Sobota, 20 Sierpnia 2022 | Imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Oddali hołd wyzwolicielom

Władze miasta oddają hołd pod pomnikiem na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Władze miasta oddają hołd pod pomnikiem na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Punktualnie w południe 14 lutego na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej rozpoczęły się obchody 68 rocznicy wyzwolenia Chojnic spod okupacji hitlerowskiej. Wzięły w niej udział delegacje władz miasta, gminy Chojnice, miejscy radni oraz mieszkańcy miasta.

W pobliżu cmentarza widać było chojnickich policjantów oraz miejskich strażników, ale zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią działaczy Arcan Historii, nie było nikogo, kto by protestował przeciwko corocznej formie obchodów rocznicy wyzwolenia przez władze miasta. Przy niedawno uszkodzonym obelisku kwiaty złożyły delegacje władz miasta oraz gminy wiejskiej Chojnice. – Na tym cmentarzu spoczywają szczątki około 500 żołnierzy radzieckich. Przyszliśmy dziś tu po to, by dać świadectwo o tym, że pamiętamy o tych zwykłych ludziach, którzy zginęli w walce z hitleryzmem. Takie jest przesłanie naszej wizyty tutaj – pamięć o tych, którzy zginęli wyzwalając Chojnice. Dziękuję przy okazji władzom gminy, które jak co roku, pamiętały o tym dniu – oświadczył na cmentarzu burmistrz Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości zapalili wcześniej ustawione na nagrobkach poległych żołnierzy znicze. Tematem nr 1 prowadzonych na cmentarzu rozmów był oczywiście niedawny akt wandalizmu. Burmistrz Finster poinfomował, że do ratusza dzwonił przedstawiciel konsulatu rosyjskiego z Gdańska, by dowiedzieć się o szczegóły tej bulwersującej sprawy. Burmistrz ponadto potwierdził dziennikarzom, że po usunięciu uszkodzeń na pomniku, miasto przystąpi do montażu monitoringu wizyjnego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

Красная Армия ВСЕХ СИЛЬНЕЙ !!!

Россия – священная наша держава,
Россия – любимая наша страна.
Могучая воля, великая слава —
Твоё достоянье на все времена!
26 Września 2013, godzina 23:33
Oceniono 9 razy 7
~skarb
Alianci nas sprzedali , więc im podziękuj .
15 Lutego 2013, godzina 10:59
Oceniono 17 razy 15
~ja
Wyzwolenie Chojnice ?! Dobre! Chyba wkroczenie Armii Czerwonej ! Fakt ! Zostalismy uwolnieni od faszyzmu, ale co z tego, ze nasi "wyzwolicieli" przyprowadzili ze soba system, ktorego Polacy nie zapomna do konca zycia ! Swietowaniu rocznicy mowie NIE ! Natomiast symboliczne palenie zniczy, w koncu to niezyjacy ludzie mowie TAK !
15 Lutego 2013, godzina 08:30
Oceniono 24 razy -6
~Zapal znicz
Zapal znicz

http://www.youtube.com/watch?v=ARLEeWw67to

http://www.youtube.com/watch?v=ARLEeWw67to
15 Lutego 2013, godzina 01:16
Oceniono 16 razy 12
~2008 R. GAZETA wYBORCZA
W niedzielę na Cmentarzu Północnym w Warszawie miało dojść do polsko-niemieckiego pojednania. Nie dojdzie. Ministerstwo Obrony Narodowej zrezygnowało ze złożenia wieńców w kwaterze żołnierzy niemieckich z II wojny światowej

Zaproszenie na uroczystość zatytułowane "Polacy i Niemcy wspólnie obchodzą w Warszawie Dzień Żałoby Narodowej" rozesłała w czwartek ambasada Niemiec. Czytamy w nim, że w niedzielę o godz. 10.30 w niemieckiej kwaterze wojskowej wieniec złoży ambasador Michael Gerdts. Będą też polskie delegacje. "Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej RP, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz przedstawiciele instytucji społecznych złożą wraz z członkami społeczności niemieckiej hołd pamięci poległych na wojnie żołnierzy" - napisał w komunikacie attache prasowy ambasady John Reyels. W rozmowie z "Gazetą" dodał: - Dzień Żałoby Narodowej jest naszym świętem państwowym. My, Niemcy, obchodzimy go również w Polsce. Od lat składamy kwiaty w kwaterze żołnierzy niemieckich. W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy na tę uroczystość naszych polskich partnerów.

Kwatera powstała w 1991 r. Szczątki przeniesiono tu głównie z terenu zlikwidowanego niemieckiego cmentarza wojennego na Powązkach (podczas okupacji istniał przy Cmentarzu Wojskowym), a także mogił w pobliżu Warszawy. Pod krzyżem i 12 tablicami z wykutymi nazwiskami i datami złożono kości 362 żołnierzy z II wojny światowej. Wielu z nich zginęło sierpniu i wrześniu 1944 r. w czasie tłumienia Powstania Warszawskiego. Urządzenie kwatery było możliwe po polsko-niemieckim porozumieniu między premierem Tadeuszem Mazowieckim i kanclerzem Helmutem Kohlem. Podpisali deklarację dotyczącą grobów wojennych. Kwaterę założono pod nadzorem Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami z Kassel. Opiekę nad nią sprawuje polsko-niemiecka Fundacja Pamięć.

- Z zaproszeniem na uroczystość polskiej strony czekaliśmy na czas, gdy między naszymi krajami nastąpi pojednanie. Do tej pory byliśmy ostrożni, bo znamy historię. To Niemcy w II wojnie światowej byli agresorem. Wiemy, co nasi żołnierze robili podczas Powstania Warszawskiego. Dlatego jest to bardzo trudna i delikatna sprawa. To zaproszenie i jego przyjęcie przez Polaków jest symbolem tego pojednania - stwierdził John Reyels.

W piątek poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Obrony Narodowej. Jego rzecznik Robert Rochowicz przez kilka godzin przygotowywał odpowiedź dla prasy (o udział resortu w uroczystość dopytywały się też inne media). Późnym popołudniem oświadczył: - Nie było i nie ma żadnej decyzji, żeby jakiś przedstawiciel MON, Sztabu Generalnego czy Dowództwa Garnizonu Warszawa wziął udział w uroczystości. Było zaproszenie ze strony ambasady, były rozmowy robocze, ale decyzja ministra jest taka: nie będzie tam przedstawicieli naszej armii ani asysty wojskowej.
Na pytanie o powód, rzecznik Robert Rochowicz odpowiedział krótko: - Po prostu nie i już.
Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a zarazem przewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji ds. Grobów, radzi, by do sprawy podchodzić bez emocji: - W tej kwaterze leżą żołnierze różnych formacji, być może również z Waffen SS. Ale ich identyfikacja przy ekshumacji po kilkudziesięciu latach jest w dużej mierze niemożliwa. Kwatera istnieje od prawie 20 lat na mocy porozumienia Mazowiecki-Kohl i trzeba to uszanować - zaznaczył. - Mimo to jestem przeciwny, by Wojsko Polskie czciło tych żołnierzy.

Kilka lat temu Andrzej Przewoźnik sam składał wieniec w tej kwaterze. Na jednej z tablic zobaczył wtedy nazwisko kata warszawskiego getta Jürgena Stroopa (który na pewno tu nie leży). Po jego interwencji nazwisko Stroopa w ciągu kilku godzin zostało skute.
14 Lutego 2013, godzina 23:16
Oceniono 10 razy 2
~P.
Dużo w komentarzach jest błędów.
Panu Erdmanowi też edukacji brakuje. Niestety.
Nie wiem po co wątek "rzezi wołyńskiej" w tym temacie.
Chociaż mozna coś z tej Ukrainy analogicznego odnaleźć.
W 1941 roku żołnierze Wermahtu byli witani przez Ukraińców jako wyzwoliciele. Można się z tego śmiać, ale tak było. I czy teraz nie jesteśmy jak ci Ukraińcy? Tylko strony się zmieniły?
Teraz pytanie kto witał Armie Czerwoną w Chojnicach jako wyzwolicieli. Bo skoro są wyzwoliciele to muszą być też wyzwoleni. To czemu wyzwoleni nie cieszyli się tylko chowali przed swoimi wybawcami?
Używanie słowa wyzwolenie jest kompletnym nieporozumieniem. Jeżeli ktoś chce czcić datę 14 lutego to bardziej pasuje wkroczenie Armi Czerwonej, albo zdobycie Chojnic. Nie wyzwolenie.
To co się wyprawia w Chojnicach to jakby jakieś zaćmienie spadło na niektóre głowy.
Zwolennicy "wyzwolenia" niech się zastanowią czemu takiej rocznicy nie obchodzi się w Warszawie. Chyba 17 stycznia. Czemu tej rocznicy nie obchodzi się w Augustowie? Te miasta nie były "wyzwolone"?
Prawdy się nie zakrzyczy.
Rozrywanie blizn dobre nie jest.
Jak się sieje wiatr to nie ma się co dziwić ze burza przyszła.
14 Lutego 2013, godzina 22:51
Oceniono 23 razy 1
Do anonima, znam ludzi, których przodkowie zostali w brutalny sposób zamordowani przez polaków na Ukrainie i żaden z nich z zemsty nie chodzi i nie niszczy grobów Polskich, wręcz przeciwnie w cerkwiach w rocznice mordu jest odprawiane nabożeństwo za zamordowanych jak i za oprawców, chodzą palić znicze na groby zarówno pomordowanych Ukraińców przez Polaków jak i na Polskich grobach. Jeśli mamy być szczerzy to my nie jesteśmy świeci i taż nie jedno mamy jako Polacy na sumieniu.
Do ~ks. z Bydgoszczy, bardzo ciekawe spostrzeżenie, jest ksiądz zapewne jeden z nielicznych kapłanów, którzy próbują łączyć a nie dzielić.
14 Lutego 2013, godzina 22:16
Oceniono 20 razy 14
~ks. z Bydgoszczy
Witam serdecznie. jestem zaskoczony, jaką nienawiścią żyjecie. Nie chcę bronić nikogo, każdy ma prawo do wypowiedzi i swoich poglądów, ale nie mogę stać obok jak pojawia się nienawiść i brak szacunku do zmarłych. jacy oni byli za życia tylko jeden Pan Bóg wie i do Niego należy osąd każdego zmarłego, nikt z żyjących nie ma prawa osądzać zmarłych, nam jedynie zostaje modlitwa za wszystkich zmarłych niezależnie kim byli za życia, bo przed Bogiem po śmierci jesteśmy równi. Co do franciszkanki Adelgund Tumińskiej, już dawno wybaczyła swoim oprawcom ich czyny, zapewne nie nawoływałaby do nienawiści ale nawoływałaby do modlitwy za tych żołnierzy. Byłem na cmentarzy radzieckim po uroczystościach,również zapaliłem znicz i pomodliłem się za tych żołnierzy jak również, także byłem na cmentarzu parafialnym przy grobach Franciszkanek i tam też zapaliłem znicz i pomodliłem się za siostry. Jako osoba duchowna prosiłbym o szacunek i modlitwę za siostrę franciszkankę Adelgund Tumińskiej, za żołnierzy spoczywających na Chojnickim cmentarzu oraz za wszystkie ofiary wojny. Pamiętajcie,że miłość buduje a niezgoda rujnuje. Jak Bóg da w przyszłości to wygłoszę kazanie w jednym z Chojnickich kościołów właśnie o szacunku dla zmarłych.
Serdecznie pozdrawiam i niech pokój Pana Jezusa będzie w Waszych sercach.
14 Lutego 2013, godzina 21:29
Oceniono 26 razy 8
~odi
okad pamietam tylko to burmistrzowi wychodzilo najlepiej tzn akademie, otwarcia galerii, wyzyty poslow... gospodarka, pkp, inwestycje to delikatnie mowiac slaba strona
14 Lutego 2013, godzina 21:10
Oceniono 23 razy -5
~Do 3 X NIE dla nienawiści
Nie wiesz jednak wszystkiego. Moja rodzina mieszkała na Ukrainie. W czasie II wojny uciekali w nocy, jak stali przed mordem i okrucieństwem Ukraińców. Ratując życie zostawili wszystko i trafili do Chojnic. To co dziadkowie (Polacy) opowiadali o tym, co tam się działo mroziło krew w żyłach. Inna rodzina z Chojnic zaznała okrucieństwa od radzieckich wyzwolicieli (gwałty i mordy). Niestety, mając te opowieści w pamięci nie potrafię pójść i zapalić świeczkę na tych grobach. Jednak jestem zdecydowanie przeciw ich niszczeniu. Uszanujmy swoje poglądy i nie narzucajmy innym własnego zdania. Kto chce niech się tam modli, a kto nie to nie. Prawda jest taka, iż dzisiaj i Niemcy i Rosjanie mają Polaków w d***e. Nic nie znaczymy w Europie więc po co się tak podniecać?
14 Lutego 2013, godzina 20:16
Oceniono 29 razy 7
~P.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lutego 2013, godzina 20:15
Oceniono 32 razy -12
~way?
Chcąc uczestniczyć w tej uroczystości tłumy chojniczan stały za ogrodzeniem? Dlaczego? Wstydzili się? Burmistrzowie ich onieśmielili? Policja nie wpuszczała z obawy przed aktami wandalizmu lub prowokacją ? Nie odśnieżono większych połaci cmentarza? A może kilka osób przechodząc zatrzymało się zobaczyć co się dzieje?
14 Lutego 2013, godzina 18:30
Oceniono 31 razy -9
~DO BURMISTRZA
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lutego 2013, godzina 18:20
Oceniono 36 razy -12
~way?
xxx - byłeś tam? Czemu nie ma ich na fotkach? Przejrzyj fotki. W tle jest targowisko, hotel, Kościerska i cmentarz. Za jakim ogrodzeniem? Chyba, że każdorazowo przesuwali się za plecy fotoreportera,
14 Lutego 2013, godzina 18:19
Oceniono 25 razy -9
~chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lutego 2013, godzina 18:15
Oceniono 27 razy -11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 465.00 478.00 DKKDKK 62.60 64.30
EUREUR 467.00 480.00 RUBRUB 5.30 7.30
CHFCHF 487.00 502.00 NOKNOK 46.90 48.70
GBPGBP 551.00 566.00 SEKSEK 43.60 45.30
Aktualizacja: 2022-08-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 469.50 474.50 DKKDKK 63.00 64.00
EUREUR 471.50 476.50 RUBRUB 5.40 7.20
CHFCHF 491.00 497.00 NOKNOK 47.40 48.40
GBPGBP 555.00 561.00 SEKSEK 44.00 45.00
Aktualizacja: 2022-08-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.54 zł 7.3 zł 7.09 zł 2.95 zł
Circle K 6.49 zł - 7.04 zł 2.9 zł
Lotos Optima 6.51 zł - 7.06 zł 2.92 zł
MZK 6.54 zł 7.99 zł 7.02 zł 2.93 zł
Orlen 6.54 zł 7.39 zł 7.15 zł 2.97 zł
PKS 6.56 zł - 7.07 zł 2.93 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij