Ocieplają blok. Kruszą rakotwórczy azbest
Firma ocieplająca spółdzielczy blok przy ul. Książąt Pomorskich w Chojnicach przed nałożeniem styropianu zrywa i kruszy rakotwórczy azbest. Połamane azbestowe płyty zalegają na foliowej płachcie pod budynkiem. Jest to ewidentne złamanie polskich i unijnych norm związanych z utylizacją tego szkodliwego produktu. Mikroskopijne pyłki pokruszonego azbestu po dostaniu się do płuc mogą powodować raka.
O zleconych i akceptowanych przez chojnicką Spółdzielnię Mieszkaniową praktykach poinformowany został Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chojnicach.
W 1998 roku zostało wydane rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie sposobów bezpiecznego użytkowania oraz warunków usuwania wyrobów zawierających azbest. W tymże roku została zakończona produkcja falistych płyt azbestowych, a w marcu 1999 roku wprowadzono zakaz obrotu tymi płytami. W 2002 roku przyjęto też program usuwania wyrobów azbestowych w całej Polsce. Zgodnie z nim potrwa to jednak jeszcze przez najbliższe 30 lat, a może i dłużej. Każda gmina, starostwo lub powiat zostały zobowiązane rozporządzeniem Ministra Gospodarki do sporządzenia inwentaryzacji budynków zawierających materiały azbestopochodne wraz z oceną ich stanu technicznego, a tym samym oceną szacunkową czasu, w którym muszą zostać usunięte. Sprawozdania z tych inwentaryzacji muszą być co roku składane w województwach. W przypadku ujawnienia widocznych uszkodzeń powierzchni wyrobów zawierających azbest zarządca lub użytkownik powinien taki wyrób usunąć w pierwszej kolejności.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (19)
- Komentarze Facebook (...)
19 komentarzy
Leszek Zając z Departamentu Warunków Pracy PIP wyjaśnia, że azbest jest najbardziej groźny dla otoczenia w momencie jego usuwania. Przy braku zabezpieczeń pył azbestowy dostaje się do dróg oddechowych i wywołuje takie choroby jak: pylica azbestowa, międzybłoniak opłucnej czy rak płuc.
Całkowity zakaz stosowania azbestu obowiązuje w UE od 1 stycznia 2005r.
Każde państwo wspólnoty ma obowiązek usunięcia tego niebezpiecznego materiału.
W Polsce najwięcej błędów popełnianych jest w gospodarstwach indywidualnych - podkreśla Zając. Zdarza się, że zdejmuje się płytę azbestowa z jednego dachu i kładzie się na drugi albo na budynki gospodarcze.
Wiceszef Państwowej Inspekcji Pracy Roman Giedrojć ostrzega, że inspektorzy pracy będą starannie monitorować place budów i rozbiórek starych budynków.
W całej Polsce do usunięcia pozostało jeszcze czternaście i pół miliona ton azbestu. Na całkowite usunięcie tego materiału z budynków i urządzeń mamy czas do 2032 roku.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!