Niedziela, 21 Lipca 2024 | Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora chojnice24 na komórkę
Strona głównaZdrowie
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Szpital nie jest zainteresowany stomatologią dla niepełnosprawnych

fot. zdjęcie ilustracyjne

fot. zdjęcie ilustracyjne

Wniosek komisji społecznej o rozważenie możliwości utworzenia poradni stomatologicznej dla osób niepełnosprawnych, wymagających w trakcie zabiegów często znieczulenia ogólnego, nie znalazł przychylności w chojnickim szpitalu. Leszek Bonna odbija piłeczkę do miejsca skąd pismo wypłynęło, czyli ratusza powołując się na ustawę o samorządzie gminnym i zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty...Jak trudno wytrzymać z bolącym zębem chyba zdążył się przekonać każdy z nas. Jak sytuacja potrafi być dramatyczna, kiedy ból atakuje niepełnosprawne dziecko, którego strach i dysfunkcje przekreślają zabieg w poradni stomatologicznej  bez znieczulenia ogólnego najlepiej wiedzą jego rodzice. Oni tez poprosili przewodniczącą komisji społecznej o pomoc w rozwiązaniu problemu, ponieważ w Chojnicach nie ma możliwości skorzystania z takich usług. Pozostaje więc Bydgoszcz, Gdańsk, Słupsk i do niedawna Koszalin. Joanna Warczak przytaczała historię niepełnosprawnej dziewczynki z bólem zęba, której mamie dosłownie po kilku dniach błagania udało się umówić wizytę w Bydgoszczy. W Gdańsku kazano czekać dziewczynce kilka miesięcy.

- Tak naprawdę to są potrzebne trzy pomieszczenia: gabinet, w którym jest rejestracja, gabinet zabiegowy i sala wybudzeń. Tak naprawdę nie trzeba wiele, a osoby niepełnosprawne mogą się poczuć zaopiekowane. To jest tak ważne, aby matka miała to poczucie, że to jest nagle i otrzymuje tą pomoc, jeżeli chodzi o swoje dziecko - mówiła Joanna Warczak, której w sukurs przyszedł Maciej Kasprzak. – Ja sam jestem ojcem niepełnosprawnego dziecka, więc wiem jak to jest. Jedną z najcięższych wizyt właśnie była wizyta u stomatologa. Byłem w tej komfortowej sytuacji, że małżonka jest anestezjologiem i podjęła się znieczulenia ogólnego syna - wspominał radny. Wniosek do burmistrza o skierowanie pisma do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach oraz Rady Społecznej Szpitala z prośbą o rozważenie możliwości utworzenia poradni stomatologicznej dla osób niepełnosprawnych poprali wszyscy radni zasiadający w komisji społecznej.

Pismo na posiedzeniu rady społecznej szpitala przytoczył przewodniczący Marek Szczepański.

Reklama | Czytaj dalej »

Pismo do dyrektora szpitala

Leszek Bonna przypomniał, że szpital od ponad 20 lat nie zajmuje się stomatologią. - Jest to zupełnie inny zakres udzielanych świadczeń zdominowanych na rynku chojnickim  przez indywidualne praktyki stomatologiczne. W powiecie chojnickim  bodajże 20 stomatologów ma zakontraktowane usługi w tym zakresie i kilka większych podmiotów. Poza tym, zdaniem dyrektora lecznicy, gabinet stomatologiczny dla osób niepełnosprawnych łapie się w zadania własne samorządów gminnych, konkretnie w punkcie o ochronie zdrowia.

Od ponad 20 lat...- Komisja społeczna rady miasta powinna zwrócić się do rady miasta o podjęcie uchwały o powołaniu do życia poradni stomatologicznej w celu zapewnienia podstawowych świadczeń zdrowotnych dla części mieszkańców miasta Chojnice. My nie mamy ani zasobów lokalowych, ani żadnych kadr przez to, że się tym nigdy nie zajmowaliśmy. (...)Co najważniejsze nie mamy środków na uruchomienie tej działalności - mówił dyrektor zaznaczając, że tutaj widzi rolę wójtów, burmistrzów i innych samorządowców.  


Komisja społeczna powinna zwrócić się...- Jak trwoga, to do szpitala. (...) Swego czasu mieliśmy duży problem. Jest gros rzeczy, które powinny realizować podmioty niepubliczne w ramach kontraktu z NFZ, a nie tylko publiczna placówka, jaką jest szpital -  podsumował Marek Szczepański.

 

Przeczytałem to jakby po to, żeby pokazać, jak trwoga to do szpitala

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~max
Jak widać problem nierozwiązywalny jak z przysłowiowym skupem opakowań szkalanych w PRL!Ale jest nadzieja -mamy PRL _ Bis a może sie uda jak zachoruje kot prezesa ?!Usłużne pachołki załatwia wszystko aby sie przypodobać ! Dyr Bone rozumiem !Po co mu nowy kłopot ?! On ma swoje biznesy w Jarcewie i w innych miejscach!
23 Stycznia 2018, godzina 10:46
Oceniono 2 razy 2
~korzystający z pomocy "specjalnych" gdańskich stomatologów
Witam
niestety większość z piszących komentarze poniżej nie ma zielonego pojęcia jak wygląda
zabieg stomatologiczny osób niepełnosprawnych dlatego kilka słów wyjaśnienia:
- po pierwsze problemem nie jest dojazd 100, 200 a nawet 300 km tylko terminy
- problemem nie jest tez cena, chętnie zapłacę w Chojncach podwójną stawkę byle dziecko było przyjęte od razu i nie cierpiało
- po drugie np. w Gdańsku wykonywane są tylko dwa zabiegi dziennie
- obecnie terminy zapisów to jesień 2018
- czy mam udać się do Pana Jackowskiego aby przepowiedział mi termin bólu zębów mojego dziecka np. 1 czerwiec a może 15 wrzesień
- w dniu wizyty dziecko musi być w 100% zdrowe, nie może mieć nawet kataru, żadnej infekcji - gdyż lekarze nie przeprowadzą zabiegu i od nowa trzeba się zapisać w kolejkę czyli przynajmniej pół roku oczekiwania
- do tego komplet badań - krew, ekg, zaświadczenie od pediatry i wszystkich lekarzy u których się leczy
- i jeżeli te wszystkie warunki zostaną spełnione dziecko będzie miało wykonany zabieg.
W tym miejscu gorące podziękowania dla wspaniałego zespołu stomatologii ze Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku za wspaniałą opiekę i podejście do pacjentów.

tym którzy twierdzą że wystarczy iść do przychodni i zostaną przyjęci na drugi dzień od ręki życzę dużego bólu zęba i żeby na własnej skórze się przekonali jakie są kolejki w Chojnicach nawet w prywatnych gabinetach dla osób zdrowych i jak długo trwa nawet "minuta bólu zęba" i może wtedy trochę im się w głowach rozjaśni.

tym którzy "zazdroszczą" 1300zł zasiłku opiekuńczego rodzicom czy opiekunom osób niepełnosprawnych lub schorowanych życzę aby nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji. Chętnie dam im te 1300zł na miesiąc, tylko niech "uzdrowią" moje dziecko. Właśnie ze względu na opiekę nad osobami niepełnosprawnymi lub starszymi nie są w stanie pracować a chętnie pracowaliby nawet na dwa etaty. Ten zasiłek często nie pokrywa nawet kosztów leków i rehabilitacji, a co tu mówić o pozostałych kosztach życia.

Jak to mówią mądry zrozumie a głupiemu i tak nie wytłumaczysz...

Wszystkim życzę jak najmniej wizyt w gabinetach stomatologicznych, a opiekunom osób chorych i niepełnosprawnych oddziału stomatologii "specjalnej" w chojnickim szpitalu.

I tak na marginesie w Gdańsku nie ma szpitala Mikołaja Kopernika przy ul. Jana Pawła II 50 tylko jest szpital Św. Wojciecha prowadzony przez Copernikus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.02 Stycznia 2018, godzina 23:24
Oceniono 8 razy 4
~to może w "szpitaliku" w Jarcewie będą zaintersowani
w końcu to też interesy Bonny, czego nie robi się dla kasy?
02 Stycznia 2018, godzina 20:06
Oceniono 13 razy 3
~do lekarz od mama
Czy ja napisłam że nieuki mają leczyć mi dziecko? Nie. Napisałam,że oddziału brak. A czytaj głąbie dziecku jak płacze że boli.100km do najbliższego oddziału to zbyt dużo.
02 Stycznia 2018, godzina 18:36
Oceniono 12 razy -2
~odp~do burmistrza Jak trwoga, to do szpitala...
Burmistrz ma w dupie niepełnosprawnych.Przez tyle lat gówno dla nich zrobił. Ma zdrowe dzieci to chorymi się będzie interesował ? Na chorych osobach się nie dorobi.
29 Grudnia 2017, godzina 12:50
Oceniono 18 razy -2
~lekarz
Wracając do meritum - chcecie by niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzicom było łatwiej - piszcie do swoich posłów i senatorów by zmienili prawo. Polskie prawo (nie tylko medyczne) było, jest i pewnie będzie tworzone w założeniu że każdy Polak (lekarz też) to potencjalny złodziej, łapówkarz, nieudacznik i morderca. Polskie prawo w założeniu nie powstaje by ułatwiać życie Polakom, polskie prawo w założeniu ma być represyjne i tak zagmatwane by na każdego i w każdej sytuacji można było znaleźć paragraf. W obecnym systemie, żaden lekarz nie zaryzykuje bliskiego spotkania trzeciego stopnia z siłownikami Ziobry, dla świętego spokoju i ochrony własnej d...py
29 Grudnia 2017, godzina 11:39
Oceniono 19 razy 3
~do ponizej
czytaj ze zrozumieniem, ale widac ze masz z tym problem

to ja nie napisałem ze siedzę i czekam itd..

ryja drzeć i żądać!!!! a ty co teraz robisz spójrz w lustro i kogo zobaczysz , juz sie boje
29 Grudnia 2017, godzina 11:37
Oceniono 14 razy -8
~to był twoj wybór - do lekarza????
a twój wybór zatrzymać dzieciaka niepełnosprawnego i teraz biadolić, trzeba było oddać do ludzi, którzy byli na tyle obrotni, że byłoby ich stać na zapewnienie wszelkich potrzeb dziecka - wykształceni, pracowici, zaradni, bogaci, a nie na MOPSIE, no...ale to był twój wybór, to czego narzekasz???
29 Grudnia 2017, godzina 11:32
Oceniono 17 razy -5
~do ZAINTERESOWANY
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/182264

mało tych zasiłków???? chyba starczy na paliwo do Słupska, tak jak to robią inni rodzice z chorymi dziećmi, jadą tam, gdzie jest ku temu specjalny odział, ale niektórzy rodzice w Chojnicach nic tylko ryja drzeć i żądać!!!!
Ktoś tu już Ci napisał: "siedzisz jak debil i czekasz" - możesz dziecku czytać bajki - ponoć inteligentni ludzie nie nudzą się w swoim towarzystwie.
29 Grudnia 2017, godzina 11:29
Oceniono 16 razy 0
~no tak
~lekarz - 5 lat najcięższych studiów w Polsce /na świecie
Ustawowa pensja lekarza - 1650zł netto, tyle co Polska ma do zaoferowania naszym lekarzom - cud, że jeszcze chcą tu pracować.

Pijak/pijaczka - łączne dodatki z MOPSU/GOPSU - ok. 1800zł (zasiłek, refundacja leków, darmowa żywność, darmowy węgiel, darmowe ubrania).
Szkoda, że swego czasu jednak Niemcy nas nie przejęli, niepotrzebnie Rosja nas oswobadzała, my nie potrafimy stworzyć NORMALNEGO KRAJU.

Kto tobie kazał nas oceniać pijak/pijaczka skad wiesz jaki jestem, no tak wszyscy do jednego worka.
A tobie cieżko ~lekarz - 5 lat najcięższych studiów w Polsce /na świecie, to był twoj wybór, podobno chcesz pomagac ludziom, czyli jakim aaaa zapomniałem zdrowym bo chorzy nie zasługuja.

29 Grudnia 2017, godzina 11:26
Oceniono 17 razy -1
~ZAINTERESOWNY
w Gdańsku / Słupsku są przychodnie
na NFZ można jechać i muszą przyjąć, 2 godziny drogi stąd, w czym problem????
dostajecie wszelkie pieniądze na chore dzieci, nawet do 1300zł, inni muszą pracować na takie pieniądze i płacić po 250-400 zł za plombę, a tu za darmo leczenie na koszt podatników, tylko dojechać, a jeszcze MOPS daje w nagłych przypadkach samochód za pieniądze podatników i znowu za darmo jedziecie, czego jeszcze?????

MOPS SAMOCHÓD W JAKICH REALIACH TY ZYJESZ, A SKĄD TAKIE INFORMACJE ZE ZA DARMO ,

WIESZ CZEGO CHCEMY ABY NASZE DZIECKO BYŁO ZDROWE, ROZUMIESZ, JA CHCE ISC DO PRACY A NIE MOGĘ, JA CHCE ISC DO DENTYSTY PRYWATNIE , ZADZWON PO DENTYSTACH I ZAPYTAJ KTO PRZYJMIE DZIECKO Z PORAŻENIEM MOZGOWYM , PODAJ JEDEN NUMER DO DENTYSTY KTÓRY WYLECZY MU ZAB , FAJNIE SIE PISZE ANONIMOWO
29 Grudnia 2017, godzina 11:20
Oceniono 19 razy -9
~lekarz - 5 lat najcięższych studiów w Polsce /na świecie
Ustawowa pensja lekarza - 1650zł netto, tyle co Polska ma do zaoferowania naszym lekarzom - cud, że jeszcze chcą tu pracować.

Pijak/pijaczka - łączne dodatki z MOPSU/GOPSU - ok. 1800zł (zasiłek, refundacja leków, darmowa żywność, darmowy węgiel, darmowe ubrania).
Szkoda, że swego czasu jednak Niemcy nas nie przejęli, niepotrzebnie Rosja nas oswobadzała, my nie potrafimy stworzyć NORMALNEGO KRAJU.
29 Grudnia 2017, godzina 11:19
Oceniono 15 razy 3
~ŚWIĘTA PRAWDA!!!!!
Że "siedzisz jak debil i czekasz" - możesz dziecku czytać bajki - ponoć inteligentni ludzie nie nudzą się w swoim towarzystwie.

Do burmistrza - jakbyś nie zauważył, Chojnice to nie tylko miasto niepełnosprawnych dzieci, choć czasem takie wrażenie można odnieść.

Dziękuję, że ktoś to w końcu napisał - niech niektórzy otworzą oczy i włączą myślenie plus wezmą się do roboty i przestaną żebrać, a w większości przypadków trzeba było nie chlać wódy w czasie ciąży i nie palić papierosów!!!!!
29 Grudnia 2017, godzina 11:13
Oceniono 16 razy -4
~lekarz
do poniżej - a tak konkretnie to jakie inne szpitale w innych miastach w których rodzice niepełnosprawnych dzieci nie mają problemów masz na myśli? Jakieś nazwiska innych dyrektorów?
29 Grudnia 2017, godzina 11:11
Oceniono 17 razy 1
~w Gdańsku / Słupsku są przychodnie
na NFZ można jechać i muszą przyjąć, 2 godziny drogi stąd, w czym problem????
dostajecie wszelkie pieniądze na chore dzieci, nawet do 1300zł, inni muszą pracować na takie pieniądze i płacić po 250-400 zł za plombę, a tu za darmo leczenie na koszt podatników, tylko dojechać, a jeszcze MOPS daje w nagłych przypadkach samochód za pieniądze podatników i znowu za darmo jedziecie, czego jeszcze?????


Szpital im. Mikołaja Kopernika
Poradnia Stomatologiczna

al. Jana Pawła II 50, 80-462 Gdańsk
Telefon do rejestracji: 587 684 000
Telefon: 587 684 000
http://copernicus.gda.pl/

Godziny otwarcia poradni
pn 07:30-14:30
wt 07:30-14:30
śr 11:00-18:00
czw 07:30-14:30
pt 07:30-14:30
Trafność wyszukiwania
Informacje ogólne
Szczegóły
Mapa
Szpital Specjalistyczny Słupsk
PORADNIA STOMATOLOGICZNA

ul.Hubalczyków 1, 76-200 Słupsk
Telefon do rejestracji: 598 460 579
Telefon: 598 460 579
http://www.szpital.slupsk.pl

Godziny otwarcia poradni
pn 07:30-13:30
wt 07:30-13:30
śr 07:30-13:30
czw 07:30-13:30
pt 07:30-13:30
29 Grudnia 2017, godzina 11:08
Oceniono 15 razy -3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.80 53.80
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 439.00 447.00 NOKNOK 30.20 33.10
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 32.00 37.40
Aktualizacja: 2024-07-21 16:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.22 396.99 DKKDKK 50.90 53.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.30 33.00
GBPGBP 505.64 511.55 SEKSEK 32.10 37.30
Aktualizacja: 2024-07-21 16:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij