Urząd Miejski wyjaśnia
Otrzymaliśmy od burmistrza Arseniusza Finstera pismo w sprawie naszego tekstu dotyczącego realizacji przez UM programu przeciwdziałania wykluczenia cyfrowego.
W uzgodnieniu z jego autorem publikujemy je, jako odpowiedź na artykuł.
„Proszę o sprostowanie nieścisłych informacji zamieszczonych w artykule Jerzego Erdmana pt. „Przetarg na komputery ogłoszony”.
W treści tegoż artykułu pan redaktor stwierdził, iż Urząd Miejski w ramach programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic” do grona wykluczonych zaliczył miejskie szkoły, przedszkole, bibliotekę, Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej. Sądzę, iż zdanie to wynika z niezrozumienia istoty programu i celów jakie ma on osiągnąć. Faktycznie 50 mieszkańców miasta z rodzin najuboższych otrzyma komputery z dostępem do Internetu. Osoby te z uwagi na swój status materialny i społeczny traktowane są jako wykluczone cyfrowo. Wyłonione zostaną według zasad określonych w programie. Celem programu jest jednak przeciwdziałanie wyobcowaniu informatycznemu całych grup społecznych a nie tylko pojedynczych osób czy wąskich grup. W ramach programu Ministerstwa Gospodarki, do którego owocnie aplikowaliśmy wskazaliśmy, iż przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu odbywać się będzie przede wszystkim przez pracownie komputerowe zlokalizowane we wskazanych na wstępie jednostkach, tj. szkołach, przedszkolu, bibliotece, OPR. Dzięki temu z zakupionego za ministerialne pieniądze sprzętu przez trzy lata skorzysta co najmniej 11 tys. osób, w tym dzieci i młodzież szkolna oraz zwykli chojniczanie. Gdybyśmy za te pieniądze chcieli kupić komputery z dostępem do Internetu i rozdać je mieszkańcom skorzystałoby z tego raptem 150 osób. Wymowa tych cyfr jest jednoznaczna a dokonane przez pana redaktora uproszczenie zabarwione niczym nieuzasadnioną ironią jest po prostu niedopuszczalne i jako sprzeczne z faktami.
Reklama | Czytaj dalej »
Także odnośnie warunków jakie musi spełniać sprzęt komputerowy, w tym parametry programów operacyjnych pozwolę sobie nie zgodzić się z panem redaktorem w ogłoszeniu wskazano co prawda na system Windows 7 i Office 2010 jednakże równocześnie wskazaliśmy, iż komputery te mogą posiadać inny równoważny system z jednoczesnym szczegółowym określeniem, co równoważny system powinien posiadać. Jest to w pełni dopuszczalne przez prawo zamówień publicznych, co znajduje odzwierciedlenie w treści wykonanych wyroków Krajowej Izby Odwoławczej.
Poczucie humoru pana redaktora, który czyni błyskotliwe porównanie w treści artykułu wynika niestety z nierzetelności podczas zbierania materiału prasowego, do której to jest zobowiązany przecież przepisami prawa prasowego.”
Z poważaniem
dr Arseniusz Finster
burmistrz Chojnic
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (20)
- Komentarze Facebook (...)
20 komentarzy
za odp z gory dzieki
2. Bardzo efektywnie używaj swoich organów płciowych.
3. Gdy usłyszysz od kogoś, że masz nadwagę, to odpowiedz: "jestem chory, hormony szaleją i nie mam na leki".
4. Twoje trzy podstawowe narzędzia w walce o dochód: "pomóżcie dzieciom", " równe szanse" i "nie chcemy być wykluczeni" .
5. Użyj swoich narzędzi szukając dochodu w urzędach.
6. Przekaż swoim dzieciom punkty 1-5.
Sukces gwarantowany!
Pasożytnictwo trzeba piętnować. Jeżeli ktoś znalazł się w naprawdę trudnej sytuacji i zasłużył sobie na pomoc, to pomogą mu bliscy, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi i stowarzyszenia. Pomoc socjalna niszczy więzi międzyludzkie. Socjalny cwaniak zaśmieje ci się w twarz, gdy mu powiesz, że swoją pracą pomagasz mu w formie opłacanych podatków. Jeśli jednak pomożesz sąsiadowi bezpośrednio, który pracował uczciwie i nagle znalazł się w tarapatach, to zapamięta on - kto i kiedy mu pomógł. Kiedyś biedny w potrzebie miał na sobie łachy i (zewnętrznie) wyglądał na głodnego. Dziś "biedny w potrzebie" ma świetne ciuchy, nadwagę, nowoczesne gadżety w każdej kieszeni, lodówkę pełną piw, nowoczesny komputer i dochód w p ostaci dodatków socjalnych. Spróbuj takiemu powiedzieć, że ma się ruszyć do pracy, albo że mu pomagasz... Takich cwaniaków hodują ludzie typu Sawicki, krzyczący o "pomoc socjalną", którzy nie mają pojęcia jakie będą tego dłuookresowe konsekwencje.
No ale coż,może chociaż w tym przypadku pracownicy socjalni przyłożą się w końcu do wywiadów środowiskowych i wyłonią tą naprawdę zasłużoną 50-tkę.
~podatnik
Następny ciekawy fragment wypowiedzi burmistrza z protokołu sesji str 13. Ten poprzedni był ze strony 6. Cytuję: "Teraz tak, jeżeli chodzi o catering, to ja nie zamierzam czekać na przekształcenie przedszkola naszego publicznego w niepubliczne, bo będę czekał sześć miesięcy, a bazą do wyliczania dotacji są końcowe miesiące tego roku i mówiąc krótko chwytam temat i przekształcam ta kuchnię od razu, tnę koszty za ostatnie cztery miesiące tego roku. W tym systemie cateringowym opłaty od rodziców nie będzie pobierać przedszkole, tylko firma cateringowa i w tym momencie ucinamy już na 100% wpływ pieniędzy, to jest proste, Pan jest bankowcem, ja jestem ekonomistą, muszę robić tak, żebym się mieścił w pewnych kosztach, to Pan na pewno rozumie i nie muszę tego już na pewno rozszerzać. Czyli jest to zabieg typowo ekonomiczny, jak to mawiał Pawlak, sąd sądem, a racja musi być po naszej stronie, przepraszam za tą dygresję, ale tak to wygląda, tylko że ja już nie mogę granatów do kieszeni wziąć, tylko muszę rozmawiać o argumentach konkretnych. Czyli catering jak najszybciej". Najlepsze jest to: " sąd sądem, a racja musi być po naszej stronie".
To jest również idealne podsumowanie pańskiego rozumowania, z minimalną korektą:
Z jednej strony nacjonalizowanie przedszkoli, które de facto niczego nie zmienią; z drugiej pchanie się w prywatne projekty. Same sprzeczności. Brak linii i idei.
Nie da się zlikwidować żadnej formy wykluczenie społecznego, poprzez instytucje, które to wykluczenie reprodukują.
Z jednej strony prywatyzowanie przedszkoli...z drugiej pchanie się w socjalne projekty, które de facto niczego nie zmienią...Same sprzeczności. Brak linii i idei. To tyle.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!