Essential Killing
”Essential Killing” Skolimowskiego, to głos w sprawie amerykańskiej wojny z terroryzmem i domniemanych baz CIA na terenie Polski.
Jedna chwila wystarczyła, by życie Mohammeda zamieniło się w piekło. Przypadek zetknął go z dwoma agentami CIA, którzy w asyście żołnierza marines, udają się na spotkanie z lokalnymi bojownikami. Choć za wszelką cenę chciał uniknąć kontaktu, został odkryty, co zmusiło go do użycia broni wyrwanej z rąk martwego taliba. Jednak ci trzej, których strzępy leżały w tej chwili zmieszane z pyłem pustynnego kanionu, nie byli jedynymi Amerykanami w tej okolicy.
Ich obecność w tym miejscu związana była z szeroko zakrojoną akcją, która otrzymała bardzo silne wsparcie. Mohammed nie miał szansy, by wyrwać się z pułapki, został schwytany i trafił do osławionej bazy w Guantanamo. Zostaje tam poddany intensywnemu procesowi przesłuchań, w których dużą rolę odgrywają wymyślne tortury. Amerykanie upatrują w nim wysoko postawionego członka Al-Kaidy i za wszelka cenę chcą wydobyć z niego cenne informacje.
Reklama | Czytaj dalej »
Gdy okazuje się, że nadzieje Amerykanów skrojone były ponad miarę, Mohammed zostaje wysłany w kolejną podróż, tym razem trafia do jednej z tajnych baz w Europie Wschodniej. Podczas transportu samochód, którym jest przewożony Mohammed, wypada z trasy i rozbija się. Arab niespodziewanie znajduje się na wolności i bez chwili zastanowienia zaczyna uciekać. Dopiero po jakimś czasie zaczyna dostrzegać beznadzieję własnej sytuacji.
Świat jaki znał zniknął bezpowrotnie, gorące pustynne krajobrazy, zostały zastąpione przez zasypane śniegiem leśne ostępy. Wie, że będzie ścigany, dla miejscowych jest ucieleśnieniem wszelkich obaw, które wywołują całą gamę uprzedzeń. Z dala od domu, w odmiennym klimacie, zdany na siebie podjął walkę o przetrwanie, która wyzwoli w nim najprostsze odruchy.
Bohater filmu Skolimowskiego jest anonimową postacią, jego imię poznajemy dopiero w napisach końcowych. Nie wiemy o nim nic, nawet tego czy faktycznie jest talibańskim wojownikiem, czy jedynie cywilem, który na skutek feralnego zbiegu okoliczności trafił w sam środek działań koalicji antyterrorystycznej. Nie poznamy jego przeszłości, pozycji społecznej, a osobiste relacje z najbliższymi są zaledwie zaznaczone przez projekcje, które także pozostawiają wątpliwości co do swej realności.
Przez ten zabieg alienacja Mohammeda nabiera silniejszej wymowy, jego dotychczasowe życie wydaje się nieistotne w obliczu zaistniałej sytuacji. Liczy się tylko walka o przetrwanie, która na pierwszy plan wysuwa chwilę ”tu i teraz” i nadaje bohaterowi uniwersalny wymiar. Ma to jednak negatywną stronę, z przybyszem z nikąd trudno się utożsamiać i choć jego niedola chwyta za serce, to jedyne uczucia, które wyzwala to litość, a w najlepszym przypadku zrozumienie dla jego czynów.
Skolimowski zastrzegał się, że jego film stroni od polityki. Trudno w to uwierzyć widząc tak oczywiste nawiązania do tematów, które nie schodziły z czołówek serwisów informacyjnych. Dostało się Amerykanom, a Skolimowski przy okazji wyraził swoje zdane na temat domniemanych baz CIA w Polsce. Świadomość, że historia Mohammeda mogła mieć odbicie w rzeczywistości, nie należy do przyjemnych.
”Essential Killing”, to kino bardzo surowe, operujące minimalnymi środkami wyrazu. Ciężar ekspresji spoczywa na głównym bohaterze kreowanym przez Vincenta Gallo, który na dodatek nie wypowiada choćby jednego słowa, bogactwo emocji odnajdziemy na jego twarzy. To co zobaczymy na ekranie, jest survivalem w czystej formie, z bagażem drastycznych scen i braku skrupułów, który gwarantuje przetrwanie w obcym świecie.
Najnowszy film Skolimowskiego można zaliczyć do tej grupy, która dzieli kinomanów, jego odbiór może być różny, ale na pewno nie pozwoli o sobie zapomnieć. Pytania, które stawia przed widzem nie należą do prostych, a odpowiedź na nie wymaga otwartego umysłu. Jednak najważniejsze jest pytanie zawarte w tytule, czy zabijanie może być uzasadnione i niezbędne ?
Essential Killing - trailer
Reżyseria: Jerzy Skolimowski
Scenariusz: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska
Obsada: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia SHOCK, mieszcząca się przy al. Bayeux 28, I piętro, otwarta: poniedziałek-sobota 11.00-20.00, niedziela 12.00-17.00.
Tel. 052 396 70 20
Wiosenna promocja w wypożyczalni SHOCK!!!
Wypożyczając dwie nowości –po 6zł, trzecia nowość gratis
Wypożyczając jedną nowość –po 6 zł drugi film w innej kategorii – 3zł
Wypożyczając dwa filmy innej kategorii (oprócz nowości) – po 3 zł- kolejne filmy w tej samej kategorii gratis.
(promocja obowiązuje od poniedziałku do piątku)
UWAGA KONKURS! Mamy dla Was darmowe wypożyczenie filmu z oferty wypożyczalni SHOCK. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Co tydzień, wśród czytelników, którzy nadeślą poprawną odpowiedź, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma możliwość darmowego wypożyczenia dowolnego filmu. Maile proszę kierować, do czwartku 7 kwietnia, na adres shock@chojnice24.pl w temacie wpisując tytuł omawianego filmu, a w treści odpowiedź na pytanie oraz swoje dane: adres, telefon, imię i nazwisko (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).
PYTANIE KONKURSOWE: Jerzy Skolimowski wyreżyserował film z 1982 roku, opowiadający historię polskich emigrantów remontujących dom w Londynie. Podaj tytuł filmu. Ogłoszenie wyników w sobotę (9 kwietnia).
Rozwiązanie konkursu z ubiegłego tygodnia: Sissy Spacek zagrała w filmie ”Carrie”. W tym tygodniu nikt nie podał prawidłowej odpowiedzi.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!