Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Po co burmistrzowi IP?

Adres IP, czyli Internet Protocol address, to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych. Co burmistrzowi po adresach IP internautów, w tym czytelników naszego portalu? Jak przyznaje, dzięki danym uzyskanym za pośrednictwem prokuratury, sam konfrontuje się ze swoimi adwersarzami. Nie wirtualnie, a telefonicznie.

Arseniusz Finster poczuł się wywołany do odpowiedzi przez Mariusza Brunkę, kontrkandydata na stanowisko burmistrza. Ten niedawno zarzucił mu wyłudzanie numerów IP z pomocą prokuratury. Sprawy te nie zawsze mają swój finał w sądzie. Do tej pory regularnie przed obliczem Temidy burmistrz spotyka się z charzykowianinem Mariuszem Janikiem. - Ściągałem też inne IP i zawsze stosuję prostą metodę. W momencie, kiedy mam IP i mam adresata, dzwonię do niego i pytam, czy tak naprawdę o mnie sądzi – nie ukrywa burmistrz Finster. - Ja tych IP nie zbieram po to, żeby kogoś gnębić, tylko docieram: piszesz, że jestem taki i taki, więc dlaczego tak sądzisz? Chciałbym to wiedzieć jako człowiek. Mam do tego prawo – zastrzega włodarz.

Reklama | Czytaj dalej »

Prokuratura wielokrotnie po zawiadomieniu złożonym przez burmistrza zwalniała redakcję portalu Chojnice24.pl z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej w celu podania IP i umożliwienia wystąpienia do sądu z prywatnym aktem oskarżenia z art. 212 par. 2 kk (pomówienie za pomocą środków masowego komunikowania). Do redakcji wpływały również pisma od włodarza, który wnosił o usuwanie wpisów naruszających jego dobra osobiste, umieszczonych m.in. przez osobę o nicku Nieśmiały parafianin. Obie ścieżki postępowania nie zawsze szły ze sobą w parze, np. burmistrz nigdy nie domagał się usunięcia wpisu (wpis nie znika, zostaje ukryty, a niezbędne dane zabezpieczone – przyp. red.), który cytował podczas konferencji prasowych, a którego autorstwo przypisuje Kamilowi Kaczmarkowi. Arseniusz Finster początkowo chciał iść do sądu ze swoim adwersarzem, potem z tego zrezygnował. Wpis następującej treści znajduje się nadal na portalu:

„Jeśli ktoś nie widzi, że chodzi tu o "dożynanie watahy" to albo gazet nie czyta, albo nie mieszka tu zbyt długo. Rodzina Osowickich, to jedna z najznakomitszych, najpożądniejszych rodzin w tym mieście i wielu to boli! Niestety narazili się władzuni i teraz muszą odcierpieć, ale po wyborach karta się odwróci i będzie można rozliczać przekręty - te prawdziwe - wilemomilionowe” (pisownia oryginalna).

Słowa o "dorzynaniu watahy" nie odnoszą się więc do władzy a opozycji, która po wyborach mogłaby rozliczyć "przekręty" władzy. Na koniec pozostaje jeszcze postawić pytania: kiedy chodzi o ochronę dóbr osobistych, a kiedy o nr IP przypisany autorowi danego komenatrza? Ciekawe, jakie stanowisko w tej sytuacji zająłby Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych?

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

72 komentarzy

~Czy każdego traktuje się inaczej klienta urzędu w Chojnicach, pytam burmistrza...
Czy każdego traktuje się inaczej klienta urzędu w Chojnicach, pytam burmistrza...
Dlaczego urzędnik w ratuszu nie sporządza notatki kiedy wnosi się sprzeciw do decyzji urzędniczych w ratuszu, dlaczego w innych urzędach sporządza się notatkę i petent podpisuje się kiedy wnosi sprzeciw do urzędniczych decyzji, czy obecnie rządzący chojniczaninami burmistrz Chojnic może publicznie odpowiedzieć na pytanie, mam świadka, kiedy byłem w urzedzie kilka dni temu i wnosiłem sprzeciw do decyzji urzędniczych, to nie sporządzono adnotacji urzędniczej do decyzji urzędniczej, wobec powyższego wniosłem sprzeciw na piśmie do burmistrza jako adresata pracowników urzędu...ANDRZEJ
06 Sierpnia 2014, godzina 20:56
Oceniono 25 razy 3
~Pytanie do burmistrza i urzędników ratusza...
Pytanie do burmistrza i urzędników ratusza, czy każda osoba, petent przebywający w ratuszowym pomieszczeniu kiedy załatwia sprawę, przebywa jest sporządzana notatka służbowa, kiedy, gdzie przebywał, co mówił, co robił, z kim rozmawiał, o czym, Po wtóre czy każdy urzędnik przychodzący i przebywający w danym pomieszczeniu, w którym przebywa petent, klient urzędu, jest sporządzana notatka służbowa z jego bycia w urzędzie, Po trzecie czy każdy klient, peten ma wówczas zakładaną teczę o swoim pobycie w urzędzie, czy każdy może z notatkami służbowymi na jego temat pobytu w urzędzie może się zapoznać, co tam na jego tem odnotowali urzędnicy, pracownicy ratusza, Co na to mieszkańcy, społeczeństwo, proszę podać kiedy i gdzie mogę zapoznać się z notatkami na mój temat sporządzonymi przez urzędników, pracowników urzędu...Pozdrowienia MIRKA.
06 Sierpnia 2014, godzina 20:46
Oceniono 25 razy 3
~gość
a ja tak sobie myślę ok adresy IP Burmistrzowi udostępni prokuratura, a numery telefonów komórkowych kto udostępni i skąd je Burmistrz weźmie? Bo udostępnianie adresów IP nie jest z numerami telefonów.
06 Sierpnia 2014, godzina 17:49
Oceniono 25 razy 1
~ups
Ostatecznie, w sprawie monitorowania adresów IP obywateli warto się również skontaktować z Helsińską Fundacją Praw Człowieka: http://www.hfhr.pl/kontakt/.

Polecam publikację z 2014 r.: "Wirtualne media - realne problemy"
http://www.obserwatorium.org/images/Wirtualne%20media%20-%20realne%20problemy.pdf

Fragment jednego z artykułów:
Zgodnie z art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka "należy starannie odróżnić fakty i sądy ocenne. Istnienie faktów można wykazać, podczas gdy prawdziwość ocen nie nadaje się do udowodnienia. Wymóg udowodnienia ich zgodności z prawdą nie jest możliwy do zrealizowania i narusza swobodę wypowiedzi zagwarantowaną w art. 10”
05 Sierpnia 2014, godzina 23:06
Oceniono 45 razy 11
~ups
SN: działaczka społeczna nie znieważyła radnych gminy nazywając ich złodziejami i oszustami. Sąd Najwyższy 9 maja br. odrzucił kasację oskarżycieli prywatnych od wyroku uniewinniającego działaczkę społeczną Marię Barbarę W. od zarzutu zniesławienia (sygn. akt II KK 195/13).

Sprawa miała związek z następującymi okolicznościami. Maria Barbara W. na sesji rady gminy P. użyła obraźliwych słów „złodzieje, oszuści” wobec obecnych na obradach przedstawicieli rady gminy. Radni mieli na sesji podjąć uchwałę w sprawie likwidacji szkoły. Zgodnie z wyrokiem SN działaczka nie znieważyła radnych. W świetle powyższych okoliczności skład orzekający uznał wypowiedź Marii Barbary W. za część debaty na temat likwidacji szkoły toczącej się w gminie P.


http://www.hfhrpol.waw.pl/obserwatorium/index.php?view=article&catid=40%3Azkraju&id=4655%3Asn-dziaaczka-spoeczna-nie-zniewaya-radnych-gminy-nazywajc-ich-zodziejami-i-oszustami&format=pdf&option=com_content&Itemid=34
05 Sierpnia 2014, godzina 22:17
Oceniono 41 razy 11
~ups
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy uniewinnił (sygn. akt XVI K 445/13, 03.02.2014) W. K., oskarżonego o zniesławienie swojego byłego pracodawcy (...) Sąd uznał, że wypowiedź oskarżonego była opinią, która nie stanowi przestępstwa z art. 212 k.k. Zdaniem sądu pomówieniem mogą być jedynie stwierdzenia dotyczące faktów. (...) Wypowiedzi ocenne (sądy wartościujące) co do zasady nie mogą być weryfikowane pod kątem prawdy i fałszu. Nie można zatem żądać od oskarżonego udowodnienia ich prawdziwości. Opinie nie stanowią więc pomówienia w rozumieniu art. 212 k.k. Jeśli nawet są bezpodstawne i krzywdzące, poszkodowany może dochodzić swoich praw jedynie w procesie cywilnym o ochronę dóbr osobistych, a nie w postępowaniu karnym. (...) Wyrok jest ważny dla określenia granic swobody formułowania w internecie krytycznych opinii, które mają oparcie w faktach.


http://www.obserwatorium.org/index.php?option=com_content&view=article&id=4574:krytyczne-opinie-w-internecie-nie-s-zniesawieniem&catid=40:zkraju&Itemid=34
05 Sierpnia 2014, godzina 22:00
Oceniono 42 razy 12
~ups
11 kwietnia 2014r. Sąd Rejonowy w J. wydał postanowienie dotyczące udostępnienia danych użytkowników sieci teleinformatycznej i zwolnienia od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej wydawcy jednego z loklanych tytułów prasowych.

Sprawa dotyczyła komentarzy internautów pod artykułem zamieszczonym na stronie internetowej należącej do jednej z loklanych gazet. Prokurator Rejonowy w J. postanowieniem zażądał od wydawcy gazety podania wszystkich danych dotyczących konkretnych internautów oraz numerów IP komputerów, z których komentowali oni wspomniany artykuł.

W odpowiedzi na zażalenie wydawcy na to postanowienie, Sąd Rejonowy w J. uchylił je, argumentując że dane internautów są objęte tajemnicą dziennikarską i nie mogą zostać ujawnione.


http://www.obserwatorium.org/index.php?option=com_content&view=article&id=4638:adres-ip-objty-tajemnic-dziennikarsk&catid=40:zkraju&Itemid=34
05 Sierpnia 2014, godzina 21:54
Oceniono 41 razy 11
~DO PONIŻEJ!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Sierpnia 2014, godzina 19:15
Oceniono 78 razy -34
~Pytanie i wniosek o utworzenie na scenie fosy festiwalu kawałów o burmistrzu i urzędnikach promując
Może urządzmy w fosie miejskiej międzynarodowy festiwal Kawałów o burmistrzu i urzędasach...Niezła promocja miasta i okolic, Co na to obecny burmistrz? i urzędnicy?...Pytam, czy uzyskam odpowiedż?...Pozdrowionka MIRKA
05 Sierpnia 2014, godzina 17:34
Oceniono 35 razy 3
~Ludzie mówią...coś wam powiem...część trzecia...
...Witam. Zamiast płakać i ubolewać nad losem. ŚMIEJMY SIĘ się jak w komunie. To był najlepszy sposób na PZPR, towarzyszy, milicjantów, ZOMO-wców itd. Nie użądzimy szopki noworocznej, więc proponuję nowy wątek: KAWAŁY o burmistrzu.
Kawał
- Pytanie -Czym się różni kadencja burmistrza od kolejki linowej w górach???
- Odpowiedź - Niczym. I tu i tu widoki są piękne, rzygać się chce, a wysiąść nie można...,.źródło: http://forum.gazetalubuska.pl/kawaly-o-burmistrzu-t60462/, 2014.08.05.,. MIRKA
05 Sierpnia 2014, godzina 17:24
Oceniono 39 razy 11
~Ludzie mówią...coś wam powiem...część druga...
...Dlaczego w teatrze burmistrz siada zawsze w pierwszym rzędzie?
Żeby chociaż wtedy mieć naród za sobą.

Dlaczego burmistrz wstaje o 6:00 rano?
Żeby dłużej móc nic nie robić.

Żyje nam się lepiej! - oznajmił burmistrz.
To dobrze wam... - pomyśleli mieszkańcy.

Z wystąpienia nowego burmistrza:
"4 lata temu staliśmy nad przepaścią...
teraz zrobilismy wielki krok naprzód!"

Dlaczego tak dużo pszczół lata wokół Urzędu Miasta, od kiedy ... został burmistrzem?
Bo czują lipę...,.źródło: http://forum.gazeta.pl/forum/w,229,118941145,119742076,Dowcipy_o_burmistrzu.html, 2014.08.05.,.MIRKA
05 Sierpnia 2014, godzina 17:20
Oceniono 39 razy 11
~Ludzie mówią...coś wam powiem...
...Dlaczego w czasie burzy burmistrz ... wychodzi na balkon i pozuje?
- bo myśli, że robią mu zdjęcia..., źródło: http://kawaly.tja.pl/dowcip,dlaczego-w-czasie-burzy-burmistrz.html, 2014.08.05., MIRKA
05 Sierpnia 2014, godzina 17:17
Oceniono 39 razy 11
~anonimowa
Myślę, że prawem i atutem internetu jest to, że każdy człowiek może wyrazić swoje poglądy (nawet anonimowo). Chyba na tym polega wolność słowa?

Rozumiem, gdyby poleciały jakieś groźby- wtedy żądanie IP byłoby zrozumiałe.

W tym wypadku uważam, że każda władza powinna być przygotowana na to, że nie wszyscy będą ją popierać. Gdy nie jest na to przygotowana i daje temu wyraz- to już jest wyraz pewnej słabości.
05 Sierpnia 2014, godzina 16:14
Oceniono 33 razy 3
~...psychiatra spytał „Czy czuje się Pan podsłuchiwany?” ...
...???....psychiatra spytał „Czy czuje się Pan podsłuchiwany?” ....???....
05 Sierpnia 2014, godzina 16:06
Oceniono 39 razy 11
~lizus
ciekawe jak "demokratom" Bombaj będzie cienko śpiewał jak k..y ze słuchawki polecą, zaraz będzie: "przepraszam to się już nie powtórzy, miałem wypite"
05 Sierpnia 2014, godzina 15:54
Oceniono 29 razy -3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 382.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 438.00 447.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 40.40 41.50
GBPGBP 482.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-07 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 413.00 NOKNOK 40.80 41.20
GBPGBP 484.00 490.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-07 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij