Czwartek, 23 Marca 2017 | Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy | Pogoda: 3°C, 1022 hPa, wiatr 0 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Burmistrz chce finansować in vitro. Może nawet nie nosić krzyża

Zapowiedź Arseniusza Finstera ze strajku kobiet 8 marca o finansowaniu przez miasto zapłodnienia pozaustrojwego może doczekać się realizacji już w maju. Najpierw zgodę musi wyrazić rada miejska.

 


Na sesji pod koniec marca radni z komitetu burmistrza złożą wniosek jego autorstwa dotyczący finansowania przez miasto in vitro. Jeśli będzie zgoda na inicjatywę, to w kwietniu program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic z uwzględnieniem finansowania pozaustrojowego może trafić już pod głosowanie. - Wówczas w maju cały program ruszyłby w realizacji - zapowiada Arseniusz Finster, ktory szacuje, że wystarczy ok. 100 - 150 tys. zł z miejskiego budżetu. Wszystko oczywiście zależy od ilości par, które bezskutecznie leczą niepłodność od co najmniej roku i zdecydują się na in vitro. Burmistrz planuje wyznaczyć specjalną komórkę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej do tego celu, która ma zapewniać anonimowość przyszłym rodzicom. Czy ci będą mogli liczyć stuprocentowy zwrot kosztów?

Reklama | Czytaj dalej »

- Optuję za 100 %, ponieważ in vitro to są dwa koszty. Koszt in vitro i dojazdów. Tego nie realizuje się przy jednym spotkaniu, bo nawet kilkunastu czy więcej. (...) Mamy taką możliwość w Chojnicach, że jeżeli dojdziemy do porozumienia, to część technologii in vitro można wykonać w Chojnicach. Jest taka przychodnia. A druga część w klinice - odpowiada burmistrz Chojnic.

In vitro to są dwa koszty...

Po publicznej zapowiedzi podczas Dnia Kobiet na Starym Rynku, słowa włodarza Chojnic są komentowane przez różne środowiska. Ze swoimi oponentami Arseniusz Finster nie zamierza dyskutować, czy jako zwolennikowi in vitro i katolikowi jednocześnie wypada teraz publicznie afiszować się ze swoją wiarą. - Jak ktoś mi zabroni nieść krzyża, to nie będę go niósł i kropka.

- Chciałbym poprosić oponentów, by nie używali języka pogardy wobec mnie...


Arseniusz Finster ocenia, że finansowanie in vitro przez samorząd może zyskać akceptację większości chojniczan.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

41 komentarzy

~nie
Nie bede bic brawo
21 Marca 2017, godzina 22:33
Oceniono 2 razy 0
~nie mops
Tez tak uwazam ze mops to nie najlepsza komorka dla tak powaznej sprawy, tam nie sa zadowoleni np z powstania jadlodzielni, karty duzej rodziny , a szkoda ze ploty im tylko w glowie
21 Marca 2017, godzina 14:22
Oceniono 2 razy 2
~Historia Arka jako burmistrza to historia poniżania, wykorzystywania, i oszukiwania kobiet ....
.... jakkolwiek obietnica Arka by z jego inicjatywy rada miasta wsparła chojniczanki finansowo w staraniach o dzieci poprzez zabiegi "in-vitro" jest bardzo pozytywna.

Arek zasługuje na pochwalę za obietnice finansowania "in-vitro" dla chojniczanek chcących posiadać dzieci a mających trudności ze standardowym zajściem w ciążę.

Arku - czasami zdarzy ci się zrobić coś pozytywnego dla mieszkanek naszego miasta, pomiędzy twoimi rutynowymi przejawami pogardy, braku szacunku, dyskryminacji dla chojnickich kobiet i przypadkami przemocy i wykorzystywania seksualnego pracownic ratusza.


20 Marca 2017, godzina 21:36
Oceniono 16 razy 14
~gość
Wszystko pięknie, bardzo dobra inicjatywa Pana Burmistrza, jednak jest pewne ale...Jak można powołać komórkę w MOPS w tak wrażliwej sprawie?Przecież w takich kwestiach obowiązuje tajemnica lekarska, więc jak ma to wyglądać? Kto pracowałby w danej komórce i rozpatrywał wnioski. Ludzie, którzy nie mogą mieć dzieci i tak czują się odrzuceni, a co dopiero kiedy pół miasta będzie wiedziało, że dana para ma dziecko z in vitro. Bo znając mentalność ludzi tak właśnie będzie...
20 Marca 2017, godzina 13:07
Oceniono 14 razy 10
~dofinansowanie nie tylko swoich dzieci ale ogólnie należących do naszego społeczeństwa
Dofinansowywanie / utrzymywanie dzieci to obowiązek rodzica, a nie państwa. Nie stać cię na dziecko - kup kondona za 1zł i nie powołuj na świat dzieci, na które ciebie nie stać, a nie napłodzić i potem ryja do nakarmienia wystawia się do państwa. Nie jesteś na tyle przedsiębiorczy, aby zapewnić byt własnemu dziecku, to ich nie miej. Kota sobie kup i głaskaj. Żałosne. Jak mnie na coś nie stać, to tego nie mam i nie żebrzę u wrót sklepów, jak mnie nie stać na dziecko, to go nie mam i nie żebrzę u wrót MOPSów.
Nie mam zamiaru składać się na dzieciaki innych nieudolnych wychowawczo i finansowo rodziców. Trzeba wiedzieć co się robi ściągając gacie.
20 Marca 2017, godzina 12:26
Oceniono 13 razy -5
~do - poniżej
Zainwestuj w jego katolickie wychowanie , by był porządnym , mądrym i dobrym człowiekiem .
19 Marca 2017, godzina 23:11
Oceniono 12 razy 4
~do poniżej
Jeszcze raz, czemu w moją wypowiedź ponownie mieszasz dbanie o własne dzieci. W wypowiedziach cały czas chodzi o dystrybucję pieniędzy z podatków. Nie rozumiem czemu za wszelką cenę próbujesz w to mieszać wychowywanie własnych dzieci, co ma jedno z drugim? Poza tym przeczytaj sobie co to jest inwestycja. Z tego co piszesz mam wrażenie że wg ciebie to jest wyłącznie coś czym ktoś się zajmuje, żeby pomnażać zyski dla siebie. A przecież inwestuje się w przyszłość dziecka dla korzyści tego dziecka właśnie. Doinwestowane dziecko to takie, któremu zapewniono dobry start w dorosłość. Po prostu szukasz dziury w całym... Natomiast wracając do tematu in vitro, dofinansowanie nie tylko swoich dzieci ale ogólnie należących do naszego społeczeństwa, to taka forma dostrzegania czegoś więcej poza czubiem własnego nosa, pewnie to też robią tylko bardzo źli ludzie którzy "inwestują a nie kochają".
19 Marca 2017, godzina 23:06
Oceniono 8 razy 2
~babcia
U Finstera i jego zaczadziałych lewaków pieprzenie o in vitro , to stan chorobowy - który wymaga leczenia GŁOWY !!!
19 Marca 2017, godzina 22:57
Oceniono 15 razy 3
~dbanie o dzieci płynie z rodzicielskiego serca, a nie z chęci inwestowania
Kupujesz swojemu dziecku zabawkę, bo inwestujesz, czy zwyczajnie kochasz swoje dziecko????
19 Marca 2017, godzina 19:32
Oceniono 11 razy 3
~do ~do frustrata dwa komentarze niżej
Naucz się czytać ze zrozumieniem.
19 Marca 2017, godzina 19:15
Oceniono 6 razy 0
~do frustrata dwa komentarze niżej
Człowieku skąd ci się urwało płodzenie dzieci dla inwestycji. Co ma dystrybucja pieniędzy z podatków do płodzenia dzieci? To jest dobre dla społeczeństwa jako ogółu aby wszystkie dzieci miały jak najlepsze warunki do życia, jakim TY musisz być dziwakiem żeby im czegokolwiek żałować. Lepiej żeby nic nie miały, ani rzeczy ani edukacji, bo przecież dzieci to nie inwestycja? Na pewno one są bardzo szczęśliwe jak żałujesz im na kino czy zajęcia pozalekcyjne bo nie będziesz inwestował w dzieci.
19 Marca 2017, godzina 16:32
Oceniono 15 razy -1
~Zauważyłem, że
~Szanowna pani "redaktor"

to typowe dla burmistrza i jego popleczników. Traktowanie adwersarzy z pozycji siły. Od sadzonek do klownów. Umniejszanie ich w oczach innych i stawianie się na piedestale.
19 Marca 2017, godzina 14:00
Oceniono 13 razy 3
~Dzieci to zawsze najlepsza inwestycja
CO???????? jaka inwestycja, płodzisz bo inwestujesz? Dziecko to człowiek, a nie mebel antyk, sztabka złota, czy lokata!!! Chory autor???Oby nigdy dzieci nie miał, bo nie będzie ich prawdziwie kochał, tylko trzymał z wyrachowania, że może na starość się zwróci, tylko co? Ktoś ciebie utrzyma z pensji 1800zł? Jak pracujesz, to sobie odkładaj pieniądze, a nie pysk na starość wystawiasz do przyszłych dzieci /inwestycji. Rajuśku, co za wpis.
19 Marca 2017, godzina 13:59
Oceniono 15 razy 5
~in vitro OK, ale za swoje pieniądze
dlaczego ja mam dopłacać komuś do sztucznego zapładniania????
operacje plastyczne są płatne ze swoich kieszeni, dlaczego na sztuczne zapładnianie mamy się wszyscy składać???

Bozia urody nie dała - sztucznie się upiększamy za swoje, Bozia dzieci nie dała, sztucznie się zapładniaj, ALE ZA SWOJE!!!!!
19 Marca 2017, godzina 13:53
Oceniono 27 razy 9
~do poniżej
Czego ty chcesz od pani Redaktor? Napisała bardzo obiektywny artykuł, w którym na nikogo nie naskakuje, tylko podaje fakty. Naskakują internauci, ale nie ona. Masz jakieś urojenia?
19 Marca 2017, godzina 13:09
Oceniono 19 razy 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.00 402.00 DKKDKK 56.60 58.10
EUREUR 422.00 432.00 RUBRUB 6.40 7.50
CHFCHF 392.00 405.00 NOKNOK 45.80 47.30
GBPGBP 487.00 499.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2017-03-22 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 400.00 DKKDKK 56.90 57.70
EUREUR 425.00 429.00 RUBRUB 6.82 6.85
CHFCHF 396.00 403.00 NOKNOK 46.20 46.90
GBPGBP 490.00 495.00 SEKSEK 44.40 45.20
Aktualizacja: 2017-03-22 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś za wprowadzeniem dwukadencyjności w samorządach lokalnych?




Ceny paliw2017-03-20

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.41 zł 4.76 zł 4.31 zł 2.01 zł
BP 4.45 zł 4.81 zł 4.35 zł 2.03 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.31 zł 2.01 zł
MZK 4.38 zł 4.62 zł 4.28 zł 2.09 zł
Orlen 4.45 zł 4.79 zł 4.35 zł 2.03 zł
PKS 4.49 zł - 4.39 zł 2.05 zł