Czwartek, 03 Grudnia 2020 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery ch24 na komórkę
Strona głównaZdrowie
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Szpital nie jest zainteresowany stomatologią dla niepełnosprawnych

fot. zdjęcie ilustracyjne

fot. zdjęcie ilustracyjne

Wniosek komisji społecznej o rozważenie możliwości utworzenia poradni stomatologicznej dla osób niepełnosprawnych, wymagających w trakcie zabiegów często znieczulenia ogólnego, nie znalazł przychylności w chojnickim szpitalu. Leszek Bonna odbija piłeczkę do miejsca skąd pismo wypłynęło, czyli ratusza powołując się na ustawę o samorządzie gminnym i zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty...Jak trudno wytrzymać z bolącym zębem chyba zdążył się przekonać każdy z nas. Jak sytuacja potrafi być dramatyczna, kiedy ból atakuje niepełnosprawne dziecko, którego strach i dysfunkcje przekreślają zabieg w poradni stomatologicznej  bez znieczulenia ogólnego najlepiej wiedzą jego rodzice. Oni tez poprosili przewodniczącą komisji społecznej o pomoc w rozwiązaniu problemu, ponieważ w Chojnicach nie ma możliwości skorzystania z takich usług. Pozostaje więc Bydgoszcz, Gdańsk, Słupsk i do niedawna Koszalin. Joanna Warczak przytaczała historię niepełnosprawnej dziewczynki z bólem zęba, której mamie dosłownie po kilku dniach błagania udało się umówić wizytę w Bydgoszczy. W Gdańsku kazano czekać dziewczynce kilka miesięcy.

- Tak naprawdę to są potrzebne trzy pomieszczenia: gabinet, w którym jest rejestracja, gabinet zabiegowy i sala wybudzeń. Tak naprawdę nie trzeba wiele, a osoby niepełnosprawne mogą się poczuć zaopiekowane. To jest tak ważne, aby matka miała to poczucie, że to jest nagle i otrzymuje tą pomoc, jeżeli chodzi o swoje dziecko - mówiła Joanna Warczak, której w sukurs przyszedł Maciej Kasprzak. – Ja sam jestem ojcem niepełnosprawnego dziecka, więc wiem jak to jest. Jedną z najcięższych wizyt właśnie była wizyta u stomatologa. Byłem w tej komfortowej sytuacji, że małżonka jest anestezjologiem i podjęła się znieczulenia ogólnego syna - wspominał radny. Wniosek do burmistrza o skierowanie pisma do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach oraz Rady Społecznej Szpitala z prośbą o rozważenie możliwości utworzenia poradni stomatologicznej dla osób niepełnosprawnych poprali wszyscy radni zasiadający w komisji społecznej.

Pismo na posiedzeniu rady społecznej szpitala przytoczył przewodniczący Marek Szczepański.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo do dyrektora szpitala

Leszek Bonna przypomniał, że szpital od ponad 20 lat nie zajmuje się stomatologią. - Jest to zupełnie inny zakres udzielanych świadczeń zdominowanych na rynku chojnickim  przez indywidualne praktyki stomatologiczne. W powiecie chojnickim  bodajże 20 stomatologów ma zakontraktowane usługi w tym zakresie i kilka większych podmiotów. Poza tym, zdaniem dyrektora lecznicy, gabinet stomatologiczny dla osób niepełnosprawnych łapie się w zadania własne samorządów gminnych, konkretnie w punkcie o ochronie zdrowia.

Od ponad 20 lat...- Komisja społeczna rady miasta powinna zwrócić się do rady miasta o podjęcie uchwały o powołaniu do życia poradni stomatologicznej w celu zapewnienia podstawowych świadczeń zdrowotnych dla części mieszkańców miasta Chojnice. My nie mamy ani zasobów lokalowych, ani żadnych kadr przez to, że się tym nigdy nie zajmowaliśmy. (...)Co najważniejsze nie mamy środków na uruchomienie tej działalności - mówił dyrektor zaznaczając, że tutaj widzi rolę wójtów, burmistrzów i innych samorządowców.  


Komisja społeczna powinna zwrócić się...- Jak trwoga, to do szpitala. (...) Swego czasu mieliśmy duży problem. Jest gros rzeczy, które powinny realizować podmioty niepubliczne w ramach kontraktu z NFZ, a nie tylko publiczna placówka, jaką jest szpital -  podsumował Marek Szczepański.

 

Przeczytałem to jakby po to, żeby pokazać, jak trwoga to do szpitala

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~lekarz
Do mama - zamiast znów psy wieszać na szpitalu bo tak najprościej, zamiast psioczczyć na chojnickich lekarzy będących dla was chłopcami do bicia, zapoznaj się z polskim prawem. Zarządzeniem wojewody pomorskiego 4.11.2015 w uzgodnieniu z konsultantami wojewódzkimi ds chirurgii dzieciecej i ortopedii, dzieci z urazami z terenu powiatu chojnickiego mają trafiać do szpitala wojewódzkiego w Słupsku, a z gminy Czersk do Copernicusa w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej i wytycznymi konsultanta krajowego ds anestezjologii dzieci wymagające znieczulenia powinny być leczone w szpitalach dysponujących oddziałem OIOM dla dzieci i znieczulane przez anestezjologów dziecięcych. Gdyby chojniccy lekarze podjęli sie leczenia twojego dziecka żeby ci życie ułatwić, oszczędzić jeżdżenia a leczenie byłoby skuteczne to pewnie twój komentarz byłby "dzięki Bogu". Gdyby pojawiły się powikłania byłby raban "lekarze spieprzyli, biorą się za leczenie a nie mają prawa". Pacjenci z Człuchowa, Tucholi i Bytowa jakoś się nie skarżą, że dzieci od wielu lat wożą do Bydgoszczy i Słupska. Że "siedzisz jak debil i czekasz" - możesz dziecku czytać bajki - ponoć inteligentni ludzie nie nudzą się w swoim towarzystwie.
Do burmistrza - jakbyś nie zauważył, Chojnice to nie tylko miasto niepełnosprawnych dzieci, choć czasem takie wrażenie można odnieść. Są tu również ludzie starzy wymagający leczenia urologicznego.
A pan radny Kasprzak mógłby od czasu do czasu pogadać z małżonką anestezjologiem. Wyjaśniłaby mu dlaczego jego propozycja znieczulania niepełnosprawnych dzieci do zabiegów stomatologicznych i nie tylko, jest w chojnickim (kościerskim, tucholskim, człuchowskim, bytowskim) szpitalu oderwana od rzeczywistości. Warto rozmawiać, panie radny.
29 Grudnia 2017, godzina 11:07
Oceniono 20 razy 6
~do ponizej
~Tak naprawdę nie trzeba wiele????
Osoby niepełnosprawne często są na długo trawiącej terapii farmakologicznej (jedzą tabletki rożnego typu, często ogłupiające i otepiające na bazie bromu) i znieczulenie ogólne (całkowite uśpienie) jest bardzo wysoko na skali ryzyka (może dojść do śmiertelnej / alergicznej reakcji leków (pacjent się nie obudzi lub zachoruje bardziej) - DLATEGO MAŁO KTÓRY STOMATOLOG SIĘ TEGO PODEJMIE!!!!!!!! Przykre, ale prawdziwe, zrozumcie lekarzy, Bonna raczej wie o tym i się podejmie się tego, aby uniknąć zgonów oraz ewentualnych pozwów sądowych.


no i jak moze byc ze jest propozycja aby powstało poza szpitalem, jak, no jak

do poniżej

to nich cierpią nasze dzieci
a dlaczego w inny miastach rodzice dzieci niepełnosprawnych nie maja z tym problemy, sa poradnie, bo sa wspaniali dyrektorzy a
29 Grudnia 2017, godzina 10:58
Oceniono 10 razy -6
~W powiecie chojnickim BRAK usług w znieczuleniu ogólnym.
Leczenie stomatologiczne
Wyszukaj miejsca leczenia stomatologicznego

Specjalizacja
Stomatologia ogólna (w znieczuleniu ogólnym)

Województwo
POMORSKIE

Powiat
chojnicki
Brak wyników spełniających kryteria wyszukiwania.
29 Grudnia 2017, godzina 10:57
Oceniono 4 razy 0
~stomatolog na NFZ
W powiecie chojnickim bodajże 20 stomatologów ma zakontraktowane usługi w tym zakresie i kilka większych podmiotów.

WYSZUKIWARKA: i muszą przyjąć z bólem od razu, inaczej zawiadomić NFZ

https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne
29 Grudnia 2017, godzina 10:56
Oceniono 4 razy 2
~Tak naprawdę nie trzeba wiele????
Osoby niepełnosprawne często są na długo trawiącej terapii farmakologicznej (jedzą tabletki rożnego typu, często ogłupiające i otepiające na bazie bromu) i znieczulenie ogólne (całkowite uśpienie) jest bardzo wysoko na skali ryzyka (może dojść do śmiertelnej / alergicznej reakcji leków (pacjent się nie obudzi lub zachoruje bardziej) - DLATEGO MAŁO KTÓRY STOMATOLOG SIĘ TEGO PODEJMIE!!!!!!!! Przykre, ale prawdziwe, zrozumcie lekarzy, Bonna raczej wie o tym i się podejmie się tego, aby uniknąć zgonów oraz ewentualnych pozwów sądowych.
29 Grudnia 2017, godzina 10:52
Oceniono 8 razy 4
~Mama
Stomatolog?? O czym Wy marzycie jak tu nie ma chirurgii dziecięcej. Taki szpital wielki a podstaw nie ma. Dziecko przewraca się, upada łami rękę nogę czy podejrzenie wstrząsu mózgu i siedzisz jak debil i czekasz. Bo karetka będzie za godzinę. Podejrzenie wyrostka, dziecko ma mniej niż 10lat też nie zoperują. Jedziesz w tej pieprzonej karetce i zastanawiasz się czy na pewno zdąży.
29 Grudnia 2017, godzina 07:20
Oceniono 10 razy 2
~do burmistrza
Jak trwoga, to do szpitala panie Szczepanski a gdzie mamy iść, no gdzie chyb tam gdzie leczą. Choc Pan do mnie , chociaż na jeden dzień , zobaczysz jak to jest kiedy trwoga, to do szpital twoje dziecko cierpi a ty musisz na to patrzeć!!!! zapraszam , a nie z daleka siedząc na stołku wiesz co jest potrzebne a co nie . Dlaczego mówicie nie, przecież powstała niedawno urologia i co dalo sie dalo, czemu nie chcecie pomóc naszym dzieciom, czemu my rodzice znowu musimy prosić tych co jak sa wybory obiecuja złote góry, apotem co znowu idziemy na bok. Czy urologia jest bardziej potrzebna niz stomatolog dla naszych dzieci, kto dokonuje wybory WY, WY a gdzie nasze potrzeby, gdzie my jestesmy

Panie Burmistrzu w tobie nadzieja pomóż nam, wysłuchaj tych najmniejszych, ich rodzin, nie zostawiaj nas. Tyle juz zrobiłeś dla miasta, spojrz w nasza strone , my tez chcemy byc zauważeni
28 Grudnia 2017, godzina 21:59
Oceniono 15 razy 7
~dyrektorek zainteresowany jest prywatnymi biznesami żony
na powiatowy szpital nie ma czasu, żenada
28 Grudnia 2017, godzina 21:19
Oceniono 16 razy 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 378.00 DKKDKK 59.20 60.70
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 41.00 42.50
GBPGBP 487.00 502.00 SEKSEK 42.70 44.20
Aktualizacja: 2020-12-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 369.00 374.00 DKKDKK 59.50 60.30
EUREUR 444.50 449.50 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 41.40 42.20
GBPGBP 492.00 498.00 SEKSEK 43.10 43.90
Aktualizacja: 2020-12-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony ze stanu miejskiej zieleni?
Ceny paliw2020-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.31 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij