Poniedziałek, 18 Stycznia 2021 | Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Niespodzianka sesyjna

Klub PiS głosował przeciw. Od lewej: Rafał Mielecki, Bartosz Bluma i Marek Szmaglinski.

Klub PiS głosował przeciw. Od lewej: Rafał Mielecki, Bartosz Bluma i Marek Szmaglinski.

Tak Bartosz Bluma określił projekt uchwały o likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. W zeszłym tygodniu pomysł wszystkim komisjom rady  przedstawił burmistrz. Na dzisiejszej sesji odbyło się głosowanie. Niestety nie imienne, o co wnioskował klub radnych PiS. Za takim sposobem głosowania opowiedziało się zaledwie czterech radnych. Przeciw likwidacji było osiem osób: Edward Gabryś, Bogdan Kuffel, Renata Dąbrowska (KWW Arseniusza Finstera Program 2014), Mirosław Janowski (SIS Samorządni), Rafał Mielecki, Bartosz Bluma, Marek Szmaglinski (PiS) i Krzysztof Haliżak (Kongres Nowej Prawicy). Dwunastu radnych koalicji było za.

 

Głosowanie poprzedziło wystąpienie burmistrza Arseniusza Finstera, w którym przekonywał, że likwidacja ZGM to najlepsze wyjście. - To być albo nie być za poprawą jakości życia w Chojnicach - stwierdził włodarz. Zwrócił uwagę, że większość gmin sprzedaje substancję mieszkaniową. Nie ma innej możliwości dla miasta w czasach kryzysu, jak sprzedaż i reinwestycja. W innym wypadku nie będzie pieniędzy na wkład własny przy rozdaniu środków unijnych.

Reklama | Czytaj dalej »

- Pan idzie po najmniejszej linii oporu. Czy sytuacja jest tak tragiczna? - pytał radny Krzysztof Haliżak. - Nasz budżet nie jest w tak złej sytuacji. Ale w 2015 roku pieniądze z unii do nas zapukają - odpowiedział burmistrz. Zaznaczył, że dla najemców nic się nie zmieni i podwyżki czynszów nie będzie w najbliższych latach.

Radny PiS Bartosz Bluma wytknął, że tak ważny temat wypłynął w ciągu tygodnia, a cały proces nie jest należycie przygotowany. - Brakuje mi logiki działania, jak było do tej pory. To zbyt krótki okres czasu na strategiczną decyzję - stwierdził. Przypomniał też jak w kwietniu na sesji stanął temat prywatyzacji Parku Wodnego, a potem ucichł. - Pracujemy nad tym by koszty spółki były mniejsze. Co do ZGM-u, to kilka tygodni nad tematem pracowaliśmy z koalicją. Dzwoniłem do wszystkich radnych - odpowiedział Arseniusz Finster.

Wyniki sprzedaży mieszkań ZGM-u z 50-procentową bonifikatą są katastrofalne zdaniem radnego. - Ostrzegaliśmy, że koniunktura nie jest dobra. Ona się nie zmieni w ciągu 1,5 roku - mówił Bluma. Tyle właśnie, według burmistrza ma trwać proces likwidacji, sprzedaży mienia i włączenia pozostałych zasobów do nowej spółki ChTBS-ZGM.

- Dlaczego się uparliśmy przy likwidacji? Czemu by nie wydzielić części zasobów? - pytał radny koalicji Edward Gabryś. Radcę prawnego Józefa Czapiewskiego dopytywał o aspekty prawne sytuacji. Usłyszał, że projekt uchwały spełnia wymogi przepisów prawa oraz, że "ekonomia wyprzedza działania prawne". Dotychczasowe działania idące w kierunku sprzedaży mieszkań nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Krzysztofowi Haliżakowi brakowało uchwały z wyliczeniami. - Może się okazać, że proces likwidacji będzie bardziej kosztowny, niż gdyby zapłacić 19 % podatku przy sprzedaży mieszkań - zastanawiał się radny. Dopytywał czy jest opinia rad nadzorczych. - Jest na to czas. Będę przedstawiał coraz więcej informacji - odpowiedział włodarz.

Na dzisiejszej sesji rady miejskiej nie pojawił się prezes ZGM-u Zbigniew Odya. Podczas głosowania nawet koalicja nie była jednomyślna. Ostatecznie jednak uchwała przeszła 12 głosami za, przy 8 przeciw.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

~Zibi
Burmistrzowi może i należą się brawa za odważny krok, ale pozostaje pytanie dlaczego to dzieje się teraz teraz i w taki sposób? W niektórych kręgach już od 3 lat krążyły historie jakoby burmistrz miał zamiar sprywatyzować ZGM. Prywatyzacja, likwidacja, jeden pies. Do obydwu procesów wypadałoby się należycie przygotować. Tymczasem, zgodnie z obyczajem burmistrza, radni znowu zostali zaskoczeni sprawą tak dużej wagi. Tradycyjnie nie mieli nawet szans zagłębić się w temat. Zawsze jest to samo tłumaczenie burmistrza, że sytuacja jest taka a nie inna i nie ma czasu, a dyskutować będziemy później. Oczywiście, tym bardziej radnym należy się nagana za podnoszenie rąk bez cienia refleksji. Taki obrót spraw nasuwa wiele wątpliwości co do czystości intencji niektórych osób. Osobiście nie jestem w stanie uwierzyć, że chodzi jedynie o oszczędność.
10 Września 2013, godzina 11:01
Oceniono 29 razy 17
~Jan
Prywata radnych Kufla, Dąbrowskiej i Gabrysia
Jeżeli ktoś uważa, że radni Kufel, Gabryś i Dąbrowska głosując wspólnie z PiS-em i zrzewodniczącym RM Janowskim mieli na uwadze jakieś wyższe cele to głęboko się mylą bo były one prozaiczne i sprowadzające się do koligacji rodzinnych między Janowskim i Odyją i interesów własnych radnych czy to córka Gabrysia pracująca w ZGM, czy to nie załatwiona przez burmistrza praca dla córki radnej Dąbrowskiej,czy nizaspokojone żądania radnego Kufla.To czysta prywata radnych!!! Nie obchodzi ich, że średnia płaca w ZGM wynośi 5,5 tys. zł co uwłacza szerokiej rzeszy urzędników w naszym mieście nie mówiąc już o emerytach i rencistach czy radni ci nie widzą jak wysokie są czynsze za lokale użytkowe i mieszkalne, porównywalne z wielkimi miastami. Dziwne , że PiS nie widzi tych koligacji, być może liczy nato ,że po zwcięskich wyborach on będzie korzystał z władzy obsadzania stanowisk w spółkach swoich znajomych. Brawa należą się dla Burmistrza za odważny krok w likwidacji jednej z prężnych synekur w mieście.
10 Września 2013, godzina 10:38
Oceniono 41 razy -7
~Do czekam
A uchyl rąbka tajemnicy
10 Września 2013, godzina 10:30
Oceniono 11 razy 11
~Adam Chojnicki
Chojnicka Platforma Obywatelska znowu pokazała że nie interesuje się realnymi problemami mieszkańców a jedynie dbaniem o własne korytko.
10 Września 2013, godzina 09:48
Oceniono 22 razy 16
~4y4u
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
09 Września 2013, godzina 23:39
Oceniono 42 razy -30
~Czekam
Aż ktoś z was dojdzie do PRAWDZIWEJ informacji, ale będzie szum w Chojnicach
09 Września 2013, godzina 23:14
Oceniono 24 razy 18
~za długie...
To do powyżej
09 Września 2013, godzina 21:13
Oceniono 28 razy -8
~zero
Kto na tym zarobi? Jacyś koledzy bankowcy?
09 Września 2013, godzina 20:23
Oceniono 15 razy 7
~fiskus
Marian Robenbuk nie podskoczy bo nie załapie się na fuchę skarbnika Miasta...
09 Września 2013, godzina 18:55
Oceniono 20 razy 14
~wyborca
ZGM przez wiele lat działał wzorowo to po co to zmieniać?I spólka i ratusz i sami lokatorzy byli zadowoleni a teraz nie wiadomo czego sie spodziewać.

Dobrze wiedzieć kto reprezentuje interesy mieszkańców a kto kieruje się interesem...no własnie czyim i czego?
09 Września 2013, godzina 18:21
Oceniono 25 razy 15
~Do oszczędnego
Zapomniałeś o dwóch sekretarkach burmistrza i dwóch wiceburmistrzach.
09 Września 2013, godzina 18:16
Oceniono 35 razy 29
~Jacek Studziński
Miało być: Marian Rogenbuk. Za pomyłkę - przepraszam.
09 Września 2013, godzina 18:12
Oceniono 25 razy 17
Odrzucenie przez radę wniosku Klubu PIS dotyczącego imiennego głosowania w tak ważnej sprawie uważam za niepoważne. Wyborcy powinni wiedzieć jak głosują ich wybrańcy. Czyżby zabrakło cywilnej odwagi aby poprzeć imienne głosowanie?
W powyższym artykule wymieniono radnych co nie poparli pomysłu burmistrza w sprawie likwidacji ZGM.

Należą do nich wymienieni powyżej: Edward Gabryś, Bogdan Kuffel, Renata Dąbrowska, Mirosław Janowski, Rafał Mielecki, Bartosz Bluma, Marek Szmaglinski i Krzysztof Haliżak.

Byli na sesji jeszcze radni co głosowali "za" likwidacją i sądzę, że nie będą mieli nic przeciw aby ich wymienić. Mieszkańcy mają prawo to wiedzieć. A byli to: Antoni Szlanga, Stanisław Kowalik, Andrzej Mielke, Kazimierz Drewek, Józef Skiba, Gabriela Wegner, Maria Błoniarz-Górna, Tomasz Pajdak, Leszek Pepliński, Grzegorz Wirkus, Joanna Warczak i Dariusz Szczepański.

Nie był obecny - przynajmniej na głosowaniu - Marian Robenbuk.
09 Września 2013, godzina 18:03
Oceniono 48 razy 38
~oszczędny
Sprzedaż mieszkań z 50-procentową bonifikatą jest dużo poniżej oczekiwań burmistrza. Przy szukaniu oszczędności burmistrz zapomina jednak, że w biurze sprzedaży mieszkań pracują aż 3 osoby. I po co jest ich aż tyle? Wnioski o zakup mieszkania złożyło 30 najemców. Przy likwidacji ZGM-u te panie pewnie zostaną potraktowane jak pracownicy ZGmu i płynnie przejdą do pracy w TBS.
Skoro tak dramatycznie poszukujemy oszczędności proponuję zlikwidować jedno stanowisko v-ce burmistrza, a przynajmniej obciąć pensję wszystkim trzem. W mieście nic się nie dzieje. Inwestycji brakuje. Imprez nie ma. Nie ma potrzeby przepłacać.
I w ogóle przydało by się przetrzepać ratuszowe pokoje. Po co w Ratuszu 4 panie zajmujące się kadrami i zamawianiem długopisów? Po co 2 na stałe zatrudnione w biurze podawczym i jeszcze stażystki do pomocy? Dlaczego w Ratuszu istnieją równolegle Wydział Kontroli Wewnętrznej zajmujący się przeprowadzaniem audytów, w którym obecnie zatrudnione są 3 osoby (pracują 2) i dodatkowo samodzielne stanowisko Audytora? No po co? W Wydziale Programów Rozwojowych i Współpracy Zagranicznej na stałe zatrudnionych jest przynajmniej 5 osób i przynajmniej jedna na umowę czasową. Naprawdę aż taki sztab ludzie jest tam potrzebny? W sąsiednim biurze konserwatora zabytków też 3 osoby rezydują i po co? W Wydziale Budowlano Inwestycyjnym na stałe zatrudnionych jest 3 pracowników i pomocą służą im stażyści. Ile inwestycji zrealizowało miasto w tym roku? Wydział Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami rozrósł się już do granic możliwości.
Taki potencjał dla oszczędności. Szkoda zostawić to odłogiem.
09 Września 2013, godzina 16:44
Oceniono 54 razy 36
~Piotr
I czynsze w góre! Zajebiście!!
09 Września 2013, godzina 16:27
Oceniono 34 razy 20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-15

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.79 zł 2.27 zł
Circle K 4.76 zł - 4.69 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.76 zł - 4.69 zł 2.24 zł
MZK 4.78 zł 4.83 zł 4.64 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.27 zł
PKS 4.82 zł - 4.68 zł 2.25 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij