Piątek, 18 Sierpnia 2017 | Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony | Pogoda: 25°C, 1016 hPa, wiatr 14.4 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Takiej nawałnicy nie pamiętają sami strażacy. Co najmniej cztery ofiary śmiertelne

W Suszku w gminie Czersk zginęło dwoje dzieci spędzających wakacje na obozie harcerskim. W Zielonej Hucie zginęła osoba w wyniku zawalenia budynku, a w Swornegaciach jedna pod namiotem. Strażacy pracują cały czas. - Na chwilę obecną nie przyjmujemy zdarzeń, które nie są ratowniem życia - przyznaje kpt. Marcin Wróblewski z chojnickiej straży pożarnej i dodaje, że tak potężnej nawałnicy, która uczyniłaby takie spustoszenie, nie pamięta.

Strażakom z regionu pomagają koledzy z całej Polski, m.in. Poznania czy Warszawy. Gdy rozszalała się burza, sami strażacy mieli problem z dojazdem do zdarzeń. Jak przyznaje, kpt. Wróblewski, bardzo ciężka była ewakuacja harcerzy z lasu znad jeziora w Suszku. - 150 dzieci było odciętych od świata. Zginęło dwoje. Pozostałe dzieci i młodzież są bezpieczne i przebywają na terenie gminy Chojnice (N. Cerkiew, Lutom). Zostało uruchomione zarządzenie kryzysowe. - Czegoś takiego jeszcze w swojej pracy nie pamiętam - przyznaje rzecznik prasowy KP PSP w Chojnicach. Ciężko nawet skoordynować wszystkie działania. Strażacy usuwali zawalone drzewa, żeby dostać się na miejsca tragicznych zdarzeń. Najpierw trzeba było zapewnić przejezdność. Czas na sprzątanie będzie później. Wróblewski apeluje by na razie nie dzwonić w sprawie drzew, które leżą w ogródkach czy innych miejscach, w których nie tamują ruchu. Najważniejsze są zdarzenia związane z zagrożeniem życia. Na razie bilans ofiar śmiertelnych to co najmniej cztery, a może być więcej. Poza tym to dziesiątki zerwnych dachów i zniszczonych budynków, zalania i zerwne linie energetyczne. Straż nie dysponuje tyloma materiałami, żeby wszystkie zniszczone budynki zabezpieczyć, ani też podnośnikami. Nawałnica przetoczyła się praktycznie przez cały powiat. - Najmniej chyba dotknęła gminę Konarzyny, a poza tym w całym powiecie jest bardzo dużo szkód - mówi Marcin Wróblewski.

Reklama | Czytaj dalej »

Zdjęcia z dzisiejszej tragicznej nocy i poranka ślijcie na kontakt@chojnice24.pl lub na FB ch24

Aktualizacja

Piąta ofiara zginęła w miejscowości Zapora.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~Markovic
Wiatr 100-150 nie jest jakims wielkim przezyciem
Skoro 360 km/h czlowiek mial na Filipinach do czynienia
To jest dopiero żywioł i walka o zycie , gdzie czlowiek nie spi 4 dni , to co wy mi tu gadacie o czyms co trwalo 3 h ?
Prawdziwa walka o zycie toczyla sie w poludniowo-wschodniej azji
13 Sierpnia 2017, godzina 23:01
Oceniono 14 razy 0
~Marek
Moja zona oczekuje ode mnie atrakcji ?
Co moge jej zaproponowac ?
Chce zebym czyms ja zaskoczyl
l
Ma urlop i sie nudzi
13 Sierpnia 2017, godzina 22:58
Oceniono 10 razy -2
~ten cały Słabo
to jakiś wynajęty HEJTER, ciekawe przez kogo ???
13 Sierpnia 2017, godzina 17:14
Oceniono 8 razy 2
~są jeszcze odciski palców
jakby kto zapomniał...
13 Sierpnia 2017, godzina 17:05
Oceniono 5 razy 3
~wytropić po IP????
Synku - masz pojęcie o komputerach jak wół o gwiazdach. Dla ciebie to tylko przyrząd do pisania na idiotbooku i grania. Inni potrafią więcej. A może to ty jesteś tym "słabo". Szybko dowiedz się czegoś o Filipinach póki ci smartfona nie odebrali.
13 Sierpnia 2017, godzina 12:18
Oceniono 18 razy 4
~wytropić po IP????
a w domu pełno ludzi i kto niby pisał - udowodnisz coś?
za dużo się naoglądałeś seriali kryminalnych, inaczej tego faceta, który wyzywał Tuska od ryżych i groził mu dawno by złapali, a tak nic
13 Sierpnia 2017, godzina 11:27
Oceniono 17 razy -7
~Słabo
Znęcacie się tutaj nad jakimś gimbusem, który zaprasza na Filipiny. Jak chcecie go ukarać to trzeba go wytropić po IP, zabrać mu na chwilę jego smartfon i przed kamerą zapytać gdzie leżą Filipiny. Potem to umieścić w internecie i wszystko. Jego głupia mina wszystkim wystarczy a on będzie miał nauczkę. Przynajmniej na jakiś czas.
13 Sierpnia 2017, godzina 10:58
Oceniono 17 razy 11
~samm
Panie słabo jak lubisz takie silne wiatry na przykład 360km/h to weź sobie spadochron i sobie polataj
12 Sierpnia 2017, godzina 21:59
Oceniono 8 razy -8
~TO JEST
STRASZNA TRAGEDIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
12 Sierpnia 2017, godzina 18:09
Oceniono 25 razy -5
~do Polak-Katolik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Sierpnia 2017, godzina 18:07
Oceniono 26 razy -16
~do Taka wola nieba - z nią się zawsze zgodzić trzeba!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Sierpnia 2017, godzina 18:06
Oceniono 40 razy -14
~Do Marco
Widac zacofanie u ciebie .
Wiatry 100-160 km /h to w Polsce fakt sila gdzie nie czesto sie spotyka
Ale tajfuny na tych Filipinach co przedmowca pisal to norma ( 360 km/h )
wiec nie zabieraj glosu jak poza Europe nosa nie wystawiles w zyciu
12 Sierpnia 2017, godzina 17:48
Oceniono 38 razy 26
~marco
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Sierpnia 2017, godzina 17:35
Oceniono 49 razy -21
~Taka wola nieba - z nią się zawsze zgodzić trzeba!

Teraz jedynie trzeba błagalnie modlić się (i dać co łaska plebanowi) w intencji cudownego naprawienia szkód powstałych z bożej woli, który w ten sposób karze grzeszników za grzechy!

Jeżeli modły będą szczere a datki dla plebana wystarczająco sowite to z łaski bożej szkody zostaną naprawione a zmarli przywróceni cudownie do życia! Na wszelki wypadek można dodatkowo poprosić świętych biskupów z polskiego episkopatu by sprowadzili ponownie cudotwórce Bashobore, który przywraca cudownie życie zmarłym!



12 Sierpnia 2017, godzina 17:10
Oceniono 54 razy 8
~cvbn
Kolejny raz okazało się, że zawiodło tzw. wczesne ostrzeganie ludności o potencjalnym zagrożeniu. Żywioł, zanim dotarł na Pomorze, już od paru godzin siał zniszczenie, najpierw na Dolnym Śląsku, a następnie w Wielkopolsce i Kujawach, gdzie wyrządził stosunkowo największe straty, a mimo to dla postronnego obserwatora może wyglądać na to, że na Pomorzu był całkowitym zaskoczeniem. Warto by się zastanowić, czy stworzenie takich lokalnych systemów monitorowania i ostrzegania przed zagrożeniami nie powinno być jednym z najważniejszych elementów rządowej strategii adaptacji dla obszarów wrażliwych na zmiany klimatu. Największe polskie miasta już zabrały się za opracowywanie odpowiednich planów adaptacji do zmian klimatycznych. Być może takie strategie przydałyby się nie tylko dla obszarów miejskich, ale również dla tzw. Polski powiatowo-gminnej.
12 Sierpnia 2017, godzina 16:52
Oceniono 29 razy 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 360.00 370.00 DKKDKK 56.60 58.20
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 5.60 6.70
CHFCHF 371.00 386.00 NOKNOK 44.90 46.40
GBPGBP 464.00 475.00 SEKSEK 43.80 45.40
Aktualizacja: 2017-08-18 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 362.00 368.00 DKKDKK 57.10 57.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 6.11 6.14
CHFCHF 375.00 382.00 NOKNOK 45.40 46.10
GBPGBP 466.00 472.00 SEKSEK 44.40 45.00
Aktualizacja: 2017-08-18 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?




Ceny paliw2017-08-11

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.47 zł 4.82 zł 4.33 zł 1.83 zł
BP 4.49 zł 4.85 zł 4.35 zł 1.85 zł
Lotos Optima 4.47 zł - 4.33 zł 1.83 zł
MZK - - - -
Orlen 4.49 zł 4.84 zł 4.35 zł 1.85 zł
PKS 4.49 zł - 4.35 zł 1.85 zł