Piątek, 19 Kwietnia 2024 | Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

O problemach w szpitalu, które nie istnieją...

Tych bynajmniej nie widzi starosta, któremu podległa jest placówka. Tymczasem o kontrolę inspekcji pracy w lecznicy, wypłatach najniższej krajowej w dwóch transzach, odejściach specjalistów i brak dialogu związków zawodowych z dyrekcją dopytywała opozycyjna radna.

 

W sprawach szpitala kolejny raz głos zabrała Mirosława Dalecka. Radna zmuszona była powrócić do  poruszanego już tematu oddziału ortopedycznego, z którego odsyłano pacjentów do innych placówek (Bydgoszcz, Kościerzyna, Gdańsk i Słupsk) na zabiegi. Powód? Złożenie wypowiedzeń przez lekarzy. Na dowód radna miała nawet potwierdzające to pismo, ale to jakimś trafem nie dotarło do adresata pytania, czyli szpitala. Stąd pytanie do starosty czemu nie przekazał w całości jej pisemnej interpelacji wraz załącznikiem. - Ogromnie się zdziwiłam i zaniepokoiłam, kiedy zapoznałam się z odpowiedzią ze szpitala, którą na prośbę dyrektora przygotował ordynator ortopedii pan doktor Krzysztof Winiarek. Cytuję fragment pisma: "ułatwiłoby gdyby pani udostępniła treść tego pisma, a nie posługiwała się nim na zasadzie „mam przed sobą pismo i nie zawaham się go użyć”. Jak można w taki sposób udzielać komukolwiek odpowiedzi sugerując, że radna próbuje straszyć, czy wręcz odgrażać się. Nic takiego nie miało przecież miejsca - mówiła Dalecka na wczorajszej sesji powiatowej.

- Pan tego do szpitala dalej nie przekazał, bo odp. b. mnie zaskoczyła...

Wskazywała, że próbowano sprzedać nieprawdziwe informacje, że pacjentów informowano jedynie telefonicznie, bo ma przecież takie pismo i to ze szpitalnymi pieczątkami. Sytuację na wspominanym oddziale jego szef tłumaczył żądaniami lekarzy o wyższe uposażenia i stanowiska kierownicze. Ci twierdzą, że to bezpodstawne oskarżenia, a prawdziwym powodem odejścia jest konflikt z przełożonym. Dalecka, która podjęła temat stwierdziła, że za to, iż ośmiela się pytać o sprawy pacjentów, teraz także ją próbuje się postawić w złym świetle.
Obecnego na sesji dyrektora opozycyjna radna zapytała czy przychyla się do zarzutów, które wobec lekarzy ortopedów wysunął ich były już szef. Przed jednoznaczną odpowiedzią Leszek Bonna się migał. Podkreślał, że to nie on jest autorem odpowiedzi dla radnej, a ordynator ortopedii. - Ja ją tylko przejrzałem. Ubrałem w odpowiednią formę graficzną - mówił Bonna, zaznaczając, iż nie zamierza jej komentować. Pozwolił sobie za to na ocenę osoby ordynatora. - Bardzo go szanuję i uważam, że prowadzi jeden z najlepszych oddziałów ortopedycznych w naszym województwie, jak nie w kraju.

- Ale rozumie pani, że to nie ja przygotowywałem...


Reklama | Czytaj dalej »
Szef lecznicy nie umiał też odpowiedzieć na pytanie, ilu pacjentów odesłano do innych szpitali.
Leszek Bonna przyznał za to, że w zarządzanej przez niego placówce trwa właśnie kontrola inspekcji pracy, co dopytywała dociekliwa radna. Pracownicy zarabiający najniższą krajową, czyli 2 tys. zł brutto od 1 stycznia 2017, wynagrodzenie dostali w dwóch transzach - 1 i 10 dnia miesiąca. - Jaki jest powód i jaka jest podstawa prawna, że w taki sposób można dokonać wypłaty najniższego wynagrodzenia za pracę? - pytała Dalecka na co dzień zajmująca się sprawami kadrowymi  w szkole.

- Ilu pracownikom nie wypłacono jednorazowo...

Okazało się, że w szpitalu w nowym roku nie aneksowano umów o pracę dla tych najmniej zarabiających, których uposażenie wzrosło zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez rząd.  - Tzw. wynagrodzenie zasadnicze było kierowane do pracowników 1 dnia, a wszystkie elementy ruchome, w tym również dodatek wyrównawczy, który nie jest stały - 10 - wyjaśniał dyrektor chojnickiego szpitala oburzony faktem, że o wypłacie zasadniczej pensji w ratach związki powiadomiły Państwową Inspekcję Pracy.

- Tzw. wynagrodzenie zasadnicze...

- Jestem spokojny. Uważam, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa. (...) Ubolewam nad jednym, że nikt się nie zastanowił skąd wziąć pieniądze w szpitalu na wzrost minimalnych wynagrodzeń.

- Ubolewam nad jednym...
Jak się okazało, grupa tych najmniej zarabiających jest bowiem duża. To ok. dwustu pracowników! Interesów wszystkich bronią związki zawodowe, których w lecznicy działa aż siedem. Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia zwrócił się niedawno do starostwa z prośbą o zorganizowanie rozmów z dyrektorem szpitala specjalistycznego. Do prośby tej nie przychylił się starosta, uznając, że nie ma takiej potrzeby. - Mało tego podkreśla pan w piśmie, że przewodnicząca, podając ją z imienia i nazwiska, związku działającego w szpitalu, cytuję "wywołuje niepotrzebne niepokoje opowiadając pracownikom o rzekomych restrukturyzacjach i zwolnieniach". Tą odpowiedzią opowiada się pan po stronie dyrekcji szpitala, lekceważąc działające w szpitalu związki zawodowe - Dalecka zwróciła się do włodarza powiatu. - Pan jako przedstawiciel władzy samorządowej powinien dbać o to żeby między związkami zawodowymi, a pracodawcami układało się jak najlepiej, aby były przynajmniej poprawne relacje. W sytuacji, w której pan, panie starosto, wypowiada się przeciw związkowcom zawodowym, podważając ich autorytet, odbiera pan sobie prawo i możliwość pełnienia  roli arbitra w sytuacjach kryzysowych.

- Mało tego, podkreśla pan w piśmie...Wypowiedź radnej wyraźnie poirytowała Stanisława Skaję: - O czym ja jako starosta, przedstawiciel władzy samorządowej, miałem rozmawiać ze związkami zawodowymi? O problemach, które nie istnieją? - No nie wiem, czy nie istnieją - powątpiewała radna. - Ja oświadczam, że nie istnieją - zapewnił starosta. Choć sam wspominał wystąpienie dyrektora szpitala na sesji, który brał pod uwagę likwidację kuchni, jeśli sytuacja finansowa szpitala będzie się pogarszała...

- O czym jako starosta miałem rozmawiać...

A o sianiu niepokoju starosta miał dowiedzieć się od... dyrektora szpitala. -  Pani sobie wyobraża, że w szpitalu mówią, nie idźcie do szpitala, bo tam zabijają kogoś?! To tak samo, nie idźcie do szpitala, bo tam będzie restrukturyzacja - taką mocną analogię poczynił.

- Jak pani sobie wyobraża...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

139 komentarzy

~do poniżej
która żadnych problemów w szpitalu przez dwie kadencje nie widziała, a radną która pokazuje problemy próbuje niszczyć i ośmieszać. Taka z niej hipokrytka
01 Marca 2017, godzina 14:57
Oceniono 2 razy 2
~Zgłoście się
do radnej powiatowej i zarazem członkini rady społecznej szpitala p. Bożeny Stępień. Nie wiem czy nadal z PO czy już z KOD-u.
01 Marca 2017, godzina 14:48
Oceniono 3 razy 1
~do poniżej
Zgłoście się do związków zawodowych w szpitalu, one mają rozmawiać z kontrolującym szpital z PIP, pomogą skontaktować się z kontrolującym i koniecznie należy poruszyć problem z niedotrzymywaniem kontraktów lub z radną powiatową na na stronie bippowiatchojnicki są informacje o radnych. Powodzenia
01 Marca 2017, godzina 12:54
Oceniono 6 razy 4
~Ratownictwo Medyczne
Może teraz Pan Dyrektor szpitala w Chojnicach pozyczy Therapeutice na spłatę zobowiązań wobec ratowników i pielęgniarek których zatrudnia na kontraktach Pan Ossowski. Jak Pan Bona nie ma to niech sprzeda jeden ze swoich dworków. Niech poniesie konsekwencje za wybieranie podwykonawców o których w środowisku medycznym wszyscy wiedzą nie płacą.
01 Marca 2017, godzina 08:49
Oceniono 15 razy 13
~ciekawski
Ja też jestem ciekaw jak wypadła kontrola PIP-y.
28 Lutego 2017, godzina 21:59
Oceniono 12 razy 8
~p. starosto zna pan wyniki kontroli ZUS?
ciekawe pisma dyrektor wysyła lekarzom i co nie ma problemów?
28 Lutego 2017, godzina 20:23
Oceniono 25 razy 17
~wydać, że PIP ma co kontrolować - 200 pracowników,
nie otrzymało wynagrodzenia zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu i w regulaminie wynagradzania również nie ma słowa o dodatku do najniższej krajowej. Pracownicy nie zostali poinformowania. że wynagrodzenie otrzymają w 2 transzach, związki zawodowe, też nie zostały poinformowane (jeden związek nawet jest obrażany i pomawiany, co jest niedopuszczalne), że od stycznia najniższa krajowa będzie wypłacany w 2 terminach. Brawo radna, że to wyszło.
28 Lutego 2017, godzina 15:03
Oceniono 32 razy 22
~do 11.38
Proszę nie pomawiać p. radnej Osowiciej, gdyż w mieście jest najbardziej aktywną radną. Artykuł 212 kk jak najbardziej odpowiada osobie, która wypisuje prostackie i poniżające osobę publiczną komentarze. Pani Osowicka, wyborcy są dumni z Pani pracy w radzie miejskiej. Oby więcej tak merytorycznych i pracowitych radnych było, są radni, którzy nie wypowiedzieli się przez 2 lata ani jeden raz. Taka postawa radnych jest niedopuszczalna, gdyż wyborcy oczekują godnego ich reprezentowania w radzie.
28 Lutego 2017, godzina 13:21
Oceniono 36 razy 20
~wiemy kto się pod tym komentarzem chowa, nienawiść doprowadziła was do przegranej w sądzie
tylko źli ludzie latami pielęgnują zło i zawiść do pracowników
28 Lutego 2017, godzina 11:59
Oceniono 40 razy 18
~REDSSSS
Pani Osowicka tylko o swojej dupie mysli , pewnie , ze ona nie pomoze , to radna bezradna , nawet Sawickim przy basenie sie wysluzyla stała jak Mumia i tym swoim falszywym usmieszkiem przygladala sie !
nie liczcie na nich nastepnym razem nie glosujcie na nia , przyjdzie ktos kto wam pomoze !
Ten na dole napisal dobrze ze wscipscy Polacy
28 Lutego 2017, godzina 11:38
Oceniono 63 razy -9
~złamał ustawę
wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, pracodawca ma obowiązek uzupełnić je do tej wysokości w formie wyrównania (art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Wyrównanie należy wypłacić łącznie z wypłatą wynagrodzenia za dany miesiąc (art. 7 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).
28 Lutego 2017, godzina 11:15
Oceniono 30 razy 22
~czy dobrze rozumiem, wyjaśnienia dyrektora były niezgodne z prawem,
o co pytała radna? Czyli rozumiem, że były to kłamstwa dla wybielenia siebie? Dobrze, że weszła Państwowa Inspekcja Pracy.
28 Lutego 2017, godzina 11:13
Oceniono 33 razy 25
~Marzenna Osowicka
Szanowni Państwo Internauci!!
Prosicie o wsparcie radną Powiatu Chojnickiego Mirosławę Dalecką. Chcecie Jej rękami rozwiązać sprawy, których nie potrafiliście załatwić od lat. Dlaczego nie próbowaliście upominać się o swoje prawa? Dlaczego pozwalacie traktować się w sposób niesprawiedliwy? Oczekujecie, że ta kobieta ma za Was załatwić Wasze sprawy!!! Czyli ona ma ponosić konsekwencje swoich wystąpień na sesjach powiatowych, ma narażać się na nieprzychylność władz, a Wy będziecie w spokoju oczekiwać na rezultaty tej interwencji??? Uważam, że pani Mirosława swoją dociekliwością i merytorycznością uczyniła już tak wiele dla pacjentów i pracowników chojnickiego szpitala, naraziła się tak wielu prominentom z powiatu chojnickiego, że moglibyście Jej już dać spokój. Odważna kobieta, która nie obawiała się poruszać trudnych tematów. Która dała Wam przykład, jak należy walczyć o swoje prawa. Nie powinniście tego zaprzepaścić. Ale też nie oczekujcie, że ktoś za Was będzie walczył o Wasze prawa…
28 Lutego 2017, godzina 11:03
Oceniono 66 razy 12
~Sznowna Pani Radna, były panie Dyrektorze
Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, pracodawca ma obowiązek uzupełnić je do tej wysokości w formie wyrównania (art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Wyrównanie należy wypłacić łącznie z wypłatą wynagrodzenia za dany miesiąc (art. 7 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).
28 Lutego 2017, godzina 10:39
Oceniono 28 razy 24
~Do ludzi zawistnych
Dlatego wiem skąd się wzięło powiedzenie Polak Polakowi Polakiem… jak bym znalazł to podeślę link do angielskiego artykułu, iż nawet w UK zauważono, że nie ma tak skłóconej nacji jak Polacy. Dlatego zaraz po ogłoszeniu wyniku Brexitu to najbardziej atakowano naszych imigrantów. Bo najlepiej kopie się leżącego, tak nisko upadliśmy w nienawiści do siebie…
Czy my Polacy posiadamy aż tak duże mniemanie o sobie czy aż tak duża wiedzę żeby innych naszych uwalac i to w takim ciężkich czasach.
Dotyczy sie nie tylko Pana Wałdocha , Kaczmarka , Sawickiego , Osowskiej , Janika ale wiekszosci spoleczenstwa
28 Lutego 2017, godzina 09:53
Oceniono 33 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.00 410.00 DKKDKK 51.30 54.70
EUREUR 429.00 437.00 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 441.00 451.00 NOKNOK 31.90 34.50
GBPGBP 498.00 506.00 SEKSEK 36.20 37.20
Aktualizacja: 2024-04-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.95 408.50 DKKDKK 51.40 54.60
EUREUR 429.99 434.93 RUBRUB 4.20 4.45
CHFCHF 442.83 449.52 NOKNOK 32.20 34.40
GBPGBP 498.73 504.41 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-04-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
Ceny paliw2024-04-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 7 zł 2.69 zł
Circle K 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.83 zł - 6.92 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij