Rękopis sprzed lat...(cz.4)
2 lutego
W niedzielę 20 stycznia o godz. 3 po południu odbyło się w lokalu p. Pestki pierwsze roczne walne zebranie Towarzystwa Polsko – Katolickiego „Oświata”. Zebranie zagaił prezes p. Teodor Czarnowski z Zawady. Na porządku dziennym był śpiew „Do Ciebie Panie”.
Przewodniczący zdał sprawozdanie z rozwoju Towarzystwa i czynności Zarządu w 1894 r. Pan Teodor Pestka zdał sprawę z liczby członków i odczytach. Kasjer p. Józef Wąs odczytał wykaz dochodów i rozchodów. Bibliotekarz p. Władysław Lipski dał pogląd na stan biblioteki. Pan Klamann z Czarnejwody miał wykład o roku przeszłym i wzywał do zgody i jedności. Obrano nowy Zarząd na 1895 r. Teodor Czarnowski – przewodniczący, Walenty Wąs – zastępca, Teodor Pestka – sekretarz, Paweł Bruski – zastępca, Antoni Osowski, bibliotekarz, Franciszek Kamiński – zastępca, Filip Giełdon – zastępca.
Reklama | Czytaj dalej »
Posiedzenie zakończył przewodniczący wspólnym śpiewem „Kto się w opiekę”. Towarzystwo nasze mające na celu szerzenie ducha zgody, łączności i oświaty pomiędzy katolikami i Polakami, dalej do podniesienia przemysłu, wspólna zabawa w duchu katolickim. Obecnie liczy 99 członków. Posiada biblioteka 200 książek i abonuje następujące czasopisma: „Światło” – poradnik gospodarczy, „Historia Biblijna” i „Misje Katolickie”. Od 20 stycznia mamy osobny lokal towarzyski u p. Pestki. Każdemu członkowi Towarzystwa będzie wolno w każdym czasie doń wstąpić, zarazem będzie się tam znajdować biblioteka i gazety. Posiedzenia zwyczajne odbywać się będą w pierwszą niedzielę po piętnastym od adwentu aż do Wielkanocy punktualnie o godzinie 3., od Wielkanocy do adwentu o godzinie 4 – tej. Ćwiczenia śpiewu będą we wszystkie niedziele od adwentu do Wielkanocy o godzinie 6, od Wielkanocy aż do adwentu o godzinie 4 – tej po południu. Pierwsze zwyczajne posiedzenie odbędzie się w niedzielę 17 bm. Zarazem będziemy obchodzić rocznicę założenia naszego Towarzystwa. Program rocznicy podamy później do wiadomości. Kończąc niniejsze sprawozdanie, prosimy szanownych rodaków o wspieranie naszego Towarzystwa i popieranie naszego celu, bo wszyscy jesteśmy tego przekonania, że kiedy wspólnie pójdziemy pod hasłem „Zgoda i jedność w imię Boże” to nam Pan Bóg dopomoże.
28 marca 1895 r.
W sobotę przybył tu rybak z dwoma pudlami ryb, aby je sprzedać. Początkowo robił dobry interes, bo długi czas nie mieliśmy tu ryb, na które w wielkim poście ludziska mieli tu apetyt. Kupowali więc chętnie, aby na niedzielę mieć lepszy obiadek. Egzekutor wiejski, gdy się dowiedział o tych rybach, naszedł do woza i począł w nich mieszać i znalazłszy w nich kilka małych począł je mierzyć. Okazało się, że niektóre nie miały przepisanej wielkości, więc zakazał rybakowi sprzedaży. Rybak jednak na to nie uważał, jeno dalej sprzedawał. Egzekutor zabrał mu więc jedną kistę ryb wartości kilka marek i zaniósł do Amtsvorstehera, który wyznaczył godzinę 4 – tą na sprzedaż. Poszło więc źle rybakowi, które chce o ryby wytoczyć proces. W zeszłym roku naszedł tu podobny wypadek, zabrano więc rybakowi ryby i sprzedano na policji. Niechaj to będzie przestrogą dla tych rybaków przybywających do Łęga z rybami nie mającymi przepisanej wielkości.
Kwiecień
Stróżowi nocnemu B. udało się bandę złodziei, którzy chodzili do lasu i tam wykradali drzewo, aby je później kołodziejom sprzedać. Sprawcami byli przeważnie robotnicy, których ponoć bieda popychała. Teraz stawili się sami do policji i przyznali się do wszystkiego, spodziewając się tylko małej kary, ale to im nic nie pomoże, wszyscy powędrują do kozy.
18 kwietnia
Życzeniu naszych rodaków stało się zadość, ponieważ w tych dniach nabył posiadłość kapitalisty F. piekarz p. Taumann, Polak, i wybudował piekarnię i skład. Może on liczyć na powodzenie, gdyż okolica jest czysto polska. Pola w okolicy sprawiają smutny widok. W niektórych miejscach oziminy zupełnie wyginęły. Pewien gospodarz spod Łęga nabył od Żyda centnarów żyta do siewu. Na oko żyto było niezłe, lecz w istocie musiało być niezdrowe, gdyż wcale nie wzeszło i gospodarz zmuszony jest od skiby do skiby zaorać i letnim siewem obsiać. Z tej przyczyny narażony jest na ogromne straty. Nieszczęściem wielkim nawiedził Pan Bóg pewnych rodziców w Gotelpiu, którym w zeszłym tygodniu zmarło troje dzieci na czarną ospę.
Szanowną publiczność Łęga i okolicy zawiadamiam, że odebrałem na nadchodzący sezon wiosenny i latowy wszelkie nowości, materia krajowe i zagraniczne na męskie ubrania i paletoty, uniformy, bluzki, mundury dla wszystkich urzędników jako też wielebnego duchowieństwa, rewerendy, surduty i płaszcze, które wykonuję podług najnowszego systemu i gładkiego przylegania. Przy tym odebrałem materiały dla dam na modne żakiety, paletoty i wykonuje takowe podług najnowszej mody. Z szacunkiem H. Lipski.
Łęg w roku 1895, 4 maja
Nikt nie pamięta, żeby dotąd zawitał Najprzewielebniejszy ks. Biskup. Toteż, gdy się dowiedziano, że w Łęgu będzie bierzmowanie, ucieszył się każdy bardzo i krzątał niezmordowanie około upiększenia naszej wioski i kościoła. Powstało bram triumfalnych aż trzydzieści i trzy, a każda gustowna i piękna i z pięknymi napisami. Nadszedł wreszcie dzień 23 kwietnia, dzień przybycia ks. Biskupa. W uroczystym pochodzie wprowadzonego do kościoła, gdzie zabrzmiał śpiew czterogłosowy „Ecce sacerdos Magnus”. Następnie przemówił Najprzewielebniejszy ks. Biskup w pięknych słowach do stosownie do uroczystości. Na wieczór wioskę iluminowano i palono sztuczne ognie przed plebanią. Córeczka p. Bruskiego zadeklamowała przed ks. Biskupem i wręczyła mu bukiet. Ks. Biskup widocznie był rozczulony tymi objawami naszej miłości i serdecznie nam w dłuższej mowie podziękował. Na drugi dzień odprawił już o godzinie 6 rano mszę świętą i po sumie wybierzmował około 950 osób. Egzaminował następnie dzieci nasze i odbył wizytację kościoła. Na sprawienie nowego kielicha ofiarował nam 300 mk. Po południu pożegnaliśmy we wspaniałym pochodzie ks. Biskupa. Na długie lata pozostanie to przybycie Arcypasterza do naszej parafii w żywej pamięci. Niech Pan Bóg stokrotnie mu wszystkie trudy wynagrodzi. cdn.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!