Poniedziałek, 24 Czerwca 2024 | Imieniny: Danuty, Jana, Janiny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

O problemach w szpitalu, które nie istnieją...

Tych bynajmniej nie widzi starosta, któremu podległa jest placówka. Tymczasem o kontrolę inspekcji pracy w lecznicy, wypłatach najniższej krajowej w dwóch transzach, odejściach specjalistów i brak dialogu związków zawodowych z dyrekcją dopytywała opozycyjna radna.

 

W sprawach szpitala kolejny raz głos zabrała Mirosława Dalecka. Radna zmuszona była powrócić do  poruszanego już tematu oddziału ortopedycznego, z którego odsyłano pacjentów do innych placówek (Bydgoszcz, Kościerzyna, Gdańsk i Słupsk) na zabiegi. Powód? Złożenie wypowiedzeń przez lekarzy. Na dowód radna miała nawet potwierdzające to pismo, ale to jakimś trafem nie dotarło do adresata pytania, czyli szpitala. Stąd pytanie do starosty czemu nie przekazał w całości jej pisemnej interpelacji wraz załącznikiem. - Ogromnie się zdziwiłam i zaniepokoiłam, kiedy zapoznałam się z odpowiedzią ze szpitala, którą na prośbę dyrektora przygotował ordynator ortopedii pan doktor Krzysztof Winiarek. Cytuję fragment pisma: "ułatwiłoby gdyby pani udostępniła treść tego pisma, a nie posługiwała się nim na zasadzie „mam przed sobą pismo i nie zawaham się go użyć”. Jak można w taki sposób udzielać komukolwiek odpowiedzi sugerując, że radna próbuje straszyć, czy wręcz odgrażać się. Nic takiego nie miało przecież miejsca - mówiła Dalecka na wczorajszej sesji powiatowej.

- Pan tego do szpitala dalej nie przekazał, bo odp. b. mnie zaskoczyła...

Wskazywała, że próbowano sprzedać nieprawdziwe informacje, że pacjentów informowano jedynie telefonicznie, bo ma przecież takie pismo i to ze szpitalnymi pieczątkami. Sytuację na wspominanym oddziale jego szef tłumaczył żądaniami lekarzy o wyższe uposażenia i stanowiska kierownicze. Ci twierdzą, że to bezpodstawne oskarżenia, a prawdziwym powodem odejścia jest konflikt z przełożonym. Dalecka, która podjęła temat stwierdziła, że za to, iż ośmiela się pytać o sprawy pacjentów, teraz także ją próbuje się postawić w złym świetle.
Obecnego na sesji dyrektora opozycyjna radna zapytała czy przychyla się do zarzutów, które wobec lekarzy ortopedów wysunął ich były już szef. Przed jednoznaczną odpowiedzią Leszek Bonna się migał. Podkreślał, że to nie on jest autorem odpowiedzi dla radnej, a ordynator ortopedii. - Ja ją tylko przejrzałem. Ubrałem w odpowiednią formę graficzną - mówił Bonna, zaznaczając, iż nie zamierza jej komentować. Pozwolił sobie za to na ocenę osoby ordynatora. - Bardzo go szanuję i uważam, że prowadzi jeden z najlepszych oddziałów ortopedycznych w naszym województwie, jak nie w kraju.

- Ale rozumie pani, że to nie ja przygotowywałem...


Reklama | Czytaj dalej »
Szef lecznicy nie umiał też odpowiedzieć na pytanie, ilu pacjentów odesłano do innych szpitali.
Leszek Bonna przyznał za to, że w zarządzanej przez niego placówce trwa właśnie kontrola inspekcji pracy, co dopytywała dociekliwa radna. Pracownicy zarabiający najniższą krajową, czyli 2 tys. zł brutto od 1 stycznia 2017, wynagrodzenie dostali w dwóch transzach - 1 i 10 dnia miesiąca. - Jaki jest powód i jaka jest podstawa prawna, że w taki sposób można dokonać wypłaty najniższego wynagrodzenia za pracę? - pytała Dalecka na co dzień zajmująca się sprawami kadrowymi  w szkole.

- Ilu pracownikom nie wypłacono jednorazowo...

Okazało się, że w szpitalu w nowym roku nie aneksowano umów o pracę dla tych najmniej zarabiających, których uposażenie wzrosło zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez rząd.  - Tzw. wynagrodzenie zasadnicze było kierowane do pracowników 1 dnia, a wszystkie elementy ruchome, w tym również dodatek wyrównawczy, który nie jest stały - 10 - wyjaśniał dyrektor chojnickiego szpitala oburzony faktem, że o wypłacie zasadniczej pensji w ratach związki powiadomiły Państwową Inspekcję Pracy.

- Tzw. wynagrodzenie zasadnicze...

- Jestem spokojny. Uważam, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami prawa. (...) Ubolewam nad jednym, że nikt się nie zastanowił skąd wziąć pieniądze w szpitalu na wzrost minimalnych wynagrodzeń.

- Ubolewam nad jednym...
Jak się okazało, grupa tych najmniej zarabiających jest bowiem duża. To ok. dwustu pracowników! Interesów wszystkich bronią związki zawodowe, których w lecznicy działa aż siedem. Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia zwrócił się niedawno do starostwa z prośbą o zorganizowanie rozmów z dyrektorem szpitala specjalistycznego. Do prośby tej nie przychylił się starosta, uznając, że nie ma takiej potrzeby. - Mało tego podkreśla pan w piśmie, że przewodnicząca, podając ją z imienia i nazwiska, związku działającego w szpitalu, cytuję "wywołuje niepotrzebne niepokoje opowiadając pracownikom o rzekomych restrukturyzacjach i zwolnieniach". Tą odpowiedzią opowiada się pan po stronie dyrekcji szpitala, lekceważąc działające w szpitalu związki zawodowe - Dalecka zwróciła się do włodarza powiatu. - Pan jako przedstawiciel władzy samorządowej powinien dbać o to żeby między związkami zawodowymi, a pracodawcami układało się jak najlepiej, aby były przynajmniej poprawne relacje. W sytuacji, w której pan, panie starosto, wypowiada się przeciw związkowcom zawodowym, podważając ich autorytet, odbiera pan sobie prawo i możliwość pełnienia  roli arbitra w sytuacjach kryzysowych.

- Mało tego, podkreśla pan w piśmie...Wypowiedź radnej wyraźnie poirytowała Stanisława Skaję: - O czym ja jako starosta, przedstawiciel władzy samorządowej, miałem rozmawiać ze związkami zawodowymi? O problemach, które nie istnieją? - No nie wiem, czy nie istnieją - powątpiewała radna. - Ja oświadczam, że nie istnieją - zapewnił starosta. Choć sam wspominał wystąpienie dyrektora szpitala na sesji, który brał pod uwagę likwidację kuchni, jeśli sytuacja finansowa szpitala będzie się pogarszała...

- O czym jako starosta miałem rozmawiać...

A o sianiu niepokoju starosta miał dowiedzieć się od... dyrektora szpitala. -  Pani sobie wyobraża, że w szpitalu mówią, nie idźcie do szpitala, bo tam zabijają kogoś?! To tak samo, nie idźcie do szpitala, bo tam będzie restrukturyzacja - taką mocną analogię poczynił.

- Jak pani sobie wyobraża...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

139 komentarzy

~klika powiatowa powinna być rozgoniona na cztery wiatry
za I sesję V kadencji, anulowanie głosowania przy wyborze zarządu, bo inne były ustalenia, wstyd władzo samorządowa, jaki pan taki kram, jak widać i slychać po żenujących wypowiedziach, wstydddddddddddd!
25 Lutego 2017, godzina 09:44
Oceniono 33 razy 25
~buraku jeden - do powiatu nie należą szkoły gimnazjalne
i skąd wiesz, że się nie wypowiadała, tam gdzie było trzeba. Sam potwierdzasz, że są brudy w szpitalu, a szpital podlega pod powiat, więc słusznie zajmuje głos. Musisz się dokształcić, jak chcesz kogoś krytykować - to taka mała uwaga, nauki nigdy dość. Brawo radna Dalecka!!!
25 Lutego 2017, godzina 09:35
Oceniono 35 razy 21
~Znp
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Lutego 2017, godzina 09:30
Oceniono 46 razy -12
~za sprawą radnej ten cały szpitalny syf wychodzi
pracowników najlepiej za darmo gonić do pracy, a oni od nadmiaru pieniędzy tylko innych obrażać potrafią, lekarze którzy odeszli mówią, że dosyć miesi tego terroru psychicznego, takie sobie bagienko szpitalne
25 Lutego 2017, godzina 09:29
Oceniono 30 razy 28
~ordynator zamotał się w kłamstwach i się skomprtomitował
ale dla kolesia dyrektora to najlepszy ordynator w kraju, ciekawe z jakiego powodu, lekarze czują sie pomówieni, bo nie znalazł żadnych argumentów na swoją obronę, tylko atak. Taki mały lizus. Na takich mówi się dyktatorek
25 Lutego 2017, godzina 09:19
Oceniono 31 razy 27
~większego burak chyba nie ma
ten chłopek roztropek nie wie co mówi, to jest dopiero wstyd, cóż za argumenty "... nie idźcie do szpitala bo tam zabijają kogoś" KOŃCZ WAŚĆ I WSTYDU OSZCZĘDŹ
25 Lutego 2017, godzina 09:12
Oceniono 32 razy 26
~Smerf Maruda
Teraz nie dziwię się, że Leszek Bonna odmawia PChS udziału w debacie nt. sytuacji szpitala. Jeśli w tym stylu odpowiada na pytanie radnej na sesji, to w debacie mogłoby dojść do kompromitacji podobnej do jego udziału w Czarno na białym w TVN24 nt. spalarni odpadów medycznych.
25 Lutego 2017, godzina 08:52
Oceniono 31 razy 25
~a co to?
Jeden za drugiego listy pisze i cenzoruje????? Że mu się chciało pisać, zamiast zwyczajnie cały list przekazać. Tłumaczenie idiotyczne. Duży chłop, a takie bzdury plecie - WSTYD!!!
25 Lutego 2017, godzina 07:43
Oceniono 34 razy 28
~Biedna Dalecka
Usiadła do rozmowy z krzykaczem - "Ja oświadczam, że nie istnieją!!!" - co za argument.
W stronę Daleckiej duży ukłon za zachowanie kultury rozmowy i za to, że w ogóle jej się chce paprać w tym chojnickim bagnie.
25 Lutego 2017, godzina 07:37
Oceniono 38 razy 28
~odp.
za dużo maminsynków w tym kraju dorwało się do władzy.. wydaje im się, że są wspaniali, mądrzy, inteligentni i ...niezastąpieni, nie potrafią rozmawiać, słowo kompromis i uczciwość dla większości nie istnieją! mądrych kobiet jest mnóstwo, ale brak im wsparcia do walki z patologią władzy, a do tej walki potrzebne są emocjonalne gigantki. Pani Dalecka zasługuje na ogromny szacunek i uznanie.
25 Lutego 2017, godzina 07:28
Oceniono 35 razy 25
~pracownik
Dziekujemy, zarabiam najniższą krajową i gdyby nie pani to nikt by nic nie wiedział co się dzieje w szpitalu. Każdy się bał nawet zapytać dlaczego nie otrzymaliśmy wynagrodzenia w całości w dniu 1. NIkt nas nie poinformował, że bedziemy wypłaty dostawać podzielone na 2 raty.
25 Lutego 2017, godzina 06:59
Oceniono 38 razy 32
~Pinokio
Jak go ostatnio w radio słyszałem, to myślałem że to mówi jakiś chłop ze wsi, granatem od pługa oderwany
24 Lutego 2017, godzina 22:56
Oceniono 40 razy 26
~Marco Polo
Pani Mira i niech tak zostanie, to taka chojnicka Margaret Thatcher potrafi jeb....pięścią w stół a nożyce się same odezwą. TAK TRZYMAJ MIRA.
24 Lutego 2017, godzina 22:53
Oceniono 40 razy 26
~czytelnik i słuchacz
Pan starosta powinien koniecznie przesłuchać nagranie swojej wypowiedzi udostępnione przez chojnice24. A jeszcze lepiej - nagranie na TV Chojnice. Jąkanie się, pokrzykiwanie, oburzanie się, udzielanie niesprecyzowanych i chaotycznych wyjaśnień podsumowanych nic nie mówiącym "i tak dalej"... Reasumując: brak merytoryczności i próba zakrzyczenia radnej, która postawiła konkretne pytania.
Żenujący poziom jak na przedstawiciela samorządu (pewnie nawet nie zrozumiał o jakiego arbitra w sytuacji kryzysowej chodzi... )
Jak bardzo można się zamotać, żeby wykrztusić z siebie takie zdanie?
"I to nie jest tylko problem jednego szpitala w Polsce w Chojnicach, bo to jest problem większości szpitali w Chojnicach".
24 Lutego 2017, godzina 22:51
Oceniono 40 razy 28
~obywatel
To jakiś menel?
24 Lutego 2017, godzina 22:49
Oceniono 38 razy 24

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 407.00 DKKDKK 50.30 53.90
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 444.00 454.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 37.20 38.30
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.73 403.42 DKKDKK 50.40 53.80
EUREUR 427.88 432.58 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 445.00 450.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 504.70 510.26 SEKSEK 37.30 38.20
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij