Sobota, 15 Czerwca 2024 | Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Catering w szpitalu? Możliwy przy planie naprawczym

Taki krok może przynieść nawet milion oszczędności rocznie. Strata szpitala rośnie i być może trzeba będzie wprowadzić plan naprawczy. Wśród pomysłów jest także zewnętrzna firma sprzątająca. Niepokojące sygnały od pracowników obsługi lecznicy dotarły do radnej Mirosławy Daleckiej, która publicznie o te plany zapytała dyrektora Leszka Bonnę podczas posiedzenia rady powiatu chojnickiego.

 

Pracownicy kuchni i ekipa sprzątająca to łącznie ponad stu pracowników. - Czy prawdą jest, że w ramach planowanych oszczędności w szpitalu pan dyrektor przymierza się do wprowadzenia firm zewnętrznych, tj. firmy sprzątającej oraz cateringowej? Czy pan dyrektor ma rozeznanie jakiego rzędu byłyby to oszczędności? Czy nie będą to tylko pozorne oszczędności? I czy warto robić oszczędności kosztem pracowników, którzy i tak zarabiają najniższą krajową? - zapytała Mirosława Dalecka, która już kilka miesięcy temu po lekturze sprawozdań finansowych szpitala wyraziła zaniepokojonie nierozliczoną strata za minione lata w kwocie prawie 60 mln zł.

Reklama | Czytaj dalej »

- Czy prawdą jest, że w ramach planowanych oszczędności...

Leszek Bonna przyznał, iż na spotkaniach z załogą zapowiadał, że jeżeli w najbliższym czasie nie poprawi się sytuacja finansowa szpitala, to dyrekcja będzie musiała wdrożyć program naprawczy. Powodem ma być zmiana ustawy o działalności leczniczej przez nową władzę. Jak wyjaśniał dyrektor lecznicy, zbyt wysoką stratę trzeba będzie pokryć albo zlikwidować szpital. A ustawa na dyrekcję nakłada obowiązek wprowadzenia programu naprawczego, z którego mają wynikać oszczędności. - Na dziś takiego pomysłu nie ma. Załodze przedstawiłem takie rozwiązanie możliwe w przyszłym roku - powiedział dyrektor Bonna, który jako inżynier z wykształcenia wyliczył już potencjalne oszczędności.

- Na razie takiego pomysłu nie ma...

Dzienne wyżywienie pacjenta w szpitalu kosztuje 27 zł. W firmie cateringowej ok. 15 zł.          - Wobec tego 12 zł dziennie to jest możliwa oszczędność na kosztach. Oczywiście ona będzie czymiś kosztem. Pewnie niższy standard żywienia, utrata pracy przez niektórych pracowników, bo część pewnie firma zewnętrzna mogłaby zatrudnić.

- Wobec tego 12 zł dziennie to jest oszczędność...


W 2015 roku 18 tysięcy pacjentów leżało w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach przez średnio ok. 5 dni. Na podstawie tych liczb Bonna wyliczył 960 tys. zł możliwych oszczędności. - To koszt wysokiego standaru wyżywienia w chojnickim szpitalu.

Ma jednak nadzieję, że poprawi się finansowanie i wówczas placówka udźwignie ów wysoki standard. - Myślę, że to jest przedwczesne straszenie pracowników.
Szef szpitala zaznacza, że to na razie rozważania teoretyczne. O ewentualnych oszczędnościach na zleceniu na zewnątrz sprzątania obiektu przy ul. Leśnej nic nie mówił.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

43 komentarzy

~Niunka
Jak mnie zatrudni to za 10 złoty zrobię jedzenie na osobę wartościowe i jeszcze jogurt bedzie
02 Lutego 2017, godzina 19:38
Oceniono 4 razy 4
~Niunka
Wstyd co się dzieje w szpitalu czy wy lekarze niema cie szacunku do człowieka, uczuć wstyd
02 Lutego 2017, godzina 19:34
Oceniono 4 razy 4
~...
Ma pytanie czy prywatna firma pani Bonny dalej bierze obiady z Chojnickiego szpitala .Jezeli tak to dlaczego jeżeli to jest takie drogie, a catreing jest tańszy.
21 Listopada 2016, godzina 15:54
Oceniono 7 razy 7
~Coś ciekawego do poczytania
http://www.pomorska.pl/wiadomosci/chojnice/a/rezonans-ze-szpitala-zezlomowany-na-badanie-trzeba-wyjechac,11468230
20 Listopada 2016, godzina 17:51
Oceniono 7 razy 5
~ciekawe dlaczego firmy prywatne tego gościa szpitalnego tak dobrze działają,
a szpital tonie w stratach
20 Listopada 2016, godzina 17:49
Oceniono 11 razy 9
~Teraz tez bonna by nie mówił radna wytknęła wszystkim na sesji,
że starta szpitala jest ok. 60 mln zł. za minione lata. Skrzętnie to ukrywał, a inni radni widocznie nigdy bilansu szpitala nie analizowali. Do tej pory dyrektor co roku dostawał nagrodę, nagle w tym roku nie dostał, a staty są od kilku lat. Gratulacje dla radnej Daleckiej
20 Listopada 2016, godzina 12:29
Oceniono 17 razy 11
~Kudłaty
Za rządów PO nie mówił pan Bona o długu wręcz przeciwnie a teraz nagle dług ? Nie kradnij i oddaj auto szpitalne .
19 Listopada 2016, godzina 21:00
Oceniono 13 razy 9
~zyski dla BonaMed, NOBO, i ZOL-u w Jarcewie a straty dla publicznego szpitala


Leszek Bonna jako dyrektor publicznego szpitala tak kieruje tą instytucją by wszelkie dochodowe usługi medyczne przekazywać ekskluzywnie prywatnej firmie BonaMed, NOBO, ZOL w Jarcewie będących własnością jego małżonki. A wszystkie pozostałe usługi medyczne - szczególnie wszystkie niezbędne lecz przynoszące straty finansowe - wykonuje szpital publiczny.

Dla Leszka Bonny szpital jest narzędziem dzięki któremu może rutynowo kierować strumień pacjentów ze szpitala do prywatnej firmy jego małżonki, a wszelkie inne pomocnicze funkcje i usługi medyczne niezbędne dla sprawnego funkcjonowania usług medycznych BonaMedu wykonuje się w szpitalu z wykorzystaniem publicznych funduszy. Od lat Leszek kieruje szpitalem publicznym w taki sposób by ten swoimi usługami medycznymi nie konkurował z prywatną firmą jego małżonki lecz jedynie by wspomagał i uzupełniał zakres usług medycznych oferowanych przez BonaMed i NOBO pacjentom kierowanych z publicznego szpitala do prywatnego BonaMed-u i NOBO. Chojnicki szpital nie ma swojego własnego sprzętu do diagnostyki z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego - znajdująca się w szpitalu pracownia rezonansu magnetycznego, która wykonuje ekskluzywnie wszystkie usługi dla szpitala jest prowadzona przez prywatną firmę NOBO, której właścicielem jest oczywiście małżonka dyrektora szpitala. Aktualnie firma NOBO będąca własnością żony dyrektora ma ekskluzywny i wysoce dochodowy kontrakt na świadczenie usług w zakresie rezonansu magnetycznego do roku 2026.

W bieżącym roku dyrektor Leszek z funduszy MOF-u otrzyma 4 mln. złotych na stworzenie prywatnego systemu teleopieki (skomputeryzowanego systemu zdalnej opieki medycznej) z siedzibą w ZOL w Jarcewie będącego własnością jego małżonki. Chociaż bardziej logicznym miejscem do stworzenia systemu teleopieki byłby chojnicki szpital publiczny to jednak z powodu starań dyrektora publicznego szpitala w Chojnicach Leszka Bonny potencjalnie dochodowy system teleopieki zostanie stworzony przez prywatny ZOL w Jarcewie będący własnością małżonki dyrektora Leszka Bonny.

Dla mnie osobiście działania dyrektora szpitala Leszka Bonny są niekorzystne dla publicznego szpitala bo obecny dyrektor robi wszystko by kosztem zadłużenia publicznego szpitala w Chojnicach wzbogacić prywatne firmy medyczne swojej małżonki i maksymalizować ich dochody finansowe kosztem społecznego szpitala.

Jak do tej pory koledzy dyrektora Leszka z rady społecznej szpitala, ani koledzy z władz samorządowych powiatu chojnickiego nie widzą w działaniach zacnego dyrektora żadnego konfliktu interesów. A zadająca niepożądane pytania radna powiatowa Mirka Dalecka jest zaszczuwana, ośmieszana i atakowana przez "życzliwych przyjaciół" dyrektora Leszka Bonny zasiadających w radzie i zarządzie powiatu. Być może korzyści finansowe jakie otrzymują od dyrektora Leszka w zamian za tolerowanie i tuszowanie nadużyć przytępiają ostrość ich widzenia i umiejętności dostrzeżenia korupcji.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

18 Listopada 2016, godzina 18:04
Oceniono 27 razy 19
~Czy Pan Nieśmiały Parafianin
zamierza jakoś działać w tych wszystkich sprawach? Sugeruje Pan posiadanie interesującej wiedzy.
18 Listopada 2016, godzina 17:46
Oceniono 14 razy 2
~zyski dla BonaMed i ZOL-u w Jarcewie a straty dla publicznego szpitala


Leszek Bonna jako dyrektor publicznego szpitala tak kieruje tą instytucją by wszelkie dochodowe usługi medyczne przekazywać ekskluzywnie prywatnej firmie BonaMed będącej własnością jego małżonki. A wszystkie pozostałe usługi medyczne - szczególnie wszystkie niezbędne lecz przynoszące straty finansowe - wykonuje szpital publiczny.

Dla Leszka Bonny szpital jest narzędziem dzięki któremu może rutynowo kierować strumień pacjentów ze szpitala do prywatnej firmy jego małżonki, a wszelkie inne pomocnicze funkcje i usługi medyczne niezbędne dla sprawnego funkcjonowania usług medycznych BonaMedu wykonuje się w szpitalu z wykorzystaniem publicznych funduszy. Od lat Leszek kieruje szpitalem publicznym w taki sposób by ten swoimi usługami medycznymi nie konkurował z prywatną firmą jego małżonki lecz jedynie by wspomagał i uzupełniał zakres usług medycznych oferowanych przez BonaMed pacjentom kierowanych z publicznego szpitala do prywatnego BonaMedu.

W bieżącym roku dyrektor Leszek z funduszy MOF-u otrzyma 4 mln. złotych na stworzenie prywatnego systemu teleopieki (skomputeryzowanego systemu zdalnej opieki medycznej) z siedzibą w ZOL w Jarcewie będącego własnością jego małżonki. Chociaż bardziej logicznym miejscem do stworzenia systemu teleopieki byłby chojnicki szpital publiczny to jednak z powodu starań dyrektora publicznego szpitala w Chojnicach Leszka Bonny potencjalnie dochodowy system teleopieki zostanie stworzony przez prywatny ZOL w Jarcewie będący własnością małżonki dyrektora Leszka Bonny.

Dla mnie osobiście działania dyrektora szpitala Leszka Bonny są niekorzystne dla publicznego szpitala bo obecny dyrektor robi wszystko by kosztem zadłużenia publicznego szpitala w Chojnicach wzbogacić prywatne firmy medyczne swojej małżonki.

Jak do tej pory koledzy dyrektora Leszka z rady społecznej szpitala, ani koledzy z władz samorządowych powiatu chojnickiego nie widzą w działaniach zacnego dyrektora żadnego konfliktu interesów. A zadająca niepożądane pytania radna powiatowa Mirka Dalecka jest zaszczuwana, ośmieszana i atakowana przez "życzliwych przyjaciół" dyrektora Leszka Bonny zasiadających w radzie i zarządzie powiatu. Być może korzyści finansowe jakie otrzymują od dyrektora Leszka w zamian za tolerowanie i tuszowanie nadużyć przytępiają ostrość ich widzenia i umiejętności dostrzeżenia korupcji.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com


18 Listopada 2016, godzina 06:32
Oceniono 17 razy 9
~Jaka jest prawda?
Kto jest właścicielem rezonansu magnetycznego w chojnickim szpitalu?
A kto ma kontrakt z NFZ na wykonywanie tego typu badań?

18 Listopada 2016, godzina 06:30
Oceniono 12 razy 6
~widać patologiczne rządy
17 Listopada 2016, godzina 21:51
Oceniono 12 razy 4
~chojn
Drogi nieśmiały parafianinie, czy wie Pan kto jest właścicielem rezonansu magnetycznego w chojnickim szpitalu? A kto ma kontrakt z NFZ na wykonywanie tego typu badań?
17 Listopada 2016, godzina 21:36
Oceniono 20 razy 12
~Pacjent
a może ktoś mi wytłumaczy dlaczego odeszli dobrzy albo młodzi będący naszą nadzieją - lekarze? Pacjenci teraz za nimi jeżdzą do Tucholi, do Człuchowa a u nas coraz większe dno
A dr w rentgenie to żenada naszego szpitala, Lekarze - specjaliści przyjeżdzający z Gdańska lub z Bygdoszczy sprawiają wrażenie jakby przyjeżdzali za karę. I co zmieni się coś - wątpię
17 Listopada 2016, godzina 20:46
Oceniono 13 razy 7
~serio serio, o porodówce w Chojnicach
to nawet cały wątek był tu na forum, a słychać czasem jak lekarze po cichu sami polecają Tucholę.
17 Listopada 2016, godzina 10:28
Oceniono 16 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 406.00 415.00 DKKDKK 50.60 53.90
EUREUR 434.00 440.00 RUBRUB 4.00 4.64
CHFCHF 455.00 465.00 NOKNOK 30.30 34.20
GBPGBP 514.00 523.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-15 10:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.49 411.56 DKKDKK 50.70 53.80
EUREUR 435.51 439.48 RUBRUB 4.20 4.64
CHFCHF 456.00 461.00 NOKNOK 30.40 34.10
GBPGBP 515.80 520.90 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-15 10:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-14

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.77 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.59 zł
MZK 6.55 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.62 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.58 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij