Nie wyzwolenie, a oswobodzenie
We wtorek w południe (14.02) delegacja władz miasta, jak co roku, złoży kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich, w tym i pod pomnikiem stojącym od 1946 roku.
Pochowano na nim zwłoki 853 żołnierzy radzieckich, którzy polegli, bądź zmarli na skutek odniesionych ran, w czasie walk w lutym 1945 roku na terenie powiatu chojnickiego. Pierwszy pochówek na cmentarzu był w 1946 roku, ostatni w 2002 roku. Wówczas to odbył się pogrzeb 11 czerwonoarmistów, których szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na Starym Rynku. Dwa lata później przeprowadzono na cmentarzu przy ul. Kościerskiej ostatnie większe prace modernizacyjne.
Te podstawowe informacje o cmentarzu żołnierzy radzieckich przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster. Nie zabrakło komentarza do planowanego przez Arcana Historii protestu w dniu 14 lutego. - Wydałem polecenie komendantowi Straży Miejskiej, aby przeprowadził rozmowę z prezesem SAH Marcinem Wałdochem. Jej celem jest przekazanie zaleceń, by organizowane zgromadzenie nie utrudniało ruchu pojazdów na sąsiedniej uliczce, było możliwe wejście delegacji na cmentarz, a także by nie przeniosło się na cmentarz. Burmistrz odniósł się także do stwierdzeń zawartych w liście otwartym Arcan.   - Wypraszam sobie, aby pan Wałdoch mówił, iż ja mówiłem o wyzwoleniu. To nie było wyzwolenie, a oswobodzenie od hitlerowców. (...) Nie oddaję żadnej czci ideologii, a to jest już podłe – nie identyfikuję się z oprawcami Polaków. Tylko i wyłącznie oddaję hołd poległym w walkach z hitlerowcami.
Reklama | Czytaj dalej »
A.Finster o proteście SAH w dniu 14.02.2012
Zapytaliśmy Arseniusza Finstera, czy jest zadowolony z jakości wykonania napisów na obelisku przy wejściu na cmentarz. – Autorem projektu jest architekt miejski Andrzej Ciemiński. W mojej ocenie można było je wykonać w sposób bardziej czytelny. Nie wyrażam podziwu dla tej pracy, którą wykonaliśmy. Zobaczymy, jakie będą oceny. Ewentualnie postaramy się zmodyfikować to, co jest na obelisku.
Jest już dostępna na stronie internetowej UM lista poległych żołnierzy radzieckich. Liczy ona 453 pozycje. Są na niej jedynie suche dane, które zawierają najczęściej imię, nazwisko i tzw. otczestwo. Częste są przypadki, że jest podane tylko nazwisko. Powstała ona na podstawie księgi poległych, która jest przechowywana w wydziale komunalnym. Jak przekazał nam dyrektor Jarosław Rekowski, w księdze znajdują się też informacje o dacie urodzenia i zgonu, stopniu wojskowym, jednostce Armii Radzieckiej. Nie widzi jednak konieczności podawania ich w internecie. - Jeśli do ratusza zwróci się rodzina o bliższe informacje, to wówczas ich udzielimy – stwierdził Jarosław Rekowski.
Mamy wątpliwości, czy ma sens ograniczanie się przy sporządzaniu tej listy wyłącznie do podstawowych informacji i to tylko w alfabecie łacińskim. Podobnie przed laty urząd miejski postąpił, gdy odnawiał nagrobki żołnierzy radzieckich.
Płyta nagrobna na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (27)
- Komentarze Facebook (...)
27 komentarzy
Potwierdziły się niemal wszystkie doniesienia niemieckiej propagandy, dotyczące zachowania sowieckich żołnierzy. Kiedy chojniczanie wyszli, aby powitać wyzwolicieli chlebem, napojami i ciastem, ci odpychali jedzenie, zdejmując mieszkańcom zegarki i biżuterię. Sowieci rabowali sklepy, biura, mieszkania... Wrzucali do budynków pociski zapalające rzekomo po to, by wypłoszyć ukrywających się Niemców. Alkohol lał się strumieniami z fabryki wódki. Rabunki i gwałty były na porządku nocnym i dziennym. Kobiety, które nie ulegały żołnierzom, były zabijane. Sowieci uważali, że skoro Chojnice leżą na granicy polsko-niemieckiej, to pozbawione są ludności polskiej". Źródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/222074,chojnice-burmistrz-na-cenzurowanym-za-hold-sowietom,id,t.html
Jeżeli wyzwolenie jest synonimem oswobodzenia i odwrotnie, to znaczy to samo, tylko innymi słowy.
Korektorka myśli po rosyjsku-oswobożdenie tam znaczy oswobodzenie., w/g Pani i Burmistrza dali nam swobodę, a kto nas wyzwolił?
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/222074,chojnice-burmistrz-na-cenzurowanym-za-hold-sowietom,id,t.html
http://www.um-swiecie.pl/?cid=2717
Sami jesteśmy "OSWOBICIELAMI" narodów więc czemu nie oddawać hołdy naszym oswobicielom??????
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!