Ulgi dla niepełnosprawnych ograniczone
Jesienią 2010 roku Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jej skutki w Chojnicach odczuły zakłady pracy chronionej.
Koalicjanci zmieniają ustawę
Jako główną przyczynę jej uchwalenia koalicja rządowa podawała konieczność wprowadzenia oszczędności, gdyż Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) groziła utrata płynności finansowej. Jedną z wielu wprowadzonych zmian jest ograniczenie zakresu zwolnień podatkowych. Od 1.01.2011 roku nie muszą płacić podatku od nieruchomości tylko te zakłady, które zatrudniają co najmniej 30 % osób niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo, zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Reklama | Czytaj dalej »
W maju 2010 parlamentarzyści PO otwierali swe biura w chojnickim Mostostalu. Przyjął ich później w siedzibie swojej firmy Kazimierz Ginter (po prawej). Od lewej - Jarosław Wałęsa i Adam Szejnfeld.
Do 2010 roku ta ulga dotyczyła wszystkich zakładów pracy chronionej, które utrzymywały wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 40 %, z zastrzeżeniem, że minimum 10 % zatrudnionych ma lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Ustawodawca wymagał, aby środki ze zwolnień podatkowych (nieruchomości, leśny i rolny) w 90 % trafiały do zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Pozostałe 10 % należało przekazać do PFRON. Budżet Chojnic na tym nie stracił, gdyż podatek od nieruchomości refundował mu PFRON. W 2010 roku było to 422 tys. zł za 4 funkcjonujące w Chojnicach zakłady pracy chronionej. W bieżącym roku działają już tylko dwa. Za jeden z nich PFRON sfinansuje podatek od nieruchomości. Dotyczy to Spółdzielni Inwalidów. Inny zakład powinien uczynić to bezpośrednio.
Czy nowe przepisy są niepełnosprawne?
Jest to Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych inż. Kazimierz Ginter w Chojnicach, który status Zakładu Pracy Chronionej posiada od 1999 roku. Pracują w nim obecnie 183 osoby, w tym 80 niepełnosprawnych. W stopniu lekkim – 45 osób; umiarkowanym – 34 osoby; w znacznym jedna osoba. Jak poinformowano nas w ZPMB, w 2010 do ZFRON przekazano ok. 250 tys. zł. Na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych, czyli wydatki na ułatwienie podstawowych czynności życiowych, przeznaczano 10 % tej kwoty. Programy rehabilitacyjne, czyli np. kursy przekwalifikujące niepełnosprawnego do nowego zawodu i zakup wyposażenia jego stanowiska pracy, to kolejne 15 %. Reszta, czyli 75 % ZFRON, wydawane było w zakładzie na pomoc służącą osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu ich obowiązków poprzez modernizowanie stanowisk pracy.
Zbiór chojnickich Oskarów za Dokonania Roku wystawiony w holu firmowego budynku.
W kwietniu 2011 właściciel zakładu wysłał do burmistrza Arseniusza Finstera prośbę o zmiany decyzji w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości. Łączna ich wartość to prawie 283 tys. złotych. Jako uzasadnienie swego wniosku Kazimierz Ginter podaje, że „środki pochodzące z ulg w podatku od nieruchomości dotychczas przeznaczałem na pomoc w zatrudnieniu i rehabilitacji pracownikom niepełnosprawnym. Pozbawienie mojej firmy tych dochodów spowoduje, że nie będę mógł pomagać pracownikom i zwrócą się oni do Pana Burmistrza o udzielenie pomocy w zakupie leków, refundacji remontów oraz pomoc w leczeniu specjalistycznym.”
Burmistrz prosi posłów o pomoc
Urząd miejski nie przychylił się do wniosku właściciela zakładu: „Wysokość stawek podatkowych wynika z regulacji ustawowej, a ponadto musi być zachowana zasada równości w stosunku do wszystkich podatników naszego miasta.” Burmistrz Arseniusz Finster postanowił jednak wystąpić do chojnickich parlamentarzystów z prośbą o podjęcie działań, które zmieniłyby prawo w zakresie dotyczącym zakładów pracy chronionej i stosowanych ulg w podatku od nieruchomości. Uważa, że nowelizacja wprowadza nieuzasadniony podział niepełnosprawnych na dwie kategorie, z których jedna korzysta z pomocy państwa, druga jest jej pozbawiona. Ma to być niezgodne z konstytucją.
Co na to posłowie z Chojnic?
Leszek Redzimski (PO) jesienią 2010 jeszcze nie był posłem, ale zapewnił nas, że dogłębnie zapozna się z całą sprawą. Jacek Kowalik (SLD) uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby spotkanie w ratuszu w najbliższym czasie wszystkich lokalnych parlamentarzystów, Kazimierza Gintera oraz burmistrza, aby wypracować wspólne stanowisko. Piotr Stanke (PiS) jest od prawie 4 lat członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. - Temat jest mi bardzo dobrze znany, gdyż moja komisja pracowała nad tą nowelizacją. Nie zgadzaliśmy się, jako Prawo i Sprawiedliwość, z wieloma zapisami w niej. Część z nich była dobra, dlatego wstrzymaliśmy się od głosu. Do końca kadencji pozostało kilka miesięcy, nie ma więc szans na to, aby koalicja rządowa, która była inicjatorem zmiany prawa, zgodziła się na kolejną nowelizację. Nad tym problemem mogą pochylić się parlamentarzyści następnej kadencji – zauważył Piotr Stanke.
Ta róża jest podziękowaniem szachistów UKS - 8 za umożliwienie udziału w rozgrywkach II ligi szachowej.
Właściciel o przyszłości zakładu
Zwróciliśmy się do Kazimierza Gintera z pytaniem o najbliższe plany dotyczące firmy przy ul. Kolejowej. - Od początku istnienia zakładu obserwuję ciągłe ograniczanie ulg dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne. Niewykluczone, że wkrótce zrezygnuję ze statusu zakładu pracy chronionej lub ograniczę zatrudnienie. Innym wyjściem byłoby zwolnienie osób zdrowych, aby dochować w firmie od 1.01.2012 progu zatrudnienia 50 % osób niepełnosprawnych i 20 % osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo znalezienie takiej grupy osób. Każde z tych rozwiązań jest trudne. Zmniejszenie ilości środków finansowych na ZFRON odbije się na możliwości pomocy niepełnosprawnym oraz modernizowaniu ich stanowisk pracy.
Najbliższe miesiące pokażą, czy w firmie Kazimierza Gintera dojdzie do zmian.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (27)
- Komentarze Facebook (...)
27 komentarzy
Może ktos na to zwroci uwage co w tym zakladzie sie dzieje? a nie, pochwaly dawac
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!