Wtorek, 18 Czerwca 2024 | Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli chojnice24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. Jerzy Erdman

Moim zdaniem. Quo vadis chojnicka piłko?

Boisko przy Rzepakowej czeka na piłkarzy Chojniczanki.

Boisko przy Rzepakowej czeka na piłkarzy Chojniczanki.

Wkrótce wielkie święto chojnickiej piłki nożnej, gdyż 3 sierpnia zostanie oddane do użytku boisko ze sztuczną trawą przy ul. Rzepakowej.

Obiekt robi wrażenie. Szczególnie wieczorem, gdy rozbłysną reflektory zamontowane na czterech masztach. Gdy zostanie zrealizowany kolejny etap, w którym mają znaleźć się przestawna trybuna, poliuretanowa bieżnia, boiska do siatkówki i koszykówki oraz skocznia w dal, to praktycznie będzie to trzeci stadion w Chojnicach. Ma służyć przede wszystkim jako boisko treningowe dla II-ligowej Chojniczanki. Szkoda tylko, że równolegle usycha futbol w drugim z chojnickich klubów – Kolejarzu. Ledwo uniknął w tym roku spadku z A-klasy. W zasadzie w tym klubie prowadzone są już tylko dwie grupy juniorskie, z tym, że jedna z nich jest pod skrzydłami sekcji biegowej Florian. Od kilku lat mówi się o planach modernizacji siedziby przy ul. Lichnowskiej, ale z roku na rok ich realizacja jest przekładana. Oby tylko ten zasłużony klub jej doczekał.

Reklama | Czytaj dalej »

Kiedyś najlepsi zawodnicy Kolejarza z reguły zasilali kadrę sąsiada z Mickiewicza. Nie raz słyszałem w ratuszowych kuluarach, także od kandydatów w czasie konkursu na szefa Wydziału Promocji UM, że najlepsze perspektywy rozwoju chojnickiej piłki nożnej powstałyby, gdyby Chojniczanka i Kolejarz połączyły siły. Razem mieli prowadzić szkolenie narybku. Stadion Kolejarza byłby miejscem treningu seniorów i juniorów. Życie potoczyło się zupełnie innym torem. Po zmodernizowaniu stadionu przy ul. Mickiewicza i awansie Chojniczanki, zdecydowano wybudować za grube pieniądze treningowe boisko przy Rzepakowej. Ustał praktycznie transfer zawodników z ul. Lichnowskiej na ul. Mickiewicza. W niedzielnym meczu (31.07) w osiemnastoosobowej kadrze byli zawodnicy urodzeni w Belgradzie, Poznaniu (dwóch), Głubczycach, Lubinie, Raciborzu czy Drezdenku. Żaden nie był wychowankiem chojnickich klubów. Gdyby uwzględnić w statystyce turystyki klubowej tej kadry także okres juniorski, to przed zostaniem zawodnikiem Chojniczanki każdy z nich zaliczył już średnio 4,83 klubu. Rekordzista ma na koncie 11 klubów. Za 9 i 19 lat są kolejne okrągłe jubileusze Chojniczanki. Proponuję działaczom klubu wpisać do kontraktów z zawodnikami obowiązek corocznego aktualizowania danych kontaktowych po opuszczeniu Chojnic. W innym przypadku będzie spora luka pokoleniowa wśród dekorowanych i nagradzanych.

Jako wytłumaczenie ciągłego importu zawodników, wciąż słyszę i czytam, nie tylko w wywiadach z członkami zarządu klubu, że w 40–tysięcznych Chojnicach nie ma piłkarzy grających na poziomie II ligi. Może system szkolenia młodzieży jest źle zorganizowany? Może zdolna chojnicka młodzież nie ma motywacji do angażowania się na treningach, bo nie wierzy w znalezienie się w pierwszej drużynie? Niedawno z ust prezesa PZPN Grzegorza Laty usłyszałem stwierdzenie, że Franciszek Smuda nie ma kogo wziąć do kadry, gdyż w drużynie mistrza Polski Wisły Kraków gra tylko jeden Polak. Obawiam się, że w Chojnicach wpadliśmy już w błędno koło karuzeli transferowej, które jest nie do zatrzymania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~GOŚĆ
odpowiem Ci za majego rozmówcę
90% to wszyscy ci których rok temu zarząd przywiózł w walizce do Chojnic, a których w tym roku wymienił na nowy "towar" bo z tymi z ubiegłego roku nasz szkoleniowiec nie potrafili nic zrobić. Najłatwiej jest kupić 10 NOWYCH ZABAWEK ( na 1 rok a w 2012 roku kupimy nowe)
09 Sierpnia 2011, godzina 14:18
Oceniono 1 raz 1
~GOŚĆ
odpowiadając na ten bełkot ( zaznaczam że robię to ostatni raz ponieważ Know How jest dzisiaj w cenie) powiem tylko i aż tyle - osoba odpowiedzialna za scouting i szkolenie powinna poszukać sobie inną pracę. Wymieniłeś człowieku 11 zawodników a piszesz o 5-ciu. Nie interesuje mnie jakie są powodu odejścia zawodnika. To że nie przewidziałeś takiego czy innego powodu odejścia z klubu to bardzo źle o Tobie świadczy ( ODSZUKAJ SOBIE W INTERNECIE PIRAMIDE POTRZEB LUDZKICH WEDŁUG MASLOW - może się czegoś jeszcze nauczysz i w końcu zrozumiesz o czym myślałem pisząc że ta ilość transfeów świadczy i niekompetencji przynajmniej kilku osób w CHojniczance z dyrektorem sportowym na czele) Wymieniłeś 11 zawodników i jeszcze się tym podniecasz ( mówiąc kolokwialnie)

SZKOLENIE DZIECI I MŁODZIEŻY - Chcesz mi powiedzieć, żę pełna drabinka szkoleniowa ( cokolwiek wg Ciebie to znaczy) jest Twoim antidotum na to co sę do tej pory działo w Chojniczance? Nie gniewaj się ale dajesz nieciekawe świadecto o sobie. Nawet to co piszesz na temat udziału dzieci i młodzieży w ligach wojewódzkich ( przyjąłem to ja autoreklamę) świadczy o tym że nawet Twoje cele nadtzędne są niezgodne a nawet sprzeczne ze standardami które obowiązują w normalnych a przede wszystkim zachodnich klubach piłkarskich. Jak sobie jeszcze przypomnę artykuły naszych lokalnych gazet z których możnabyło się dowiedzieć dlaczego kilku trenerów zostało zwolnionych to myślę sobie, że czas najwyższy zakończyć z Tobą dialog ( przyponę tylko że powodem zwolnienia trenera był BRAK WYNIKU SPORTOWEGO DRUŻYN MŁODZIEŻOWYCH, OSTATNIE MIEJSCE W TABELI, BRAK DYPLOMÓW, PUCHARÓW, .... Współczułem i będę współczuł dzieciakom i młodzieży tego że nieświadome tej niekompetencji wielu osób ( nie wszystkich) będą uczestniczyć w tym CYRKU!!!

PISZESZ, ŻE W KLUBIE DOBRZE SIĘ DZIEJE?!?! w SZCZEGÓLNOŚCI GDY TRENERZY NIE CHCĄ ROZMAWIAĆ Z DYREKTORERM SPORTOWYM, ITD I ITP

PISZESZ O MOJEJ NIENAWIŚCI?!?! Jest mi najzwyczajniej żal dzieciaków które zapisują się do Chojnickiego klubu z nadzieją, że będą mogli reprezentować nasze miasto a po kilku latach okazuje się, że nie ma dla nich miejsca w pierwszej drużynie, ....

To w jakiej lidze będzie grała Chojniczanka będzie zależało tylko i wyłącznie od tego ile Birmistrz da pieniędzy na zakup zawoniików i ich utrzymanie - zapamiętaj to sobie raz na zawsze. Z bazą sportową jest tak sasmo. A jeśli chodzi o poziom szkolenia młodzieży to lepiej daj sobie spokój bo NIE WIESZ CO MÓWISZ

Pozdrawiam i żyj dalej w swoim świecie fantazji
09 Sierpnia 2011, godzina 14:02
~rozmówca gościa
podaj mi te 90% nietrafionych transferów w Chojniczance
08 Sierpnia 2011, godzina 20:37
~do rozmówcy GOŚCIA
podaj mi w który klubie 90% transferów jest nietrafionych??? ( nielicząc oczywiście Chojniczanki
08 Sierpnia 2011, godzina 15:34
~koti
dyrektorku nie stresuj się tak bo dostaniesz zawału. Pieniądze z Urzędu Miasta ( z tego co wiem 120.00 PLN) idą na szkolenie dzieci i młodzieży ( zresztą efektów tego szkolenia nie ma, nigdy nie było i nie będzie), a ile pieniędzy dostaje pierwsza drużyna? 1,0 mln PLN czy 1,5 mln PLN???
A jeśłi chodzi o pieniądze od sponsorów to chcesz powiedzieć że to są prywatne pieniądze zarządu który ma prawo wydawać je na bliżej nieokreślone cele typu dojazd dyrektorka do domu?
Na marginesie: dyrektor sportowy zrobił już prawo jazdy czy nadal jeździ z nim kierowca?
08 Sierpnia 2011, godzina 15:13
~to ty uwazaj co piszesz
pieniadze z miasta nie ida razem z tymi od sponsorow do jednego worka z ktorego dowolnie czerpie zarzad klubu. pieniadze z miasta ida na okreslone cele np druzyny mlodziezowe i mieszanie w to "dojazdow do domu" dyrektora sportowego jest delikatnie mowiac glupota. ta jak wiadomo nie boli, na cale szczescie dla ciebie = zaoszczedzisz na etopirynie od gozdzikowej.
08 Sierpnia 2011, godzina 00:50
~kolo
... i jeszcze jedno: PIENIĄDZE KTÓRE DOSTAJE CHOJNICZNAKA SĄ NIE TYLKO GOŚCIA ALE I MOJE I WWSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW CHOJNIC TAK WIĘC UWAŻAJ CO PISZERSZ
07 Sierpnia 2011, godzina 13:30
~kolo
...a dojazdu do domu dyrektora sportowego też są wliczone w koszty klubu czy wiceprezes sasm je finansuje??? ....kabaret!!!
07 Sierpnia 2011, godzina 13:26
~kolejarz
W chojnicach jest tylko jeden klub Kolejarz... dziekuje
06 Sierpnia 2011, godzina 22:58
~nadal kłamstwa piszesz
oraz bzdury!

co do wymiany składu, to pośmiać się możemy ale z Ciebie. Dlaczego to ja mam wyliczać skoro to Ty rzucasz sumami! Zarzuciłeś wymianę 99% składu co jest wierutnym kłamstwem! Jeśli się mylę, to wymień kadrę z poprzedniego sezonu i piłkarzy którzy odeszli. Zobaczymy czy jest to 99% ale z prostej matematyki wynika, że musiałoby zostać w kadrze mniej niż 1 piłkarz.

Krzyczysz że kto był odpowiedzialny za transfery skoro trzeba było dokonać tej wymiany. Otóż zawodnicy nie są niewolnikami a transfery w piłce nożnej to rzecz naturalna. Wskaż klub na świecie gdzie 100% transferów jest trafionych.
Przyczyny odejścia byłych już zawodników są różne, klub zrezygnował tylko z części z nich. Zarzucając komuś brak kompetencji przy transferach (bo teraz znów trzeba było ich wymienić) narażasz się na pośmiewisko. Przykład: Krzysztof Baran w ekstraklasowej Jagiellonii. Wypożyczyliśmy go na rok za darmo, genialnie bronił i sięgnął po niego dużo bogatszy klub z ekstraklasy. Andruszczak skończył grać w piłkę, Ziemak ze względów zawodowych przeniósł się do trójmiasta, Noga, Baran, Trojanowski skończyli wiek młodzieżowca i trzeba było szukać nowej młodzieży bo takie są przepisy, Sierant także przeszedł do bogatszego 1-ligowego klubu Olimpii Elbląg. Matuszek wrócił do swojego klubu, także 1-ligowego. W tej kwestii nie widzę nic do czego można by się przyczepić. Klub zrezygnował z Kowala, Magdzińskiego, Trzebińskiego, Gibczyńskiego i Szafrańskiego. 5 piłkarzy z 24 to 99%? Na dodatek klub zawodników z regionu się nie pozbył, tylko wypożyczył na okres pół roku. Zawodnik musi grać, stąd takie decyzje ale Gibon, Szafa i Trzebik wrócą do Chojniczanki.

Bzdury piszesz o wyszkoleniu. Szkolenie to etap długofalowy, kiedyś w Chojniczance nie było pełnej drabinki szkoleniowej czego efekty widzimy dziś. Efekty dzisiejszego szkolenia będą widoczne najwcześniej za 5 lat. Dodam tylko że wszystkie drużyny młodzieżowe od junioraB w dół grają w wyższych ligach wojewódzkich. Więc nie pisz mi o braku efektów szkoleniowych bo pojęcie o tym masz raczej żadne (albo palisz głupa i znowu kłamiesz)

ad2 jak to cie nie interesuje, nie zmieniaj tematu! wyraznie zarzuciłeś wydanie wszystkich pieniędzy na transfery które nie mają mieć końca, co jest kłamstwem! utrzymanie drużyny to inny temat. czy to Gibczyński z Chojnic czy to Pieczara z Bełchatowa to każdy chce otrzymać pensję. Dzielisz ludzi na tych lepszych stąd i tych gorszych "z terenu". dla mnie nie ma problemu że chłopak jest z Polski i że klub mu wynajmuje mieszkanie. to nie są twoje pieniądze więc ich nie wyliczaj (chyba że jesteś sponsorem klubu). środki z UM idą na określone cele, nie idą na wynajem mieszkań dla piłkarzy. pisanie że cyt. "nie poważni ludzie wydaję nasze pieniądze na utrzymywanie ludzi z TERENU' jest kolejnym kłamstwem

wyraźnie masz problem z tym że mimo wszystkim kłodom rzucanym pod nogi w klubie dobrze się dzieje

Twoja nienawiść umacnia naszą wiarę. Dzięki takim jak Ty, my nigdy się nie poddamy

Chojniczanka będzie grać na szczeblu centralnym, baza sportowa w mieście będzie się rozwijać, praca z młodzieżą będzie na coraz wyższym poziomie, ku chwale Chojniczanki. Żadne kłamstwa i oszczerstwa w internecie tego nie zmienią.
05 Sierpnia 2011, godzina 13:56
~GOŚĆ
ad 1/ to możennapiszesz ile % składu zostało wymienione? Pośmiejemy się razem
ad 2/ napisałem o transferze czyli o przejściu zawodnika z jednego do innego klubu. Nie interesuje mnie czy jest to na zasadch "woilnego transferu" czy "transferu zawidnika". Miałem na myśli tylko i aż tyle, żę nie poważni ludzie wydaję nasze pieniądze na utrzymywanie ludzi z TERENU ( mówiąc kolokwialnie). Wszyscy wiemy na co idą nasze pieniądze: wynajem mieszkania, posiłlki, paliwo, o kolosalnych wynagrodzeniach już nie wspomnę, ...

WYPUNKTUJ KOLEJNE KŁAMSTWA BO JUŻ MI SIĘ PODOBA TA DYSKUSJA
05 Sierpnia 2011, godzina 12:41
~kłamstwa piszesz
dwa najważniejsze z nich to
Kłamstwo nr 1. "99% zawodników musieliśmy znowu wymienić?"
Kłamstwo nr 2. "Ale tak naprawdę to nie zrobiuł NIC poza wydawaniem wszystkich pieniędzyna transfery któe nie mają mieć końca."

ad.1 nie wymienili 99% składu/
ad. 2 Chojniczanka na transfery nie wydała ani złotówki. nowi gracze zostali wypożyczeni lub pozyskani na zasadzie "wolnego transferu"

na Ciebie faktycznie szkoda naszego czasu
03 Sierpnia 2011, godzina 19:18
~GOŚĆ
małe sprostowanie 120.000 PLN rocznie a nie 12000 jak napisałem powyżej
Pozdrawiam i proszę więcej nie myśleć na ten temat bo i tak nic się nie zmieni w szkoleniu dzieci i młodzieży ponieważ wszystkim w Chojniczance i w UM jest to na rękę ( PROMOCJA I ELEKTORAT - TAK, ALE POZIOM WYSZKOLENIA NIEKONIECZNIE - TYMBARDZIEJ, ŻE NIEZALEŻNIE OD WSZYSTKIEGO JAKIŚ TAM TEN POZIOM BĘDZIE)
03 Sierpnia 2011, godzina 16:51
~GOŚĆ
do autora któy tak pięknie się rozpisuje na temat licznych grup młodzieżowych. Grup mamy rzeczywiście dużo, ale jakie są efekty pracy szkoleniowców którzy dostają 12000 PLN rocznie z UM plus sponsorzy, ....
Zarząd CHojniczanki dysponuje bardzo dużym budżetem. I tylko z tego powodu, że UM w ramach promocji miasta i dla popparcia elektoratu chce finansować takie pprzedsięwzięcie Zarząd ma okazję pochwalić się dzisiaj że zrobił COŚ dla klubu. Ale tak naprawdę to nie zrobiuł NIC poza wydawaniem wszystkich pieniędzyna transfery któe nie mają mieć końca. Mamy trenerów którzy każdego roku będą kupować nowych zawodników i nic więcej - żałosne. Chciałbym zappytać kto rok temu był odpowiedzialny za scouting w klubie skoro 99% zawodników musieliśmy znowu wymienić? Jaki jest system szkolenia skoro nie ma postępów i musimy wymienić cały zespół?, tych pytań mogłoby być więcej ale szkoda waszego i mojego czasu
03 Sierpnia 2011, godzina 16:42
~GOŚĆ
W końcu ktoś poruszył temat który należałoby pociągnąć dalej. Nasza młodzież niczym się nie różni od tej z krajów zachodnich, Jakiś czas temu czytałem w Internecie o tym że w CHojnicach ma powstać akademia Coervera. Z tego co wiem to jest to najlepsza metoda szkolenia piłkarzy. Może pokazać to naszym trenerom i niech zabiorą się w końcu do pracy. Jak nie Coerver to wprowadzić system w oparciu o który szkolona jest młodzież w FCB - efektów tych systemów nie trzeba chyba podawać bo chyba każdy normalny człowiek je zauważa.
03 Sierpnia 2011, godzina 16:12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.60 54.00
EUREUR 431.00 441.00 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 453.00 463.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.00 518.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.63 406.80 DKKDKK 50.70 53.90
EUREUR 432.96 437.57 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 454.00 459.00 NOKNOK 30.40 34.30
GBPGBP 510.10 515.65 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?




Ceny paliw2024-06-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.64 zł 7.34 zł 6.74 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.62 zł - 6.69 zł 2.58 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.57 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij