Radni są przeciw, burmistrz jest za
Antoni Szlanga odczytuje treść wniosku PChS na współnym posiedzeniu komisji Komunalnej i Ochrony Środowiska
Jest to artykuł, który wraz z komentarzami zostanie opublikowany w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24.
Dzień przed styczniową sesją Rady Miasta wpłynął do jej przewodniczącego Mirosława Janowskiego wniosek Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność, aby umieścić w Statucie Miasta zapisy umożliwiające wnoszenie przez mieszkańców własnych projektów uchwał.
Miałby także pojawić się w programie obrad każdej sesji punkt pt. wnioski obywatelskie. Mirosław Janowski stwierdził wówczas na sesji z 24.01.2012. - Myślę, że Pan Jacek Studziński rozumie, że uzasadniać nie potrzeba, zostanie temu nadany bieg i jako Rada Miejska będziemy nad tym pracowali.
Reklama | Czytaj dalej »
Od poniedziałku 13.02 do środy 15.02 zebrały się wszystkie stałe komisje Rady. Większość z nich (Komisja Kultury i Sportu nie opiniowała), oprócz debaty nad materiałem przygotowanym na sesję RM zaplanowaną na 20 lutego, zajęła się także wnioskiem Projektu. Na żadne posiedzenie Komisji nie został zaproszony przedstawiciel wnioskodawców. – Jeśli jest taki, a nie inny stan prawny, to zapraszanie autorów wniosku i ich wysłuchiwanie, jest bezcelowe – tak odpowiedział na pytanie Marka Szmaglinskiego, przewodniczący Komisji Komunalnej Antoni Szlanga podczas wspólnego posiedzenia (15.02) z Komisją Ochrony Środowiska. Jej szef Stanisław Kowalik tak uzasadnił swoje głosowanie przeciwko inicjatywie działaczy PChS. – Chciałbym państwu przypomnieć, że tak niedawno na sesji był dopuszczony do głosu jeden z obywateli naszego miasta. Uważam, że w sposób nieelegancki zachowywał się. Powinien wyglądać schludnie, a nie w rozchełstanej koszuli, zabierał głos i obrażał niektóre osoby, przede wszystkim burmistrza. By uniknąć na przyszłość takich sytuacji, po prostu jesteśmy przeciwni. Nie podał, kogo konkretnie miał na myśli. Poza Bartoszem Blumą i Markiem Szmaglinskim, którzy wstrzymali się od głosu, pozostali członkowie wspomnianych komisji głosowali tak, jak Stanisław Kowalik.
Na wspólnym posiedzeniu obradują komisje Komunalna i Ochrony Środowiska.
W przygotowanej przez dyrektora generalnego Roberta Wajlonisa opinii prawnej wymieniono podmioty uprawnione do wnoszenia pod obrady rady projektów uchwał. Są nimi na dziś burmistrz, przewodniczący RM i klubów radnych, komisje RM oraz grupa co najmniej 5 radnych. Autor tego stanowiska sugeruje, aby obywatel lub ich grupa, kierowała swe postulaty w formie wniosków do wymienionych wcześniej podmiotów. Jasnej odpowiedzi, czy jest możliwa zmiana statutu miasta, tak, aby określona grupa mieszkańców mogła wzorem wielu miast w Polsce (w Statucie miasta Opole – minimum 500 mieszkańców), samodzielnie wnosić projekty uchwał, w piśmie sekretarza miasta nie ma.
W „Zbiorze dobrych praktyk”, o którym pisaliśmy w artykule „Planuj, wykonaj, sprawdź, działaj", jest podany przykład pochodzący z Pucka. Zatytułowany jest „Sprawna komunikacja z mieszkańcami oraz łatwy dostęp do informacji w UM w Pucku”. Dwa cytaty z tego rozdziału – „Istnieje możliwość zgłoszenia własnego tematu i przedyskutowania go na forum podczas sesji, po uprzednim złożeniu pisemnego wniosku do biura Rady Miasta.”; „Na oficjalnej stronie internetowej Miasta Pucka jest ogólnodostępne forum internetowe „Zadaj pytanie burmistrzowi”, na łamach którego można wypowiedzieć się na dowolny temat oraz zadać pytanie burmistrzowi. (…) Jest on zobowiązany zgodnie z regulaminem udzielić odpowiedzi w terminie dwóch tygodni.”
Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność nie składa broni, o czym poinformował na piątkowej (17.02) konferencji prasowej w ratuszu jego przewodniczący Jacek Studziński. - Przewodniczący RM Mirosław Janowski nie raz wspominał na sesjach, że najlepszym miejscem do debaty nad pomysłami mieszkańców czy organizacji społecznych, są posiedzenia komisji. Niestety, ale żaden z ich przewodniczących nie zaprosił nas na obrady. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować w sali obrad RM spotkanie, na którym wyjaśnimy szczegóły naszych pomysłów. Odbędzie się 29 lutego o godzinie 17.00. Zapraszamy na nie wszystkich radnych i mieszkańców Chojnic.
Jacek Studzński o decyzji radnych i pomyśle spotkania w dniu 29.02
Burmistrz Arseniusz Finster od ręki wyraził zgodę na udostępnienie sali. Skomentował także propozycję PChS. - Będę namawiał członków koalicji, aby wzięli udział w spotkaniu. Jestem zwolennikiem zmiany w Statucie Miasta, która umożliwiłaby wnoszenie przez grupę obywateli projektów uchwał. Właśnie teraz trwa zbieranie ankiet wśród mieszkańców dwóch ulic, co świadczy o tym, że jesteśmy otwarci na uwagi mieszkańców.
Arseniusz Finster o inicjatywie PChS
Wniosek PChS ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz opinia prawna UM.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (66)
- Komentarze Facebook (...)
66 komentarzy
Wypowiedź skopiowana z artykułu pt. "Inicjatywa dla obywateli" umieszczonego na tym portalu.
Burmistrz znów jak chorągiewka. Z której strony tym razem wiatr powieje?
Obecnie istnieje możliwość wprowadzenia zapisów dotyczących obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej czy w porządku obrad wniosków obywatelskich wzorem innych miast. Potrzebna jest tylko wola radnych, której w Chojnicach nie ma. W czasie konferencji przekonałem, przynajmniej do tej pierwszej propozycji burmistrza. Z tą drugą - wnioski obywatelskie - jest już gorzej.
Zakłócać będzie to obrady naszym radnym, a biuro rady będzie przez to miało więcej pracy. Ale podobne rozwiązanie o innej nazwie jest w prezydenckim projekcie ustawy.
Założę się, że teraz radni i dyrektor generalny urzędu zasłaniać się będą, aby się usprawiedliwiać, że za jakiś czas dla całej Polski sprawy te uregulowane będą ustawą.
Skompromitowali się nasi kochani radni nie zapraszając nas na komisje. Pokazali tym samym swoje prawdziwe oblicze.
Zaczepił mnie w tych dniach jeden z działaczy Solidarności i powiedział: "panie Jacku w Chojnicach pękło jak bańka mydlana wszystko o co walczyliśmy. Buta tej rady nie zna granic". Co miałem powiedzieć? Faktycznie obserwuję od kilku lat niepokojące zjawisko uniemożliwiania obywatelom i ich organizacjom zabierania głosu na sesjach rady.
Gdy przewodniczącymi Rady Miejskiej byli Stanisław Sobczak czy Józef Pokrzywnicki standardy były inne bardziej pro obywatelskie. Niestety popsuło się. Obecnie należy dążyć, aby ucywilizować te relacje. Relacje władzy ze społeczeństwem i ich organizacjami. Czy za tej rady uda się to zrobić mocno wątpię. Obym się mylił.
Prezydencki projekt ustawy zostanie zgłoszony do Sejmu RP w grudniu 2011 roku.
Racja P. Jacku! Czas skończyć z poczuciem odbębniania kadencji pt. CZY SIĘ STOI, CZY SIĘ LEŻY, (bez)radnym DIETA SIĘ NALEŻY!!!
PS. Jeśli ktoś obawia się demokracji - kim w takim razie jest? Społecznikiem?
Czyja to, proszę jaśniej, studniówka?
Jeżeli jest Pani Pedagogiem, to ja jestem także ZBULWERSOWANY treścią i argumentacją tej wypowiedzi.Żałosne, to nie jest lektura dla uczniów.
A ten Pan po spożyciu nigdy nie powinien zostać radnym.
Najzwyczajniej w świecie uważam za kabotyńskie wytykanie komuś pijaństwa, samemu sprawiając wrażenie osoby będącej "pod wpływem". W rzeczywistości niewirtualnej dałby takim zachowaniem szanowny Nick niezły show, nawet jako osoba prywatna :-) Również pozdrawiam.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!