Pierwsza rocznica z koncertem organowym
Galeria Muzeum Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego funkcjonuje już ponad rok. Oficjalne otwarcie odbyło się 25 września 2010 r. Z małym opóźnieniem odbywają się rocznicowe obchody.
Po roku funkcjonowania skatalogowano dzieła artysty. Katalog powstał pod redakcją kustosz baszty Julii Chabowskiej-Reca. Sfotografowano w nim 400 obiektów, to nie wszystkie znajdujące się w galerii. - Katalog jest przedstawieniem całej drogi rozwoju twórcy od lat 50 do dnia dzisiejszego, czyli tym samym jest też przedstawieniem rozwoju sztuki polskiej drugiej połowy XX w. - opisała kustosz. Poezja czy znaki graficzne w katalogu nie zostały ujęte, ale te działy mają się pojawić w drugim wydaniu. - Ja się bez przerwy rozwijam. Każdy mój przyjazd jest uzupełnieniem ekspozycji – powiedział Janusz Trzebiatowski, na co dzień mieszkający w Krakowie.
Reklama | Czytaj dalej »
Pan Janusz zaprosił na rocznicowe uroczystości wirtuoza organów, byłego rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, prof. Juliana Gembalskiego. W sobotę (19.11) o godz. 18 w chojnickiej Bazylice Mniejszej zabrzmi improwizacja organisty do tryptyku Jezioro Charzykowskie, autorstwa Jutrzenki Trzebiatowskiego. - Zrobimy nagrania i po raz pierwszy Jezioro Charzykowskie wprowadzimy w kanon muzyki klasycznej. Jeśli to się uda, to będzie wydarzeniem, które będziemy mogli powtarzać nad samym jeziorem – wyraża nadzieję artysta.
Już jutro wieczorem (17.11) natomiast w restauracji Sukiennice zagości stała ekspozycja malarstwa – cykl „Ptaki”. Szesnaście obrazów będzie można oglądać na pewno przez najbliższe 3 lata.
W grudniu rada programowa Muzeum Baszty podsumuje rok działalności i opracuje plan pracy na przyszły rok. Równocześnie rada owa stanie się kapitułą po raz pierwszy przyznawanego w Chojnicach medalu mecenasa sztuki Perły Pomorza Chojnice 2011 r. Wręczenie nagrody ma się odbyć 12 grudnia.
Katalog Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w Chojnicach
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (14)
- Komentarze Facebook (...)
14 komentarzy
Jak widać mieszkańcy Chojnic mają trochę szersze horyzonty ukierunkowane na sztukę przez duże "S",którą trzeba poszukać w całym kraju,ale bez wskazań "samorządowego mecenasa sztuki"
Czy jej członkowie znają się na sztuce i kulturze?
A może ktoś chce pokazać, że coś robi?
Kto za jego wydanie płacił?
Dlaczego znowu promowany jest Jutrzenka? Po kiego w katalogu są jego dzieła w Chojnicach nieobecne?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!