Sobota, 13 Lipca 2024 | Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst je, fot. mz

Afera finansowa w ósemce rozliczona

Po trwającym ponad 5 lat postępowaniu Sąd Rejonowy w Chojnicach wydał wczoraj (5.07) wyrok w sprawie zagarnięcia ponad 500 tys. zł z Zespołu Szkół nr 8 na szkodę urzędu miejskiego oraz ok. 100 tys. zł z kasy zapomogowo-pożyczkowej pracowników oświaty.

Była księgowa ZS nr 8 Elżbieta Z. otrzymała karę 5 lat więzienia, 4 tys. zł grzywny oraz ośmioletni zakaz wykonywania zawodu. Księgowa z kasy pożyczkowej Urszula J. 4,5 roku oraz 5 tys. zł grzywny.  Obie powinny zwrócić koszty procesu oraz zagarnięte pieniądze. Bożena R., rewidentka w UM, została uniewinniona, gdyż burmistrz zlecał jej zbadanie tylko niewielkiego zakresu budżetu szkoły, obejmującego kilka procent całości. Wyrok jest nieprawomocny.

Reklama | Czytaj dalej »

Historia rozpoczęła się w połowie 2004 roku, kiedy to pracownicy Zespołu Szkół coraz głośniej domagali się wyjaśnienia nieprawidłowości w naliczaniu ich składek w ZUS–ie i innych elementów wynagrodzenia. Kłopoty zaczęła mieć także kasa pożyczkowa, która zrzeszała pracowników chojnickiej oświaty. Kontrole, które były wcześniej przeprowadzane przez urząd miejski, nic nie wykryły. Dopiero, gdy rozszerzono skład zespołu sprawdzającego, zaczęły ujawniać się bardzo niepokojące fakty. Nie było łatwo dojść do tego, gdyż brakowało dokumentacji finansowej, ksiąg rachunkowych. Sprawę zaczęła badać Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. Ustaliła ona później, że od 2000 roku niewydatkowane pieniądze z dotacji budżetowej na funkcjonowanie ZS nr 8 przekazywano do kasy zapomogowo-pożyczkowej pracowników chojnickiej oświaty. Stamtąd pobierały je przedsiębiorcze kobiety. Z inicjatywy burmistrza Arseniusza Finstera powołana została jesienią 2004 roku specjalna komisja, w której skład weszli pracownicy szkoły przy ul. Młodzieżowej. Miała pomóc władzom miasta w ustaleniu faktów. Zainteresowało to media ogólnopolskie. Tygodnik „Newsweek” w tekście „Nie bawimy się w Giertychów” napisał: „Można mieć wrażenie, że powołując komisję stworzyłem sobie, przepraszam za wyrażenie, parlamentarny "dupochron" - mówi burmistrz Arseniusz Finster. - Tak nie jest. Na koniec przedstawimy radzie pedagogicznej wyniki naszej pracy.” Nie doszło do tego. Komisja rozpoczęła działalność w sześcioosobowym składzie, ale gdy burmistrz zwrócił się o przedstawienie raportu, pracowały już w nim tylko Marzenna Osowicka i Ilona Piotrowska. Wcześniej jej członkowie głośno wyrażali zdziwienie, że księgowa „ósemki” regularnie otrzymywała nagrody od ówczesnego dyrektora Klemensa Galikowskiego. Zwrócili uwagę na to, że nie jest ewidencjonowany sprzęt audio – video, który szkoła otrzymywała rokrocznie od PZU, jako prowizje od ubezpieczenia. Po zgłoszeniu sprawy na policji sprzęt został w tajemniczy sposób częściowo odnaleziony w jednym z pomieszczeń szkoły. Komisja „śledcza” miała też zastrzeżenia, co do sposobu prowadzenia rozliczeń finansowych z Politechniką Koszalińską, która wynajmowała część pomieszczeń Zespołu Szkół nr 8. Jej dociekliwość nie wszystkim przypadła do gustu. Na forum internetowym „Newsweeka” osoby z komisji mogły przeczytać o sobie bardzo niepochlebne opinie. Wydruki z ich nazwiskami, inwektywami oraz oskarżeniami o branie łapówek przez męża jednej z członkiń, pojawiły się na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim. Zgłosiły one tę sprawę w prokuraturze, która ustaliła, że wpisy zostały dokonane z komputerów należących do bliskich byłego i aktualnego dyrektora szkoły, teraz już Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Poszkodowane mogły wytoczyć sprawę cywilną autorom wpisów, ale nie skorzystały z tej możliwości.

W styczniu 2006 prokuratura chojnicka umorzyła śledztwo wobec ówczesnego dyrektora, gdyż przekonały ją przedstawione przez niego wyjaśnienia. Dotyczyły one tolerowania nieprowadzenia pełnej dokumentacji księgowej, zatwierdzania zbyt wysokich przelewów do kasy pożyczkowej, nieprawidłowego rozliczania prowizji z PZU. Uznała także, że postępowanie Klemensa Galikowskiego nosiło znamiona znikomej szkodliwości społecznej. Do sądu trafiły tylko wnioski o ukaranie obu księgowych oraz ratuszowej rewidentki. W sprawnym przeprowadzeniu postępowania przeszkodziła m.in. śmierć biegłego oraz jednego z ławników.

Zapytaliśmy Marzennę Osowicką, czy uważa sprawę afery w „ósemce” za wyjaśnioną i prawidłowo rozliczoną. Oto jej opinia: - Upływ czasu sprawił, że wyciszone zostały burzliwe emocje związane z tamtymi wydarzeniami. Było wiele kontrowersji, nie wszystkie zostały wyjaśnione. Do tej pory my – pracownicy - nie mamy pewności, czy wszystkie kwestie finansowe związane z ZUS-em zostały „wyprostowane”. Współczuję obu paniom z czysto ludzkiego punktu widzenia – przez te lata oczekiwania na wyrok musiały przeżyć traumę. Jednak kara jest naturalnym następstwem winy. To był ich wybór, nikt nie zmuszał do sięgania po pieniądze. Pozostała też kwestia odpowiedzialności ze strony nadzoru – pana dyrektora oraz pani rewident z ratusza. Nie byłoby afery na taką skalę, gdyby ich działania były bez zarzutu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~Sedzia
Ale sad który może ich ukarać obraduje co 4 lata i zawsze ma zaś obiera oczy i zatkane uszy. A co do papierów Kair samych w tamtym czasie to głownie chodziło o podpisy Finstera jako pełnomocnika Politechniki Koszalinskiej i jednocześnie burmistrza miasta. Czy on wtedy był tez właścicielem Pomeranii?
11 Lipca 2011, godzina 09:14
Oceniono 1 raz -1
~klev
dokładnie tak było..a po latach przy korycie wciąż siedzą winni.. WINNI NIERZETELNEGO SPRAWOWANIA SWOICH FUNKCJI
11 Lipca 2011, godzina 08:38
Oceniono 1 raz -1
~JK
Pierwszy sygnał,że w ósemce księgowa ma kłopoty z naliczaniem składek ZUS zgłosił uczeń szkoły średniej, który poinformował inną księgową ta poprosiła o pomoc fachową miejskiego urzędnika d/s ośiwaty za co została ukarana obniżeniem wynagrodzenia. Burmistrzowi ten pan tłumaczył się tym , że osoba ta ma zbyt wysokie wynagrodzenie co było wierutnym kłamstwem /może czas leczy rany ale szramy zostają/. Gdyby urzędnicy miejscy słuchali co się do nich mówi w maju 1999 roku nie byłoby tej afery. Wystarczył jeden ruch zablokoć możliwość dowolnego manewrowania kontem księgowej w Pracowniczej Kasie Zapomogowo Pożyczkowej. Sąd podjął słuszną decyzję uwalniając od zarzutów panią rewidentkę i byłego dyrektora Zespołu Szkół nr 8. Przykro z ludzkiego punktu widzenia , że pracownicy i emerycii w ten sposób stracili zgromadzone pieniądze w PKZP .
10 Lipca 2011, godzina 07:43
Oceniono 1 raz -1
~Pracowałam na politechnice koszalinskiej
Pamietam tamte czasy i koleżanki które panu Janikowi kserowaly sterty dokumentów . Jego interesowały szczególnie te podpisywane przez Finstera. Coś chyba jest na rzeczy?
09 Lipca 2011, godzina 21:30
Oceniono 2 razy 0
~e tam...
Janik tylko sie przechwala. Pamiętam jak kiedyś mówił że dysponuje informacjami na temat afery ale nie chce mu sie tego ruszać.
09 Lipca 2011, godzina 16:56
Oceniono 1 raz -1
~oscar
janik wszystko wie poprostu wiec pytam sie
09 Lipca 2011, godzina 12:54
Oceniono 1 raz -1
~ja
to finster jest odpowiedzialny?
09 Lipca 2011, godzina 09:57
Oceniono 1 raz -1
~???????????
DO Ja. Pan Zieliński kiedy wyszły na jaw sprawy nadużyć w ósemce pracował na innym stanowisku.Ujawniając nazwisko ratuszowego urzędnika odpowiedzialnego za oświatę mogę mieć kłopoty z burmistrzem jak p. Janik.
09 Lipca 2011, godzina 08:19
Oceniono 1 raz -1
~Chyba coś nie tak z tym tytułem...
Tytuł artykułu: "Afera finansowa w ósemce rozliczona". Czyżby rozliczona? Raczej tylko pozamiatana. Bardzo skutecznie.
09 Lipca 2011, godzina 07:32
Oceniono 1 raz -1
~zdziwiony
A co Janik ma do tego? Co on może wiedzieć?
09 Lipca 2011, godzina 07:24
Oceniono 1 raz -1
~Victoria
No to chyba dobrze ze skopiował od takiego dziennikarskiego tuza jakim jest pan (je).
09 Lipca 2011, godzina 07:17
Oceniono 1 raz -1
~A CO NA TO WSZYSTKO JANIK
CO ON POWIE !
09 Lipca 2011, godzina 01:23
Oceniono 1 raz -1
~anonimowy anonim
Znalezione w dzisiejszym Dzienniku Bałtyckim (s.11). Michał Piepiorka - "Księgowe usłyszały wyrok": "(...) Kradzież ponad 500 tys. zł z b.ZS nr 8 w Chojnicach na światło dzienne wyszła w połowie 2004 roku, kiedy to pracownicy Zespołu Szkół coraz głośniej domagali sie wyjaśnienia nieprawidłowości w naliczaniu składek w ZUS-ie i innych elementów wynagrodzenia. Problemy zaczęła mieć także Kasa Zapomogowo - Pożyczkowa, która zrzeszała pracowników chojnickiej oświaty. Kontrole przeprowadzane przez chojnicki ratusz, nie wykazały nieprawidłowości. Dopiero po rozszerzeniu składu zespołu sprawdzającego na jaw zaczęły wychodzić bardzo niepokojące fakty. Kontrole utrudniał fakt, że brakowało dokumentacji finansowej, ksiąg rachunkowych. Sprawę zaczęła badać Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. Ta ustaliła, że od 2000 roku niewydatkowane pieniądze z dotacji budżetowej na funkcjonowanie ZS nr 8 przekazywano do kasy zapomogowo-pożyczkowej, a z niej pobierały je przedsiębiorcze kobiety. W styczniu 2006 prokuratura umorzyła śledztwo wobec ówczesnego dyrektora, dotyczące tolerowania nieprowadzenia pełnej dokumentacji księgowej, zatwierdzania zbyt wysokich przelewów do kasy pożyczkowej, nieprawidłowego rozliczania prowizji z PZU. Do sądu trafiły tylko wnioski o ukaranie obu księgowych oraz ratuszowej rewidentki." Tłustym drukiem zaznaczyłem dosłowne cytaty z (je). Może p.MP więcej samodzielności?
08 Lipca 2011, godzina 23:11
Oceniono 1 raz -1
~Ja
Vice Zielinski? Czy kto?
08 Lipca 2011, godzina 17:52
Oceniono 1 raz -1
~gość
zastanów się..kto w mieście sprawuje bezpośredni nadzór nad oświatą...poszukaj w ratuszu
08 Lipca 2011, godzina 13:28
Oceniono 1 raz -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 443.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.16 395.20 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 424.11 429.05 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.94 509.45 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij