Wtorek, 23 Lipca 2024 | Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Catering w szpitalu? Możliwy przy planie naprawczym

Taki krok może przynieść nawet milion oszczędności rocznie. Strata szpitala rośnie i być może trzeba będzie wprowadzić plan naprawczy. Wśród pomysłów jest także zewnętrzna firma sprzątająca. Niepokojące sygnały od pracowników obsługi lecznicy dotarły do radnej Mirosławy Daleckiej, która publicznie o te plany zapytała dyrektora Leszka Bonnę podczas posiedzenia rady powiatu chojnickiego.

 

Pracownicy kuchni i ekipa sprzątająca to łącznie ponad stu pracowników. - Czy prawdą jest, że w ramach planowanych oszczędności w szpitalu pan dyrektor przymierza się do wprowadzenia firm zewnętrznych, tj. firmy sprzątającej oraz cateringowej? Czy pan dyrektor ma rozeznanie jakiego rzędu byłyby to oszczędności? Czy nie będą to tylko pozorne oszczędności? I czy warto robić oszczędności kosztem pracowników, którzy i tak zarabiają najniższą krajową? - zapytała Mirosława Dalecka, która już kilka miesięcy temu po lekturze sprawozdań finansowych szpitala wyraziła zaniepokojonie nierozliczoną strata za minione lata w kwocie prawie 60 mln zł.

Reklama | Czytaj dalej »

- Czy prawdą jest, że w ramach planowanych oszczędności...

Leszek Bonna przyznał, iż na spotkaniach z załogą zapowiadał, że jeżeli w najbliższym czasie nie poprawi się sytuacja finansowa szpitala, to dyrekcja będzie musiała wdrożyć program naprawczy. Powodem ma być zmiana ustawy o działalności leczniczej przez nową władzę. Jak wyjaśniał dyrektor lecznicy, zbyt wysoką stratę trzeba będzie pokryć albo zlikwidować szpital. A ustawa na dyrekcję nakłada obowiązek wprowadzenia programu naprawczego, z którego mają wynikać oszczędności. - Na dziś takiego pomysłu nie ma. Załodze przedstawiłem takie rozwiązanie możliwe w przyszłym roku - powiedział dyrektor Bonna, który jako inżynier z wykształcenia wyliczył już potencjalne oszczędności.

- Na razie takiego pomysłu nie ma...

Dzienne wyżywienie pacjenta w szpitalu kosztuje 27 zł. W firmie cateringowej ok. 15 zł.          - Wobec tego 12 zł dziennie to jest możliwa oszczędność na kosztach. Oczywiście ona będzie czymiś kosztem. Pewnie niższy standard żywienia, utrata pracy przez niektórych pracowników, bo część pewnie firma zewnętrzna mogłaby zatrudnić.

- Wobec tego 12 zł dziennie to jest oszczędność...


W 2015 roku 18 tysięcy pacjentów leżało w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach przez średnio ok. 5 dni. Na podstawie tych liczb Bonna wyliczył 960 tys. zł możliwych oszczędności. - To koszt wysokiego standaru wyżywienia w chojnickim szpitalu.

Ma jednak nadzieję, że poprawi się finansowanie i wówczas placówka udźwignie ów wysoki standard. - Myślę, że to jest przedwczesne straszenie pracowników.
Szef szpitala zaznacza, że to na razie rozważania teoretyczne. O ewentualnych oszczędnościach na zleceniu na zewnątrz sprzątania obiektu przy ul. Leśnej nic nie mówił.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

43 komentarzy

~Serio
Łapami miało być
17 Listopada 2016, godzina 09:30
Oceniono 9 razy 7
~Serio
A lekarze w swoich łazienkach papier i ręczniki mają? Czy przyjmują i operują brudnymi łapówkami i z ofajdaną doopą?
17 Listopada 2016, godzina 09:30
Oceniono 10 razy 4
~Serio
Ja pitolę, w XXI wieku w szpitalu nie ma papieru toaletowego!!!! Przecież to jakaś masakra! Co na to Sanepid i Ministerstwo Zdrowia? Czy ktoś wie, czy w Tucholi papier jest?r
17 Listopada 2016, godzina 09:25
Oceniono 10 razy 8
~Serio
Serio do prowincjalnego szpitala w Tucholi trafiają wszyscy najlepsi lekarze z Chojnic? A za nimi wszyscy świadomi pacjenci? Co z tym "pięknym i nowoczesnym" chojnickim szpitalem jest nie tak? Niech mi to ktoś, z łaski swojej, wytłumaczy
17 Listopada 2016, godzina 09:20
Oceniono 10 razy 10
~Smerf Maruda
Potwierdzam, że pacjenci MUSZĄ mieć własny papier toaletowy. Poza tym potrzebne są też swoje sztućce. Oczywiście także własne ręczniki. A w łazienkach pozostały akcesoria na ścianach do wkładania rolek papieru toaletowego i papierowych ręczników. Może przydałaby się druga wizyta, także z zaskoczenia, ekipy TVN24 z "Czarno na Białym"? Szlak po zamieszaniu ze szpitalną spalarnią mają przetarty
17 Listopada 2016, godzina 09:18
Oceniono 11 razy 11
~Serio
Serio żona burmistrza rodziła w takiej pipidówce jak Tuchola? Co jest z tym szpitalem nie tak, że nawet burmistrz własną żonę wysłał do takiej dziury? Przecież to chyba nie z powodu braku papieru toaletowego?
17 Listopada 2016, godzina 09:11
Oceniono 11 razy 7
~Serio
Serio żona burmistrza rodziła w takiej pipidówce jak Tuchola? Co jest z tym szpitalem nie tak, że nawet burmistrz własną żonę wysłał do takiej dziury? Przecież to chyba nie z powodu braku papieru toaletowego?
17 Listopada 2016, godzina 09:10
Oceniono 8 razy 6
~Serio
Serio w tym szpitalu trzeba mieć ze sobą własny papier toaletowy? Wierzyć mi się nie chce. To co, jak nie będę miał ze sobą papieru, to leżę z brudną doopą?
17 Listopada 2016, godzina 09:04
Oceniono 9 razy 7
~to dopiero pomysł,
oszczędności kosztem pracowników i pacjentów
17 Listopada 2016, godzina 07:44
Oceniono 13 razy 11
~obatel
Jeśli tymi rewelacjami nie zainteresuje się prokuratura chojnicka w ciągu tygodnia to chyba trzeba zainteresować tymi przekrętami ABW,CBS itp.
16 Listopada 2016, godzina 21:29
Oceniono 17 razy 9
~zyski dla BonaMed a straty dla publicznego szpitala

Leszek Bonna jako dyrektor publicznego szpitala tak kieruje tą instytucją by wszelkie dochodowe usługi medyczne przekazywać ekskluzywnie prywatnej firmie BonaMed będącej własnością jego małżonki. A wszystkie pozostałe usługi medyczne - szczególnie wszystkie niezbędne lecz przynoszące straty finansowe - wykonuje szpital publiczny.

Dla Leszka Bonny szpital jest narzędziem dzięki któremu może rutynowo kierować strumień pacjentów ze szpitala do prywatnej firmy jego małżonki, a wszelkie inne pomocnicze funkcje i usługi medyczne niezbędne dla sprawnego funkcjonowania usług medycznych BonaMedu wykonuje się w szpitalu z wykorzystaniem publicznych funduszy. Od lat Leszek kieruje szpitalem publicznym w taki sposób by ten swoimi usługami medycznymi nie konkurował z prywatną firmą jego małżonki lecz jedynie by wspomagał i uzupełniał zakres usług medycznych oferowanych przez BonaMed pacjentom kierowanych z publicznego szpitala do prywatnego BonaMedu.

W bieżącym roku dyrektor Leszek z funduszy MOF-u otrzyma 4 mln. złotych na stworzenie prywatnego systemu teleopieki (skomputeryzowanego systemu zdalnej opieki medycznej) z siedzibą w ZOL w Jarcewie będącego własnością jego małżonki. Chociaż bardziej logicznym miejscem do stworzenia systemu teleopieki byłby chojnicki szpital publiczny to jednak z powodu starań dyrektora publicznego szpitala w Chojnicach Leszka Bonny potencjalnie dochodowy system teleopieki zostanie stworzony przez prywatny ZOL w Jarcewie będący własnością małżonki dyrektora Leszka Bonny.

Dla mnie osobiście działania dyrektora szpitala Leszka Bonny są niekorzystne dla publicznego szpitala bo obecny dyrektor robi wszystko by kosztem zadłużenia publicznego szpitala w Chojnicach wzbogacić prywatne firmy medyczne swojej małżonki.

Jak do tej pory koledzy dyrektora Leszka z rady społecznej szpitala, ani koledzy z władz samorządowych powiatu chojnickiego nie widzą w działaniach zacnego dyrektora żadnego konfliktu interesów. A zadająca niepożądane pytania radna powiatowa Mirka Dalecka jest zaszczuwana, ośmieszana i atakowana przez "życzliwych przyjaciół" dyrektora Leszka Bonny zasiadających w radzie i zarządzie powiatu. Być może korzyści finansowe jakie otrzymują od dyrektora Leszka w zamian za tolerowanie i tuszowanie nadużyć przytępiają ostrość ich widzenia i umiejętności dostrzeżenia korupcji.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com16 Listopada 2016, godzina 18:19
Oceniono 33 razy 19
~Racja...
Słyszałam że z tą firmą z ul. Sambora co chemię do szpitala dostarcza też jest jakiś przekręt. Niby robią to bez przetargowo... i tam nikogo nie interesuje, że pieniądze uciekają?
16 Listopada 2016, godzina 17:16
Oceniono 21 razy 17
~a czemu te oszczednosci mają być naszym kosztem?
a może najpierw niech sprawdzi gdzie pieniądze szpital traci jak w pralni kiedy robi pranie dla prywatnej firmy pani kierownik a czy oni szpitalowi za to placa? tylko się pracowników zastrasza nikt nic nie powie bo się boi wylecieć, a prywata dalej się robi na publicznym majątku, to należalo by sprawdzić a nie pracownków straszyć zwolnieniami.
16 Listopada 2016, godzina 16:02
Oceniono 24 razy 22
~skoro ma smykałkę do prywatnego biznesu,
to dlaczego w szpitalu jest 60 mln strat?
16 Listopada 2016, godzina 15:34
Oceniono 14 razy 14
~ja
Chojnicki szpital to jedna wielka kpina.....w Gdansku jak slysza Chojnice to kojarzy im sie tylko z jednym....lekarzami biznesmenami majacy swoje przychodnie i dyrekcja majaca smykalke do prywatnej inicjatywy....
16 Listopada 2016, godzina 14:28
Oceniono 19 razy 17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.90 53.90
EUREUR 425.00 433.00 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 438.00 446.00 NOKNOK 30.10 33.00
GBPGBP 503.00 511.00 SEKSEK 33.50 36.50
Aktualizacja: 2024-07-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.56 397.93 DKKDKK 51.00 53.80
EUREUR 426.57 430.77 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 439.00 444.00 NOKNOK 30.20 32.90
GBPGBP 504.98 510.53 SEKSEK 33.60 36.40
Aktualizacja: 2024-07-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij