Płeć kontra płeć
Jak zazwyczaj w ostatnią środę miesiąca Michał Januszewski filozoficznie w herbaciarnii Kredenz prawił. Tym razem pod lupę wziął naturę, ale także psychologię zmanipulowaną kobiet i mężczyzn.
Istotnym aspektem dywagacji na temat płci była ich różnorodność jako odmienna rola, którą pełnią w społeczeństwie. Tak narodził się dyskurs wobec władzy, jaką kobiety i mężczyźni pełnią w całej strukturze poszczególnych grup społecznych. Feminizm jawi się nam zatem nie tylko jako walka o równouprawnienie, ale również jako próba zwrócenia uwagi na poszczególne cechy danej płci. Czasami jest on również wykorzystywany przez mężczyzn (np. walka o prawa rodzicielskie w sądzie).
Reklama | Czytaj dalej »
Ważnym momentem rozważań było również zwrócenie uwagi na fakt, iż płeć społeczna to nie to samo, co płeć biologiczna (!). Zachowania jednostki podlegają często schematowi filtru, jaki akurat na siebie zakładamy.
Michał przeprowadził "kartkówkę", która miała na celu wyłonienie schematu myślowego obecnych na spotkaniu z filozofią. Pytania dotyczyły feminizmu, roli mężczyzn i kobiet w rodzinie, sposobach na wyłuskanie kobiety z dziewczynki oraz mężczyzny z chłopca, reakcji na zagrożenie. Okazuje się, iż większość z nas instynktownie widzi mężczyznę, jako siłacza, przewodnika stada, racjonalistę, podczas gdy kobiecie przypisuje opiekę oraz kwestie emocjonalne. Większość chłopcom dałaby niebieskie samochodziki z lutownicą w bagażniku, dziewczynkom natomiast różowe laleczki na fioletowych konikach. Ten stereotyp często krzywdzi małe dzieci, które, będąc jeszcze całkowicie aseksualne, mają w sobie równie silny pierwiastek kobiecy, jak i męski.
Dyskusja na temat płci była zatem rozmową o dyskursie oraz ramach, jakie narzuca społeczeństwo. Sami wzajemnie nadajemy sobie od urodzenia pewne kategorie, wobec których przychodzi nam później żyć. A gdyby tak każdy miał prawo wyboru? Gdyby każdy sam mógł określić siebie? Kim bylibyśmy? Budujemy siebie na podstawie względności. Każdemu przydałoby się zamknięcie na kilka godzin w "czarnej skrzynce", gdzie znika czas i zatraca się zmysły.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!