Poniedziałek, 15 Lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. je, mz

Ulgi dla niepełnosprawnych ograniczone

Zakład produkcyjny przy ul. Kolejowej.

Zakład produkcyjny przy ul. Kolejowej.

Jesienią 2010 roku Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jej skutki w Chojnicach odczuły zakłady pracy chronionej.

Koalicjanci zmieniają ustawę

Jako główną przyczynę jej uchwalenia koalicja rządowa podawała konieczność wprowadzenia oszczędności, gdyż Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) groziła utrata płynności finansowej. Jedną z wielu wprowadzonych zmian jest ograniczenie zakresu zwolnień podatkowych. Od 1.01.2011 roku nie muszą płacić podatku od nieruchomości tylko te zakłady, które zatrudniają co najmniej 30 % osób niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo, zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Reklama | Czytaj dalej »

W maju 2010 parlamentarzyści PO otwierali swe biura w chojnickim Mostostalu. Przyjął ich później w siedzibie swojej firmy Kazimierz Ginter (po prawej). Od lewej - Jarosław Wałęsa i Adam Szejnfeld.

Do 2010 roku ta ulga dotyczyła wszystkich zakładów pracy chronionej, które utrzymywały wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 40 %, z zastrzeżeniem, że minimum 10 % zatrudnionych ma lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Ustawodawca wymagał, aby środki ze zwolnień podatkowych (nieruchomości, leśny i rolny) w 90 % trafiały do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Pozostałe 10 % należało przekazać do PFRON. Budżet Chojnic na tym nie stracił, gdyż podatek od nieruchomości refundował mu PFRON. W 2010 roku było to 422 tys. zł za 4 funkcjonujące w Chojnicach zakłady pracy chronionej. W bieżącym roku działają już tylko dwa. Za jeden z nich PFRON sfinansuje podatek od nieruchomości. Dotyczy to Spółdzielni Inwalidów. Inny zakład powinien uczynić to bezpośrednio.

Czy nowe przepisy są niepełnosprawne?

Jest to Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych inż. Kazimierz Ginter w Chojnicach, który status  Zakładu Pracy Chronionej posiada od 1999 roku. Pracują w nim obecnie 183 osoby, w tym 80 niepełnosprawnych. W stopniu lekkim – 45 osób; umiarkowanym – 34 osoby; w znacznym jedna osoba. Jak poinformowano nas w ZPMB, w 2010 do ZFRON przekazano ok. 250 tys. zł. Na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych, czyli wydatki na ułatwienie podstawowych czynności życiowych, przeznaczano 10 % tej kwoty. Programy rehabilitacyjne, czyli np. kursy przekwalifikujące niepełnosprawnego do nowego zawodu i zakup wyposażenia jego stanowiska pracy, to kolejne 15 %. Reszta, czyli 75 % ZFRON, wydawane było w zakładzie na pomoc służącą osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu ich obowiązków poprzez modernizowanie stanowisk pracy.

Zbiór chojnickich Oskarów za Dokonania Roku wystawiony w holu firmowego budynku.

W kwietniu 2011 właściciel zakładu wysłał do burmistrza Arseniusza Finstera prośbę o zmiany decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości. Łączna ich wartość to prawie 283 tys. złotych. Jako uzasadnienie swego wniosku Kazimierz Ginter podaje, że „środki pochodzące z ulg w podatku od nieruchomości dotychczas przeznaczałem na pomoc w zatrudnieniu i rehabilitacji pracownikom niepełnosprawnym. Pozbawienie mojej firmy tych dochodów spowoduje, że nie będę mógł pomagać pracownikom i zwrócą się oni do Pana Burmistrza o udzielenie pomocy w zakupie leków, refundacji remontów oraz pomoc w leczeniu specjalistycznym.”

Burmistrz prosi posłów o pomoc

Urząd miejski nie przychylił się do wniosku właściciela zakładu: „Wysokość stawek podatkowych wynika z regulacji ustawowej, a ponadto musi być zachowana zasada równości w stosunku do wszystkich podatników naszego miasta.” Burmistrz Arseniusz Finster postanowił jednak wystąpić do chojnickich parlamentarzystów z prośbą o podjęcie działań, które zmieniłyby prawo w zakresie dotyczącym zakładów pracy chronionej i stosowanych ulg w podatku od nieruchomości. Uważa, że nowelizacja wprowadza nieuzasadniony podział niepełnosprawnych na dwie kategorie, z których jedna korzysta z pomocy państwa, druga jest jej pozbawiona. Ma to być niezgodne z konstytucją.

Co na to posłowie z Chojnic?

Leszek Redzimski (PO) jesienią 2010 jeszcze nie był posłem, ale zapewnił nas, że dogłębnie zapozna się z całą sprawą. Jacek Kowalik (SLD) uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby spotkanie w ratuszu w najbliższym czasie wszystkich lokalnych parlamentarzystów, Kazimierza Gintera oraz burmistrza, aby wypracować wspólne stanowisko. Piotr Stanke (PiS) jest od prawie 4 lat członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. - Temat jest mi bardzo dobrze znany, gdyż moja komisja pracowała nad tą nowelizacją. Nie zgadzaliśmy się, jako Prawo i Sprawiedliwość, z wieloma zapisami w niej. Część z nich była dobra, dlatego wstrzymaliśmy się od głosu. Do końca kadencji pozostało kilka miesięcy, nie ma więc szans na to, aby koalicja rządowa, która była inicjatorem zmiany prawa, zgodziła się na kolejną nowelizację. Nad tym problemem mogą pochylić się parlamentarzyści następnej kadencji – zauważył Piotr Stanke.

Ta róża jest podziękowaniem szachistów UKS - 8 za umożliwienie udziału w rozgrywkach II ligi szachowej.

Właściciel o przyszłości zakładu

Zwróciliśmy się do Kazimierza Gintera z pytaniem o najbliższe plany dotyczące firmy przy ul. Kolejowej. - Od początku istnienia zakładu obserwuję ciągłe ograniczanie ulg dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne. Niewykluczone, że wkrótce zrezygnuję ze statusu zakładu pracy chronionej lub ograniczę zatrudnienie. Innym wyjściem byłoby zwolnienie osób zdrowych, aby dochować w firmie od 1.01.2012 progu zatrudnienia 50 % osób niepełnosprawnych i 20 % osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności  albo znalezienie takiej grupy osób. Każde z tych rozwiązań jest trudne. Zmniejszenie ilości środków finansowych na ZFRON odbije się na możliwości pomocy niepełnosprawnym oraz modernizowaniu ich stanowisk pracy.
Najbliższe miesiące pokażą, czy w firmie Kazimierza Gintera dojdzie do zmian.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~przezorny
Dzięki za te opinie o pracodawcy. Tyle się złego słyszało ale widać jest to prawdą. Zresztą skoro tyle ludzi się wiecznie zwalnia to musi tam być nie wesoło. A jeżeli ktoś zadaje głupie pytanie typu """że dlaczego wtedy tam pracuje tyle osób"""""" to odpowiedź jest prosta pracują do kresu wytrzymałości bo pracy nie ma, a z czegoś trzeba żyć. Ale jak widać z ogłoszeń często pracownicy się tam zmieniają. Ida z reguły ci co nie słyszeli o tej firmie i ich zasadach tam panujących albo ci co chcą się przekonać na własnej skórze. Ja już nieraz się sparzyłem i teraz zanim spotkam się z pracodawcą szukam opinii na jego temat. Kolejne kłopoty nie są mi potrzebne.
13 Listopada 2012, godzina 05:45
~ostatni atak spawacza
AVE MOSTOSTAL
01 Sierpnia 2011, godzina 00:05
~ostatni atak spawacza
Pracowałem tam 17 lat,pamiętam lata świetności kiedy był jeszcze dyrektor - facet z jajami,potem nastała era prezesa o którym nie chce mi się nawet pisać bo ludzi uważał za bydło,teraz mleko się rozlało i nie ma kto tym biednym przestraszonym zarobionym ongiś po pachy pracownikom pomóc.Teraz to już jest pozamiatane i zaklepane ,pozałatwiała to za was niewidzialna ręka rynku.Szok co?
31 Lipca 2011, godzina 23:38
Oceniono 1 raz 1
~NK
Gwizdek to był atrybut " Bosa" aż kiedyś został mu w gardle przy bliskich spotkaniach z pracownikiem... Ta firma to autentyczny obóz pracy , znajomy tam pracował , Ginter nie zwalnia ludzi , on ich wykańcza i sami się zwalniają , bo być niewolnikiem i szmatą to żadna przyjemność w dobie XXI wieku.
31 Lipca 2011, godzina 18:09
Oceniono 1 raz 1
~gosć
O co chodzi z tym gwizdkiem Gintra ?
31 Lipca 2011, godzina 12:32
~Racjonalista
P Ginter jest kapitalistą i wbijcie sobie do łbów że to on dyktuje warunki ,widać przy takim bezrobociu może sobie pozwolić na wiele .Wykorzystał moment przy transformacji bo akurat był u żłobu i wygrał.Inna sprawa ,że ma wydumane ego i prostackie maniery,no ale to prosty chłopek a jak wiadomo frak pasuje dopiero w trzecim pokoleniu.
29 Lipca 2011, godzina 17:51
Oceniono 1 raz 1
~gość 12
Jak u Ginetra jest tak źle to dlaczeg pracuje tam tyle ludzi (pawie 200)? To ich wybór nikt ich nie zmusza!
29 Lipca 2011, godzina 11:00
Oceniono 3 razy -1
~gość
na temat ZREMB-u, powinna już zacząć pisać lokalna prasa, poza nowym "dyrektorem", który ostatnio produkował okna, tam też było "fajnie", dobra jest również pani v-ce
29 Lipca 2011, godzina 07:33
~ktos
Ludzie! Takie dokladne informacje macie co tam sie tez nie dzieje a jeszcze nikt konkretnych ruchow nie zrobil aby powiadomic stosowne instytucje.To jest jego firma wiec robi sobie facet co chce a wy zawsze mozecie sie zwolnic skoro jest tam tak zle.
29 Lipca 2011, godzina 07:12
Oceniono 1 raz 1
~Obywatel Chojnice
Jezeli juz nie musi wychodzi ze swojego Biura to czysty Lans Burżuazja kurde coż takiemu to wolno... ehh i ten jego nie wyrazna mowa... taki rosyjski akcent Duzo zdrowka dla pracownikow
28 Lipca 2011, godzina 22:18
~oj oj oj
pan poseł i reszta lokalnych parlamentarzystów , urzędników oraz księża doskonale wiedzą jaka jest rzeczywista prawda w firmie Ginter. Niech nie robią komedi.To jakieś mydlenie .Gdzie konkretne kontrole PIP, ITD,Stacja Diagnostyczna na ul. Kościerskiej, URZĄD SKARBOWY/Policja skarbowa? Kamery na stołówkach, szatni tej w biurowcu w piwnicy-to beszczelne zabieranie prywatności i imtymności .Kupowanie materiałów w dz. sprzedaży to już oficjalnie się mówi na rachunek czy bez. Samochody , przyczepy same złomy ale przeglądy techniczne na ul. Kościerskiej przechodzą. A jaki jest obecnie stan zdrowia sprzątaczki która już nie pracuje? A mobing ciągle stosowany?Oj oj oj , itd. wiele tego
28 Lipca 2011, godzina 18:36
~ninja
ZREMB ludzie lecą na pyski zwalniają po parę osób każdego miesiąca tak by nie wyglądało to jak zwolnienia grupowe ostatnio nowy dyrektor wręcz nakazał ludziom robić po 12h skąd on w ogolę się wziął na niczym się nie zna debil nie ma żadnego pojęcia na temat funkcjonalności tego zakładu a już nie wspominając o wykonywanej pracy przez robotników
28 Lipca 2011, godzina 16:09
~do obywatela
słyszałem, że z gwizdkiem przestał już chodzić. teraz ma kamery i megafony. może gwizdać i krzyczeć bez wychodzenia ze swojego ogromnego niczym własne ego gabinetu, a nawet bez ruszania się ze skórzanego fotela. wystarczy cyk na pilocie, rzut okiem na zamontowaną na ścianie plazmę i parę szorstkich i soczystych słów do mikrofonu to jest dopiero lans.
28 Lipca 2011, godzina 13:51
Oceniono 2 razy 2
~kolega z betoniarki
Ty nie dyskutuj tylko syp ten beton bo Kazik wszystko widzi w kamerze!!!
28 Lipca 2011, godzina 10:43
Oceniono 2 razy 2
~obywatel Chojnic
Czy pan G chodzi z gwizdkiem i krzyczy do wszystkich "Zapier....ć!" ?
Może ktos na to zwroci uwage co w tym zakladzie sie dzieje? a nie, pochwaly dawac
28 Lipca 2011, godzina 09:55
Oceniono 2 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 49.70 52.10
EUREUR 423.00 429.00 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 432.00 440.00 NOKNOK 29.50 32.40
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.67 395.41 DKKDKK 49.80 52.00
EUREUR 423.78 427.79 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.60 32.30
GBPGBP 503.47 508.78 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij