Środa, 12 Sierpnia 2020 | Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. Radosław Sawicki

Po dwóch stronach barykady...

W Chojnicach współpracują, mimo odmiennych poglądów, w Warszawie stanęli po dwóch stronach barykady. Relacje Marcina Wałdocha, znanego z prawicowych poglądów i Radka Sawickiego, anarchisty o lewicowych poglądach, ze Święta Niepodległości w Warszawie.

11 listopada w stolicy stało się okazją do wyrażenia swoich poglądów podczas marszów. Szkoda tylko, że niektórzy owe poglądy wyrażali pięścią. Świętowanie niepodległości zamieniło się w zamieszki, bo w jednym czasie i miejscu spotkały się wrogo do siebie nastawione manifestacje. Te dwie najważniejsze to wiec "Kolorowa Niepodległa" (zorganizowany przez Koalicję Porozumienie 11 listopada) oraz "Marsz Niepodległości" (zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską). Ich wynik to ponad 200 osób zatrzymanych, ok. 40 rannych policjantów i zniszczenia w stolicy.

Reklama | Czytaj dalej »

Jak wyglądał ten dzień w oczach Marcina Wałdocha, uczestniczącego w Marszu Niepodległości i Radosława Sawickiego - „Kolorowa Niepodległa”? Panowie, którzy na co dzień współpracują chociażby w Stowarzyszeniu Projekt Chojnicka Samorządność i wspólnie organizowali prawybory w Chojnicach czy protest w sprawie prywatyzacji samorządowego przedszkola, 11 listopada stanęli można by powiedzieć po dwóch stronach barykady. Swoje wrażenia opisali na prowadzonych przez siebie blogach.

Marcin Wałdoch: „Jeśli byłbym zapytamy o sprawę blokady naszego marszu, o sprawę anarchistów, o sprawę udziału Radka Sawickiego po drugiej stronie. To powiem wprost, uważam, że można manifestować niechęć do pewnych działań, zapatrywań poprzez prostest właśnie, a nie poprzez blokowanie takiegoż, kiedy był on w pełni legalny. Anarchistów Policja powinna rozpędzić i wsadzić do ciupy, jeśli nie potrafią zaakceptować różności i wielości poglądów, to chyba nie rozumieją czym jest anarchia. Zachowali się na proteście niczym SA-mani w Monachium. Tylko lewacy mają w tym kraju prawo do protestu? Do gej party publicznego? Hipokryzją jest, na jednej płaszczyźnie otwierać usta, aby na innej je ludziom zamykać”. Cała relacja na blogu.

Radek Sawicki: "Pojechałem do Warszawy blokować Marsz Niepodległości nie dlatego, że mam coś przeciwko patriotom czy patriotycznym świętom. Wręcz przeciwnie, sam uważam się za patriotę i bliskie są mi postawy wielu polskich patriotów z minionych czasów. Począwszy od filomatów, po żołnierzy AK czy partyzantów z "Gryfa Pomorskiego". Jednak moim bohaterem zdecydowanie nie jest Roman Dmowski. Wizja Polski jaką snuł jest mi wroga, podobnie jak wszelkie inne formy nacjonalizmów. Nie godzę się na zawłaszczanie idei patriotyzmu przez narodowców. Nie godzę się na jedną, brunatną, wizję i interpretację historii naszego kraju. Nie godzę się, by neofaszyści mieli prawo funkcjonować w przestrzeni publicznej. Dlatego postanowiłem blokować przemarsz środowisk otwarcie odwołujących się do przedwojennych polskich nacjonalistów, nawołujących do czystek etnicznych i rasizmu. Byłem tam, ponieważ najważniejsze narodowe święto chcieli zawłaszczyć dla siebie i swojej ksenofobicznej propagandy narodowcy spod znaku Organizacji Narodowo - Radykalnej i Młodzieży Wszechpolskiej. Patriotyzm - tak, nacjonalizm - nie". Cała relacja na blogu.

Co ciekawe, skrajnie różne poglądy nie przeszkadzają obu działaczom we wspólnym działaniu na rzecz lokalnego podwórka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

60 komentarzy

~better dead than red
"Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej" 1943.

jeszcze komentarz Kukiza:
(...)
Polska może ponownie zniknąć z mapy świata, jeśli wykończy się ducha narodu. A duch narodu jest teraz wykańczany i kreowany na obciach. „GW” patriotyzm równa z faszyzmem. Jakikolwiek podkreślenie swojej odrębności nazywa ksenofobią. Chichotem historii jest, że Niemcy - wnuki tych, którzy zamordowali mi dziadka w Auschwitz - przyjeżdżają bronić Polaków przed faszystami w dzień wyzwolenia Polski. Gdzie ja żyje? Dlaczego Polska policja nie współpracowała z niemiecka, żeby nie wpuścić tu tych bandziorów? Pan Blumsztajn wiedział, że bandyckie hordy z Niemiec przyjadą bronić jego pupili a służby specjalne nie miały informacji na ten temat?

15 Listopada 2011, godzina 08:56
~Eugenia Majewska
~ schizmatyk. pracuję tam, gdzie chcę. mam dwie zdrowe ręce i głowę i nie muszę. pracuję bo chcę. a chcę, bo - może zdziwię - również tam można nie być narodowcem. wystarczy być chrześcijaninem. a chrzescijaństwo to pojęcie bardzo szerokie i mieszczą się w nim różne ujęcia. jeżeli Tobie kojarzy się ono tylko z endecją, to gorąco współczuję zawężenia. mimo wszystko nie zyczę sobie wyciagania mi spraw zawodowo-prywatnych, więc zamilknę.
15 Listopada 2011, godzina 08:53
~Miro
Jeśli ktoś nie wie jak ważnym symbolem w społeczeñstwie i histoii Polski jest KRZYŻ to sam sobie wystawia świadectwo!
Tylko osoba która jest nieświadoma,bądź niedouczona może porównywać narodowców z faszystami..
Pewnie wielu tak sądzi bo w telewizji tak powiedzieli..
Prawdziwi narodowcy odcinają się od faszystowskich wartości,bo są one im rogie!
Bo to oni walczyli z nazizmem w czasie II wojny św.,to oni walnie przyczynili się do powstania Polski po I wojnie św!
To wie każdy kto wiedzieć chce.
A co dla Polski zrobił bolszewizm?
15 Listopada 2011, godzina 08:27
~Renata
Czy nie za dużo wymagasz od paranoików, nieuków i bezmózgich debili. Część z nich ma nierówno pod sufitem i dawno utraciła kontakt z bazą, inni to tępe, sfrustrowane prymitywy, którym ktoś powiedział, że są
patriotami.
15 Listopada 2011, godzina 01:26
~X-Teodoziusz-x
HALLO! TU ZIEMIA!!!

To nie "lewactwo" rozwaliło 14 wozów policyjnych, 5 wozów transmisyjnych dziennikarzy, nie mówiąc o ich pobiciach. To nie "lewactwo" atakowało policje i ma zarzuty na napaść na funkcjonariusza.

Ja wiem, że fajnie jest szukać winnych wśród obcych, ale każdy kto ma wszystko w porządku ze wzrokiem, głową i nie ma zbyt poważnych skrzywień ideolo widział co się tego dnia w Warszawie działo.
15 Listopada 2011, godzina 01:25
~SCHIZMATYK
A Eugenia czasami nie pracuje w katoliku?Dobra posadka to trza bronić pracodawców.Bo jak tak to rzeczywiście jest kogo bronić...Broni się bandytów z Młodzieży Wszechpolskiej...Ja też od 15 lat nie wchodzę do kościoła bowiem jak widzę jakie tam okropieństwa wiszą to aż muszę się przeżegnać.LUDZIE W KAŻDYM KATOLICKIM KOŚCIELE WISI PRZYBITY DO KRZYŻA CZŁOWIEK!!!MAŁO TEGO W KAŻDEJ KLASIE WISI TAKI SAM CIEPIĄCY CZŁOWIEK PRZYBITY GWOŹDŹMI DO KRZYŻA I MA NA GŁOWIE ZAŁOŻONY KORONĘ Z CIERNIÓW!!!TO JEST DOPIERO KATOLICKIE OKRUCIEŃSTWO ŻEBY POKAZYWAĆ TO NASZYM NASZE POCIECHĄ!!!
15 Listopada 2011, godzina 01:15
~do Apa
Sam jesteś wsiunem. Pewnie nie wiesz o co chodzi i to cie wkurza...
14 Listopada 2011, godzina 23:18
~apa
Chojnickie wsiuny z lewa i prawa.
Proponuje, z powodu ograniczenia umysłowego obu stron nie przekraczac linii Zamarte-Klawkowo.
14 Listopada 2011, godzina 23:13
~Eugenia Majewska
~lodowy lud
Pani Eugenia nie zdradzi. Pani Eugenia nie chce się kłócić. Pani Eugenia zachęca do zgłębienia indywidualnego działalności tej kawiarni. Niech każdy oceni sam. Pani Eugenia cieszy się, że żyje w państwie, gdzie każdy może artykułować własne poglądy. Pani Eugenia pośrednio (by nie rozjuszać potencjalnych oponentów) wyartykułowała swoje. I doprecyzowywać nie chce. Pani Eugenia pozdrawia.
14 Listopada 2011, godzina 22:50
~miro
Marco- i kto tutaj sieje nienawiść?
Bolszewizm i niemcy z transparentami faszyści nnie przejdą ,czy narodowcy z hasłami BÓG HONOR OJCZYZNA..
14 Listopada 2011, godzina 21:51
~Gagarin
Przecież są niezbite dowody w postaci światków (w tym policjantów ),filmików i zdjęć, że niemcy jak i prowokatorzy działali do godzin wieczornych- wystarczy zajrzeć do netu,a nie we wszystko wierzyć co lewactwo gada!
14 Listopada 2011, godzina 21:46
~marco
100% za Radkiem Sawickim. Precz z rasizmem!!!
14 Listopada 2011, godzina 21:40
~WAŁDOCH PROWADZ NAS Z PORTRETEM DMOWSKIEGO...
A dym zaczął się o 14:50 po tym jak parę osób zaczęło hailować w Marszu Niepodległości (czytaj.Nienawiści). Widać że parę osób z was nie umie czytać jak powtarza cały czas to samo co media dwa dni temu o niemieckich bojówkarzach.Dlaczego wszystkich niemieckich bojówkarzy zwolniono wczoraj bez przedstawienia zarzutów?Bowiem niemieccy antyfaszyści siedzieli 3 godziny przed dymem który rozkręciły środowiska faszyzujące w Marszu Nienawiści!!!Nie twierdze że w marszu brali tylko rasiści,ksenofobowie i faszyści byli tam wielu innych normalnych patriotów,ale jak marsz organizowała Organizacja Narodowo Radykalna która odwołuje się do przedwojennych korzeni gdzie rasizm był i jest przewodnią ideom tej organizacji,tak z samo z Młodzieżą Wszechpolską jeszcze niedawno chodzącą po ulicach Chojnic napieprzając zwykłych ludzi bo trzeba czyścić nasze ulice z różnego rodzaju brudów to trzeba być niezłym idiotą by pojechać do Warszawy i iść w owym Marszu Nienawiści.Tego dnia w Warszawie było pełno innych okazji żeby świętować odzyskanie naszej niepodległości...Była defilada i parada były marsze AK-owskie i wiele innych atrakcji.Ale pan Wałdoch pojechał właśnie na owy marsz by świętować wraz z kibolami z całej polski Święto Nienawiści.A pro po Kolorowej Niepodległej,owa Kolorowa była już parę miesięcy temu zalegalizowana na ulicy Marszałkowskiej,więc o czym ten człowieczek o nazwisku Wałdoch pisze?A druga refleksja.Marsz Nienawiści mieniący się Marszem Niepodległości zanim się zaczął to został zdelegalizowany bowiem tak zwani "patrioci" zaczęli rozwalać stolicę swego państwa i policja zdelegalizowała owe zbiorowisko "patriotów" reszta pomaszerowała innymi ulicami do pomnika Romana Dmowskiego największego antysemity i rasistowskiego katola przed wojną.Wystarczy wejść na wikipedię i poczytać jego cytaty i od razu wie się co ta gadzina prezentował... "Wczoraj i dziś słońce pięknie świeci, więc zaczynam się rozweselać. Nadto poczciwy Hitler pracuje nad umocnieniem mojego dobrego humoru" , "Hitlerowcy rozumieją, że chcąc zorganizować Niemcy na podstawach narodowych, muszą zniszczyć pozycję Żydów i ich wpływ na społeczeństwo niemieckie" , "Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką organizację jak faszyzm, gdybyśmy wreszcie mieli Mussoliniego, największego niewątpliwie człowieka w dzisiejszej Europie, niczego więcej nie byłoby nam potrzeba"...BRAWO DLA MARCINA WAŁDOCHA ZA WYBRANIE SWOJEGO IDOLA ZAPEWNE ON BĘDZIE PO FINSTERZE TAK PIĘKNIE RZĄDZIŁ W CHOJNICACH TAK JAK JEGO POBRATYMCY Z MŁODZIEŻOWEJ WSZAWICY & ONR-u.
14 Listopada 2011, godzina 21:34
~Miro
nazywanie faszystami ludzi z tego marszu to skandal! Przecież tam szli także kabiety i dzieci! To też faszyści?!
na hasłach nie było nic co by nawiązywało do faszyzmu!
ale media gnoją wszystkich i wszystko co nie jest poprawne politycznie,a ludzie prości to oczywiście łykają bez popity.
Przecież te bojówki niemieckie na Święto Narodowe zaprosiły organizacje lewicowe (lewackie)!
Szkoda,że mało kto tutaj jest świadomy,że wielu z tych kolorowych niepodległych bardzo ciepło wypowiada się o "ciemnych bohaterach" bolszewickich..
więc skoro narodowców nazywa się faszystami, to śmiało lewactwo można nazwać bolszewizmem!
14 Listopada 2011, godzina 20:51
~Miro
nazywanie faszystami ludzi z tego marszu to skandal! Przecież tam szli także kabiety i dzieci! To też faszyści?!
na hasłach nie było nic co by nawiązywało do faszyzmu!
ale media gnoją wszystkich i wszystko co nie jest poprawne politycznie,a ludzie prości to oczywiście łykają bez popity.
Przecież te bojówki niemieckie na Święto Narodowe zaprosiły organizacje lewicowe (lewackie)!
Szkoda,że mało kto tutaj jest świadomy,że wielu z tych kolorowych niepodległych bardzo ciepło wypowiada się o "ciemnych bohaterach" bolszewickich..
więc skoro narodowców nazywa się faszystami, to śmiało lewactwo można nazwać bolszewizmem!
14 Listopada 2011, godzina 20:50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 40.50 41.70
GBPGBP 480.00 495.00 SEKSEK 41.90 43.40
Aktualizacja: 2020-08-12 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 373.00 378.00 DKKDKK 58.60 59.30
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 407.00 413.00 NOKNOK 41.00 41.60
GBPGBP 483.00 489.00 SEKSEK 42.50 43.20
Aktualizacja: 2020-08-12 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij