Sobota, 25 Maja 2024 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Gdzie mam wyrzucić śmieci?

Od 1.09. przy tym kontenerze składane są worki ze śmieciami. Są też na nim kłódki.

Od 1.09. przy tym kontenerze składane są worki ze śmieciami. Są też na nim kłódki.

Od 1 września na osiedlu 700-lecia sporo zmieniło się, jeśli chodzi o zasady korzystania z osiedlowych śmietników. Nie wszyscy są z tych zmian zadowoleni.

Wczoraj, czyli 1.09, otrzymaliśmy list od jednej z mieszkanek spółdzielczego domu przy ul. Ks. Pomorskich 8: "Mieszkańcy bloków przy ulicy Książąt Pomorskich 6, 8, 14 nie mają gdzie wyrzucać swoich śmieci. Proszę sobie wyobrazić, że idę dziś ok. 9.30 wyrzucić śmieci, a tam zastaję kłódkę na każdym z wsypów na kontenerze. Nie wyobrażacie sobie Państwo mojego zdziwienia... Przechodząca obok kobieta z wspólnotowego bloku Książąt Pomorskich 16 poinformowała mnie, że teraz jest to ich śmietnik na klucz, że niby tak zarządził nasz prezes spółdzielni!! To ja się pytam, gdzie ja mam wyrzucać śmieci??!".

Reklama | Czytaj dalej »

Dziś rano zabraliśmy się za wyjaśnianie tego sygnału. Przy kontenerze, mającym 6 m3 pojemności, zastaliśmy sporą stertę worków ze śmieciami oraz grupkę mieszkańców. Jednym z nich był Eugeniusz Pawłowski, prezes zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Ks. Pomorskich 16.     - Nasz administrator Wiesław Niezgoda około 10.08 otrzymał wiadomość ze Spółdzielni Mieszkaniowej, że z dniem 1.09 kończy się wspólne użytkowanie kontenera na śmieci stojącego pomiędzy Ks. Pomorskich 4 a naszym domem. Od tego dnia tylko my mamy opłacać rachunki za jego wywóz. Wcześniej my płaciliśmy 35 % faktury, resztę SM.  Dlatego od 1.09 założyliśmy kłódki na wsypach do niego. Partycypować w kosztach jego wywozu będzie także Wspólnota z Ks. Pomorskich 4.

Traf chciał, że wkrótce w tym miejscu spotkaliśmy Jana Siudę, prezesa Wspólnoty Mieszkaniowej z Ks. Pomorskich 24. – Również i my w tym czasie zostaliśmy zawiadomieni przez SM, że albo dołożymy ok. 3 800 zł do kosztu zamontowania obudowy kontenera przy Ks. Pomorskich 18 i będziemy płacić za dzierżawę gruntu pod śmietnikiem ok. 800 zł rocznie, albo mamy postawić własny. Złożyliśmy do SM pismo z odwołaniem od tej decyzji i odłożeniem jej realizacji do końca 2011 r. Jako powód podajemy zbyt krótki czas, jaki nam pozostawiono na ewentualne pobudowanie własnego śmietnika. Dotychczas płaciliśmy proporcjonalnie do ilości mieszkańców domów, które korzystały z tego kontenera.

Wizja lokalna w terenie przyniosła spostrzeżenie, że pomiędzy Kauflandem a Ks.Pomorskich 8 pojawił się nowy kontener na śmieci. Stoi na kawałku gruntu wyłożonym polbrukiem, pomiędzy drzewkami. Nie było przy nim pojemników na segregowane odpady. Dojazd śmieciarki może odbyć się wyłącznie tzw. pieszojezdnią od strony ul. Kościerskiej, obok kolektury Lotto. Przy samym budynku spotkaliśmy jednego z mieszkańców Ks. Pomorskich 8. Kiedy pojawił się ten kontener? – Przywieziono go dopiero dziś (czyli 2.09 – red.) rano. Natomiast wczoraj z SM przyszli powiesić w mojej klatce ogłoszenie, że do czasu postawienia nowego pojemnika w tym miejscu, mamy zanosić śmieci albo na Kościerską 12, albo na Ks. Pomorskich 28 – odpowiedział naszemu reporterowi.

W tym zacisznym "zagajniku" obok Ks. Pomorskich 8 od 2.09 stoi kontener na spółdzielcze śmieci.

Zapytaliśmy prezesa SM Jakuba Chmurzyńskiego o powody podjęcia takich kroków. Czy nie za późno spółdzielcy zostali zawiadomieni o nich i czy nie obawia się, że pojazdy wywożące kontener zniszczą pieszojezdnię? – Postanowiliśmy na całym osiedlu 700-lecia zakończyć wspólne użytkowanie śmietników i tam, gdzie jeszcze nie są one zamknięte, zamontować obudowy podobne do tej, która stoi przy „blaszaku”. Będziemy stawiać także własne kontenery czy boksy. Uważamy, że nie były sprawiedliwie rozliczane koszty wywozu śmieci. Tylko my musieliśmy opłacać koszt usuwania odpadów ponadgabarytowych. Lokalizacja kontenera przy „ósemce” jest zgodna z normami. Ponadto stoi on pośród drzew. Będziemy obserwować stan nawierzchni przyległej pieszojezdni. Opóźnienie w poinformowaniu mieszkańców było spowodowane trwającym przetargiem na wyłonienie firmy zajmującej się wywozem śmieci z naszych zasobów.

Zwróciliśmy się do radnego Antoniego Szlangi, także mieszkańca os. 700-lecia, o komentarz tej sytuacji. – Jestem przeciwnikiem zamykania śmietników na kłódki, obudowy czy ich dzielenia. Właśnie w pobliżu mojego domu na Filomatów zaczęła się kilka lat temu ta moda. Utrudnia to korzystanie z nich przez mieszkańców, a także przez osoby, które zajmują się dodatkową segregacją śmieci, które znajdują się w nich. Widzę także, że na moim osiedlu, ale i nie tylko, jest bardzo mało koszy na śmieci. Przydałoby się także więcej pojemników na segregowane odpady.

Najwyraźniej na tym osiedlu współpraca pomiędzy zarządcami poszczególnych budynków układa się coraz gorzej. Może radni z tego rejonu miasta spróbują ich zaprosić na obrady „okrągłego śmieciowego stołu”? Zapewne przy okazji można byłoby dogadać się, co do rozliczania kosztów oświetlenia, odśnieżania, utrzymania placów zabaw.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~balbina
No cóż, nie mieszkam w SM, a śmieci czasem Wam podrzucam... Widać ,że spółdzielcy lubią za mnie płacić .Ja oszczędzam,a wy bądźcie ślepi i walczcie z SM,żeby mi było wygodniej... hi, hi...
08 Września 2011, godzina 00:16
Oceniono 1 raz 1
~anonim antonina
nie mowcie ze widzicie ze wrzucaja smieci z samochodow do naszych smietnikow ja nigdy nie widzialam a gdybym widziala to zrobilabym zdjęcia takich samochodow a tak nie wierzę tym co niby widza a gdzie dowody mowić to sobie można
05 Września 2011, godzina 11:39
Oceniono 1 raz -1
~os. 700-lecia
Panie prezesie! Pan jest podobno inżynierem z wykształcenia i pan nie widzi niebezpieczeństwa, że śmieciara, która waży kilka ton będzie jeździć po pol-bruku. Kostka to jeszcze pół biedy, zawsze można ją wymienić, gdy zostanie zniszczona przez jeżdżące samochody ciężarowe, ale cała instalacja czy to centralnego, wod-kan, deszczówka. Pomyślał pan o tym? Jeśli dojdzie do awarii na tym odcinku pan jako pierwszy będzie ponosił odpowiedzialność i mam nadzieję materialną, co by głupot w przyszłości się panu odechciało.
04 Września 2011, godzina 16:52
Oceniono 1 raz 1
~W temacie
Podobna sytuacja jest na osiedlu przy ul. Spółdzielczej i okolicznych osiedlach. Pojemniki na śmieci znajduja się w murowanych budkach ze szczelną bramą na kłódkę. Na osiedlach brakuje koszy na śmieci i wówczas nie ma się co dziwić, że leży wokół leży pełno papierów i innych odpadów, bo niby gdzie mają je wyrzucać dzieci lub przechodnie?! Dla mnie to jest paranoja !!!
04 Września 2011, godzina 10:14
Oceniono 1 raz 1
~Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl
Problem odpadów/śmieci nie powinien istnieć jeżeli realizowany by był Plan Gospodarki Odpadowej zatwierdzany przez Radę Gminy.
Burmistrz, ZZO Nowy Dwór nie realizują programu dlatego są kłopot/problemy.
Jest technologia selekcji odpadów bez składowania opis na stronie http://rekultywacja.ovh.org, jestem gotów do wdrożenia i czekam na propozycję współpracy. W następnym roku za odpady odpowiada burmistrz i on będzie pobierał opłaty - z poważaniem Tadeusz Garlicki dpady@wp.pl
03 Września 2011, godzina 22:31
Oceniono 1 raz 1
~polonista
Kto pisał to ogłoszenie?! "Wyrzucać śmieci do kontenera?" Chyba wrzucać śmieci, bo wyrzucać to raczej można z czegoś, a nie do czegoś. Oj panie prezesie jedynka z polskiego się należy Poza tym"Kościerska" się odmienia, a więc powinno być mieszkańcy budynków (...) Kościerskiej 12. Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
03 Września 2011, godzina 21:56
Oceniono 1 raz 1
~do queen
nagraj to widowisko i wrzuć do netu...z przyjemnością każdy zobaczy, kto śmieci wyrzuca do cudzych pojemników
03 Września 2011, godzina 21:03
Oceniono 1 raz 1
~pirnce
ciekawe, jak będą wyłaniani wykonawcy ogrodzeń wokół śmietników i czy znowu się okaże, że za takie ogrodzenie trzeba będzie płacic jak za zboże (przykład: ogrodzenie przy blaszaku).
03 Września 2011, godzina 16:30
~Queen
Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na fakt iż mieszkańcy domków jednorodzinnych jeżdzą po osiedlach i wyrzucają swoje śmieci do osiedlowych śmietników.Po 5 mega worków w tygodniu...nie jest trudno zaobserwować takie sceny!Trzeba mieć żyłkę gospodarczą
03 Września 2011, godzina 09:40
Oceniono 1 raz 1
~:)
spółdzielnia to przeżytek, po co komu zarzad który zarabia na spółdzielcach kilkanaście tysięcy miesięcznie, do tego doliczyc trzeba tych z rady nadzorczej, a wspólnota sama ustala jak będzie zarządzana, może dlatego wspólnoty lepiej wyglądają niż ten spółdzielniany moloch, no i przede wszystkim nikt nie pcha się do koryta a zarządzają blokami ludzie, którzy mają na to papiery i są licencjonowanymi zarządcami a nie tak jak w spółdzielni
03 Września 2011, godzina 09:34
Oceniono 1 raz 1
~mieszkaniec
Miłośników spółdzielczości chciałbym poinformować, że wspólnoty nie spadły z nieba. Powstały na bazie niezadowolenia z zarządzania spółdzielnią. Ludzie mieszkający w mieszkaniach z których powstają wspólnoty dziesiątki lat składali się na te śmietniki, aleje, zieleń pensje pracowników itp. Uważam, że tylko brak brak dobrej woli ze strony władz spółdzielni doprowadził do kolejnych konfliktów i nieporozumień z mieszkańcami osiedli. Jeszcze jedno, każdy ma klucze do tych nowych "obiektów małej architektury" i nic tego nie zmieni. Jak chce się rządzić to jeszcze trzeba myśleć!!!!!!!
03 Września 2011, godzina 09:01
Oceniono 1 raz 1
~wujek
W końcu śmietnik wspólnoty,a nie wszystkich z Chojnic!!!!!!!!
02 Września 2011, godzina 21:54
Oceniono 1 raz 1
~obserwator
po pierwsze to wspólnoty płaciły tylko 35%faktury a sm 65%,więc kto tu żerował,po drugie uczciwe rozliczanie każdy za swoje powinno wszystkich cieszyć,uważam że zarząd sm podjął bardzo dobrą i sprawiedliwą decyzję
02 Września 2011, godzina 20:59
Oceniono 1 raz 1
~ktoś lepiej obeznany
Ten kontener to właśnie jest wspólnoty żeby spółdzielnia na niej nie żerowała... to tak dla ścisłości
02 Września 2011, godzina 19:17
Oceniono 1 raz -1
~lokator
Wspólnoty chcialy żerować na Spóldzielni,bardzo dobrze,że tak się dzieje,nie chcą za nic placić tym chcą lapać następne bloki,A Z PRETENSJAMI JAK NIE MACIE GDZIE ŚMIECI WYRZUCIĆ TO DO WASZEGO ZARZĄDCY tak dlugo żerowal na spóldzielni i ile zaoszczędzil i dlatego macie tanio w tych wspólnotach
02 Września 2011, godzina 18:45
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.00 433.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.87 395.83 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.10 428.47 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.17 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.55 502.10 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij