Piątek, 10 Lipca 2020 | Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Czy burmistrz popełnił przestępstwo?

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez burmistrza Arseniusza Finstera. Prawnik Mariusz Brunka uważa, że włodarz nadużywa władzy, kiedy za pośrednictwem prokuratury zdobywa dane internautów wypisujących komentarze nieprzychylne władzy, a następnie do nich dzwoni, zamiast wnieść oskarżenie prywatne i czekać na sądowe rozstrzygnięcie.

- To nie są tylko pogadanki z samym delikwentem. Pan burmistrz zna różne sposoby oddziaływania także na otoczenie tych osób. Potrafi rozmawiać z przełożonymi, z pracodawcami, z członkami rodzin takich osób. To po prostu jest nienormalne – mówi Mariusz Brunka, kontrkandydat na stanowisko burmistrza. Zdaniem działaczy z Projektu Chojnicka Samorządność, pozyskiwanie IP przybrało masowy charakter, a w zaledwie jednym przypadku zakończyło się sądem. Do tego Arseniusz Finster pod swoimi wnioskami przybija urzędową pieczęć. A że ze swoim sposobem działania nie kryje się, a nawet opisuje podczas konferencji prasowej, to adwersarzy upewniło, by złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prokuraturze chojnickiej. Tej samej, z której dane internautów otrzymuje włodarz. - Liczymy na to, że prokuratura poważnie to potraktuje ze względu na obywateli i własny wizerunek – podkreśla członek PChS.

Reklama | Czytaj dalej »

W ocenie Brunki zachowanie burmistrza wyczerpuje znamiona określone w art. 231 § 1 i 2 kodeksu karnego: - Swoimi działaniami ten funkcjonariusz publiczny, przekraczając swoje uprawnienia, działa na szkodę interesu publicznego i prywatnego obywateli w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Taką ścieżkę postępowania wskazało nawet Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Działania burmistrza adwersarze nazywają krótko - zwalczaniem krytyki społecznej. Sami zresztą takową uprawiają. Co innego jednak, gdy w grę wchodzi łamanie prawa, ale o tym decyduje sąd. - Nie bronię wpisów, które miałyby zniesławić – zastrzega prawnik. A w jednym ze znanych mu przypadków, kiedy burmistrz pozyskał IP, komentarz nie odnosił się nawet do jego osoby. - Nie można wykorzystywać procedur prawnych do tego, żeby na obywateli oddziaływać w sposób niezgodny z prawem – argumentuje. PChS podkreśla, że każdy ma prawo do prywatności,  w tym do publikowania pod pseudonimem lub anonimowo.

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

55 komentarzy

~do ixi
jeśli krytykujesz kompetencje innej osoby z taką wyższością jakbyś był co najmniej profesorem prawa, może powiedz wszystkim kim jesteś by wydawać takie mentorskie opinie?

zawsze możesz wybrnąć np. tak:
https://www.facebook.com/typowystudentprawaa/photos/a.1456744597890015.1073741828.1456727027891772/1456744544556687/
21 Sierpnia 2014, godzina 13:46
Oceniono 29 razy -7
~X jest X i X nie jest X
Zabawne są niektóre komentarze.

Dokument, podlinkowany w artykule i tytule "Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" nie jest dokumentem


X "podlinkowany w artykule" nie jest X
gdzie:
X określił pan A. Hofman i następnie stwierdził, że X nie jest X
21 Sierpnia 2014, godzina 12:27
Oceniono 7 razy 1
~tomle
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2014, godzina 12:23
Oceniono 17 razy -11
~Adam Hofman
Dokument, podlinkowany w artykule i tytule "Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" nie jest dokumentem - brak opatrzenia w pieczęć i podpis osoby reprezentującej stowarzyszenie. Format .doc pozwala na dokonywanie zmian w dokumencie... portal dostał nieopatrzony dokument w pieczęcie i podpisy i zrobił z tego aferę nie sprawdzając czy takowe zawiadomienie wpłynęło do prokuratury. Przedstawiając chociażby skan oryginalnego dokumentu w formacie .pdf można domniemywać, ze takowy został rzeczywiście złożony, ale to powinna oficjalnym komunikatem potwierdzić prokuratura. Zarzucam redakcji brak profesjonalizmu.
21 Sierpnia 2014, godzina 12:13
Oceniono 13 razy 1
~obserwator
Panie Mariuszu! Im bardziej mówią, że nie ma Pan szans tym klęska AF jest bliższa. A to jeszcze nie koniec dla niego. To dopiero początek. Powodzenia
21 Sierpnia 2014, godzina 11:49
Oceniono 29 razy 11
~oto
Prawdziwe kuriozum to fakt, że prokuratura rejonowa przyklepywała burmistrzowi poszczególne wnioski bez badania treści komentarzy pod kątem faktycznego zniesławienia. (...) to, że te "próby" wyglądały jak wyglądały to już inna zupełnie sprawa na ZUPEŁNIE INNE postępowanie i inną podstawę prawną


Komentarz ixi jest moim zdaniem uzasadniony co do meritum, bowiem sam zamiar wytoczenia powództwa wystarcza dla żądania wydania adresu IP. Natomiast żądania można stawiać różne, a zasadność i sposób ich realizacji to osobny wątek. Istotne jest to, że pewne kwestie poruszone na forum wymagają wyjaśnienia.

Na marginesie, jeżeli komuś zarzucamy "bicie piany", to sami również unikajmy tej formy ekspresji, w przeciwnym razie kluczowe kwestie zostaną przysłonięte grubą warstwą, brudnej piany.
21 Sierpnia 2014, godzina 11:46
Oceniono 15 razy 7
~Trochę zorientowany
Czytałem tekst pod linkiem od jotdwatrzy. Twardzi goście są na tym forum kolejowym. Warto brać z nich przykład
21 Sierpnia 2014, godzina 11:32
Oceniono 7 razy 3
~coś nie tak
na innym portalu piszą, że nie ma takiego zawiadomienia w prokuraturze. portal nie sprawdził, uwierzył pewnie na słowo stowarzyszeniu, którego członkowie siedzą obok biurek redakcyjnych
21 Sierpnia 2014, godzina 11:20
Oceniono 15 razy -3
~ixi
Boże, widzisz i nie grzmisz. Pominę już wywód nt. "prawniczej klęski" Pana Kanclerza Pomeranii, o której pisałem wcześniej i wyzierającej z tego znajomości i rozumienia norm prawnych (a raczej ich braku), skupiając się od razu na meritum.

Forma zawiadomienia raczej prostacka, formalnie poprawna (wszak nie ma tu żadnych szczególnych wymagań), ale kierując się praktyką organów ścigania - stanowczo zbyt ogólna. Gdyby została przygotowana przez przysłowiowego Kowalskiego uznałbym to za dryg obywatelski, ale ten Pan to podobno PRAWNIK. Powinien wiedzieć, jak tak proste pismo przygotować i co powinno zawierać, ale wówczas stałoby się mniej użyteczne do powszechnej publikacji. Mniej POPULISTYCZNE.

Gwoli ścisłości, nawet bez użycia szklanej kuli, mogę przewidzieć co się teraz stanie. Prokuratura w Chojnicach z dużym prawdopodobieństwem nie dopatrzy się znamion przestępstwa w postępowaniu burmistrza. Dlaczego? Pozyskanie danych autorów komentarzy nie oznacza bezwzględnej konieczności skierowania sprawy na drogą sądową. W tej sytuacji burmistrz miał prawo podejmować próby polubownego wyjaśnienia... to, że te "próby" wyglądały jak wyglądały to już inna zupełnie sprawa na ZUPEŁNIE INNE postępowanie i inną podstawę prawną. Pan Prawnik powinien to wiedzieć.

Nadto problemem jest nie tyle to, co robił burmistrz. Prawdziwe kuriozum to fakt, że prokuratura rejonowa przyklepywała burmistrzowi poszczególne wnioski bez badania treści komentarzy pod kątem faktycznego zniesławienia. Po prostu wniosek wpływał, a prokurator Bejnar czy Pruska wydawali postanowienia. Czy ktoś jest na tyle naiwny, żeby sądzić, że teraz ta sama prokuratura podłoży sobie pod nogi kłodę odsądzając burmistrza od czci i wiary? :-) Litości. Sami by siebie pogrążyli, a tego nikt przy zdrowych zmysłach nie zrobi.

Proszę nie zrozumieć mnie źle. Nie bronię zachowań burmistrza i jak najbardziej jestem za pociągnięciem tej persony do odpowiedzialności z wielu różnych względów. Ale podejmowanie takich działań, w mojej ocenie wyłącznie wizerunkowych, jest nieskuteczne. Oczywiście, gdy prokuratura odmówi wszczęcia postępowania, Pan Kanclerz powie, że prokurator broni Finia i ludzie - nie wgłębiając się w niuanse - będą w to wierzyć.

Panie PRAWNIKU, proszę podejmować działania mające chociaż cień szansy powodzenia! Wtedy może zyska Pan realne poparcie. Na razie oceniam to jako nową formę bicia piany i niesmaczne próby kreowania "profesjonalnego" wizerunku człowieka prawa. Żenujące.
21 Sierpnia 2014, godzina 11:00
Oceniono 55 razy 25
~jotdwatrzy
Podobna sprawa, warto poczytać. Polecam zwłaszcza administratorom forum. http://infokolej.neon24.pl/post/73903,metody-zamykania-ust-na-kolei
21 Sierpnia 2014, godzina 11:00
Oceniono 7 razy 3
~Wieśniak
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2014, godzina 10:51
Oceniono 19 razy -11
~tramwaj bombaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2014, godzina 09:26
Oceniono 27 razy -21
~Władimir
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2014, godzina 08:47
Oceniono 31 razy -13
~pytania
Jeżeli prawdą jest, że "Arseniusz Finster pod swoimi wnioskami przybija urzędową pieczęć" oraz że, jak mówi "W momencie, kiedy mam IP i mam adresata, dzwonię do niego i pytam, czy tak naprawdę o mnie sądzi", to pojawiają się kolejne istotne pytania:
1. Jaka jest podstawa prawna do prowadzenia, jak się wydaje, prywatnych spraw Pana Finstera przez urząd?
2. Który urzędnik prowadzi te sprawy, kto ma wgląd w akta sprawy i w dane osobowe?
3. W jaki sposób uzyskiwane są numery telefonów obywateli? Czy stanowią one część akt sprawy?
4. Z jakiego numeru telefonu prowadzone są rozmowy z obywatelami i na czyj koszt? Czy istnieje zapis rozmów i czy stanowi część akt sprawy? Czy istnieje rejestr prowadzonych rozmów?
5. Jaki jest status prawny treści prowadzonych rozmów?
6. Czy w urzędzie prowadzony jest rejestr (baza danych) osób, adresów IP i numerów telefonów? Jeżeli tak, to kto ma do niego dostęp i w jaki sposób wykorzystywane są te dane?
7. Czy wszystkie adresy IP zostały uzyskane za pośrednictwem prokuratury, czy też istnieją przypadki uzyskania adresu bez udziału prokuratury?
8. Czy wszystkie wnioski do prokuratury, dotyczące omawianej sprawy, są rozpatrywane pozytywnie (czytaj: "A w jednym ze znanych mu przypadków, kiedy burmistrz pozyskał IP, komentarz nie odnosił się nawet do jego osoby."?
9. Czy można uzyskać, w ramach polityki jawności i dostępu do informacji publicznej, szczegółowe informacje na temat prowadzonych przez urząd spraw w tym zakresie?
21 Sierpnia 2014, godzina 08:06
Oceniono 31 razy 25
~ach, życie...
Burmistrz już dawno zatracił rozeznanie co jest zgodne z prawem, a co nie. Przez lata stosował podłe manipulacje w celu wyhaczenia oponentów i w końcu sam uwierzył, że mu wszystko wolno. Ale jak pokazał PChS, miecz jest obosieczny. I znowu sprawdziło się stare przysłowie: nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka...
21 Sierpnia 2014, godzina 01:24
Oceniono 35 razy 25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 402.00 DKKDKK 59.10 60.60
EUREUR 441.00 453.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 40.50 41.60
GBPGBP 490.00 505.00 SEKSEK 42.00 43.50
Aktualizacja: 2020-07-09 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 399.00 DKKDKK 59.50 60.20
EUREUR 445.00 449.00 RUBRUB 5.40 6.30
CHFCHF 417.00 424.00 NOKNOK 40.80 41.60
GBPGBP 495.00 502.00 SEKSEK 42.40 43.10
Aktualizacja: 2020-07-09 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-07-09

E95 E98 ON LPG
BP 4.24 zł 4.59 zł 4.13 zł 1.92 zł
Circle K 4.19 zł - 4.09 zł 1.87 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 4.25 zł 4.45 zł 4.12 zł 1.92 zł
Orlen 4.24 zł 4.48 zł 4.12 zł 1.92 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij