Niedziela, 07 Sierpnia 2022 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Zmiany w strefie parkowania

Ten parkomat stoi przy parkingu na ul.Mickiewicza.

Ten parkomat stoi przy parkingu na ul.Mickiewicza.

Wprowadzenie płatnego parkowania na placach Emsdetten i Piastowskim to nie jedyne zmiany w tym systemie, które mają wejść wkrótce w życie. Przedstawił je radnym z Komisji Gospodarki Komunalnej i Rewizyjnej komendant chojnickiej Straży Miejskiej Tadeusz Rudnik.

Projekt odpowiedniej uchwały najprawdopodobniej znajdzie się w porządku obrad lutowej sesji RM. Z przekazanych radnym informacji wynika, że nowe rozwiązania nie będą zmianami kosmetycznymi. Nie będzie żadnych bezpłatnych miejsc, poza zarezerwowanymi dla UM na Starym Rynku. Nadal nie będą pobierane opłaty za postój samochodów służbowych urzędów i jednostek organizacyjnych miasta i gminy Chojnice oraz powiatu chojnickiego. Wydłużony ma być czas funkcjonowania strefy. Od poniedziałku do piątku zamiast 9 – 17, będzie 8 – 18. W soboty jest jeszcze 9 – 13, ma być 9 – 15. W projekcie zapisano także znaczne rozszerzenie granic I strefy. Obejmie ona całą dzisiejszą II strefę, włącznie z pl. Jagiellońskim, ul. Nowe Miasto i parkingiem przy stadionie na ul. Mickiewicza. W nowej II strefie będzie tylko pl. Emsdetten, ul. Okrężna i pl. Piastowski. Nie zostaną podniesione stawki opłat jednorazowych, ale po raz pierwszy od 2004 zmieni się wysokość opłat abonamentowych. Ogólnodostępna w I strefie będzie kosztować za 1 miesiąc 200 zł (jest 100 zł), za 12 miesięcy 600 zł (500 zł). Taka sama w II strefie za miesiąc 100 zł, za rok 300 zł. Ulgowy roczny abonament dla mieszkańców strefy, posiadaczy karty parkingowej oraz właścicieli pojazdów konstrukcyjnie przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych wzrasta z 150 zł do 200 zł. Ma także powstać definicja mieszkańca strefy. Byłaby to osoba posiadająca pojazd osobowy zarejestrowany na jego nazwisko i adres zameldowania na pobyt stały w obszarze ulic wymienionych w uchwale. Dzięki temu miejscy strażnicy będą mogli uniknąć sporów, których do tej pory nie brakuje.

Reklama | Czytaj dalej »

T. Rudnik o wydłużeniu czasu funkcjonowania strefy i zmianie jej obszaru.

W dyskusji radni przede wszystkim zwrócili uwagę na brak informacji o aktualnie obowiązujących przepisach. Mają przez to utrudnioną orientację co do wprowadzanych zmian. Komendant Tadeusz Rudnik zobowiązał się przygotować odpowiednie zestawienie na kolejne posiedzenie komisji. Przekazał też, że nowa uchwała zawierać będzie także tekst jednolity, gdyż od 2004 roku była wielokrotnie zmieniana. Najkrytyczniejsze stanowisko zaprezentował Marian Rogenbuk. Tu nie chodzi o przyspieszenie rotacji. Przy okazji tej nowelizacji chcemy przemycić fiskalizm, nic innego. Do tego zmierza zmiana godzin, rozszerzenie granic I strefy. Obecny na posiedzeniu pełnomocnik burmistrza ds. osób niepełnosprawnych Marek Czajka dopytywał się o nowe rozwiązania, które obejmą jego „podopiecznych”. - W naszej propozycji wszystkie miejsca będą płatne od początku postoju pojazdu. Osoby niepełnosprawne mogą wykupić tańszy abonament, jak dla mieszkańca strefy. Inaczej nie będzie rotacji – odpowiedział Rudnik.

Sprawdziliśmy przy okazji, jakie informacje o strefie płatnego parkowania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Na głównej stronie nie ma linku do działu z informacjami o straży miejskiej czy strefie parkowania. Nie ma także wewnątrz tej witryny. Może w Biuletynie Informacji Publicznej? W głównym menu nadal nie widać. Próbujemy w dziale „Jednostki budżetowe”. Tam wreszcie znaleźliśmy informacje o municypalnych. Jest Regulamin Organizacyjny, Zadania SM, uprawnienia i obowiązki strażników, podział miasta na rewiry. Nic o funkcjonowaniu strefy. Komendant Rudnik po komplet informacji o aktualnych zasadach parkowania w centrum Chojnic zawartych w podjętych uchwałach skierował nas do... Biura Rady Miejskiej. Może warto pójść w ślady niektórych straży gminnych i uruchomić odrębną stronę internetową. Taką ma na przykład słynna gmina wiejska Człuchów.

Pełna treść projektu uchwały do pobrania tutaj.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~ do CT
ja uważam,ze taki co nie potrafi zmieścić się w wyznaczonym miejscu parkingowym,obojętnie czy wyznaczają je białe czy rózowe kreski, powinni od razu odholowywać.
A nie,że taki tłumok zajmuje 2 miejsca bo prawo jazdy za kaczki albo masło dostał a teraz nie umie się zachować!!!!!!!!!!
w mieście i pod marketami brakuje miejsc a takie kowboje z dzikiego zachodu co nie umieją parkować to nieech na rower się przerzucą
23 Stycznia 2012, godzina 15:29
Oceniono 1 raz -1
~O.o
Zgadzam się z antonim. Do tego warto zauważyć, że ludzie pracujący w centrum dojeżdżając do pracy samochodem będą musieli płacić, natomiast urzędnicy parkujący przed urzędem - nie.

Czy to nie jest chore? Zdaje się, że to typowy przykład nierówności obywateli względem prawa, która jest penalizowana tak w naszej konstytucji jak i deklaracji praw człowieka. Czyżby z jakiegoś powodu "władza" mogła więcej?
23 Stycznia 2012, godzina 14:33
Oceniono 1 raz 1
~antoni
Nareszcie wiemy do czego została powołana Straż Miejska.
Mam dwa pytania. Czy ta formacja jest potrzebna ?
Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby dofinansowanie kilku etatów policjantów zamiast nielubianej w/w służby ?
Policja cieszy się zaufaniem czego nie można powiedzieć o strażnikach i to powinno dać do myślenia.
23 Stycznia 2012, godzina 14:18
Oceniono 2 razy 2
~zojka
To może dla wszystkich pracujących w centrum chociaż 50 % zniżka na miesięczny w MZK?
Stratę MZK i tak się pokrywa, a teraz w kasie będzie dużo więcej kasy.
Niepełnosprawni maja tez płacić chociaż ustawa mówi inaczej- ciekawe....
Niektórzy może rzeczywiście blokują miejsca, ale to nie jest tak że każdy niepełnosprawny ma karte parkingową- zdaje się trzeba mieć problemy z poruszaniem się żeby ją dostać
22 Stycznia 2012, godzina 10:18
~O.o
no co Ty, anonimowy anonimie, Chojnice to nie Gdańsk, Chojnice - zdaniem Finstera - zapewne są bogatsze od Gdańska, a dzięki takim zabiegom będą jeszcze bogatsze.

Takie "opłaty" zmierzające do zasilenia kasy lokalnego samorządu to nic innego jak kolejna odmiana daniny, podatku celowego, w tym przypadku lokalnego. Chyba tylko Finster znowu zapomniał o ekonomii, z której rzekomo ma doktorat. Panie Finster (bo już nie mam ochoty nazywać pana burmistrzem, wszak dla mnie burmistrzem już pan nie jest) proszę sobie przypomnieć, czym jest krzywa Laffera i na podstawie tej nowo nabytej wiedzy zweryfikować wysokość opłat wprowadzanych co rusz przez pana urząd.

To tyle. Finito.
21 Stycznia 2012, godzina 12:55
Oceniono 2 razy 2
~darek
no i teraz panowie " uzbrojeni w notatniki " beda mieli pelne rece roboty... zeby jeszcze wiecej czasu poswiecac na kontrolowanie stref parkingowych.zamiast pilnowac porzadku np. w parku 1000-lecia ,lasku miejskim ,cmentarzach i w innych rejonach miasta. zamiast tej "strazy miejskiej" wystarczyloby zatrudnic ciecia za 1500zl i przypilnuje prawidlowe parkowanie.
21 Stycznia 2012, godzina 11:44
Oceniono 2 razy 2
~facet
Jestem za.
21 Stycznia 2012, godzina 10:51
~mix123
Proponuje blokadę ulicy Gdańskiej, Sukienników, Człuchowskiej na całym tym odcinku w dniu 26.01.2012 godz. 16.00 tj. ( piątek )
Za przedstawienie propozycji przez P. Rudnika do Rady Miasta dotyczącej nowych parkometrów w mieście oraz podwyżek opłat za parkowanie.

Protest miał by polegać na masowych awariach samochodów na tym odcinku i paraliżu miasta do godz 17
Stracisz zatem tylko tyle paliwa aby tam dojechać, nie polegało by to na bezsensownym jeżdżeniu i spalaniu paliwa

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym

Zapraszamy
20 Stycznia 2012, godzina 18:38
Oceniono 3 razy 3
~mix123
Proponuje blokadę ulicy Gdańskiej, Sukienników, Człuchowskiej na całym tym odcinku w dniu 26.01.2012 godz. 16.00 tj. ( piątek )
Za przedstawienie propozycji przez P. Rudnika do Rady Miasta dotyczącej nowych parkometrów w mieście oraz podwyżek opłat za parkowanie.

Protest miał by polegać na masowych awariach samochodów na tym odcinku i paraliżu miasta do godz 17
Stracisz zatem tylko tyle paliwa aby tam dojechać, nie polegało by to na bezsensownym jeżdżeniu i spalaniu paliwa

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym

Zapraszamy
20 Stycznia 2012, godzina 18:37
Oceniono 5 razy 5
~anonimowy anonim
W Gdyni płatne parkowanie wprowadzono w 2008 roku. Jest tylko jedna strefa czynna od 9 do 18. Pierwsze pół godziny kosztuje 50 groszy. Drugie 1,50 zł. Każda następna godzina - 2 złote. W soboty parkowanie jest BEZPŁATNE!!!! Za parkowanie można płacić także SMSem. Abonament miesięczny dla mieszkańca strefy i niepełnosprawnego kosztuje 20 zł, na okaziciela - 300 zł. Jeśli wykupi się go od razu na 12 mc., wtedy 1 mc. warty jest 250 zł.
20 Stycznia 2012, godzina 18:15
~no pięknie
Komendant straży parkometrowej nie zna przepisów dotyczących parkowania. No ładnie. Panie Rudnik nie popisał się pan.
20 Stycznia 2012, godzina 18:13
Jestem niepełnosprawny i z ustawy nie płacę za miejsca dla inwalidów .Nie wim co za jełop ustawę sejmowa chce zmienić uchwałą rady miejskiej.Oczywista oczywistość że sprawa w sadzie to formalność i to na koszt miasta.
20 Stycznia 2012, godzina 17:26
~przestraszony
Skończy się tak, że wkurzeni kierowcy rozwalą kilka parkomatów i nie będą płacić bo się nie da pieniążków wrzucić, jeśli np. ktoś pozapycha gumą do żucia wsad na bilon...
A Finio i świta niech płaci jak wszyscy lub chodzi pieszo jak wiceburmistrz Pietrzyk!!!
20 Stycznia 2012, godzina 12:08
Oceniono 2 razy 2
~mix123
Panie Rudnik zapytaj się siebie coś Ty tak naprawdę zrobił dla Chojniczan.
Bo jakoś o pana osiągnięciach cisza.
Służby mundurowe powinny się wstydzić za to co nosicie na pagonach, moim zdaniem to czysta profanacja zasłużonych tytułów i osiągnięć.
20 Stycznia 2012, godzina 12:01
Oceniono 1 raz 1
Jeżeli podwyżki muszą być to niech będą (w końcu dr ekonomii wie co robić, nie na darmo jest doktorem). Ale jednym w tym wszystkim nie rozumiem, czemu to odcinek parkingu przed samym ratuszem ma być (tak jak nadal tak było) zakopertowana i dostępna wyłącznie dla pracowników ratusza, bezpłatnie ? Powinny zostać tam 2 miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a reszta płatna. Jestem ciekaw, ilu, od razu pracowników ratusza przedstawiło papierek świadczący o tym, że mogą tam stawać. Pokażcie solidarność z mieszkańcami, płacić za parkometry, albo pieszo do pracy! Władza jest dla ludzi, a nie odwrotnie...
20 Stycznia 2012, godzina 11:43
Oceniono 5 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 457.00 469.00 DKKDKK 62.00 63.70
EUREUR 465.00 477.00 RUBRUB 5.10 7.10
CHFCHF 475.00 490.00 NOKNOK 46.00 47.70
GBPGBP 550.00 565.00 SEKSEK 44.30 46.00
Aktualizacja: 2022-08-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 460.00 465.00 DKKDKK 62.50 63.50
EUREUR 468.00 473.00 RUBRUB 5.20 7.00
CHFCHF 478.00 485.00 NOKNOK 46.50 47.40
GBPGBP 553.00 560.00 SEKSEK 44.70 45.70
Aktualizacja: 2022-08-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.59 zł 7.15 zł 3.09 zł
Circle K 6.79 zł - 7.1 zł 3.04 zł
Lotos Optima 6.81 zł - 7.12 zł 3.06 zł
MZK 6.96 zł 7.99 zł 7.27 zł 3.02 zł
Orlen 6.84 zł 7.49 zł 7.15 zł 3.09 zł
PKS 6.96 zł - 7.26 zł 3.06 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij