Sobota, 13 Kwietnia 2024 | Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. am

Przygoda z ogólniakiem

- Trochę szkoda, że tak mało ze sobą przeżyliśmy, nie wszystko zdążyło się rozwinąć – powiedziała nam jedna z absolwentek chojnickiego II LO na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Sala pękała w szwach, wszyscy pełni nadziei na sukces na maturze i zadowoleni z zakończenia kolejnego szczebla edukacji.

- Porównując pierwszy i ostatni dzień w szkole można powiedzieć, że dużo się zmieniło – świat, szkoła i my. Jednak nie można spocząć na laurach – musimy iść dalej – powiedzieli nam Dominik Neumann i Piotr Szarmach.

Jedną z osób, która najczęściej była wywoływana na scenę był Jonasz Skrzypkowski.

Reklama | Czytaj dalej »

- To, że byłem tak aktywny w wielu dziedzinach nie wzięło się znikąd. To zasługa naszej szkoły, która stwarzała atmosferę sprzyjającą aktywności, kreatywności – twierdzi Jonasz.

Aldona Abendrot, wychowawczyni klasy III e, podsumowała ostatnie trzy lata z klasą. – Doskonale się rozumieliśmy, może dlatego moja klasa uzyskała najwyższą średnią – mówi.

Ostatnia lekcja za nimi, teraz będą już tylko wykłady, kolokwia i egzaminy, wiele życiowych egzaminów. Z dużą dozą pewności można powiedzieć, że młodzi ludzie kończący II LO są solidnie przygotowani do tych egzaminów.

W tym roku szkolnym wśród klas maturalnych najlepsze wyniki w nauce zdobyli:

Grzegorz Gawin z III c, średnia 5,63

Marta Dorszyńska z III d, średnia 5,47

Karolina Ragin z III e, średnia 5,47

Wojciech Chamier Ciemiński z III c, średnia 5,44

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

13 komentarzy

~Barnim
@studentka.pg
Ale ja nie mówię że powrót po studiach do Chojnic to zły pomysł. Ważne żeby człowiek wyjechał stąd na kilka lat, poznał kawałek świata, wtedy nawet jak tu wróci to ma lepszą perspektywę
11 Maja 2011, godzina 11:09
Oceniono 1 raz 1
~studentka pg
Ja tam nasze "zapyziałe miasteczko" kocham i uważam je za naprawdę świetne miejsce do życia. Kończę w przyszłym roku Politechnikę Gdańską i dałabym wszystko by to właśnie tutaj zbudowac swoją przyszłośc. Co z tego, że w dużych miastach jest "klimat", możliwości, skoro nie ma się w nich czasu by te możliwości realizowac. Dlatego między innymi chcę tu powrócic, po tych 5 latach studiów, o!
11 Maja 2011, godzina 00:02
~Barnim
Można skończyć I czy II LO i studiować na Pomeranii albo w Słupsku. A można skończyć jakieś technikum i studiować potem w Gdańsku, Bydgoszczy czy Poznaniu. Kto opuści nasze zapyziałe miasteczko, zobaczy wielkie miasto, będzie tam mieszkał przynajmniej przez 5 lat studiów i poczuje tamten klimat, ma tak wielką przewagę nad innymi, że procentuje to do końca życia, nawet jego dzieciom. Chodzi oczywiście o przewagi intelektualne, ale to też często przekłada się na finanse
02 Maja 2011, godzina 14:26
Oceniono 1 raz 1
~kolaborant
to Wam powiem coś jeszcze ciekawszego, o! ani liceum, ani studia nic nie pomogą, gdy w głowie siano zamiast mózgu. żadne z chojnickich liceów (a jestem już "odpowiednio starym" absolwentem nowego) nie przygotowuje do niczego innego poza maturą. tak, jak kurs prawa jazdy nie przygotowuje do niczego innego poza egzaminem.

znam wielu ludzi, którzy bez względu na szkołę, do której mieli (nie)przyjemność uczęszczać, obecnie spełniają swoje plany i marzenia. znam też równie wiele ciężkich przypadków, które mając świetną średnią w LO (tak, nawet II LO) do dzisiaj nie znalazły swojego miejsca w życiu. tego statystyki nie obejmują.

obecnie w Chojnicach wybór LO to tak naprawdę wybór budynku, otoczenia, wzorców zachowań i atmosfery. chociaż z nową dyrekcją II LO traci "ducha" - to już nie to samo, co dawniej.
02 Maja 2011, godzina 14:18
Oceniono 1 raz 1
~MM
Oczywiście studia są ważne. Ale to w liceum wstępnie przygotowują i pomagają odkryć w sobie to co nas interesuje( b. wielu ludzi nie do końca wie w jakim kierunku podążać)..i od nauczycieli, ich podejścia , zapału bardzo wiele zależy...
02 Maja 2011, godzina 13:28
~Borubar
Kto kończył jakie liceum nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest jakie i gdzie skończy studia i co będzie po nich potrafił. Ale o tym trzeba się przekonać mając lat 30 i więcej.
02 Maja 2011, godzina 13:21
~???
Moje dzieci już za rok kończą gimnazjum. I tez mam dylemat, które liceum polecić..
Sama jestem absolwentką Starego Ogólniaka, jak większa część mojej rodziny i mam sentyment do tej szkoły...Ale mam wrażenie, że jednak Nowe to bardziej trafny wybór.
Choćby Pan Marcin i Odyseja Umysłu... Przy okazji serdecznie pozdrawiam wszystkich Odyseuszy i ich trenera , kocham ludzi patrzących na świat innymi oczami...
02 Maja 2011, godzina 12:42
~***
No nie wiem, czy w ogóle bronie "nowe"... I raczej w tym temacie nie jestem idealistą... Po prostu uważam, że szkoła to nie budynek tylko ludzie: jeśli jest zapał i chęci to nawet nie potrzeba tablicy, telewizora tym bardziej, żeby zarazić kogoś pasją do danego przedmiotu. To jak uczeń zda maturę to jego indywidualne rozliczenie się z własną sumiennością, z czasem poświęconym na samokształcenie- nie chce tu umniejszać roli nauczyciela, ale jego zadaniem jest pomaganie w usystematyzowaniu wiedzy i ewentualna pomoc, gdy pewne rzeczy wydają się trudne, a można je wytłumaczyć słowami zrozumiałymi dla laika- jako przykład można podać choćby procesy życiowe zachodzące w organizmach żywych ( tak, jakos na przykładzie z zakresu biologii łatwiej to zaprezentować).
A'propos progów- zależne są one od uczniów, którzy wybierają daną szkołę i od tego jak napiszą testy gimnazjalne.
A'propos marki/renomy: ~pak, mówisz,że "Nowe" leci na swojej renomie, etc. etc., nawet się z tym zgodze... Ale stosując Twój schemat argumentacji, ja mogę zarzucić, że "Stary ogólniak" ciągle postrzegany jest przez pryzmat tradycji....
Zapomniałem dodać... tak rozgryzłes mnie, jestem absolwentem "Nowego", ale dla mnie nie liczy się, jakie liceum ktoś kończy, ale to jakim jest człowiekiem.... Ważne, że potem jego kierunek studiów/praca dawać mu będzie satysfakcję.
01 Maja 2011, godzina 15:28
~pak
OJ Widzę, że przedmówca `*** jest absolwentem Nowego Ogólniaka bo broni go zaciekle jak ,,kwoka kurcząt" (chyba tylko dla samej idei). Co do mnie, to ja jestem chojnickim przedsiębiorcą i powiem szczerze ( podobnie jak kilku moich znajomych), że jeszcze długo dyplom ,, Starego Ogólniaka" będzie miał u mnie nadrzędność nad świadectwem z ,,nowego". Już wyjaśniam dlaczego.
Nowy tylko dlatego jest lepiej postrzegany przez obecnych nastolatków, bo jest szkołą młodą, z młodą kadrą i nowym budynkiem. Dużą rolę w jego obecnej pozycji odegrał jej były dyrektor, który dysponując na początku sporymi publicznymi środkami mądrze je zainwestował ściągając ambitną, młodą kadrę i wzbogacając wnętrza szkoły.
W tym samym czasie wieloletni dyrektor ,,starego Ogólniaka" nie dostawał żadnych pieniedzy i do tego w okresie, gdy wprowadzono tzw,, nową maturę" nie przewietrzył pokoju nauczycielskiego w odpowiedni sposób. W efekcie niektorzy ,,wiekowi nauczyciele'' nie bardzo rozumieli i chcieli zrozumieć na czym polega przygotowanie młodzieży do nowej,sprawdzanej poza szkołą matury. Niektórym też nie za bradzo się wtedy już chciało uczyć , tylko odliczać lata do emeryturki.
Teraz to wszystko zaczyna się powoli wyrównywać - zaczynają znajdować się pieniądze na sale gimnastyczną, wnętrze budynku starego Ogólniaka jest systematycznie modernizowane.
Pamiętam czasy, jak odwiedzałem,obie szkoły to te różnice aż kłułu w oczy - w ,,Starym ogólniaku" przez okna wlatywała woda, a tynki odpadały ze ścian,- tym czasie w ,,nowym Oólniaku" były plastiki i w prawie każdej z sal telewizor. W ,,starym" dzieciaki musiały miały zimą wf w ,,pseudosali gimnastycznej" na tzw konwikcie przy katoliku, a nowy miał wynajmowany salę gimnastyczną na ,,OSIR-ze". Cyba nie trzeba mówić w jakich warunkach wolałby się uczyć licealista.
I na tym niestety polega magia ,,Nowego Ogólniaka", który wykorzystał złoty okres i słabość starego Ogólniaka i bazuje na tej opinii do dzisisiaj niczym ,,dmuchany balon".
Dla mnie tradycją pozstanie tradycją a marka marką. Stary Ogólniak vs Nowy Ogólniak to tak, jak porównywać Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (1364r.) z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (2005r.)( który ukończyłem). Mimo, że w Bydgoszczy dobrze uczą i jest młoda ambitna kadra ( która odnosi ze studentami sukcesy) to niestety nigdy nie dorówna Krakowowi. Pozdr
01 Maja 2011, godzina 09:04
Oceniono 3 razy 1
~do przedmówcy
w 2LO są wyższe progi, więc to oczywiste że dzieci lepiej napiszą maturę. prawdziwą miarą poziomu szkoły jest progress, i nie jestem pewien czy "nowy" by tą miarą zwyciężył
01 Maja 2011, godzina 01:25
~***
Uwielbiam, kiedy zaczyna się dyskusja: "Stare" to... "Nowe" tamto... Liceum to liceum, w każdym trzeba się uczyć. Na studiach i tak nikogo nie będzie obchodzić, które z chojnickich liceów ta, czy tamta osoba ukończyła. Wg mnie jeśli uczniowie są dobrzy, nauczyciele kompetentni to i poziom szkoły będzie wysoki < czyli jak pisze ~pak szkoła będzie "najlepsza">.
Nie wiem, czy słusznie, ale podejrzewam, że przedmówca jest absolwentem "Starego"... każda sroczka swój ogonek chwali....
01 Maja 2011, godzina 00:07
~pak
Taaa. Mówcie sobie, co chcecie, ale ,,Stary Ogólniak" i tak jest lepszą szkołą!
30 Kwietnia 2011, godzina 23:51
Oceniono 2 razy 0
~pik
więcej zdjęć, więcej zdjęć!
30 Kwietnia 2011, godzina 19:46

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij