Poniedziałek, 20 Maja 2024 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Strata szpitala wyższa od planowanej? Przynajmniej na razie

Wszystko przez nadwykonania, tłumaczy Leszek Bonna, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach. Po niespełna pół roku strata jest prawie takiej wysokości, jak planowana na koniec roku.

 

- Zaniepokoił mnie wynik z działalności po 5 miesiącach. Na dzień 1 czerwca wynosi prawie 90 % wykonania planu, to jest ok. 5 mln 400 tys. zł strat na planowane ok. 6 mln zł. Jeżeli rośnie w takim tempie, to czy na koniec roku będzie to ponad 10 mln zł strat dla szpitala? - na czwartkowej sesji rady powiatu zapytała radna opozycji Mirosława Dalecka, która dociekała powodów niepokojącej sytuacji finansowej lecznicy. Wobec czego zapytała obecnego na posiedzeniu rady dyrektora Leszka Bonnę o przewidywany wynik na koniec roku.

Reklama | Czytaj dalej »

- Zaniepokoił mnie wynik za pięć miesięcy...

Ta sama radna już po kilku miesiącach zasiadania w radzie powiatu uświadomiła swoim koleżankom i kolegom, że oprócz rokrocznie planowanej kilkumilionowej straty, w bilansie "wisi" jeszcze nierozliczona strata za minione lata w kwocie prawie 60 mln zł.

Leszek Bonna dla uspokojenia przypominał, że pod koniec ubiegłego roku o wynik szpitala niepokoił się inny radny - Mieczysław Pruski. Wówczas strata oscylowała w okolicach 10 mln zł.  - W końcu okazała się dużo mniejszą i wyniosła 3,7 mln zł.
Jak tłumaczył dyrektor chojnickiego szpitala, powodem dla którego szpital jest na minusie, są świadczenia wykonywane ponad limity ustalone z Narodowym Funduszem Zdrowia. Placówka potem występuje o pieniądze, ale nigdy nie wie dokładnie, ile dostanie.

- Strata za pierwsze półrocze wynosi 5,3 mln zł przy oscylujących na poziomie 5 mln zł niezapłaconych świadczeń, czyli tzw. nadwykonań. My nie wiemy czy dostaniemy 100 procent, czy 70, czy 90 - przyznał dyrektor Bonna.

- Pragnę przypomnieć, że na tej sali pod koniec ubiegłego roku...

Wobec braku konkretów starosta pozwolił sobie po wypowiedzi szefa placówki zapytać jeszcze radną: - Czy pani radna jest zadowolona z odpowiedzi? Choć ta nie była, temat został zamknięty.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~jak wyglądają straty szpitala na dzień dzisiejszy
jestem bardzo ciekawy, co w tym temacie słychać
30 Października 2016, godzina 00:45
Oceniono 2 razy 2
~ do nieśmiały...
Masz ogromną wiedzę, dobrze że jest ktoś taki. Dzieki Tobie dużo wiemy o układach "chorych układach".
03 Września 2016, godzina 15:41
Oceniono 6 razy 4
~Leszek zarządza publicznym szpitalem tak by Bonamed i ZOL mógł na tym skorzystać

Oczywiście jest wiele wyjaśnień na temat przyczyn dlaczego chojnicki szpital pod zarządem Leszka Bonny jest zadłużony.

Na pewno są obiektywne przyczyny niezależne od Leszka spowodowane prawodawstwem i rozwiązaniami technicznymi na szczeblu krajowym. Lecz także są i przyczyny lokalne i subiektywne, których twórcą jest sam Leszek zarządzający szpitalem tak by korzyści z organizacji i możliwości wykonawczych i technicznych szpitala mogli czerpać prywatni przedsiębiorcy medyczni. Na przykład Leszek ograniczył w szpitalu zaplecze techniczne i merytoryczne w dziedzinie diagnostyki. Zyski z tych ograniczeń chojnickiego szpitala czerpie przede wszystkim Bonamed - będący własnością Basi małżonki Leszka, który posiada rozbudowany potencjał diagnostyczny szczególnie w dziedzinach uzupełniających braki i ograniczenia sprzętowe i diagnostyczne szpitala. Mam wrażenie, że jest to planowe działanie Leszka tak by ograniczyć możliwości szpitala w niektórych dziedzinach medycyny tak by dochody z uzupełniania tych ograniczeń szpitala i zaspokojenia potrzeb i obsługi zdesperowanych pacjentów mogli czerpać prywatni usługodawcy medycznie - szczególnie Bonamed i ZOL w Jarcewie.

Także w ramach MOF-u dzięki kolesiowskiej przychylności burmistrza Arka ZOL w Jarcewie otrzyma 4 mln złotych z europejskich funduszy na stworzenie teleopieki - skomputeryzowanego systemu opieki medycznej skonstruowanej przede wszystkim dla osób starszych wymagających częstego monitorowania medycznego. Jest to relatywnie młoda gałąź medycyny oparta na postępie w dziedzinie komputeryzacji systemu medycznego. Teleopieka może być relatywnie bardzo dochodowa wiec w Chojnicach rządzonych przez klikę kolesiów zamiast do publicznego szpitala trafi w ręce prywatnego usługodawcy medycznego. A przecież gdyby dyrektor szpitala miał na celu dobro finansowe i dochodowość szpitala to system teleopieki zamiast do prywatnej firmy jego małżonki trafiłby do publicznego szpitala tak by dochody z nowego systemu mogło czerpać społeczeństwo.

Lecz chojnicki szpital jest w Chojnicach, a w Chojnicach kolesie ze samorządu miejskiego i powiatowego robią wszystko by największe korzyści z publicznych funduszy, jednostek budżetowych, i społecznych spółek mogli czerpać oni sami poprzez członków rodzin, znajomych i kolesiów. Dobro społeczne i korzyści finansowe dla społeczeństwa są na ostatnim miejscu w hierarchii motywów jakimi kierują się lokalni chojniccy i powiatowi samorządowcy. Leszek dysponujący społecznym majątkiem szpitala nie różni się w motywach swojej działalności od burmistrza Arka, starosty Staszka, Mariusza Paluszka, Marka Szczepańskiego, i innych samorządowców, którzy zawsze najpierw myślą i kombinują jak obłowić się i skorzystać na zarządzaniu społecznym majątkiem. Dobro społeczne jest dla nich rutynowo na ostatnim miejscu w hierarchii motywów jakimi się kierują w swojej działalności!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

02 Września 2016, godzina 15:48
Oceniono 16 razy 8
~Może warto pomyśleć o zmianie kierownictwa,
skoro jest tak źle?
02 Września 2016, godzina 15:07
Oceniono 6 razy 2
~zorientowany
do ktos 1234 - o to gdzie są "twoje" pieniądze ze składki zdrowotnej zapytaj posła ze swojego okręgu. Prawdopodobnie wykorzystano je na leczenie twoich sąsiadów - składki płaci 2/5 Polaków, korzystają wszyscy
do zdesperowany pacjent - zgodnie z prawem w Polsce nie ma rejonizacji - pacjent moze leczyć się gdzie chce, a że pacjenci ze Słupska, Gdańska, Starogardu, Tucholi chcą sie leczyć w Chojnicach to nie wina (zasługa?) dyrektora
do ty, zorientowany - jakbyś się jeszcze nie zorientował, szpital to nie warsztat w którym robią laczki i tylko w takiej ilości jaka się może sprzedać. Szpital ma leczyć ludzi. Limitowanie świadczeń zdrowotnych w Polsce oznacza jedno - codzienny dylemat - leczyć każdego potrzebującego pomocy - czy 20-go każdego miesiąca zamknąć drzwi szpitala i wywiesić kartkę - nieczynne. Odpowiadając na twoje pytanie - to nie jest dyrektor "kretyn" - w przeciwieństwie do ciebie jest człowiekiem. Co do prywatyzacji szpitala, gdybyś zamiast opluwać klawiaturę, zapoznał się z przepisami prawa to wiedziałbyś że zgodnie z polskim prawem obecnie nie ma praktycznie możliwości sprywatyzowania publicznego szpitala w Polsce. Co do splajtowania - system finansowania opieki zdrowotnej w Polsce jest tak skonstruowany że z góry zakłada zadłużenie szpitali. Podobny system funkcjonuje w Mozambiku.
30 Sierpnia 2016, godzina 11:19
Oceniono 19 razy -7
~ktos1234
Moj pracodawca wpalci skladkie zdrowotna dosc wysoka to gdzie sa moje pieniadze jak to specialisty musze czekac rok ???
29 Sierpnia 2016, godzina 22:29
Oceniono 16 razy -8
~zdesperowany pacjent
do ignoranta dla niepoznaki podpisującego się zorientowany - tak, w pewnym sensie dyrektor jest "dobroczyńcą ludzkości" bo to JEGO DECYZJĄ w chojnickim szpitalu leczy się wszystkich potrzebujących leczenia bez oglądania się na limity.

Jedno wielkie kłamstwo, że dyrektor łamie zasady NFZ-u, żeby pomóc pacjentom. Czy to jest dyrektor - kretyn? Czy to jest dyrektor co świadomie generuje długi szpitala, żeby go sprywatyzować jak najkorzystniej dla siebie i swoich kumpli? Nie wierze że taki ktoś jak Bonna działa dla dobra pacjentów. On jest zainteresowany własnym biznesem - ZOLem w Jarcewie. To jest jedna wielka ściema, że te nadwykonania są dla pacjentów naszego powiatu. Na wizyte do specjalisty musze sie umawiać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem a do tego czasu to można zdechnąc...
29 Sierpnia 2016, godzina 22:11
Oceniono 19 razy -3
~ty, zorientowany
~zorientowany
Do brawo radna - szkoda że pani radna zadająca trudne pytania nie ma odpowiedzi na trudne pytanie - leczyć WSZYSTKICH potrzebujących leczenia nie oglądając się na limity czy leczyć chorych WYŁĄCZNIE do wysokości limitu a 20-go każdego miesiąca zamykac drzwi szpitala?

Jak masz firme na której robisz biznes to robisz nadwykonania za które nie dostajesz kasy? Nie wierze bo pójdziesz z torbami. Splajtujesz. A taki dyrektorek szpitala to może sobie zadłużać firme - szpital? Chyba że chce celowo splajtować i wykupić za bezcen taki szpital co przynosi straty. Czy o to chodzi Bonnie?
29 Sierpnia 2016, godzina 21:40
Oceniono 19 razy -1
~niezadowolona
I Salomon z pustego w próżne nie naleje. Po co w takim razie robić nadwykonania jak nie wiadomo czy NFZ zwróci pieniądze? Czy to jest świadome wpędzanie szpitala w długi?
29 Sierpnia 2016, godzina 14:17
Oceniono 24 razy -2
~zorientowany
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Sierpnia 2016, godzina 12:44
Oceniono 34 razy -16
~brawo radna
dobrze, że ktoś w radzie ma odwagę zadawać trudne pytania dotyczące szpitala
27 Sierpnia 2016, godzina 21:00
Oceniono 58 razy 2
~do gosia
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Sierpnia 2016, godzina 19:52
Oceniono 53 razy -13
~gosia
No w końcu sie ten burak ostrzygł. Nareszcie wygląda jak człowiek. Chyba go internauci zmusili.
26 Sierpnia 2016, godzina 23:47
Oceniono 69 razy 9
~jan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Sierpnia 2016, godzina 23:25
Oceniono 68 razy -22
~jan
inne szpitale świadczą odpłatne badanie a w Chojnicach tego nie ma trzeba jechać np na badanie do Koscierzyny po przystępnych cenach
26 Sierpnia 2016, godzina 23:00
Oceniono 59 razy -9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 422.00 428.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 426.00 436.00 NOKNOK 30.50 33.90
GBPGBP 493.00 501.00 SEKSEK 35.60 36.70
Aktualizacja: 2024-05-20 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.22 395.26 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 422.90 427.14 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 428.32 434.00 NOKNOK 30.60 33.80
GBPGBP 494.50 499.84 SEKSEK 35.70 36.60
Aktualizacja: 2024-05-20 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 6.95 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij