Poniedziałek, 27 Maja 2024 | Imieniny: Amandy, Jana, Juliana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Program naprawczy na kolanie, a strata tylko na papierze

Sprawy szpitala zdominowały wczorajszę sesję rady powiatu chojnickiego. Rajcy zatwierdzili jego program naprawczy, choć najpierw pojawiły się zakusy opozycji, by w ogóle go zdjąć, bo jest napisany byle jak. Tymczasem dyrektor szpitala twierdzi wręcz, że strata jest tylko wirtualna. Radni powiatowi będą mieli w dalszym ciągu wgląd w finanse szpitala, choć początkowo sprawozdania miały trafiać tylko do zarządu powiatu. Po dyskusji zmieniono ten zapis w przyjętym wczoraj statucie. Do radnych w tej sprawie apelowały nawet związki zawodowe działające w szpitalu.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Z uwagi na błędy w statucie szpitala zdjęcia tego punktu domagała się radna Mirosława Dalecka. Zapisano w nim np. sprzedaż m.in. wyrobów tytoniowych, co skończyło się niedawno nałożeniem grzywny, bo narusza to ustawę o ochronie zdrowia. - Widać, że statut zawiera błędy, a dyrektor skupił się tylko nad zapisem, w jaki sposób ograniczyć radzie powiatu dostęp i kontrolę nad sprawozdaniami finansowymi szpitala i wyborem biegłego rewidenta.


- Widać, że statut zawiera błędy, a dyrektor skupił się tylko nad zapisem...

Postawiony wniosek poparło 9 rajców, 6 było przeciw, a 3 wstrzymało się. Do wykreślenia punktu potrzebna była bezwględna większość, więc uchwała o nadaniu statutu pozostała. Jeszcze przed głosowaniami ogłoszono kwadrans przerwy.

Jako pierwsza pod obrady trafiła uchwała o zatwierdzeniu programu naprawczego. Radna oczekiwała go z niecierpliwością, bo w czerwcu na sesji zauważyła, że wskaźniki sytuacji finansowej nie uwzględniały programu naprawczego. Dyrektor lecznicy wówczas wyszedł z sali. - Wicestarosta atakując mnie nie odpowiadał merytorycznie, tylko uprawiał politykę, że obecna władza jest wszystkiemu winna. A przypominam państwu, że 58 mln zł strat szpitala powstało za czasów rządów partii bliskiej panu dyrektorowi szpitala oraz wicestaroście pełniącego zarazem funkcję przewodniczącego rady społecznej szpitala.

Dalecka zwracała uwagę, że program jest zaledwie kilkustronicowy, bez załączników, żadnej analizy ekonomicznej i szacunkowych oszczędności. Przypomniała, że dyrektor potrafił jakoś teoretycznie wyliczyć zyski na wprowadzeniu cateringu, co przedstawił kiedyś na sesji. Po porównaniu z innym programami stwierdziła: - Ten został pisany na kolanie, byle jak.

Dyrektor rozdzielił jedno stanowisko zastępcy dyrektora ds. ekonomicznych na dwa stanowiska: zastępcy dyrektora i głównego księgowego. Radna wskazywała, że to kolejne generowanie kosztów, podobnie jak zatrudnienie pracownika ds. socjalnych. Zaskakujący był dla radnej kolejny cel - zwiększenie świadomości personelu związanej z kosztami jakie ponosi szpital. Do tego wpisanie jako odpowiedzialnych za realizację celów starostwa powiatowego, a nawet Związku Powiatów Polskich. - Może warto od razu zrobić odpowiedzialnym ministra zdrowia. Nie można takiej odpowiedzialności wprowadzać, gdyż program dotyczy chojnickiego szpitala, a nie całej sieci szpitali.

Mirosława Dalecka chciała, by program odrzucić i poprawić lub stworzyć nowy, który będzie zawiarał analizę ekonomiczną.

Leszek Bonna swój wywód zaczął od tego, że od 1 października, kiedy zmieniły się reguły finansowania szpitali, żyjemy w innej rzeczywistości. Wobec czego niemożliwe było napisanie innego programu naprawczego, bo nie ma danych. - Program jest krótki, skondensowany i napisany w oparciu o dużą dozę niepewności - stwierdził dyrektor. Za co winę zrzucił na dysponentów środków publicznych. - To nie dyrektor jest winny finansowaniu służby zdrowia. Tylko wzrost nakładów może zmienić sytuację. Dlatego właśnie w programie naprawczym wpisano Związek Powiatów Polskich. - Pojedynczy głos małego dyrektora zginie. Za to głos ZPP może być uwzględniony. To mój świadomy zapis.

Bonna wyjaśniał, że pracownik socjalny ma uporządkować różne kwestie i pomóc pacjentom odnaleźć się w "życiu poszpitalnym". Z kolei rozdzielenie funkcji wicedyrektora i głównego księgowego określił jako racjonalizację, a stanowiska są zwyczajnie potrzebne w tak dużej placówce o 100-milionowym budżecie.

Dyrektor  w ogóle nie bierze na poważnie tego, że szpital ma zacząć generować zysk. - Szpital ma się bilansować, nie być zadłużony, a nie jest. Finansowo się bilansuje. Księgowo ma stratę, owszem. Ale tylko księgowo - na papierze. A papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie.

- Szpital ma się bilansować...Ostatecznie 11 rajców zatwierdziło program naprawczy dla Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach, przy sprzeciwie radnej Daleckiej i 6 głosach wstrzymujących.

Do rajców trafiło też pismo związków zawodowych działających w lecznicy, które ostrzegały, że proponowane zmiany w statutcie mogą im odebrać możliwość zapoznania się z działalnością, sprawozdaniami finansowymi i ogólną kontrolą pracy szpitala. Na to powołał się Leszek Redzimski z PO, wnosząc, by to jednak rada powiatu zatwierdzała roczne sprawozdanie lecznicy.

Dyrektor tłumaczył, że sprawozdanie trafi na zarząd powiatu, a radni dostaną potem raport.    - Będzie to jawne, jak do tej pory, tylko w innej formie.

Jak dowiedziała się Dalecka, związki zawodowe nic nie wiedziały o zmianach w statucie, o co spytała dyrektora lecznicy. - Czy pan dyrektor szpitala zapoznał związki zawodowe oraz radę społeczną szpitala ze zmianami w statucie? Bonna stwierdził, że na ostatnim posiedzeniu rady społecznej przy okazji omawiania regulaminu była też mowa o statucie.

Starosta Stanisław Skaja stanął w końcu na stanowisku, by zmienić zapis statutu i zostawić zatwierdzenie finansów radnym. Pozostawić za to ten o powołaniu biegłego rewidenta przez zarząd powiatu.

Ostatecznie poprawiony statut został przyjęty 9 głosami przy 3 przeciw i 4 wstrzymujących.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~pani Marzanno
pani ma racje i tak trzymac !!!
15 Października 2017, godzina 19:31
Oceniono 20 razy 10
~to jest ciekawe co piszą internauci, może coś więcej w tych tematach
~pacjent
Przewały jakie dyrektor robi z ordynatorami w szpitalu narażają NFZ na koszty a tracą wszyscy pacjenci.
14 Października 2017, godzina 06:24
Oceniono 42 razy 18


~EwaEwa
czyli mamy 2 szpitale w powiecie:
szpital publiczny zarządzany przez L. Bonna, oraz
szpital prywatny zarządzany przez B. Bonna
i rozumiem, że żaden konflikt interesów nie zachodzi?! jeden i drugi mają umowy z NFZ !
14 Października 2017, godzina 00:08
Oceniono 53 razy 27
~może dyrektor powinien uczyć się od żony jak dbać o finanse lecznicy
dziwne, że tam mają się interesy świetnie i nie ma żadnych strat tylko duże zyski
13 Października 2017, godzina 23:50
Oceniono 56 razy 30


~Ewa
a czy to prawda że chojnicki szpital przegrał z prywatnym szpitalem w Jarcewie pieniądze z NFZ na rehabilitacie?
13 Października 2017, godzina 23:48
15 Października 2017, godzina 08:06
Oceniono 26 razy 6
~do jotdwatrzy
Ty chyba nie masz żadnych pomysłów dlatego nie potrafisz być obiektywny, ale świetnie ci wychodzi pieniactwo.

15 Października 2017, godzina 07:57
Oceniono 28 razy 6
do ~do poniżej:
Dziękuję za pozytywny osąd. Od lat piszę na lokalnych forach internetowych wypowiadając swoje zdania, pod którymi się podpisuję. Nie godząc się na aktualną rzeczywistość w Chojnicach i w powiecie. Narażając się na plwociny i pomyje ze strony skundlonych internautów optujących za aktualnie rządzącymi. O ileż łatwiej wypowiedzieć się anonimowo i nie ponosić odpowiedzialności za słowa... No cóż, taka rzeczywistość...
14 Października 2017, godzina 23:32
Oceniono 49 razy 19
~Mariusz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Października 2017, godzina 23:02
Oceniono 50 razy -20
~do poniżej
Mam ogromny szacunek dla niektórych radnych, obserwując w jaki sposób mówią głosem wyborców i składają interpelacje oraz głośno krytykują patologię działań władz i podległych jednostek. Są to niektórzy radni miejscy oraz powiatowi, ale niestety jest ich bardzo mało. Pani Marzenno pani też do tych radnych zaliczam, których widać działania. Jestem zdziwiony, taką krytyką jotdwatrzy radnej Daleckiej, niech ten krytykant zajrzy do protokołów z sesji, albo na bieżąco śledzić obrad i dopiero krytykuje radnych. Radni, którzy siedzą cicho na sesjach i czekają na szybkie zakończenie sesji powinni oddać mandat. NIe są godni głosów wyborców, którzy im zaufali.
14 Października 2017, godzina 22:55
Oceniono 43 razy 15
Mówisz – masz, jotdwatrzy! Posypuj głowę popiołem. Już czas. Wymienię Ci nie tylko JEDEN, ale KILKA przykładów konstruktywnych działań Mirosławy Daleckiej:
1. Dzięki Jej interwencji Zarząd Powiatu musiał zmienić zasadę powołania dyrektora CKU łamiącą ustawę o Systemie Oświaty. Być dyrektorem po wygraniu konkursu przez 11 miesięcy, albo być nim przez 5 lat to chyba różnica? Przy okazji wyszedł DYLETANTYZM powiatowych władz oświatowych.
2. Dzięki radnej Daleckiej wycofano się z podwyżek zaserwowanych pielęgniarkom szkół powiatowych (PODWYŻEK WYMYŚLONYCH PRZEZ STAROSTĘ) za wynajem gabinetów z 200,00 zł miesięcznie na 10,00 zł (a dla wiadomości osób zainteresowanych – pielęgniarki szkół miejskich nie płacą za czynsz).
3. W szpitalu specjalistycznym w Chojnicach, pielęgniarki zatrudniane dotychczas na nadgodzinach przez prywatną firmę forowaną przez dyrektora szpitala, otrzymały w końcu wyższą stawkę z puli szpitala, bez pośrednictwa firmy, która na nich zarabiała. Firma, KTÓRA ZARABIAŁA NA PIELĘGNIARKACH, po działaniach pani Daleckiej, zniknęła z Chojnic.
4. Ubiegłoroczne podwyżki dla pracowników obsługi w szkołach powiatowych i placówek podległych ZOSTAŁY PODNIESIONE Z 3% DO 5% - także po interpelacjach pani Daleckiej.
5. W kwestii funkcjonowania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego p. Dalecka WYKAZAŁA EWIDENTNE KŁAMSTWO PANA STAROSTY, który zapewnił na sierpniowej sesji, że istnieje współpraca z Komendą Powiatowej Straży Pożarnej, na podstawie której komenda pełni w weekendy i po godzinie 16.00 każdego dnia dyżury wypełniające powinności PCZK. KŁAMSTWO EWIDENTNE, któremu KPSP zaprzeczyła. Sądzę, że odkłamywanie rzeczywistości zakłamywanej przez rządzących jest powinnością radnego, a w tej kwestii p. Dalecka wywiązała się na piątkę z plusem.

Nie wiem, jak to zniesiesz, jotdwatrzy, ale fakty dotyczące merytoryczności i konstruktywnych działań Mirosławy Daleckiej są przytłaczające… Pozdrawiam!
14 Października 2017, godzina 22:26
Oceniono 51 razy 21
~obserwator
Widać, że radnych, którzy nikomu nic nie radzą, nie wypowiadają się na sesjach, aby nie podpaść, nie mają swojego zdania i nikogo nie reprezentują pokornie podnosząc łapki, jak im zarząd każe to mają najlepiej. Nikt ich nie krytykuje i niczego od nich nie oczekuje. Pajdak jako radny nie wypowiedział żadnego słowa i zero krytyki. Nie na tym praca radnego polega, gdyby nie Dalecka i Redzimski, to rada powiatu byłaby całkowicie bezradna.
14 Października 2017, godzina 20:57
Oceniono 48 razy 20
~Dalecka wychodzi z domu i publicznie zadaje niewygodne pytania,
jotdwatrzy siedzisz przed kompem i anonimowo piszesz coś tam i pouczasz Dalecką - proszę cię!!!!!!
14 Października 2017, godzina 20:02
Oceniono 50 razy 22
~do 19.48
widać, że tupetu tobie nie brakuje, lepiej bezradnych, którzy na wszystko się godzą łącznie ze sprzedażą wyrobów tytoniowych w szpitalnym kiosku, takich radnych popierasz, jesteś żałosnym człowiekiem
14 Października 2017, godzina 19:52
Oceniono 47 razy 19
~chyba jesteś sam za głupi, żeby wyłapać ile rzeczy radna proponuje
i wychwytuje nieprawidłowości
14 Października 2017, godzina 19:48
Oceniono 46 razy 20
~jotdwatrzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Października 2017, godzina 19:37
Oceniono 51 razy -19
~Ciekawe komu zależy na tych minusach, kolesie rządzący mają coraz więcej problemów
jeszcze tylko brakuje CBA, bo NIK już wszedł do starostwa, a warto jeszcze przetrzepać promocję regionu i korzyści z lewych faktur
14 Października 2017, godzina 15:01
Oceniono 51 razy 21
~w przyszlych wyborach radna Dalecka ma mój głos
Moim zdaniem nie było w powiecie jeszcze tak merytorycznie przygotowanego i tak dużo poruszających spraw radnego. Obserwując innych miernych radnych powiatowych, bez cywilnej odwali, w przyszłorocznych wyborach mój głos oddam na Panią. Pozdrawiam chojniczanin
14 Października 2017, godzina 09:31
Oceniono 69 razy 25
~Prawie w każdej odpowiedzi na interpelacje są perfidne kłamstwa
Feliks ciągle kłamie, brawo radna, że powiedziała pani to mu wprost na sesji.
14 Października 2017, godzina 09:12
Oceniono 66 razy 24

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.80
EUREUR 424.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.00 33.40
GBPGBP 497.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-27 17:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.66 396.35 DKKDKK 50.30 53.70
EUREUR 425.30 429.61 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.10 33.30
GBPGBP 498.35 503.96 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-05-27 17:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij