Piątek, 23 Kwietnia 2021 | Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Niespodzianka sesyjna

Klub PiS głosował przeciw. Od lewej: Rafał Mielecki, Bartosz Bluma i Marek Szmaglinski.

Klub PiS głosował przeciw. Od lewej: Rafał Mielecki, Bartosz Bluma i Marek Szmaglinski.

Tak Bartosz Bluma określił projekt uchwały o likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. W zeszłym tygodniu pomysł wszystkim komisjom rady  przedstawił burmistrz. Na dzisiejszej sesji odbyło się głosowanie. Niestety nie imienne, o co wnioskował klub radnych PiS. Za takim sposobem głosowania opowiedziało się zaledwie czterech radnych. Przeciw likwidacji było osiem osób: Edward Gabryś, Bogdan Kuffel, Renata Dąbrowska (KWW Arseniusza Finstera Program 2014), Mirosław Janowski (SIS Samorządni), Rafał Mielecki, Bartosz Bluma, Marek Szmaglinski (PiS) i Krzysztof Haliżak (Kongres Nowej Prawicy). Dwunastu radnych koalicji było za.

 

Głosowanie poprzedziło wystąpienie burmistrza Arseniusza Finstera, w którym przekonywał, że likwidacja ZGM to najlepsze wyjście. - To być albo nie być za poprawą jakości życia w Chojnicach - stwierdził włodarz. Zwrócił uwagę, że większość gmin sprzedaje substancję mieszkaniową. Nie ma innej możliwości dla miasta w czasach kryzysu, jak sprzedaż i reinwestycja. W innym wypadku nie będzie pieniędzy na wkład własny przy rozdaniu środków unijnych.

Reklama | Czytaj dalej »

- Pan idzie po najmniejszej linii oporu. Czy sytuacja jest tak tragiczna? - pytał radny Krzysztof Haliżak. - Nasz budżet nie jest w tak złej sytuacji. Ale w 2015 roku pieniądze z unii do nas zapukają - odpowiedział burmistrz. Zaznaczył, że dla najemców nic się nie zmieni i podwyżki czynszów nie będzie w najbliższych latach.

Radny PiS Bartosz Bluma wytknął, że tak ważny temat wypłynął w ciągu tygodnia, a cały proces nie jest należycie przygotowany. - Brakuje mi logiki działania, jak było do tej pory. To zbyt krótki okres czasu na strategiczną decyzję - stwierdził. Przypomniał też jak w kwietniu na sesji stanął temat prywatyzacji Parku Wodnego, a potem ucichł. - Pracujemy nad tym by koszty spółki były mniejsze. Co do ZGM-u, to kilka tygodni nad tematem pracowaliśmy z koalicją. Dzwoniłem do wszystkich radnych - odpowiedział Arseniusz Finster.

Wyniki sprzedaży mieszkań ZGM-u z 50-procentową bonifikatą są katastrofalne zdaniem radnego. - Ostrzegaliśmy, że koniunktura nie jest dobra. Ona się nie zmieni w ciągu 1,5 roku - mówił Bluma. Tyle właśnie, według burmistrza ma trwać proces likwidacji, sprzedaży mienia i włączenia pozostałych zasobów do nowej spółki ChTBS-ZGM.

- Dlaczego się uparliśmy przy likwidacji? Czemu by nie wydzielić części zasobów? - pytał radny koalicji Edward Gabryś. Radcę prawnego Józefa Czapiewskiego dopytywał o aspekty prawne sytuacji. Usłyszał, że projekt uchwały spełnia wymogi przepisów prawa oraz, że "ekonomia wyprzedza działania prawne". Dotychczasowe działania idące w kierunku sprzedaży mieszkań nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Krzysztofowi Haliżakowi brakowało uchwały z wyliczeniami. - Może się okazać, że proces likwidacji będzie bardziej kosztowny, niż gdyby zapłacić 19 % podatku przy sprzedaży mieszkań - zastanawiał się radny. Dopytywał czy jest opinia rad nadzorczych. - Jest na to czas. Będę przedstawiał coraz więcej informacji - odpowiedział włodarz.

Na dzisiejszej sesji rady miejskiej nie pojawił się prezes ZGM-u Zbigniew Odya. Podczas głosowania nawet koalicja nie była jednomyślna. Ostatecznie jednak uchwała przeszła 12 głosami za, przy 8 przeciw.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

~KOMENTARZ DO ARTYKUŁU NT. ZAŚMIECANIA WSI RYTEL

W dniu 4 września ukazał się w Czasie Chojnic artykuł o pracowniku chojnickiego Ratusza Zbigniewie Buławie. Buława zaśmiecał wieś Rytel i wykpił się sądowi. Do czego to dochodzi, że sąd wierzy takiemu człowiekowi i umarza wykonanie wyroku nakazowego. Niby jakich świadków przesłuchano-żonę Buławy czy jego syna? Parodia wymiaru sprawiedliwości. Buława zeznał że go nie było kilka dni i nie wyrzucał śmieci na teren pobocza drogi krajowej i na teren działek gminy Czersk i sąd mu uwierzył. Winę próbuje zrzucić na jakiegoś Pana który niby pisze o nim w internecie. Skoro pisze prawdę, niech pisze. Nieprawdą jest, że w dniu kiedy wyrzucano śmieci z jego posesji w Rytlu nie było go w domu i przez kilka dni. W chwili, kiedy jego starszy syn wywoził śmieci na pobocze drogi na oczach żony Buławy, on sam był w domu, widział to i coś robił przy swoim samochodzie.
Zaśmiecanie pobocza drogi i terenów przyległych to nagminne działania Buławy i jego żony. Za każdym razem tak robią kiedy wysprzątają swoje podwórko. Uniewinnienie tego urzędnika jest porażką sądu, a ten człowiek dalej może zgrywać butnego cwaniaka.

Z. Partyka
12 Września 2013, godzina 19:27
Oceniono 10 razy 8
~Rezler
Popieram Setha. Żadnego rozłamu w komitecie wyborczym nie ma i nie było. Z przytoczonej na blogach Pana Wałdocha i Sawickiego rozmowy burmistrza z Janowskim wynika tylko tyle, że Finster bał się, że jeszcze ktoś, oprócz tych, o których już wiedział, się wyłamie i zagłosuje przeciwko likwidacji ZGM. Przecież Janowski głosował przeciwko, a Finster z żadnymi pretensjami do niego nie wyskoczył. Finster pretensje ma do opozycji, bo zadają niewygodne pytania zamiast bezmyślnie podnosić łapki jak jego koledzy z komitetu. Ta krótka wymiana zdać dowodzi też, że mitem w naszym mieście jest to, że Rada stanowi władzę ustawodawczą. Rada nie stanowi żadnej władzy, jest tylko zasłonką dymną dla Finstera, bo i tak zawsze realizuje jego pomysły. No czasem ktoś wyskoczy z własnym, takim jak koronacja orła.
12 Września 2013, godzina 10:44
Oceniono 14 razy -2
~Seth do GCH - jeżeli myślisz, że tych czterech "jeźdzców"
nagle doszło do wniosku, że przekształcenie ZGM to"zagrożenie dla mieszkańców, zagrożenie dla własności miejskiej i jego majatku itp..." to jest w błędzie. Znaczy to tylko i wyłącznie , że ODYA albo ma na nich "haczyki" albo siedzą u niego w kieszeni (lub ich bliscy np. córka). To i tylko to jest w stanie zmusić tych moim zdaniem "pozbawionych kregosłupów" klakierów do zagranie w "innej drużynie". Żadne wyższe sprawy tylko drobniutkie i malutkie przyziemne biznesiki.
11 Września 2013, godzina 20:16
Oceniono 25 razy -3
~zero
Ktoś tutaj kłamie, bądź manipuluje. Odpowiedź do wyboru. Prawda jest taka,że pieniądze, które jednoczyły Komitet Finstera, teraz go podzielą.
11 Września 2013, godzina 19:18
Oceniono 12 razy 10
~Czytelnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Września 2013, godzina 17:58
Oceniono 31 razy -17
~GCH
Plus dla radnych z koalicji ze się wyłamali, widocznie zobaczyli dokąd prowadzi polityka zadłużania i sprzedawania na bieżące wydatki.W tle rozgrywa sie konflikt ze skarbinkiem miejskim. Ciekawe co z tego wszystkiego wyniknie?
11 Września 2013, godzina 13:27
Oceniono 15 razy 13
~do powyżej
Ale jaja. Ładnie tam się dzieje, nie ma co.
11 Września 2013, godzina 10:29
Oceniono 12 razy 8
~Jak to głosowania się odbywają
http://www.wspolnaziemia.org - Jak niektórzy mówili, że będą za, a teraz się wstrzymują, to ja zrobię taki ruch, że oni z krzeseł pospadają - wysprzęglił się wczoraj Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, tuż przed rozpoczęciem sesji Rady Miejskiej.

Najwyraźniej nie wiedział, że jego rozmowa z Mirosławem Janowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej, jest już transmitowana za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miasta.

Dialog dotyczył wczorajszego tematu numer jeden sesji, czyli uchwały w sprawie planów likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Uspokój się! Zobacz jak nam spokojnie szło. Po cholerę żeś się uniósł? - odpowiadał tonująco Mirosław Janowski, nie wiedząc zapewne, że w jego z burmistrzem rozmawianie z wypiekami na ustach i niedowierzaniem wsłuchują się chojniczanie.

Wczorajsze głosowanie w sprawie likwidacji ZGM (12 głosów za, 8 przeciw) pokazało, że dotychczas wierna i milcząca "drużyna Finstera" zaczyna się dzielić. Burmistrz zapewne już przed sesją czuł, że nie będzie jak sobie zaplanował. I to go tak strasznie poirytowało, że aż chciał pozrzucać niepokornych radnych z krzeseł. Ot, fantazja naszego włodarza! Iście carska!

Panie Janowski, proponuję mieć zawsze w zanadrzu meliskę. Jak się burmistrz zeźli, to szybko trzeba zaparzyć i podać. Koniecznie podwójną porcję. Historia pokazała, że trochę pomaga...
11 Września 2013, godzina 09:21
Oceniono 27 razy 21
~Anonimowy anonim
Oczywiście. Pomyłka. Pan Haliżak. Pan Bluma miał za to zbyt krótki OKRES CZASU.
11 Września 2013, godzina 08:59
Oceniono 6 razy 4
~filutek
Dopóki mieszkańcy będą naiwni, leniwi (nie chodzący na wybory), cieszący się z ryneczku i oskubanego z drzew parku - to taki stan będzie trwał chyba wiecznie. Nepotyzm to pikuś, problemem jest zadłużanie budżetów, a my będziemy za te fanaberie płacić. Ci ludzie są chyba przekonani o tym, że władzę złapali na zawsze
10 Września 2013, godzina 19:06
Oceniono 31 razy 25
~;)
nepotyczne, chore układy widać w chojnicach coraz jaskrawiej.. takie sytuacje nie powinny się zdarzać, niestety w każdej szkole, w każdym urzędzie, w każdej instytucji publicznej siedzą miernoty i pobierają comiesięczne uposażenie, zlizują śmietankę w postaci premii, dotacji, dodatków socjalnych.. jako pracownicy są posłuszni, karni, nie podskakują finiowi lub jego poplecznikom.. i wszystko gra
10 Września 2013, godzina 16:30
Oceniono 27 razy 25
~anonimowy anonim
Tak powiedział Haliżak, nie Bluma. "Gramatyczny", czytaj uważniej
10 Września 2013, godzina 15:59
Oceniono 11 razy 11
Po linii najmniejszego oporu, Panie Bluma Ale i tak się z Panem zgadzam!
10 Września 2013, godzina 15:55
Oceniono 15 razy 13
~Jest coś jeszcze, czego miasto nie sprzedało?
A ja się pytam burmajstra, skoro taki "oszczędny": 1. Po co mu dwóch wiceburmistrzów z biurami? 2. Po co straz miejska? 3. Co z parkiem wodnym? Taaaaki mądrala!
10 Września 2013, godzina 15:05
Oceniono 18 razy 14
~Zibi
I jeszcze do oszczędnego:
Jak ktoś słusznie zauważył dwie sekretarki burmistrza, to przesada. Przesadą jest również ilość urzędników zatrudnionych w Wydziale Finansowym (około 15 osób). Dlaczego do tej pory nie połączono funkcji skarbnika z dyrektorem wydziału? Po co dublować stanowiska? Część zatrudnionych tam pań ewidentnie się nudzi i w godzinach pracy regularnie przegląda strony z aukcjami internetowymi.
Część urzędników zatrudnionych w ratuszu dorabia sobie w innych instytucjach podległych burmistrzowi lub zarządzanymi przez znajomych (TBS, ZZO).
Kolejna sprawa: kilometrówki. Niektórzy urzędnicy co miesiąc dostają pieniądze od urzędu za to, że korzystają z własnego środka transportu w czasie pracy. W tym roku nie było zbyt wielu okazji do podróżowania po mieście (raptem 2 inwestycje miejskie i do obu bez problemu można dostać się na piechotę w maksymalnie 15 minut) czy gdzieś dalej, w celach służbowych, a pieniążki płyną szerokim strumieniem co miesiąc.
Dlaczego kryzys nie dotyczy urzędników? Chojnickie prywatne firmy nie maja problemu, by w czasach kryzysu zwalniać niepotrzebnych pracowników. W Ratuszu sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie: im bardziej miasto jest zadłużone, im mniej pieniędzy w budżecie, tym więcej urzędników.
Tak wygląda instytucja zarządzana przez doktora nauk ekonomicznych.
10 Września 2013, godzina 11:12
Oceniono 33 razy 23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 386.00 DKKDKK 60.40 61.90
EUREUR 452.00 461.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 44.40 45.90
GBPGBP 519.00 533.00 SEKSEK 44.20 45.70
Aktualizacja: 2021-04-23 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.50 383.00 DKKDKK 60.80 61.60
EUREUR 454.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 44.80 45.60
GBPGBP 521.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-04-23 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.63 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.58 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.59 zł
MZK 5.39 zł 5.44 zł 5.24 zł 2.59 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.59 zł
PKS 5.39 zł - 5.24 zł 2.59 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij