemnych kolorach. ;-) ;-)
16 Marca 2011, godzina 17:24
~uroczysko
Może - jako ludzkość - znajdziemy i wdrożymy jakieś sensowne rozwiązanie ot i wiara w ludzkość
16 Marca 2011, godzina 17:07
~Radek Sawicki
Każda odpowiedź generuje pięć kolejnych pytań. Na które nie znam odpowiedzi na ogół. Do Uroczysko: gdzie w mym tekście pobrzmiewa wiara w ludzkość?! Generalnie pielęgnuję w sobie coś takiego, ale w kontekście przeludnienia jestem pesymistą, nie wierzę w ograniczenie populacji człowieka. Jedyne, co może tego dokonać, to jakiś reżim, przeciwko którym występuję z założenia. Lub katastrofa naturalna. Tak czy siak krwawo i nieprzyjemnie. Do Zero: nie każę i nawet nie oczekuję by ludzie chcieli mniej zarabiać!!! Wręcz przeciwnie. Socjologia pokazuje, że najlepiej przyrodę chronią bogate społeczeństwa, dobrze wyedukowane. Druga strona medalu jest taka, że źródło ich zasobności tkwi jeszcze w niechlubnych czasach kolonializmu, niewolnictwa itp. Co do ostatniego Twego zdania - ufam, że możemy, to dla mnie światełko w tunelu ;-) Wierzę w tzw. zrównoważony rozwój, aczkolwiek hasło to jest narzędziem wielu manipulacji. Co do niżu demograficznego w Polsce i Europie - o tym chcę krytycznie napisać następnym razem. Pozdrawiam!
16 Marca 2011, godzina 16:28
~grrr
szuja
16 Marca 2011, godzina 14:32
~Najśmieszniejszy człowiek świata, pan tratatata
hehehe czyżby skrył się za tabliczką ze zdjęcia ilustrującego artykuł?
16 Marca 2011, godzina 14:31
~uroczysko
śledzę i widzę, że podli Panowie sobie żarty stroją! stanowczo protestuję, gdyż autor jest całkiem urodziwy
16 Marca 2011, godzina 14:28
~Michał Januszewski
Bardzo się cieszę z pojawienia się tekstu Pana Sawickiego. Świetnie, że artykuł ma charakter programowy. Mam nadzieję, że to będzie początek pasjonującego cyklu. Wszak i przyroda potrafi tylko... cyklicznie
16 Marca 2011, godzina 14:13
~uroczysko
tochu pssst przeca się lubim wszyscy
16 Marca 2011, godzina 14:06
~zero
sorry za to karzać ;-)heheh
16 Marca 2011, godzina 13:40
~zero
Zwracasz w mediach lokalnych uwagę na bardzo ważne rzecz w skali światowej Jednak, może i my powinniśmy mniej jeść? Mniej się rozwijać, mniej chcieć zarabiać (średnia to ok. 2,100 brutto w Chojnicach)? Do nas maluczkich teksty takie są kierowane jedynie po, chyba, aby w nas nienawiść wzrosła do tych rządów światowych? ;-) Kontrola urodzeń to bzdura, równość dla wszystkich bzdura (rządzą zawsze Ci którzy dostają najwięcej tego co jest najmniej - tego się nie zmieni), trzeba ludzi edukować i pokazywać tak sobie jak i im, że warto być skromniejszym na co dzień. Nie pić tyle coli, nie żreć tyle mięsa, nie TYĆ! i przede wszystkim poznawać granicę umiaru, ale...Czy to nie jest rzeczą każdego ojca i każdej matki, żeby dziecko kształtować na istotę skromną, przyzwoitą ? Wielkie ideologie można zniszczyć lub je zmienic w coś dobrego jedynie ciężko pracą z każdym jednym człowiekim z osobna. Radek zacznij nas edukować pod kątem ekologii, ale nie karz nam mniej zarabiać czy mniej rodzić ;-) W Polsce problem jest wręcz odwrotny, przyrost naturalny ujemny, w portfelu też bilans ujemny. My się musimy rozwijać i gonić najbogatszych, najmądrzejszych i najlepszych, ale możemy zrobić to z poszanowaniem dla człowieczeństwa i natury. Możemy czy nie?
16 Marca 2011, godzina 13:37

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.070 4.170 DKKDKK 0.532 0.555
EUREUR 4.310 4.380 TRYTRY 0.120 0.133
CHFCHF 4.600 4.670 NOKNOK 0.307 0.339
GBPGBP 5.140 5.210 SEKSEK 0.341 0.363
Aktualizacja: 2024-11-19 17:23
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.080 4.138 DKKDKK 0.533 0.554
EUREUR 4.318 4.359 TRYTRY 0.121 0.132
CHFCHF 4.610 4.660 NOKNOK 0.308 0.338
GBPGBP 5.154 5.202 SEKSEK 0.342 0.362
Aktualizacja: 2024-11-19 17:23
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-15

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.59 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.15 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij