Aż po grób
Kto chciałby urządzać swój pogrzeb, będąc jeszcze wśród żywych? Czy takie postępowanie można uznać za ponury żart, a może rozpaczliwą próbę rozliczenia z własną przeszłością?
Felix Bush jest tym typem człowieka, o którym zwykło się mówić: dziwak, odludek, nieprzystosowany społecznie wyrzutek. Wokół tej postaci narosło wiele zatrważających legend, sugerujących zagmatwaną i pełną brutalności przeszłość Felixa. Reputacja starego człowieka, zbudowana z półprawd i niedopowiedzeń, stała się jego wizytówką, której sam nie starał się wyprostować.
To, że ”straszono nim dzieci” zdawało się mu nie przeszkadzać, co więcej gwarantowało mu odosobnienie, którego tak bardzo pragnął. Decyzja o życiu spędzonym na pustkowiu, w domu pośród leśnych ostępów, była świadoma, podjęta na skutek wydarzeń, jakie miały miejsce przed wieloma laty. Wyłączając się poza nawias społeczeństwa, Felix Bush zadał sobie pokutę za czyny, które przez długie lata nie pozwalały mu spać po nocach.
Reklama | Czytaj dalej »
40 lat pustelniczego życia wyrobiły w nim samowystarczalność i stłumiły potrzebę kontaktów z innymi ludźmi, leśna ”twierdza” rzadko gości przybyszów ze świata zewnętrznego. Felix Bush z dubeltówką w ręce przegania nachalnych intruzów, a za najlepszych kompanów do rozmowy uważa zwierzęta domowe i starą fotografię. Jednak pewnego dnia zdarzyło się coś co przetasowało jego system wartości.Nagła wiadomość o śmierci dawnego przyjaciela obudziła w nim świadomość mijającego czasu. Felix postanowił przerwać swoją izolację, jak na ekscentryka przystało, chce to zrobić w wyjątkowy sposób.
Z pomocą właściciela słabo prosperującego zakładu pogrzebowego planuje zorganizować, jeszcze za życia, własny pogrzeb połączony z przyjęciem dla mieszkańców miasteczka, u których do tej pory budził strach. Jednak na przyjęcie, które w krótkim czasie stało się najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem dla mieszkańców uśpionego miasteczka, nie każdy może się dostać. Felix postawił warunek przyszłym żałobnikom, aby wziąć udział w przyjęciu, muszą opowiedzieć o nim jakąś historię. Zadanie trudne, biorąc pod uwagę jak niewiele wspólnego mają ze sobą. Dla Felixa będzie to okazja do ostatecznej rozprawy z mrokami przeszłości.
Jak na kinowy debiut reżyserski, Aaron Schneider dokonał rzeczy niemożliwej, zgromadził na planie filmowym obsadę składającą się z gwiazd wielkiego formatu. Co więcej, są to aktorzy nieodmiennie kojarzeni z kinem kameralnym, znani z ról głębokich, bazujących na wyraźnej analizie psychologicznej granych postaci. W wypadku Roberta Duvalla, Sissy Spacek czy Billa Murraya można pewnym, że ich pojawienie się na ekranie jest wystarczającą gwarancją dla filmu.
”Aż po grób” to niespiesznie opowiedziana historia z czasów wielkiego kryzysu, gdzie główną rolę grają ludzkie słabości, strach przed brakiem akceptacji i próba uzyskania przebaczenia za grzechy sprzed lat. Powolne tempo akcji tworzy nieco senną rzeczywistość, w której codzienne ludzkie sprawy nabierają nowego wymiaru, a oczekiwanie na ujawnienie zagadki Felixa odbywa się w atmosferze tajemniczości.
W napisach końcowych odnajdziemy kilka polskich nazwisk. Zaczynając od twórcy muzyki Jana A.P. Kaczmarka, paru osób związanych z produkcją, a na Tomaszu Karolaku kończąc. Niestety mimo szumnych zapowiedzi, które pojawiały się w TVN w okresie produkcyjnym, sceny z udziałem polskiego aktora zostały usunięte i nie pojawiły się w ostatecznej wersji filmu.
Reżyseria: Aaron Schneider
Scenariusz: Chris Provenzano, C. Gaby Mitchell
Obsada: Robert Duvall, Sissy Spacek, Bill Murray
Aż po grób - zwiastun (polskie napisy)
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy al. Bayeux 28, I piętro, otwarta: poniedziałek-sobota 11.00-20.00, niedziela 12.00-17.00.
Tel. 052 396 70 20
Wiosenna promocja w wypożyczalni SHOCK!!!
Wypożyczając dwie nowości - trzecia nowość za pół ceny
Wypożyczając dwie nowości - trzeci film w innej kategorii gratis
Wypożyczając dwa starsze filmy - trzeci film w tej samej kategorii gratis (promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku)
UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do czwartku 31 marca, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).
PYTANIE KONKURSOWE: Przełomem dla kariery Sissy Spacek był udział w filmie Briana De Palmy z 1976 roku, który był ekranizacją powieści Stephena Kinga. Podaj tytuł filmu. Ogłoszenie wyników w sobotę (2 kwietnia).
Rozwiązanie konkursu z ubiegłego tygodnia: Autorem komiksu ”300” jest Frank Miller. Nagrodę wylosowała Justyna Ratkowska.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!