Niedziela, 19 Maja 2024 | Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Rozmawiał je, fot. mz

Przekażcie nam osiedle Igły

Wójt Zbigniew Szczepański

Wójt Zbigniew Szczepański

Przedstawiamy stanowisko wójta Zbigniewa Szczepańskiego w sprawie spraw poruszanych przez nas w tekście „Połączyć, powiększyć czy zawrzeć związek?”.

 

Burmistrz Arseniusz Finster zamierza rozpocząć dyskusję nad ewentualnym połączeniem miasta i gminy. Czy uważa Pan ten pomysł za warty rozważenia?

- Nie, i to z kilku powodów. Przede wszystkim chciałbym zauważyć, że byłoby lepiej dla miasta i gminy Chojnice, gdyby burmistrz zajął się sprawami tylko miasta, nie wchodząc w suwerenne kwestie sąsiedniego samorządu. Stosuję tę zasadę i prosiłbym burmistrza, aby także ją zastosował. Gmina Chojnice jest jednym z wiodących samorządów wiejskich w Polsce. Mamy wiele wspaniałych rozwiązań. Myślę, że jeśli burmistrz ma problemy z realizacją pewnych zadań, to może zwrócić się o poradę do mojej skromnej osoby. Wracając do pytania, to przez 21 lat funkcjonowania samorządów nie spotkałem się z sytuacją, aby gdzieś doszło do ich połączenia. Zauważyłem, że w jednej z wypowiedzi burmistrz stwierdził, że po powstaniu wspólnej gminy mającej ok. 57 tys. mieszkańców, będzie miała ona prezydenta. Tak się składa, że niektórzy stają się za życia bogiem i carem. Odsyłam do lektury ustawy o samorządzie terytorialnym. Jest w niej zapis, że w aglomeracji miejskiej liczącej co najmniej 100 tys. mieszkańców jest prezydent. Nawet gdybyśmy przekroczyli ten próg, nie mielibyśmy go.

Reklama | Czytaj dalej »

Jakie widzi Pan plusy i minusy mariażu tych dwóch samorządów?

- Ustawodawca wprowadził premię za łączenie się samorządów w postaci zwiększonego przez 5 lat o 5% udziału w podatku od osób fizycznych. Miasto Chojnice w 2011 roku planuje dochody z tego źródła w wysokości 19,7 mln zł, gmina miałaby 5,2 mln zł. Gdybyśmy połączyli się, suma tych kwot zwiększyłaby się o 1,026 mln zł. Jako gmina wiejska o małym zaludnieniu otrzymujemy subwencję wyrównawczą w wysokości 2,37 mln zł rocznie. Stracilibyśmy ją po połączeniu. Czyli przez 5 lat nowa gmina miałaby ponad 5 mln zł więcej dochodu z podatku, ale w tym czasie gmina wiejska nie uzyska około 11,5 mln zł subwencji „ludnościowej”. Patrząc od strony ekonomicznej, połączenie jest totalnym nieporozumieniem. Kolejna sprawa trudna do zaakceptowania to przyszłe współrządzenie w radzie miasta i gminy oraz niekorzystny dla gminy układ miejsc w niej. Z miasta pochodziłoby 16 radnych, z terenu gminy 6 radnych. Każdy z nich w czasie sprawowania swego mandatu musi myśleć o swoich wyborcach, którzy go rozliczą za to, co zrobił dla swej wsi czy osiedla. Siłą rzeczy w takiej radzie dominowaliby radni miejscy. Zapewniam też, że nie będzie nam brakować dochodów. Gmina będzie otrzymywała rocznie ze strefy ekonomicznej w Topoli ok. 3 mln zł, z ZZO w Nowym Dworze 2 mln zł, z elektrowni wiatrowych także ok. 2 mln zł. Jeśli powstanie galeria w Pawłówku, będzie kolejne 1,5 mln zł.

Czy władze gminy będą prowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne lub badanie opinii publicznej?

- Nie zamierzamy, gdyż uważam, że z punktu widzenia mieszkańców gminy, nie wójta Zbigniewa Szczepańskiego, połączenie jest wbrew ich interesom. Mogą oni ocenić, jak wyglądają nasze miejscowości, a jak np. osiedle Igły. Widać wyraźnie różnicę pomiędzy rozwojem wioseczki w mieście Chojnice a wioseczkami w naszej gminie. Jeśli będzie decyzja o referendum lokalnym, to zdajemy się na decyzję mieszkańców. Na szczęście to nie wójt i burmistrz decydują o tych kwestiach, a mieszkańcy.


Stawiamy pytanie na portalu także o możliwość rozszerzenia granic miasta w stronę Chojniczek i Charzyków. Czy byłby Pan zwolennikiem takiego rozwiązania?

- Równie dobrze mógłbym odwrócić pytanie i wywołać dyskusję nad przekazaniem nam osiedla Igły. Pokazalibyśmy, jak ta wieś powinna wyglądać. Dziwię się temu pytaniu, bo w Charzykowach w ostatnich latach zainwestowano ze środków własnych, unijnych, także z miasta w port jachtowy, ok. 40 mln zł. Sporo także wydaliśmy w Chojniczkach. Myślę, że nie jest powodem takiej sugestii fakt, że burmistrz mieszka w Charzykowach. Jestem dumny z tych miejscowości. Są to piękne wizytówki naszej gminy, także miasta Chojnice.

W tej chwili miasto i gmina zgodnie współpracują w Banku Żywności, Promocji Regionu czy przy ZZO w Nowym Dworze. Czy znalazłyby się nowe pola dla podobnych porozumień?

- Na pewno tak. Miasto Chojnice nie jest prywatnym ranczem burmistrza, tak jak i gmina dla wójta.

 

Mieszkańcy głosując na nas w ostatnich wyborach oceniali nas przez pryzmat dobrej, partnerskiej współpracy. Oczekuję jej z wzajemnością, nie na zasadzie oszczerstw, pomawiania, ingerowania w wewnętrzne, suwerenne decyzje sąsiedniego samorządu.

 

Dopuszczam możliwość pomocy MZK w kolejnych latach, aby zlikwidować deficyt, który powstaje na naszym terenie. Również jest realny w przyszłości wykup udziałów w tej firmie. Poprzez związki celowe, komunalne, możemy razem rozwiązać wiele problemów, ale w atmosferze spokoju. Emocje nie mogą nami kierować. Sądzę, że od zaraz możemy współpracować na płaszczyźnie planowania przestrzennego. Nigdy ten temat nie był przedmiotem jakichkolwiek rozmów. W mieście Chojnice powstają trzy galerie handlowe bez konsultacji z gminą Chojnice. W naszej gminie ma powstać jedna galeria i jest jakiś problem. Dla mnie niezrozumiały i irracjonalny.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

35 komentarzy

~ulicznik
Droga Alicjo: zarówno droga do Pawłowa jak i droga na Bytów są drogami wojewódzkimi i wójtowi nic do nich. Prosze podziękowa jasnie oswieconej rzadzoacej w województwie Platformie Obywatelskiej za niemoc na drogach.
23 Września 2011, godzina 09:13
~Krzyś
Panie Burmistrzu z całym szacunkiem do dokonań wspólnych miasta i gminy Chojnice co skutkowało wspaniałą współpracą ,a także odzwierciedlało Wasze poparcie. Pan ma dążenia "dyktatorskie" i jedynie przez Pana uważaną słuszność! W następnych wyborach to poparcie spadnie jak Pan nie będzie dążył do budowy ,a do dewastacji tego dorobku obu samorządów. Zachęcam obu Panów do rozmowy, podania sobie ręki ,a jak to nie pomoże to przyda się "zimny prysznic" we wspólnej kabinie. Życzę rozwagi w działaniu.
22 Lipca 2011, godzina 13:59
do Kazimierza Małego- ja tez nie dyskutowalem z Toba a jedynie odnioslem sie do wpisu ~as. roznica pomiedzy gmina wiejska a miejska jest taka ze miasto mozesz"ogarnac" i widzisz co sie dzieje kazdego dnia. gmina wiejska zas to wiele wiosek , osad czy nawet wybudowan. i w tym kontekscie temat chodnikow staje sie o wiele bardziej skomplikowany niz mogloby sie wydawac mieszkancowi chojnic. bo co nas mieszczuchow interesuje? ano rynek , glowne ulice i place w miescie i stan miejscowosci turystycznych w gminie . nie widzimy ile drog, chodnikow itd powstaje w lichnowych, angowicach, slawecinie..............czy nawet chojniczkach. a z drugiej strony nie zdajemy sobie sprawy ile ulic w chojnicach nie podlega miastu (drogi wojewodzkie, powiatowe). zeby wiec rzetelnie rozmawiac o chodnikach trzeba brac pod uwage calosc gmin.
18 Lipca 2011, godzina 14:58
~Do wyborcy

Miasto remontowało: Jana Pawła II, Książąt Pomorskich, Filomatów, Składową, Zakładową, 31-ego Stycznia, Morozową, Igielską, Człuchowską, Sukienników, Gdańską. Musiało też zbudować 21 nowych ulic osiedlowych. Powiat remontował: Brzozową, Dworcową, Lichnowską i Przemysłową. Tak, więc kolego wyborco – jak coś piszesz, to najpierw się zastanów.
18 Lipca 2011, godzina 10:44
~Kazimierz Mały
Do Krzys – nie dyskutuję z Twoją analizą. Pisząc o chodnikach mam na uwadze główne ciągi komunikacyjne w Funce, Bachorzu i Sworach, a Ty kolego piszesz o osiedlach w Chojnicach. W ciągu ostatnich lat zbudowano w Chojnicach wiele. Chodzi mi o to, że Twoje porównanie nie jest adekwatne.
18 Lipca 2011, godzina 10:44
~wyborca
DO ALICJI ile miasto wydało na remont dróg, a ile starostwo wydało na drogi w mieście większość dróg remontowanych w mieście to są drogi powiatowe, i tutaj widzimy jak traktowani by była wieś przez burmistrza wszak ma większość w powiecie
17 Lipca 2011, godzina 12:07
Dzień dobry.
Tak trzymać Panie Wójcie.
Nie zawsze większy może więcej.
Pozdrawiam
17 Lipca 2011, godzina 08:10
mimo ze zaden z tych dwoch to nie moja bajka to w tym bezposrednim starciu punkt dla szczepanskiego. kilka refleksji--.
1. konflikt stal sie otwarty od informacji o budowie galerii w pawlowie. mam tu czucie ze nie chodzilo o podatki z nieruchomosci tylko o kolejnosc wybudowania galerii. ta "gminn" galeria jest najwieksza konkurencja dla tej "promowanej" przez finstera. pan z bylych "mebli" ma od dawna wyjatkowe wzgledy we wladzach miasta.chocby dzisiejsza informacja o remoncie sieci wod-kan w towarowej.pod kogo inwestycje? teraz decyzja o remoncie nawierzchni. sobol tylko moze pomarzyc o takim zbiegu okolicznosci.
2. miasto za czasow finstera staje sie dzielnica podmiejska(udzial nowej zabudowy miejskiej do typowo wiejskiej widoczny golym okiem) stad koniecznosc "zdobywania" terenow na powiekszanie wioski.
3. "pokretne" i kompletnie nielogiczne tlumaczenie finstera mozliwosci polaczenia gmin powoduje ze staje sie to niemozliwe- do zrozumienia.sam dyrektor urzedu , na rozkaz szefa tlumaczy jeszcze bardziej "zrozumiale".
moja ocena- finster wkurzony ze szczepanski "wlazi" mu w tematy galeryjne typowymi strzalami PR prubuje temu drugiemu "zrobic opinie". teraz powinien (a moze juz to robi?) podpuscic kogos zeby "zrobil" jakis bilbord i bedzie strategia.
a tak powaznie-o ile poszlo?
p.s. do as- chodniki to to cos co jest na osiedlu asnyka , polowie slonecznego, czesci lesnego .......itd...?
15 Lipca 2011, godzina 22:30
~do anonima
Ty anonim to chyba korka nie widziałeś, pojedź do innych miast, a zobaczysz korki. W dupie byłeś gówno widziałeś..
15 Lipca 2011, godzina 21:53
~as
chodniki to kolego poprawa bezpieczeństwa dla ludzi pieszych, to standard, który obowiązuje już wszędzie, tylko nie w naszej gminie.
15 Lipca 2011, godzina 21:52
~do Kazimierza Małego
Po co w Funce czy Bachorzu chodniki? Nie są potrzebne! Czy to nowy trend, by wszystko brukować, nawet bez potrzeby?
15 Lipca 2011, godzina 21:04
~anonim
Do Alicji. Ulice w Chojnicach mają nowe nawierzchnie ale są zakorkowane.
15 Lipca 2011, godzina 19:39
~ALICJA
Nie rozumiem czego Burmistrz miałby się od Wojta nauczyć? Droga z Chojnic do Pawłowa jest chyba najgorszym odcinkiem dróg w Polsce. Droga z Chojnic na Bytów też jest w opłakanym stanie. Wójt chwali sie psią górą? Często bywam w tamtych rejonach i zagospodarowanie tego terenu mimo upływu czasu jest mizerne. A Funka i Bachorze tam się nic nie zmieniło od wielu lat. Ulice w naszym mieście mają nowe nawierzchnie i piękne chodniki. Wjazd do miasta z każdej strony jest estetyczny i zadbany.
15 Lipca 2011, godzina 12:18
Oceniono 1 raz 1
~Marcel
Panowie ! Jesteście waleczni i nikt z Was nie odpuści . Kopiecie między sobą głęboką fosę i w pewnym momencie nikt już przez Nią nie przejdzie. Dajcie spokój - mówię to w dobrej wierze, gdyż to Wy Jesteście od gaszenia pożarów a nie od ich wzniecania. Palicie za sobą ziemię i najgorsze, zostaliście UWIEDZENI przez emocje i ludzi , którzy dolewają oliwy a NIC FAJNEGO I PRZYJAZNEGO SOBĄ NIEREPREZENTUJĄ. Jeśli chcecie tak dalej działać, to odrazu wykopcie dwa groby. Przecież Wy Macie we krwi budowanie a teraz zaczeliście konkurować w sposób znany mi do tej pory tylko z przykładów PIEKARZA "ARTYSTY".
Ja mały człowieczek proszę Was o to. Zyczę Wam dobrze, stąd moje słowa. QUO VADIS DOMINE?
15 Lipca 2011, godzina 12:15
~Tutaj Kaziu
Zapomniałbym. Panie wójcie: a w jakim to rankingu gmina Chojnice jest wiodąca? Czy inaczej, należy do wiodących w Polsce? Co to za klasyfikacja?
A może ze względu na Psią Górę?
Na hipotece 4,5 mln złotych a wioski żeglarskiej nie ma.
A spa?
Też nie ma!
A za ile sprzedaliście tą działkę? A jak można ją odebrać z powrotem? A może można ale trzeba wpłacić 4,5 mln zł?
Na działce jest kilka małych obiektów o małej wartości - O, ZAPRAWDĘ TO JEST WIODĄCA INWESTYCJA W POLSCE.
A i jeszcze jedno: niech mi Pan wójt wytłumaczy: jak nabył działkę w Charzykowach?
Czy prawdą jest, że gmina sprzedała ją pewnej firmie a Pan wójt po kilku latach ją odkupił?
Czy będzie na niej hotel i cassino jak Pan deklarował, a jeżeli nie to dlaczego?
Pozdrawiam Pana gorąco.
15 Lipca 2011, godzina 12:02

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 403.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 428.00 436.00 NOKNOK 31.20 33.90
GBPGBP 493.00 501.00 SEKSEK 35.60 36.70
Aktualizacja: 2024-05-19 12:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 398.00 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 424.50 429.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 429.00 435.50 NOKNOK 31.30 33.80
GBPGBP 495.00 501.00 SEKSEK 35.70 36.60
Aktualizacja: 2024-05-19 12:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Weźmiesz udział w chojnickiej Nocy Muzeów?Ceny paliw2024-05-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.87 zł 7.57 zł 6.92 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij